Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія полімерних і композиційних матеріалів


Скорохода Володимир Йосипович. Теоретичні основи технологій одержання функціонально активних кополімерів полівінілпіролідону : Дис... д-ра наук: 05.17.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Скорохода В.Й. Теоретичні основи технологій одержання функціонально активних кополімерів полівінілпіролідону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.06 – технологія полімерних і композиційних матеріалів. - Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2007.

Дисертація присвячена розробленню теоретичних основ технологій одержання функціонально активних гідрофільних кополімерів полівінілпіролідону з (мет)акриловими естерами у вигляді плівок, формових виробів та дрібнодисперсних частинок правильної форми.

Приводяться результати досліджень закономірностей синтезу кополімерів полівінілпіролідону з (мет)акриловими естерами в умовах дії постійного магнітного поля, ультразвуку чи йонів металів змінного ступеня окиснення методами суспензійної, блочної та полімеризації в розчині і виявлено вищу реакційну здатність полівінілпіролідонвмісних композицій порівняно з гомополімеризацією метакрилатів незалежно від способу полімеризації. Встановлено взаємозв'язок способів та режимів синтезу, структури та властивостей (ко)полімерів і на цій основі розроблено ефективні напрямки керованих виробництв.

Розроблено технології одержання (ко)полімерів ПВП та виробів на їхній основі, зокрема матеріалів для ультратонких коригувальних контактних лінз, гідрогелевих мембран для капсулювання ліків та дрібнодисперсних полімерних частинок для створення систем направленого і контрольованого вивільнення ліків, носіїв різного типу хроматографічних процесів, полімерних емульсій для капсулювання насіння, високоефективних дублювальних еластогелевих композитів для протезування у стоматології.

1. Вирішена науково-технічна проблема, яка має важливе народно-господарське значення - розроблено теоретичні основи технологій одержання малотоннажних рідко структурованих кополімерів полівінілпіролідону з (мет)акриловими естерами в умовах дії постійного магнітного поля, ультразвуку чи йонів металів змінного ступеня окиснення методами суспензійної, блочної та полімеризації в розчині з можливістю направленого регулювання складу, структури та властивостей кополімерів.

2. Кінетичними дослідженнями полімеризації ПВП-(мет)акрилатних композицій виявлено їхню вищу реакційну здатність порівняно з гомополімеризацією (мет)акрилатів незалежно від способу полімеризації; підтверджено перебіг прищепленої полімеризації до ПВП, встановлено вплив умов синтезу на структуру і склад кополімерів і виявлено способи їхнього направленого регулювання.

3. З’ясовано, що магнітне поле з напруженістю понад 28 кА/м проявляє активувальний вплив на полімеризацію та сприяє формуванню кополімерів з вищим ступенем упорядкованості у надмолекулярній структурі і меншою густотою сітки, кращими теплофізичними та механічними властивостями, гідрофільністю і проникністю. Отримані результати дали змогу обґрунтувати технологію одержання блочних кополімерів ПВП без внутрішніх напружень, придатних для виготовлення акомодаційних кришталиків та ультратонких контактних лінз „Гліпокс” з мінімальною товщиною в центрі 0,04 мм.

4. Встановлено, що ультразвук пришвидшує полімеризацію вінільних мономерів, які утворюють з водним розчином ПВП межу фаз, внаслідок вивільнення енергії кавітації та активування реакційної суміші. Порогова інтенсивність ультразвукової полімеризації стиролу становить 1104 Вт/м2. Виявлений ефект дав змогу вперше одержати прищеплені та блок-кополімери ПВП з вінільними мономерами за кімнатної температури без використання традиційних ініціаторів радикальної полімеризації. Одержані полімерні емульсії відзначаються доброю плівкоутворювальною здатністю і є ефективними для капсулювання насіння сільськогосподарських рослин.

5. Вперше виявлений ініціювальний ефект комплексу йон металу змінного ступеня окиснення - ПВП у полімеризації (мет)акрилових мономерів і показано, що, залежно від умов, реакція може проходити за йонним або радикальним механізмом. Досліджувані композиції відзначаються підвищеною реакційною здатністю (тривалість тверднення за кімнатної температури 2…30 хв), низькими активаційними параметрами (ефективна енергія активації композицій ГЕМА-ПВП 37±2 кДж/моль), що обґрунтувало можливість поєднання синтезу (ко)полімерів та формування виробів в одному процесі без складного апаратурного оформлення.

6. З використанням симплекс-ґраткової моделі Шеффе виконано оптимізацію вихідних композиційних складів, що містять солі металів змінного ступеня окиснення, за найважливішими експлуатаційними властивостями гідрогелів та обґрунтовано вибір швидкотвердної композиції “Еластогель” на основі ПВП і суміші (мет)акрилових естерів. Розроблена нова спрощена технологія виготовлення високоточних контрформ для протезування у стоматології в амбулаторних умовах, яка дає змогу зменшити тривалість процесу з 10 годин до 0,5...1 години.

7. Встановлено кінетичні та технологічні особливості суспензійної полімеризації композицій на основі ГЕМА-ПВП. На підставі досліджень міжфазового натягу, параметрів розчинності і коефіцієнтів розподілення компонентів у водній і органічній фазах обґрунтовано вибір ефективного дисперсного середовища - суміш деканолу з циклогексанолом у співвідношенні 1:1 мас.ч. Виявлено, що середній діаметр частинок та їхня полідисперсність найбільшою мірою залежать від параметра розчинності реакційної суміші, природи та концентрації стабілізатора та ініціатора. Обґрунтовано оптимальні технологічні умови одержання якісних сферичних частинок з показником полідисперсності 1,12…1,17: співвідношення ГЕМА:ПВП - 8:2 мас.ч., мономерної і водної фаз – 1:5 мас.ч., [ПБ]=1 мас.%, стабілізатор – магнію гідроксид (1 мас.%), температура 348 К, швидкість перемішування 150...240 об/хв.

8. Встановлені закономірності сорбції і десорбції модельних речовин і ліків гранульними (ко)полімерами метакрилових естерів з ПВП і показано взаємозв’язок природи функціональних груп кополімерів, їхніх дисперсних характеристик із сорбційною здатністю. Виявлено, що кополімери ПВП проявляють підвищену іммобілізаційну здатність до аніоноактивних речовин і їх подальше пролонговане вивільнення у лужному середовищі, що було використано у технології виготовлення гранульних лікарських форм пролонгованої дії для прогнозованого вибору складу (ко)полімерів для іммобілізації конкретного препарату.

9. Розроблено наукові основи формування мембранних покрить для твердих лікарських форм на основі гідрогелів ПВП та метакрилових естерів і визначено напрями регулювання їхніх властивостей шляхом направленої зміни складу та структурних параметрів сітки кополімерів під час їхнього синтезу. Дослідженнями масоперенесення з твердої фази модельних речовин і ліків через гідрогелеву оболонку встановлено, що проникність для води і низькомолекулярних розчинених речовин зростає із збільшенням вмісту ланок ПВП у кополімері та зменшенням густоти просторової сітки.

10. Розроблено модель масоперенесення з твердої частинки, покритої гідрогелевою оболонкою, яка містить стадії набрякання полімерної оболонки, розчинення твердого компонента, дифузію його до поверхні мембрани і через мембрану, масопередавання розчиненого компонента у навколишнє середовище. Вона дає змогу прогнозувати тривалість вивільнення цільового компонента під час створення на основі розроблених (ко)полімерів капсульних систем пролонгованого і контрольованого вивільнення ліків.

11. Розроблені малотоннажні технології одержання (ко)полімерів ПВП та виробів на їхній основі, які пройшли успішне випробування і рекомендовані для використання:

– матеріалів для ультратонких коригувальних контактних лінз “Гліпокс” та інтраокулярних “Інтрапласт”, які відзначаються підвищеними пружно-деформаційними властивостями та проникністю, завдяки чому комфортніше і довше переносяться оком;

– гідрогелевих мембран для капсулювання ліків та дрібнодисперсних полімерних частинок для створення систем направленого і контрольованого вивільнення ліків для медицини та ветеринарії;

– носіїв різного типу хроматографічних процесів, зокрема при виділенні білкових факторів з плазми крові, а також носіїв для імунологічних досліджень;

– полімерних емульсій для капсулювання насіння;

– високоефективних дублювальних еластогелевих композитів для протезування у стоматології з високою точністю відтворення форми та розмірів дубльованих об'єктів.

Основні результати дисертаційної роботи опубліковані у таких наукових працях:

1. Скорохода В., Семенюк Н., Лукань Г., Суберляк О. Вплив технологічних параметрів на закономірності синтезу високогідрофільних гранульних кополімерів ПВП// Вопросы химии и хим.техн.-2006.-N3.-С.67-71. (Внесок пошукувача – обґрунтування мети та завдань досліджень, дослідження впливу стабілізаторів на гранулометричний склад кополімерів, обгрунтування оптимальних умов синтезу).

2. Скорохода В., Семенюк Н., Лукань Г., Суберляк О. Гідрофільні матриці, що містять полівінілпіролідон, для систем контрольованого та пролонгованого вивільнення ліків// Полімерний ж.-2006.-№2.-С.155-160. (Обґрунтування мети та завдань досліджень, дослідження сорбції-десорбції карбамазину, обґрунтування механізму зв’язування ліків).

3. Suberlyak O., Hrytsenko O., Hishchak H., Skorokhoda V. The perspectives of high hydrophilic filled polymers with specific characteristics formation// В кн.:Postep w przetworstwie materialow polimerowych.-Chestohowa.-2006.-P.258-262. (Обґрунтування мети та завдань досліджень, оброблення та інтерпретація отриманих результатів).

4. Скорохода В., Семенюк Н., Лукань Г. Нові високоефективні системи пролонгованого вивільнення ліків на основі полімерних гідрогелів// Наукові записки НаУКМА.-2006.-С.63-69. (Постановка завдання, розроблення схеми і перевірка моделі масоперенесення з твердої частинки через гідрогелеву оболонку).

5. Suberlyak O., Skorokhoda V., Semenyuk N., Lukan G., Chopyk N. Microspheric hydrogel polymers as effective drug delivery systems// Czasopismo tehniczne.-2006.-N6.-P.463-466. (Постановка завдання, дослідження сорбційних властивостей гідрогелів, аналіз та інтерпретація результатів досліджень).

6. Скорохода В. Особливості направленого формування структури високогідрофільних кополімерів полівінілпіролідону// Вісник НУЛП "Хімія, технологія речовин та їх застосув."-2005.-N536.-С.248-251.

7. Семенюк Н., Лукань Г., Суберляк О., Скорохода В. Вплив природи стабілізатора на дисперсні характеристики гранульних кополімерів ПВП// Вісник НУЛП "Хімія, технологія речовин та їх застосув."-2005.-N536.-С.251-255. (Постановка завдання, розроблення технологічних режимів синтезу кополімерів, інтерпретація результатів).

8. Гриценко О., Скорохода В., Мількович О. Нові струмопровідні композиційні матеріали на основі полімерних гідрогелів// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув.".-2005.-N536.-С.255-258. (Постановка завдання, дослідження впливу природи наповнювача на властивості гідрогелів, інтерпретація результатів).

9. O.Suberlyak, V.Skorokhoda, O.Grytsenko. Complex PVP-Men+ - active сatalyst of vinyl monomers polymerization// В кн.:Materialy polimerowe i ich przetworstwo. Czestohowа.-2004.-Р.140-145. (Теоретична інтерпретація результатів досліджень, встановлення механізму полімеризації).

10. Гриценко О., Скорохода В., Ядушинський Р. Структурні параметри та властивості кополімерів ОЕМА-ПВП, одержаних у присутності Fe2+// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2004.-N497.-С.154-157. (Розроблення технологічних режимів синтезу кополімерів, встановлення та інтерпретація взаємозв’язку їхніх структурних параметрів та властивостей).

11. Скорохода В., Семенюк Н., Суберляк О. Технологічні аспекти одержання сферичних гранул кополімерів гідроксіетилметакрилату з ПВП// Вопросы химии и хим.техн.-2004.-N3.-С.88-91. (Постановка завдання, обґрунтування умов та техн. стадій синтезу гранульних кополімерів, дослідження їхньої полідисперсності).

12. Скорохода В., Семенюк Н., Суберляк О. Структура та сорбційна здатність кополімерів оксіетиленметакрилату з ПВП// Полім.ж.-2004.-№2.- С.86-91. (Постановка завдання, дослідження сорбційної здатності кополімерів відносно п-аміносаліцилової кислоти).

13. Гриценко О., Скорохода В., Ядушинський Р. Дослідження впливу наповнювачів на полімеризацію ПВП-метакрилатних композицій// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2004.-N516.-С.191-194. (Постановка завдання, дослідження часу життєздатності композицій).

14. Демчук І., Скорохода В., Опанасович В., Слободян М. Масоперенесення з кулястої частинки, покритої гідрогелевою полімерною оболонкою//Экотехнологии и ресурсосбережение.-2003.-№1.-С.70-74.(Постановка завдання, експериментальні дослідження масоперенесення модельних речовин через гідрогелеве покриття, перевірка адекватності математичної моделі масоперенесення).

15. Демчук І., Скорохода В., Івасик Я., Слободян М. Математична модель масоперенесення з ансамблю кулястих частинок, покритих гідрогелевою полімерною оболонкою// Экотехнологии и ресурсосбережение.-2003.-№3.-С.76-79.(Постановка завдання, експериментальні дослідження масоперенесення модельних речовин через гідрогелеве покриття, перевірка адекватності математичної моделі масоперенесення).

16. Гриценко О., Скорохода В., Орлова А. Дослідження експлуатаційних властивостей наповнених гідрогелевих матеріалів// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2003.-N488.-С.300-303. (Постановка завдання, обробка та інтерпретація результатів досліджень).

17. Скорохода В. Розроблення режимів синтезу полімерних заготовок для ультратонких контактних лінз// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2002.-N447.-С.88-90.

18. Скорохода В., Семенюк Н., Суберляк О. Особливості одержання гранульних співполімерів ОЕМА з ПВП// Хімічна промисловість України.-2002.-N3.-С.30-34. (Постановка завдання, дослідження масоперенесення модельної речовини з твердої фази через гідрогелеву мембрану, теоретична обробка результатів).

19. Скорохода В., Левицький В., Суберляк О. Перспективи створення гідрофільних полімерів для контактних лінз// Хімічна промисловість України.-2002.-№4.-С.19-22. (обґрунтування технологічних режимів та стадій синтезу, дослідження механічних властивостей, участь у випробуваннях полімерів).

20. Гриценко О., Гавло І., Скорохода В. Дослідження полімеризації ПВП-(мет)акрилатних композицій, ініційованої Fen+//Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2001.-N426.-С.68-70. (Постановка завдання, обробка та теоретична інтерпретація результатів досліджень).

21. Суберляк О., Грошовий Т., Скорохода В., Демчук І. Гідрогелі на основі структурованих кополімерів ПВП як носії пролонгованого вивільнення ліків// Вісник фармації.-2001.-N3.-С.71. (Постановка завдання, дослідження масоперенесення модельної речовини з твердої фази через гідрогелеву мембрану, теоретична обробка результатів).

22. Суберляк О., Скорохода В., Бенедик Н. Блочна полімеризація композицій на основі ОЕМА в магнітному полі// Хімічна пром. України.-2001.-N3.- С. 32-36. (Теоретичне обґрунтування впливу магнітного поля на полімеризацію композицій, дослідження складу та структури кополімерів).

23. Суберляк О., Скорохода В., Гриценко О. Наукові аспекти розроблення технології синтезу гідрофільних кополімерів// Вопросы химии и хим.технологии.-2000.-N1.-С.236-238. (Обґрунтування умов та стадій синтезу кополімерів, експериментальні випробування розроблених матеріалів на їх основі).

24. O.Suberlak, V.Skorokhoda, J.Melnyk, N.Semeniuk. Sorption-desorption properties of hydrogel graft-copolymers of PVP and medicines prolongators on their basis// В кн.:Materialy polimerowe i ich przetworstwo.-Wyd.politechniki Czestohowskiej. Poland.-2000.-P.260-264. (Дослідження кінетики набрякання гідрогелів, встановлення взаємозв’язку складу кополімерів з їх сорбційною здатністю).

25. Скорохода В., Гриценко О., Шаповал П. Дослідження прищепленої полімеризації на ПВП, ініційованої солями металів змінної валентності// Вісник НУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-2000.-N414.-С.82-85. (Постановка завдання, теоретичне обґрунтування та експериментальне підтвердження механізму полімеризації).

26. Скорохода В., Суберляк О., Мельник Ю., Семенюк Н. Імобілізаційна здатність полімерних гідрогелів// Вісник ДУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-1999.-N361.-С.114-116. (Постановка завдання, дослідження іммобілізації п-аміносаліцилової кислоти гідрогелями та інтерпретація можливого механізму зв’язування).

27. Бенедик Н., Скорохода В., Суберляк О. Закономірності полімеризації композицій ПВП у магнітному полі// Вісник ДУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-1999.-N374.-С.90-92. (Постановка завдання, дослідження впливу природи розчинника на швидкість полімеризації композицій).

28. Гриценко О., Клим Ю., Скорохода В. Оптимізація композиційних складів еластогелів// Вісник ДУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-1999.-N374.-С.37-40. (Постановка завдання, вибір методу оптимізації, теоретична обробка результатів).

29. Суберляк О., Мельник Ю., Скорохода В. Функціонально-активні полімерні мембрани - перспективний тип мембран для природних процесів// Хім. пром. України.-1999.-N4.-С.42-46. (Дослідження впливу структури гідрогелевих мембран на їх продуктивність по воді, теоретична обробка результатів ).

30. Суберляк О., Левицький В., Скорохода В. Фізико-хімічні явища на межі фаз вінільний мономер - водний розчин полівінілпіролідону//Укр.хім.ж.-1998.-Т.64,№6.-С.122-125. (Дослідження кінетики полімеризації стиролу на межі фаз з водним розчином ПВП).

31. Суберляк О., Скорохода В., Бенедик Н. Полімеризація вінільних мономерів у композиції з ПВП в ультразвуковому полі// Доповіді НАН України.-1998.- N7.-С.140-143.(Дослідження деструкції полімерних водорозчинних матриць в ультразвуковому полі, обгрунтування схеми полімеризації).

32. Суберляк О., Скорохода В., Мельник Ю. Синтез, структура та властивості гідрогелевих мембран на основі ПВП// Вісник ДУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосув."-1998.-N339.-С.49-51. (Розроблення технологічних режимів синтезу, дослідження складу та структурних параметрів сітки гідрогелів).

33. Суберляк О., Скорохода В., Бенедик Н. Дослідження деструкції полімерів в ультразвуковому полі// Вісник ДУЛП "Хімія, техн. р-н та їх застосув."-1998.-N339.-С.52-54. (Дослідження деструкції ПВП різної молекулярної маси в ультразвуковому полі).

34. Скорохода В., Гриценко О., Семенюк Н. Еластогелеві кополімери ПВП з олігоефірметакрилатами// Вісник ДУЛП "Хімія, техн. р-н та їх застосув."-1998.-N339.-С.92-95. (Постановка завдання, обробка та теоретична інтерпретація результатів досліджень).

35. Гриценко О, Скорохода В., Семенюк Н. Одностадійний метод формування виробів на основі полімерних гелів// Фізика конд. високомол.систем.-.-1998.-Вип.4.-С.77-78. (Постановка завдання, теоретичне обґрунтування умов синтезу гідрогелів, експериментальні випробування розробленої технології та матеріалу).

36. Скорохода В., Суберляк О., Мельник Ю. Полімерні системи для контрольованого виділення речовин// Вісник ДУЛП "Хемія, технологія р-н та їх застосув.".-1997.-N316.-С.50-52. (Постановка завдання, розроблення методики дослідження масоперенесення з твердої фази через гідрогелеву оболонку).

37. O.Suberlyak, V.Skorokhoda, V.Levitskyi, I.Gavlo. Copolymers of polyvinylpyrrolidone and products for medicine// В кн.:Plastics in machine design.- Krakow, Poland.-1997.-P.419-422. (Теоретичне обґрунтування способу регулювання структурних параметрів сітки та складу кополімерів, дослідження їх йонопроникності).

38. O.Suberlyak, I.Thir, V.Skorokhoda. Kompozycje na osnowie polivinylpirolidonu//В кн.:Postep w przetworstwie tworzyw sztucznych.-Czestochowa.-1997.-P.181-185. (Дослідження кінетики полімеризації і складу кополімерів, встановлення математичної залежності між константою комплексоутворення та параметрами сітки кополімерів).

39. Скорохода В., Мельник Ю. Дослідження зв'язування гепарину гідрогелевими мембранами// Вісник ДУЛП "Хемія, технологія р-н та їх застосув."-1997.-N332.-С.115-117.(Постановка завдання, теоретичне обґрунтування механізму іммобілізації).

40. Скорохода В., Мельник Ю., Гавло І. Вплив імобілізації гепарину на селективно-транспортні характеристики гідрогелевих мембран//Вісник ДУЛП "Хемія, технологія р-н та їх застосув”.-1996.-N298.-С.21-22.(Обґрунтування режимів синтезу, теоретична інтерпретація взаємозв’язку складу кополімерів з їх іммобілізаційною здатністю).

41. O.Suberlak, V.Skorokhoda. Hydrofilno-hydrofobne graft-kopolimery o selektywno-sorb cyjnych wlasciwosciach// В кн.: Polimery i kompozyty konstrukcyine.- Ustron.-1996.-P.189-194. (Дослідження взаємозв’язку структури кополімерів і константи комплексоутворення, дослідження проникності кополімерів для води та амінокислот).

42. Суберляк О.В., Скорохода В.И., Порецкая М.Ш., Воробьев А.А. Закономерности полимеризации (мет)акрилатов в присутствии поливинилпирролидона// Вестн.Львов. политехн. ин-та „Химия, техология в-в и их применение”.- 1986.-N201.-С.40-42. (Дослідження кінетики полімеризації композицій в тонкому шарі).

43. Суберляк О., Скорохода В., Заїкіна О., Нанай О. Структурна морфологія і транспортно-селективні характеристики гідрогелевих мембран// Функціональні матеріали.-1995.-N3.-С.350-353. (Дослідження затримуючої здатності мембран та обґрунтування механізму затримки).

44. Суберляк О., Скорохода В., Заїкіна О., Мельник Ю. Ультрафільтрація розчинів органічних речовин на гідрогелевих мембранах// Функціональні матеріали.-1995.-N3.-С.358-361.(Розроблення методу і режимів синтезу мембран, дослідження впливу рН середовища на їх селективно-транспортні характеристики).

45. Суберляк О., Скорохода В., Мельник Ю., Гавло І. Гідрогелеві мембрани на основі спів(полівінілпірролідон-пр-оксиетиленметакрилату) в процесах діалізу// Функціональні матеріали.-1995.-N3.-С.354-357. (Дослідження проникності гідрогелів для органічних сполук, встановлення взаємозв’язку проникності зі структурою кополімерів).

46. Скорохода В.Й., Мельник Ю., Тхір І. Дослідження гідрогелевих мембран на основі співполівінілпірролідон-пр-ОЕМА у процесах діалізу// Вісник ДУЛП "Хемія, технологія р-н та їх застосування”.- 1995.-N 285-С.14-15. (Дослідження водопроникності гідрогелів, теоретична інтерпретація результатів).

47. Суберляк О., Скорохода В., Левицький В. Міжфазна полімеризація в присутності полівінілпіролідону// Доповіді АН України.-1995.-N12.-С.93-95. (Дослідження кінетики полімеризації).

48. O.Suberlyak, V.Skorokhoda, V.Levitskyi. The effect of phase boundary on polymerization of vinyl monomers in the presense of PVP// Ukr.Polym.J.-1995- N1-2.- P.177-185. (Дослідження впливу ПВП на кінетику полімеризації та властивості кополімерів).

49. Суберляк О., Скорохода В., Ковальчук Є., Левицький В. Квантово-хімічні дослідження впливу середовища на кінетику полімеризації метакрилатів// Вісник ДУЛП "Хімія, технологія р-н та їх застосування".-1994- N 276.-С.19-21.(Дослідження впливу природи розчинника на швидкість полімеризації композицій метакрилатів з ПВП).

50. Скорохода В., Мельник Ю, Семенюк Н., Суберляк О. Пролонгатори ліків на основі полімерних гідрогелів// Фармацевтичний часопис.-2007.-№1.-С.62-65. (Постановка завдання, дослідження масоперенесення модельних речовин через гідрогелеву мембрану).

51. Тхір І.Г., Скорохода В.Й., Суберляк О.В. Про механічні властивості прищеплених співполімерів оксиетиленметакрилату і полівінілпіролідону// Вісник ЛПІ "Хімія, технологія р-н та їх застосування".-N260.-1992.-С.57-58. (Синтез та дослідження механічних властивостей кополімерів).

52. Суберляк О.В., Скорохода В.И., Будзан Б.И., Рурак А.М. Влияние метилкротоната на технологичность и свойства полимерных гидрогелей// Вестник Львов.политехн.ин-та „Химия,технология в-в и их применение.-N 231.-1989.-С.116-118. (Дослідження технологічних властивостей гідрогелів).

53. Суберляк О.В, Скорохода В.И., Тхир И.Г. Сополимеры (мет)акриловых эфиров гликолей с ПВП для получения высокопроницаемых диализных мембран// Ж.прикл.химии.-1989.-N6.-С.1330-1333. (Синтез мембран та дослідження їхньої діалізної проникності).

54. Суберляк О.В, Скорохода В.И., Тхир И.Г. Влияние комплексообразования на полимеризацию 2-оксиэтиленметакрилата в присутствии поливинилпирролидона// Высокомолекулярные соед.-1989.-N5Б.-С.336-340. (Дослідження комплексоутворення між гідроксіетилметакрилатом та ПВП, кінетики полімеризації).

55. Суберляк О.В., Скорохода В.Й., Сошко О.І. Композиція для контактних лінз. Пат.України N 2135, 15.12.93. Бюл.№4. (Формула винаходу, дослідження впливу гліцидилметакрилату на фізико-механічні властивості кополімерів).

56. Суберляк О.В., Заїкіна О.С., Скорохода В.Й. Спосіб одержання полімерних гідрогелів. Пат.України N 1887, 15.11.93. Бюл.№4. (Формула винаходу, дослідження ініціюювальної здатності полімерних комплексів).

57. Суберляк О.В., Скорохода В.Й. Спосіб одержання полімерних гідрогелів. Пат.України N 2134, 15.12.93. (Формула винаходу, обґрунтування способу регулювання структурних параметрів сітки гідрогелів, дослідження дифузійних властивостей).

58. Суберляк О.В., Левицький В.Є., Скорохода В.Й. Спосіб одержання співполімерів ПВП з вінільними мономерами. Пат.України N9656А, 30.09.96. Бюл.N 3. (Формула винаходу, дослідження властивостей кополімерів).

59. Суберляк О.В., Скорохода В.Й., Бенедик Н.Б., Яремкевич С.К. Спосіб одержання гідрофільних полімерів. Пат.України N37936А 15.05.2001.Бюл.N4. (Формула винаходу, дослідження впливу постійного магнітного поля на теплостійкість полімерів).

60. Суберляк О.В., Скорохода В.Й., Гриценко О.М. Спосіб одержання гідрофільних полімерів. Пат.України на кор. модель №11818, опубл. 16.01.2006. Бюл.№1. (Формула винаходу, вибір ініціювальної системи, дослідження механічних властивостей полімерів).