Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Загальна педагогіка, історія педагогіки і освіти


Жорнова Олена Іллівна. Теоретичні та методичні засади формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності : Дис... д-ра наук: 13.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Жорнова О.І. Теоретичні та методичні засади формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки. – Інститут вищої освіти АПН України. – Київ, 2007.

У дисертації розроблено науково обґрунтовану концепцію формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності як теоретичну основу визначення формату сучасних відносин з Іншим, ціннісного виміру вищої освіти, напряму особистісного розвитку студентів.

Визначено принципи формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності. Розроблено модель педагогічного впливу на підвищення сформованості студентів суб'єктами соціокультурної діяльності як методичну основу (пере)осмислення особистістю сенсу повсякденної активності. Висвітлено підготовку, організацію та логіку проведення експериментальної роботи з формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності, також досліджено ефективність запроваджених способів реконструкції повсякденної життєдіяльності особистості.

У дисертації здійснено комплексне педагогічне дослідження проблеми формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності, а саме: обґрунтовано теоретико-методологічні засади суб'єктної активності особистості у повсякденні; розроблено концепцію формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності та модель педагогічного впливу на цей процес; засади та методи емпіричного дослідження проявів суб'єктної активності в площині соціокультурної діяльності як (пере)осмислення культурних значень повсякденної життєдіяльності. Проведена робота щодо визначення феноменального положення суб'єктної активності студентів у повсякденні як об'єкта, предмета вивчення та предмета набуття, доведення динамічного характеру формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності та можливості спрямованого впливу на цей процес дає підстави зробити висновки.

1. Усебічний аналіз наукових вітчизняних та зарубіжних напрацювань щодо визначення сутності суб'єктної активності особистості та результати узагальнення досвіду розведення активності на суб'єктну та не-суб'єктну в контексті реального перебігу сучасної життєдіяльності пересічної особи, характеристик її суб'єктної активності у повсякденні уможливили формулювання робочого визначення суб'єктної активності на засадах розмежування відносин з не-Я як суб'єкт-об'єктних (окреслення Я та не-Я, визнання доцільності змін саме не-Я, здійснення впливу на нього при принциповому непогодженні таких дій з останнім), суб'єкт-суб'єктних (визнання дієвості не-Я, зазнаному від нього впливу, що потребує обговорення дій з не-Я) та самосуб'єктних (регуляція відносин з не-Я в спосіб артикуляції певних впливів та виявлення свого позитивного ставлення до нього).

Необхідним елементом первинної теоретизації постало змістове визначення таких поняттєвих конструктів, як довільна активність, перетворення, відносини, повсякденна життєдіяльність, вплив, (пере)осмислення. Встановлено, що вихідним для розкриття поняття суб'єкта соціокультурної діяльності є розуміння останньої як довільної активності, яка: розгортається в звичному для людини форматі щоденних дій; реалізується як освоєння і привласнення сенсу існування; практично втілюється через дії носіїв та (ре)трансляторів цього сенсу. У свою чергу, самооб'єктні відносини в процесі здійснення соціокультурної діяльності розгортаються як: усвідомлення власних дій як вихідного та визначального етапу в становленні суб'єктної активності; зреалізована здатність вибудовувати взаємини на тлі відносин із самим собою, через звернення до самого себе; розуміння діяльності як спрямованої зміни самого себе; свідоме ініціювання власної щоденної активності та осмислення її наслідків. Результатом виявленої активності є позитивна динаміка масового особистісного розвитку, унаочнена свідомо вибудуваними щоденними акціями на засадах сформованої персональної нормативності, осмисленими як досвід життєдіяльності в громаді.

Виявлено, що проблема спрямованого набуття особистістю в процесі навчання у ВНЗ досвіду суб'єкта соціокультурної діяльності та його реалізації як звичної активності у повсякденні досі не була предметом вивчення педагогіки.

2. Теоретико-методологічними засадами дослідження обрано пізнавальні принципи суб'єктного формування особистості, виходячи з: а) сучасного трактування феномена культури як спрямованих зусиль у віднаходженні смислів існування та вибудовуванні своєї життєдіяльності згідно цих смислів; б) переконання, що діяльність не втрачає сенсу і за умов неусвідомлення її мети; в) конкретизації широкого та вузького розуміння суб'єктної активності: в широкому значенні вона вбирає весь масив перетворень, у вузькому – витлумачується через певну якість таких здійснень; г) поглядів на значну сукупність спрямованих дій, доступних для пересічного загалу в природному перебігу його звичайного існування і осмислену ним як перетворення для блага культурного розвою, як на соціокультурну діяльність.

Розроблена науково обґрунтована концепція формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності:

– витлумачує соціокультурну діяльність як репрезентацію та ретрансляцію ідеї інтегрованого впливу кожного з пересічного загалу на суспільство, а суб'єктну активність як відмінні дії особистості;

– стверджує самосуб'єктні відносини як формат сучасних взаємин з Іншим;

– визначає ціннісний вимір вищої освіти як формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності;

– розглядає сформованість студентів суб'єктами соціокультурної діяльності як напрям їхнього особистісного розвитку;

– витлумачує педагогічний вплив на формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності як сукупність спрямованих дій задля освоєння студентами нових культурних смислів та визнання значущості перебігу власної життєдіяльності для світу культури.

Принципами формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності є подієвість навчального повсякдення, інтерпретація змісту освіти, культурний супровід, публічність та просторове вибудовування суб'єктного формування студентів.

3. Розроблено багатомірну динамічну модель ідентифікації суб'єкта соціокультурної діяльності та реконструйовано повсякденну активність особистості через формулювання ідентифікаторів суб'єкта соціокультурної діяльності на основі вивчення й узагальнення наукових ідей мультикультуралізму, концепцій культури як інтеракції, як людської іншобуттєвості, подієвого розгортання повсякденної життєдіяльності, що висвітлюють способи осмислення життєдіяльності як руху для освоєння Іншого.

Обґрунтовані ознаки подібності (властивість існування, дії особистості та якість життєдіяльності), напрями активності (осмислення повсякдення, його вибудовування та індивідуалізація), змістова сутність здійснень особистості (свідоме звернення до неосвоєного, подієве вибудовування повсякденної життєдіяльності та інтерпретація її нормативних регламентацій) привело до формулювання критеріїв подібності (зверненість до Іншого, подієвий ареал повсякденної життєдіяльності та персональна нормативність), за якими й встановлено статичний, акціональний та кваліфікативний ідентифікатори суб'єкта соціокультурної діяльності.

4. Встановлено, що педагогічний вплив на формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності – це комплексні впорядковані, взаємопов'язані педагогічні дії, що забезпечують набуття досвіду суб'єкта соціокультурної діяльності, який буде помітним змінами у вибудовуванні ними повсякденної життєдіяльності.

Розроблено модель педагогічного впливу на формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності, складниками якої є: цільовий як уможливлення спрямованого відходу студентів від неосмисленого повсякдення, якому надаються характеристики органічної неподільності; освітньо-змістовий як представлення досвіду суб'єктної активності у повсякденні; процесуальний як спосіб репрезентації сенсу суб'єкта соціокультурної діяльності; критеріальний як встановлення ефективності (пере)осмислення студентами сенсу повсякденної активності; результативний як встановлення очікуваних наслідків сформованості студентів суб'єктами соціокультурної діяльності.

Ефективність запропонованої моделі педагогічного впливу з (пере)осмислення студентами сенсу повсякденної активності зумовлена з'ясованою сутністю формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності, що постає як динамічне розгортання досвіду повсякденної життєдіяльності, полягає у набутті здатності індивідуально вибудовувати власне повсякденне за соціокультурними нормами існування та осмислювати його значущість для світового культурного розвою. Усвідомлене ставлення до повсякденної активності репрезентоване розумінням необхідності освоєння нових культурних смислів та визнанням значущості перебігу власного повсякдення для світу культури. Реалізація такого досвіду у власній життєдіяльності відбувається через зорієнтованість повсякденної активності на самозміни та адекватний (відповідний до вимог культури) добір змісту, напрямів, форм життєдіяльності.

5. Розроблено систему методів дослідження процесу і результату формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності, яка включає методи теоретизації, емпіричного дослідження та діагностики. Вона скерована на: вивчення динамічного розгортання досвіду суб'єктної активності студентів (констатувальний та формувальний експерименти); витлумачення сенсу, який надано ними повсякденній життєдіяльності (аналіз та інтерпретація значеннєвого кола повсякдення студентів через висвітлення панівного формату досвіду життєдіяльності; аналіз та інтерпретація самооцінювання студентами власної повсякденної життєдіяльності в площині опозицій "предмет – персона", "матеріальне – моральне", "процес – результат"); поточне триразового відстеження динаміки персональної нормативної позиції, змін у споживанні культури та становленні модними людьми.

Для виявлення зверненості до Іншого, подієвого пережиття повсякдення, персональної нормативності розроблено методику діагностики сформованості студентів суб'єктами соціокультурної діяльності в спосіб вивчення продуктів діяльності, для чого сконструйовано теоретичну та еталонну модель продукту універсальної активності особистості, описано аналітичні й прогностичні дії щодо особистісного розвитку студентів. Для підтвердження тотожності/відмінності суб'єктної сформованості учасників експерименту застосовано статистичне обчислення результатів її бального оцінювання за критерієм Ст'юдента та двофакторний дисперсійний аналіз.

Це уможливило достовірне виявлення зрушень в динаміці суб'єктного формування студентів.

6. Розкрито сутність і зміст способів репрезентації сенсу суб'єкта соціокультурної діяльності в природному перебігу навчально-виховного процесу у ВНЗ. Загальні положення репрезентації як цілісної демонстрації смислів повсякденної активності конкретизовано в методиці набуття студентами досвіду суб'єкта соціокультурної діяльності, яка містить формування їхнього поняттєвого апарату, динаміку персональної нормативної позиції, становлення поведінки споживача культури та зміну стереотипу модної людини. Сформульовано і описано цільовий, змістовий, процесуальний та результативний компоненти педагогічний дій, критерієм адекватності яких визначено: а) вихідний рівень поняттєвого осмислення повсякденної активності особистості; здійснення комплексного аналізу поняття суб'єкта соціокультурної діяльності; переймання соціокультурною проблематикою; ставлення до перебігу власної життєдіяльності; б) привласнення норм відповідальності й служіння; налаштованість на просвітництво сенсу суб'єкта соціокультурної діяльності; в) актуальні переважання у споживчій діяльності; визнання сенсу організації повсякденної активності через споживання культури; критична та адекватна самооцінка зони споживання культури; г) деталізація змісту стереотипу модної людини; визнання необхідності вибудовування власної життєдіяльності як модного повсякдення; визначення змін у повсякденні задля посилення впливу на оточення.

7. Здійснена експериментальна перевірка та апробація моделі педагогічного впливу на формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності довела ефективність дослідницьких дій. Так, незадовільний стан суб'єктної сформованості виявлений у 82% студентів контрольної групи при повній його відсутності в учасників експериментальної групи (100% задовільної сформованості).

Осмислення формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності як: а) конкретно-педагогічного явища, що визначає особистісний розвиток студентів як здатність зреалізовувати в реаліях повсякденної життєдіяльності вплив на оточення через самозміни; б) конкретно-педагогічної ознаки розгортання повсякденної активності особистості як (пере)осмислення нею культурних значень існування дозволило визначити низку емпірично встановлених закономірностей формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності:

а) з'ясовано, що реалізація основних теоретичних положень здійснення педагогічного впливу на суб'єктне формування студентів відбувається через:

– розгортання навчального повсякдення в подієвій площині;

– витлумачення кожної складової змісту освіти крізь призму ствердження норм відповідальності й служіння;

– спрямовувальну роль викладача в набутті студентами досвіду суб'єктної активності;

– скерованість на піднесення почуття причетності до особистого внеску в запобігання культурній дезорганізації;

– збагачення території навчального повсякдення в спосіб широкого та адекватного використання ціннісного потенціалу культурно-мистецьких закладів;

б) доведено, що сформованість студентів суб'єктами соціокультурної діяльності відбувається успішно, коли суб'єктна активність у площині соціокультурної діяльності визнається одним із цільових пріоритетів педагогічного впливу, встановлено основні характеристики формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності та скориговано змістові, процесуальні компоненти педагогічного впливу, а також цілеспрямовано відстежується динаміка формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності в природному перебігу навчально-виховного процесу.

Отримані результати дослідження можуть бути використані в процесі написання підручників і посібників з педагогіки, дидактики, теорії та методики виховання, а також у плануванні, організації та проведенні навчально-виховної роботи у ВНЗ, розробці освітньо-професійних програм та освітньо-кваліфікаційних характеристик фахівців.

Подальше дослідження формування суб'єктної активності студентів може відбуватися в таких напрямах: співвіднесеність повсякденного втілення норм відповідальності й служіння з обмеженими можливостями людини; здатність особистості ідентифікувати себе та інших із суб'єктом соціокультурної діяльності; окреслення можливої та доречної множини точок перетину в пересічному повсякденні зусиль суб'єкта соціокультурної діяльності та індивідуальних життєвих проектів, які не позбавлені егоїстичності; ступінь безпосередніх взаємин у навчальному повсякденні суб'єкта та не-суб'єкта для результативного формування студентів саме суб'єктами соціокультурної діяльності.

Публікації автора:

Монографії

  1. Жорнова О.І. Формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності: Монографія. – Запоріжжя: Дике поле, 2006. – 360 с.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Художньо-естетичне виховання в контексті культуротворчості // Рідна школа. – 1998. – № 6. – С. 12 – 14.

  2. Жорнова О.І. Зарубіжні технології культурологізації освіти // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Ред. кол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – К.-Запоріжжя, 1999. – Вип.13. – С. 179 – 184.

  3. Жорнова О.І. Робота з художньо-творчими завданнями як шлях особистісного присвоєння культурного досвіду людства // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. / Ред. кол.: Т.І. Сущенко (відп. ред.) та ін. – К.–Запоріжжя, 1999. – Вип.18. – С. 127 – 132.

  4. Жорнова О.І. Щодо персональної нормативності сучасного студента: проблеми вимірювання та формування // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2001. – Вип. 41. – С. 105 – 114.

  5. Жорнова О. І., Ізмайлова Л. Один конкурс – два погляди. "Учитель року – 2001" // Мистецтво та освіта. – 2002. – № 3 (25). – С. 16 – 18.

  6. Жорнова О.І. Готовність до прийняття гуртових переважань у контексті соціокультурної нормативності (обговорення методики "Оплески в гурті") // Практична психологія і соціальна робота. – 2003. – № 7. – С. 69 – 71.

  7. Жорнова О.І. До питання про вибудову взаємин у нормативному середовищі // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод центр вищої освіти, 2003. – Вип. 35. – С. 180 – 189.

  8. Жорнова О.І. Дослідження повсякдення як домінантної сфери соціально-педагогічної роботи // Проблеми освіти: Наук.-метод.зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2003. – Вип. 31. – С. 218 – 226.

  9. Жорнова О.І. Про педагогічний вплив на соціокультурну нормативність або деякі питання дослідження готовності вчителів до запобігання торгівлі жінками // Рідна школа. – 2003. – № 5. – С. 3 – 5.

  10. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Мюзикл у школі: соціокультурні реалії в епоху постмодерну // Шлях освіти. – 2003. – № 4. – С. 34 – 38.

  11. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Нові грані фахової підготовки виховника: соціокультурний аспект змісту освіти // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2003. – Вип. 41. – С. 183 – 192.

  12. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Формування валеологічної компетентності випускника вищої школи // Вісник Книжкової палати. – 2003. – № 10. – С. 31 – 35.

  1. Жорнова О.І. Деякі аспекти формування у студентів наукових понять (на прикладі лекційної презентації змісту поняття "формування особистості учні") // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 38. – С. 118 – 132.

  2. Жорнова О.І. До питання дослідження суб'єктного впливу в процесі соціокультурної діяльності // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др. – Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2004. – Вып. 22. – С. 99 – 104.

  3. Жорнова О.І. Залежність сформованості студентів як суб'єктів соціокультурної діяльності від набутого досвіду прилюдної репрезентації повсякденної активності // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 39. – С. 55 – 66.

  4. Жорнова О.І. Змістовий аспект відповідальності в контексті формування готовності майбутнього фахівця до соціокультурної діяльності // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др. – Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2004. – Вып. 23. – С. 90 – 95.

  5. Жорнова О.І. Modo sapiens у просторі педагогічного впливу // Рідна школа. – 2004. – № 10. – С. 46 – 49.

  6. Жорнова О.І. Педагогічний вплив на повсякденний досвід споживача культури: теоретичний аспект // Вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". Філософія. Психологія. Педагогіка. – К.: ІВЦ "Політехніка", 2004. – № 2 (11). – С. 157 – 164.

  7. Жорнова О.І. Повсякденний формат художньо-творчих практик // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип. 11. – С. 54 – 60.

  8. Жорнова О.І. Соціокультурний практикум: до питання добору та пред'явлення завдань студентам ВНЗ // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип.37. – С. 55 – 66.

  9. Жорнова О.І. Фахова підготовка як подія: до питання формування майбутнього фахівця як суб'єкта соціокультурної сфери // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. пр. – К., 2004. – Вип.10. – С. 23 – 30.

  10. Жорнова О.І. Формування понятійного мислення студента в контексті його становлення суб'єктом культури // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2004. – Вип. 39. – С. 77 – 82.

  11. Жорнова О.І. Формування у студентів поняття соціокультури в контексті становлення їхньої суб'єктної активності // Вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". Філософія. Психологія. Педагогіка. – К.: ІВЦ "Політехніка", 2004. – № 1 (10). – С. 165 – 172.

  12. Жорнова О.І. До питання формування споживача культури: методичний аспект // Нові технології навчання: Наук.-метод. зб. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2005. – Вип. 41. – С. 245 – 253.

  13. Жорновая О.И. К вопросу о формировании представлений о повседневной активности в мире современной культуры // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др. – Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2005. – Вып. 26. – С. 133 – 140.

  14. Жорнова О.І. Соціальні та культурні норми у площині персональної нормативності суб'єкта життєдіяльності // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др. – Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2005. – Вып. 27. – С. 91 – 99.

  15. Жорнова О.І. Формування суб'єкта соціокультурної діяльності як педагогічна проблема // Вісник Книжкової палати. – 2005. – № 7. – С. 21 – 24.

  16. Жорнова О.І. Відстеження ефективності педагогічного впливу на досвід суб'єктної активності студента в повсякденній життєдіяльності // Вісник КНУКіМ: Зб. наук. пр. – К., 2006. – Вип. 14. – С. 64 – 70.

  17. Жорнова О.І. До визначення ідентифікаторів суб'єкта соціокультурної діяльності: аналіз емпіричних даних // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др. – Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2006. – Вып. 29. – С. 120 – 129.

  18. Жорнова О.І. Соціокультурна компетентність студентів в контексті оминання "слабких ланок" сучасного освітнього процесу // Вища освіта України. – Тематичний випуск "Вища освіта України у контексті інтеграції до європейського простору". – 2006. Додаток 3 (Т. 3). – С. 93 – 100.

  19. Жорнова О.І. Діагностика подієвої вибудови повсякдення // Социальные технологии: Актуальные проблемы теории и практики: Международный межвуз. сб. науч. работ / Редкол.: Скидин О.Л. (гл. ред.) и др.– Запорожье: Изд-во ГУ "ЗИГМУ", 2006. – Вып. 32. – С. 275 – 283.

  20. Жорнова О.І. Заповіді В.Сухомлинського в колі цінностей "суспільства споживання": до визначення можливостей переорієнтації особистості як споживача на суб'єктну активність у повсякденні // Школа першого ступеня: теорія і практика: Зб. наук. пр. – Переяслав-Хмельницький, 2007. – Вип. 21. – С. 10 – 20.

Статті в інших виданнях та тези доповідей

  1. Жорнова О.І. Готовність педагогів до формування міжстатевої культурності школярів як фактор запобігання торгівлі жінками // Превентивне виховання: проблема ненасильства: Зб. наук.-практ. ст. / За заг. ред. В.М. Оржеховської. – К., 2000. – С. 96 – 101.

  2. Жорнова О.І. Персональна нормативність сучасного студента: проблеми вимірювання та формування // Современное студенчество Украины: опыт, проблемы, перспективы: Материалы науч. конф. преподавателей и студентов (11–12 апреля 2002 г.). – Запорожье: ЗГУ, 2002. – С. 20 – 27.

  3. Жорнова О.І., Мороз О. Формування у студентів поняття соціокультурної норми // Соціально-педагогічні проблеми підготовки фахівців у вищих навчальних закладах: Матеріали міжнародної наук.-практ. конф. (25–26 лютого 2003 р.) / За заг. ред. В.В. Сагади, М.В. Опачко. – Ужгород: УжНУ, 2003. –С. 73 – 75.

  4. Жорнова О.І. Деякі аспекти ґендерної підготовки вчителів в контексті соціокультурної нормативності // Теоретичні та практичні питання здійснення ґендерної політики в регіоні. – Запоріжжя, 2003. – С. 29 – 31.

  5. Жорнова О.І. До питання дослідження споживчої культури сучасної молоді // Актуальні проблеми культури сучасного студентства України: Матеріали обласного "круглого стола" (29 листопада 2002 р.). – Запоріжжя: ЗДУ, 2003. – С. 36 – 39.

  6. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Теоретичні та методичні засади формування здорового способу життя серед студентської молоді // Психолого-педагогічні основи формування здорового способу життя та профілактики СНІДу серед студентської молоді: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. (22–23 травня 2003 р.). – Одеса: Внешрекламсервис, 2003. – С. 55 – 60.

  7. Жорнова О.І. Повсякденна життєдіяльність особистості за нормами відповідальності і служіння // Витоки: Зб. наук.-пед. і літ.-публіцистичних матеріалів / Укр. асоціація Антона Макаренка. – Полтава: Вид-во "АСМІ", 2004. – Вип. 2. – С. 56.

  8. Жорнова О.І. Витлумачення художньо-творчих практик на тлі постмодерну // Художня освіта і суспільство ХХІ століття: духовні, культурологічні, мистецькі виміри: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (22–23 жовтня 2004 р.). – К., 2004. – С. 120 – 124.

  9. Жорнова О.І. До питання становлення студента як суб'єкта соціокультурної діяльності // Сучасне студентство України: досвід, проблеми, перспективи: Матеріали регіональної наук.-практ. конф. (23 квітня 2004 р.). – Запоріжжя, 2004. – С. 258 – 261.

  10. Жорнова О.І. Самообмеження споживчих потреб у площині проблеми соціокультурного розвитку // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Третя світова теорія: Матеріали четвертої міжнародної наук.-теорет. конф. (26-27 травня 2005 р.) / Ред.: Г.П. Балабанова. – К.: Фенікс, 2004. – Ч.1. – С. 338 – 342.

  11. Жорнова О.І. Педагогічний вплив на стереотип модної людини: до питання розробки експериментального дослідження // Матеріали наук. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених ЗДУ (13–16 квітня 2004 р.). – Запоріжжя, 2004. – С. 198 – 204.

  12. Жорнова О.І. Суб'єктна активність в контексті споживання культури // Теорія і практика матеріально-художньої культури: Матеріали УІ електронної наук. конф. (27 грудня 2004 р.). – Харків: ХДАДМ, 2004. – № 6. – С. 5 – 7.

  13. Жорнова О.І. Формування суб'єкта соціокультурної діяльності як шлях забезпечення культурного розвою держави // Державна етнонаціональна політика: правовий та культурологічний аспекти в умовах Півдня України: Зб. наук. пр. УІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. (6-8 жовтня 2005 р.) / Під заг. ред. М.В. Дєдкова. – Запоріжжя: Облдержадміністрація, ЗНТУ, 2005. – С. 135 –138.

  14. Жорнова О.І. Повсякденна життєдіяльність за нормами відповідальності і служіння // Тиждень науки: Матеріали звітної наук. конф. Запорізького національного технічного уніеврситету. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2005. – С. 255.

  15. Жорнова О.І. Формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності: освітньо-філософські засади моделювання образу педагогічного впливу // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії / Ред. Воронкова В.Г. – Запоріжжя: ЗДІА, 2006. – Вип. 26. – С. 74 – 83.

  16. Жорнова О.І. Повсякдення особистості як суб'єктна активність у сфері соціокультурної діяльності // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія № 7. Релігієзнавство. Культурологія. Філософія:. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – № 10 (23). – С. 264 – 273.

  17. Жорнова О.І. Сучасне означення суб'єкта діяльності як відносин Я з не-Я // Практична філософія. – 2007. – № 1. – С. 77 – 84.

  18. Жорнова О.І. Суб'єкт соціокультурної діяльності: науково-теоретичне обґрунтування вимірів вищої освіти // Філософія освіти. – 2006. – № 2 (4). – С. 61 – 82.

Методичні матеріали

  1. Жорнова О.І. Педагогічні засади соціокультурної роботи: Методичні матеріали до лекційно-практичних занять. – Запоріжжя: ЗДУ, 2003. – 49 с.

  2. Жорнова О.І., Жорнова О.І. Робочий зошит із соціокультурного практикуму. – Запоріжжя, 2003. – 69 с.

  3. Жорнова О.І. Формування поняттєво-категоріального апарату студентів як набуття досвіду суб'єктів соціокультурної діяльності: Методичні рекомендації для викладачів вищих навчальних закладів, працівників освіти. – Запоріжжя, 2006. – 38 с.

  4. Жорнова О.І. Формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності: засади педагогічного впливу на персональну нормативну позицію: Методичні рекомендації. – Запоріжжя, 2006. – 22 с.

  1. Жорнова О.І. Формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності: засади педагогічного впливу на поведінку споживача культури: Методичні рекомендації. – Запоріжжя, 2006. – 30 с.

  2. Жорнова О.І. Формування студентів суб'єктами соціокультурної діяльності: засади педагогічного впливу на становлення модними людьми: Методичні рекомендації. – Запоріжжя, 2006. – 30 с.