Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ганганов Володимир Миколайович. Теоретичні засади формування зернового підкомплексу Причорноморського регіону України : Дис... д-ра наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Ганганов В.М. Теоретичні засади формування зернового підкомплексу Чорноморського регіону України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень, Одеса, 2009.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методичних підходів щодо формування регіонального ринку зерна, прогнозування його розвитку, удосконалення ринкової інфраструктури та розробці механізмів стабільного функціонування регіонального ринку і практичних заходів щодо підвищення конкурентоспроможності українського зерна на світовому ринку.

Висвітлено особливості розвитку зернового підкомплексу продовольчого ринку, обґрунтовано передумови та принципи формування регіонального зернового ринку; визначено особливості і місце регіонального зернового ринку Причорномор’я; проведено факторний аналіз попиту та пропозиції на зерновому ринку; здійснено системний аналіз зернового господарства регіону, на основі якого визначено потенційні можливості зернової галузі і спрогнозовано подальший її розвиток. Автором розроблені пропозиції щодо підвищення ефективності виробництва зерна та удосконалення економічних відносин між суб’єктами регіонального зернового ринку та запропонована організаційна схема інфраструктури зернового ринку Причорномор’я.

Результатом дисертаційного дослідження стало вирішення важливої народногосподарської проблеми щодо підвищення ефективності функціонування регіонального зернового підкомплексу. Визначення теоретико-методичних підходів до формування регіонального ринку зерна, прогнозування його розвитку, дозволило сформулювати низку висновків щодо удосконалення ринкової інфраструктури та розробки механізмів стабільного функціонування регіонального зернового підкомплексу і практичних заходів по підвищенню конкурентоспроможності українського зерна на світовому ринку.

  1. Автором доведено, що регіональний ринок зерна є системою економічних відносин з приводу купівлі-продажу зернової продукції в межах певного територіального простору, а також доведено, що регіональні ринки слід розглядати як фундамент ринкової ієрархічної піраміди, які в сукупності складають національні ринки, з яких формується загальний світовий ринок. За результатами дослідження встановлено, що ситуацію на сучасному світовому ринку формують саме регіони, які виступають повноправними представниками країн, спеціалізуючись на виробництві і торгівлі характерними для них видами продукції. Одним з найбільш важливих та перспективних в Україні регіональних ринків є Причорноморський зерновий ринок. Будучи основним виробником продовольчого зерна, цей регіон є лідером у налагодженні експорту продукції. Його досвід особливо цінний для розвитку національного зернового ринку України і окремих регіонів.

  2. На основі наукового обґрунтування доведено, що економічні зв’язки в зерновому підкомплексі АПК слід поділяти за такими ознаками: призначенням (ресурсозабезпечуючі, виробничі, обслуговуючі), ступенем стійкості (постійні, тимчасові, випадкові), місцем виникнення (внутрішньогалузеві, міжгалузеві, зовнішньоекономічні). Під їх оптимізацією необхідно розуміти мінімізацію витрат на їх встановлення й підтримку при забезпеченні запланованого обсягу виробництва продукції.

  3. Автором доведено, що у зерновому підкомплексі варто виділити три основних сфери як систему галузей пов’язаних між собою, де: першу сферу являють собою галузі по створенню засобів виробництва; другу – безпосередньо сільське господарство й переробна промисловість; третю – це основні ланки маркетингу (оптова та роздрібна торгівля).

  4. Встановлено, що досліджуваний регіон має ряд особливостей, які вважаємо за конкурентні переваги над іншими виробниками зернової продукції. Перш за все, це сприятливі природно-кліматичні умови, які дозволяють вирощувати високоякісне продовольче зерно. По-друге, віками відпрацьовані технології, наявність великих масивів найкращих у світі чорноземів дозволяють вирощувати зерно з відносно низькою виробничою собівартістю. По-третє, досвід реалізації на вітчизняному та світовому ринках, наявність збутової інфраструктури і близькість до морських портів можуть забезпечувати найменші, порівняно з іншими регіонами, витрати маркетингового ланцюга. У кінцевому результаті, ці фактори позитивно впливатимуть на конкурентоздатність регіону на зернових ринках.

  1. Дослідження показали, що через певні економічні причини, пов’язані із світовою, національною, галузевою кризами, за останні роки ситуація склалась таким чином, що потенціал регіону у виробництві й реалізації зернової продукції використовується неповністю. За досліджуваний період коливання валових зборів зернових, за нашими розрахунками, становлять 4,1 млн. т. Це свідчить не лише про невикористані резерви, а й про нестабільність регіону як торгового партнера, що призводить до суттєвих коливань доходів від реалізації зернової продукції за роками. Як наслідок, власних коштів для організації розширеного виробництва у господарствах хронічно не вистачає, а інвестори не бажають вкладати капітал у нестабільне виробництво. Звідси проблеми нестачі обігових коштів, фізичного та морального старіння техніки, неможливості збереження продукції до настання сприятливої цінової кон’юнктури на ринку.

  2. Дослідженням обґрунтовано, що залежно від того, які економіко-організаційні заходи будуть здійснені у коротко- та середньотерміновій перспективі, можна очікувати різні сценарії розвитку ситуації на Причорноморському зерновому ринку. Якщо регіон не буде позитивно вирішувати накопичені проблеми щодо інтенсифікації зерновиробництва, розвитку збутової і виробничої інфраструктури, то може виникнути подальша стагнація цієї галузі і втрата пріоритетних позицій на внутрішньому і світовому ринках. У короткотерміновій перспективі найбільш прийнятним може стати варіант, що передбачає стабілізацію урожайності на рівні середньої за останні 5 років, та розширення посівних площ на 10% за рахунок незначного збільшення витрат на одиницю площі та оптимізації структури посівних площ. На середньотермінову перспективу найдоцільнішим був би варіант, що передбачає інтенсивний розвиток галузі за суттєвих внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Саме він може забезпечити значні валютні надходження, а відтак прогресивний розвиток технологій і репутацію регіону як стабільного експортера зернопродукції.

  3. Дослідження показали, що маючи реальні можливості збільшити виробництво зерна, регіон зможе повною мірою забезпечити себе продовольчим, фуражним та зерном для промислової переробки. Саме тому основною стратегічною метою розвитку регіонального зернового підкомплексу має стати не реалізація зерна як сировини, а виробництво продукції з більшою доданою вартістю. З економічної точки зору, регіону недоцільно орієнтуватися на самозабезпечення зерном за всіма названими напрямками. Спеціалізуючись на виробництві високоякісного продовольчого зерна, регіон матиме більший економічний ефект на різниці цін між продовольчим та фуражним зерном. Останнє він зможе закупити для задоволення власних потреб, і тим самим здешевити тваринницьку продукцію.

  4. Доведено, що досягнення ефективного розвитку зерновиробництва в регіоні й формування повноцінного та стабільно функціонуючого ринку можливо лише за умови розвиненої виробничої і збутової інфраструктури, організаційні основи якої базуватимуться на досягненні взаємовигідних умов між виробником та посередником, раціональному її розміщенні, демонополізації транспортної сфери і сфери зберігання. Особливе значення для Причорноморського регіону має портова інфраструктура, ефективна діяльність якої дасть додаткові переваги перед конкурентами. Сукупність усіх названих заходів дозволить регіону посісти гідне місце і стати повноправним представником на національному і світовому ринках.

  5. Доведено, що доцільність формування зернового підкомплексу визначають загальноекономічні інтеграційні процеси, які проявляють себе переважно на технологічному ґрунті, і є результатом організаційного взаємозв’язку різноманітних технологічних операцій. Згідно з цим сформульовано основну теоретичну парадигму оптимізації зернового підкомплексу. Сутністю парадигми є врахування співвідношення між суспільними (регіональними) потребами з одного боку і обсягом виробництва дозволяє досягти об"ємно-структурної відповідності між виробництвом і потребою у продукції регіонального підкомплексу.

  6. Науково доведено, що регіональний зерновий підкомплекс - це територіально-виробнича система з виробництва, переробки й реалізації зерна зі спеціалізацією в міжгалузевому поділі праці в АПК, з розвиненими виробничо-економічними, внутрішніми та міжрегіональними зв'язками, що забезпечують досягнення високої ефективності виробництва кінцевої продукції на основі комплексного й раціонального використання потенціалу рослини. Генеральною стратегією розвитку регіонального зернового підкомплексу у напрямку здійснення науково-технічного забезпечення є економічна стратегія з субстратегіями продажу, закупівель, витрат, інвестицій, фінансів та іншими.

  7. Дослідження дозволило визначити, що пріоритетним завданням розвитку регіонального зернового підкомплексу є його технологічна реструктуризація на перспективу. Метою якої має бути створення сучасного збалансованого економічного комплексу з потужним корпоративно-коопераційним каркасом, що може забезпечити щільну кооперацію вітчизняних суб’єктів господарювання та вигідне інтегрування у світовий ринок.

  8. Розроблено концепцію розвитку регіональних зернових ринків України на основі врахування як національних, так і регіональних особливостей. Її головною метою є формування зернового ринку України, що повинен забезпечити: створення умов для зростання виробництва зерна в країні на основі його окупності; задоволення потреб України власним зерном та створення запасів зерна, необхідних для продовольчої безпеки країни; відродження експортного потенціалу України та перетворення її в потужну зерноекспортну державу. Особливістю розвитку зернового підкомплексу Причорноморського регіону повинен стати експортно-орієнтований характер стратегічного розвитку всієї аграрної сфери, в якому систему і її ядро утворює сільське господарство.

Публікації автора:

Монографії:

1. Ганганов В.М. Формування зернового комплексу регіону: монографія / В.М. Ганганов – Одеса: Ін-т проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, 2008. - 311 с.

2. Ганганов В. М. Європейська інтеграція і транскордонне співро-бітництво країн Чорноморського басейну: монографія. / [В.М. Ганганов, В.І. Топіха, В.В. Лагодієнко та ін.]. – Миколаїв: МДАУ, 2007. – 134 с. (Особистий внесок здобувача: розділ 2 "Аналіз чинників соціально-економічного розвитку причорноморських регіонів").

Статті у наукових фахових виданнях:

3. Ганганов В.М. Стан та проблеми сучасного насінництва Миколаївщини / В.М. Ганганов, Скупський Р.М., Півень М.Б. // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ - 2003. - Вип. 3. - С.221-227. (Особистий внесок здобувача: здійснено аналіз ринку насінницької продукції в Миколаївській області).

4. Ганганов В.М. Удосконалення регіонального використання орних земель в Україні / В.М. Ганганов // Наукові праці: міжнарод. наук.-виробн. журнал: Економіка АПК. – Київ: НЦ ІАЕ, 2003. - №12. - С. 12-16

5. Ганганов В.М. Методологія регіонального моніторингу та аналізу функціонування зернового підкомплексу / В.М. Ганганов // Таврійський науковий вісник : зб. наук. праць ХДАУ. - Херсон, 2004. - Вип. 46. - С. 155-163.

6. Ганганов В.М. Регіональні особливості економіко-організаційного механізму зернового під комплексу / В.М. Ганганов // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. – Херсон: ХДАУ, 2004. - Вип. 35. - С. 154-163.

7. Ганганов В.М. Роль міжнародних організацій, що працюють на ринку зерна України в формуванні експортного потенціалу зернового підкомплексу / В.М. Ганганов // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. – Херсон: ХДАУ, 2004. - Вип. 32. - С. 195-202.

8. Ганганов В.М. Регіональні принципи державної підтримки процесу формування та функціонування зернового підкомплексу / В.М. Ганганов // Таврійський науковий вісник : зб. наук. праць. - Вип. 40. – Херсон : ХДАУ, 2005. - С. 217-222.

9. Ганганов В.М. Пріоритетні напрями аграрної політики в регіоні / В.М. Ганганов, І.В. Гончаренко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв : МДАУ, - 2006. - Вип. 4 (38). - С.187-192. (Особистий внесок здобувача: сформульовано пріоритетні напрями аграрної політики в регіоні).

10. Ганганов В.М. Ретроспектива і сучасний стан регіонального розвитку зернового підкомплексу / В.М. Ганганов // Таврійський науковий вісник: зб. наук. праць. – Херсон: ХДАУ, 2006. - Вип. 43 - С. 213-219.

11. Ганганов В.М. Теоретичне підґрунтя інноваційного розвитку регіону / В.М. Ганганов, А.В. Дробітько // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ - 2006. - Вип. 4. - С.193-199. (Особистий внесок здобувача: сформульовано принципи інноваційного розвитку регіону).

12. Ганганов В.М. Досвід міжрегіонального співробітництва у приморських регіонах України / В. М. Ганганов // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв : МДАУ, 2007. - Вип. 3, Т. 2. - С.204-210.

13. Ганганов В.М. Кооперуванню на селі – належний розвиток / В.М.Ганганов, В.С. Шебанін, І.І. Червен // Наукові праці: наук.-метод. журнал. – Миколаїв: МДГУ ім. П. Могили, 2007. - Вип.59, Т. 72. - С. 20-23. (Особистий внесок здобувача: запропоновано низку пропозицій щодо удосконалення сільськогосподарської та переробної кооперації і зміцнення її структурних формувань).

14. Ганганов В.М. Перспективи інноваційного розвитку АПК України / В.М. Ганганов, Н.М. Сіренко // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнології ім. С.З. Гжицького. - Львів, 2007. - №4 (35), Т. 9 : Ч. 2. - С.261-265. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано можливості реалізації в АПК України інноваційної моделі розвитку).

15. Ганганов В.М. Прогнозування ефективного розвитку виробництва зерна в регіоні / В.М. Ганганов, О.Ю. Єрмаков, О.А. Нечипоренко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ - 2007. - Вип. 2 (40). - С.11-25. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано методичні підходи до розвитку зернового господарства регіону).

16. Ганганов В.М. Регіональний зерновий підкомплекс: сучасний стан, проблеми та зв’язок з ринком продовольства / В.М. Ганганов // Наукові праці: наук. журнал: Культура народов Причорноморья. – Сімферополь: МЦ "Крим", 2007. - № 111. - С. 19-22.

17. Ганганов В.М. Стратегічні напрями формування продовольчої безпеки держави / В.М. Ганганов // наук. журнал: Культура народов Причорноморья. – Сімферополь: МЦ "Крим" - 2007. - № 109. - С. 163-165.

18. Ганганов В.М. Агропромислова інтеграція в зернопродуктовому підкомплексі: проблеми та шляхи їх вирішення / В. М. Ганганов // Таврійський науковий вісник. – Херсон: Айлант, 2008. - Вип. 57. - С. 138-147.

19. Ганганов В.М. Концептуальні засади моделі регіонального зернового комплексу / В. М. Ганганов // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв : МДАУ, 2008. – Вип. 3 (46). - С.25-31.

20. Ганганов В.М. Ліцензування і квотування як методи регулювання експорту зерна / В.М. Ганганов, Т.І Ткаліч // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ – 2008. – Вип. 1 (44). - С. 15-30. (Особистий внесок здобувача: проведено аналіз наслідків впровадження ліцензування і квотування на розвиток зернового підкомплексу).

21. Ганганов В.М. Моделі раціонального розміщення сільськогосподарського виробництва / В.М. Ганганов // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ – 2008. – Вип. 2 (45). - С. 17-22.

22. Ганганов В.М. Проблеми входження зернового підкомплексу України до світового продовольчого ринку / В.М. Ганганов // Экономические инновации: сб. науч. работ / Ин-т проблем рынка и экономико-эколог. исслед. НАН Украины. – Одесса , 2008. - Вып. 33. – С. 247-253.

23. Ганганов В.М. Економічна сутність і особливості розвитку зернового підкомплексу на продовольчому ринку / В.М. Ганганов // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ - 2008. - Вип. 4(47). - С.33-40.

24. Ганганов В.М. Державна політика регулювання цін на зерно та розвитку зернового підкомплексу / В.М. Ганганов //Аграрний вісник Причорномор’я. - Одеса: ОДАУ - 2008. - Вип. 44. - С.40-45.

25. Ганганов В.М. Регіональний зерновий підкомплекс та його зв'язок з ринком продовольства / В.М. Ганганов // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Миколаїв: МДАУ - 2009. - Вип. 1(48). - С.39-47.

Тези доповідей:

26. Ганганов В.М. Роль ґрунтово-кліматичних умов регіонів у формуванні продовольчого ринку / В.М. Ганганов // Формування та розвиток аграрного ринку: зб. текстів виступів на Шостих річних зборах Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників. - К., 2004. - С.404-406.

27. Ганганов В.М. Проблеми законодавчого підґрунтя регулювання ринку зерна / В. М. Ганганов // Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації: ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 18-20 квітня 2008 р. : тези доп. – Сімферополь: Вид. центр Кримського ін-ту бізнесу, 2008. - С. 63-65.

28. Ганганов В.М. Проблеми та основні тенденції удосконалення державного регулювання ринку зерна / В. М. Ганганов // Розвиток України в ХХІ столітті: економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та правові проблеми: зб. текстів виступів на міжнар. інтернет-конф. – Тернопіль, 2008. - С.42-44.

Статті у інших виданнях:

29. Ганганов В. М. Методи непараметричної статистики: практ. з біо-метрії [для студ. вищ. навч. закл] / В.М. Ганганов, О.В. Шебаніна, С.С.Крамаренко. – Миколаїв : МДАУ, 2008. - 166 с. (Особистий внесок здобувача: частина 1 "Аналіз ознак з інтервальною та ранговою шкалою").