Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


220. Мельник Мар'яна Іванівна. Теоретико-методологічні засади оцінки та моделювання інвестиційного клімату регіону: дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Мельник М.І. Теоретико-методологічні засади оцінки та моделювання інвестиційного клімату регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2005.

Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад вивчення інвестиційного клімату регіону. На основі дослідження формування поглядів про інвестиційний клімат в контексті еволюції економічної теорії встановлено особливості генезису цієї категорії, розглянуто підходи до виділення його факторів формування та складових оцінки. Проведено періодизацію системи наукових знань про інвестиційний клімат та оцінку значимості чинників активізації інвестиційних процесів на різних етапах розвитку економічних концепцій і теорій.

На основі розробленої структурної ієрархії споріднених категорій інвестиційної проблематики за принципом зростання ступеня охоплення інвестиційних відносин, розмежовано їх сутність та розкрито взаємозв’язки між ними. Удосконалено класифікацію факторів формування інвестиційного клімату.

Розроблено модель рейтингової оцінки інвестиційного клімату регіону, яка включає комплексний аналіз вхідних та вихідних індикаторів. На основі їх поєднання здійснено кластеризацію регіонів України за рівнем сприятливості інвестиційного клімату.

Запропоновано принципи та етапи побудови інвестиційних моделей регіонального розвитку. Розроблено множинні економетричні моделі дослідження впливу інтегральних факторів інвестиційного клімату на інвестиційні процеси в регіонах України, які дозволяють визначити напрями активізації регіональної інвестиційної політики та оптимізувати механізми її реалізації.

У дисертації досліджено теоретико-методологічні засади оцінки та моделювання інвестиційного клімату регіону та запропоновано якісно нові підходи до розробки механізму формування регіональної інвестиційної політики. В результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки:

  1. Дослідження еволюції поглядів про інвестиційний клімат в контексті розвитку економічної теорії дало змогу встановити особливості генезису цієї категорії, розглянути підходи до виділення його факторів формування та складових оцінки і на цій основі обґрунтувати сутність поняття „інвестиційний клімат”. Здійснена автором періодизація системи наукових знань про інвестиційний клімат дозволила виявити зростання наукового інтересу до цієї категорії та зміну пріоритетності чинників стимулювання інвестиційного процесу на кожному етапі економічного поступу. Зокрема, проведена оцінка значимості факторів формування інвестиційного клімату в економічних концепціях і теоріях продемонструвала: відмінності у трактуванні пріоритетності та вагомості впливу різних факторів на інвестиційні процеси; взаємозалежність між появою новітніх суспільно-економічних явищ та виникненням нових факторів (стимулювання шляхом маніпулювання валютними курсами, схильність фірм до географічної диверсифікації капіталовкладень, диверсифікація портфеля цінних паперів, „переваги відсталості” тощо); відсутність єдиного переліку факторів формування інвестиційного клімату, що зумовлено специфікою національних економік.

  2. Встановлено, що ототожнення та відсутність чіткого розмежування категорій „інвестиційної привабливості” та „інвестиційного клімату” призводить до виникнення різного роду протиріч в розроблених методиках та інструментарії їх оцінки. Для цього автором виділено структурну ієрархію споріднених категорій інвестиційної проблематики за принципом зростання ступеня охоплення інвестиційних відносин (інвестиційні ресурси – інвестиційна ситуація – інвестиційний потенціал – інвестиційна активність – інвестиційна привабливість – інвестиційний клімат), що дало можливість розмежувати сутність цих понять та розкрити взаємозв’язки між ними. Крім того, проведений аналіз існуючих методичних підходів до оцінки інвестиційної привабливості та інвестиційного клімату регіону за розробленою автором системою критеріїв порівняння, дав можливість виявити вагомі недоліки та упущення, які були враховані при розробці власної методики оцінки інвестиційного клімату.

  3. Автором запропонований комплексний підхід (регіональний, циклічний, суспільний, економічний) до визначення сутності поняття „інвестиційний клімат”, який передбачає розгляд останнього у трьох вимірах: як систему відносин, середовище діяльності та систему відліку інвестування, котрі в сукупності формуються дією соціально-економічних чинників. Останні, з одного боку, визначають об'єктивні умови для появи стійкого спонукання до інвестування, з іншого, - зумовлюють суб'єктивні результати діяльності інвесторів щодо використання цих умов, і вирізняються закономірною циклічністю та диференціацією сприятливості для різних типів інвесторів. Ці сутнісні ознаки категорії „інвестиційного клімату” закладені в розроблену автором методику рейтингової оцінки інвестиційного клімату регіонів України. Проведені дослідження за розробленою автором методикою оцінки інвестиційного клімату регіонів України підтвердили, що існує залежність інтегральних індексів оцінки інвестиційного клімату за вхідними індикаторами від галузевої структури економіки регіонів та, здебільшого, адекватно до існуючих умов формування інвестиційного клімату відбуваються процеси економічного розвитку, фінансової та інвестиційної активності.

  4. На сучасному етапі економічного розвитку України розробку інвестиційних моделей доцільно здійснювати на основі наукової методології передбачення розвитку інвестиційних процесів в регіоні, адаптації до загальних цілей розвитку регіону і держави загалом, до змін інвестиційного клімату. Базуючись на цьому, проведені дослідження дали змогу вперше сформулювати та обґрунтувати принципи побудови інвестиційних моделей регіонального розвитку, які базуються на використанні загальнонаукових та філософських законів і підходів (методологічні); передбачають врахування ієрархічних цілей розвитку суспільно-територіальних систем та узгодженість рішень на міжрегіональному рівні (стратегічні), врахування умов формування інвестиційного клімату (ситуаційні) та постановку і досягнення певних цілей на кожному етапі розвитку (цільові). Це дало можливість уточнити зміст інвестиційних моделей регіонального розвитку, їх структуру, етапи та підходи розробки та можливості застосування в практиці регіонального управління.

  5. Побудовані множинні економетричні моделі впливу інтегральних факторів інвестиційного клімату на інвестиційні процеси в регіонах України, показали, що найбільш визначальними факторами є активізація споживчого потенціалу, розвиток економіки, високий рівень соціально-політичного стану, інфраструктури та інституційного забезпечення, а також такі суб’єктивні фактори як присутність іноземних інвесторів та ефективність інвестування.

  6. Дослідження регіонального інвестиційного клімату та факторів його формування дозволяє визначити орієнтири регіональної інвестиційної стратегії та продукувати напрямки регіональної політики, які повинні враховувати: баланс інтересів інвестора і одержувача інвестицій (регіону); баланс економічної та соціальної ефективності; необхідність оптимізації існуючої структури економіки регіону; об'єктивну потребу в інноваційній "наповненості" інвестицій та розвитку людського капіталу; співвідношення сприятливості інвестиційного клімату та ефективності використання залучених інвестицій; наслідки інвестування для соціально-економічної, екологічної і науково-технічної перспективи розвитку регіону і держави загалом.

  7. Структура механізму формування інвестиційної політики регіону повинна включати такі компоненти як систему правового нормативно-методичного, ресурсного та інформаційного забезпечення; інвестиційну інфраструктуру; взаємозв'язки між компонентними, територіальними елементами інвестиційної інфраструктури та регіональними інвесторами, споживачами інвестицій; взаємозв'язки між органами регіонального управління та суб'єктами інвестиційної діяльності; регіональний інвестиційний ринок та інші, а також інвестиційні моделі. Вказані компоненти механізму визначають набір інструментів реалізації регіональної інвестиційної політики, обумовлюють функціонування інвестиційної сфери, систему форм, методів та важелів підтримки інвестиційної активності. Оптимальне поєднання компонентів механізму формування інвестиційної політики визначає її стратегічні орієнтири, масштабність та можливості їх реалізації. Ефективність розробленого механізму буде характеризуватися отриманими результатами і динамікою якісних та кількісних показників. Результатами здійснення ефективної інвестиційної політики можуть бути: ріст економіки (валової доданої вартості та доходу регіону на душу населення), оптимізація її структури, виробництво конкурентноздатної продукції, активізація соціальної політики та підвищення суспільної відповідальності регіону, покращання інвестиційного клімату та зростання інвестиційного потенціалу регіону.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

        1. Мельник М.І. Категоріальні засади регіонального інвестиційного ринку // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Вип.ІІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. – С.35-46.

        2. Пухир С.Т., Мельник М.І. Перспективні напрямки підвищення інвестиційного потенціалу регіону (на матеріалах Львівської області) // Наукові записки (Науково-технічний збірник Української академії друкарства). Вип.7. – Львів, 2004. – С.112-117. Особисто автору належать ретроспективна оцінка інвестиційних процесів та шляхів їх активізації у Львівській області.

              1. Мельник М.І. Характеристика соціально-економічних умов формування інвестиційного клімату регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки (Збірник наукових праць). Вип. 6 (ХLIV). В 4-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Ч.1. Львів, 2003. – С. 335-345.

              2. Мельник М. І. Методичні підходи до оцінки інвестиційного клімату регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Збірник наукових праць). Вип. 5 (ХLIII). В 3-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І. Долішній. – Ч.1. – Львів, 2003. – С. 345-356.

              3. Мельник М.І. Оцінка інвестиційного потенціалу Карпатського регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (Збірник наукових праць). Випуск 2 (ХL) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І. Долішній. Частина 1. – Львів, 2003. – С. 141-152.

              Статті у інших виданнях:

                    1. Мельник М.І. Теоретичні підходи до визначення дефініції „Інвестиційний клімат” // Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації: Матеріали XV міжнародної науково-практичної конференції, 27 січня 2004 року. В двох частинах. – Чернівці: Рута, 2004. – С.106-112.

                    2. Фурдичко Л.Є, Мельник М.І. Формування механізму регіональної інвестиційної політики // Регіональна політика і механізми її реалізації / Долішній М.І., Злупко С.М., Вовканич С.Й. та ін. За ред. академіка НАН України Долішнього М.І. - К.: Наукова думка, 2003. – С.84-105. Особистий внесок: розроблено структуру механізму формування регіональної інвестиційної політики та напрямки її реалізації.

                    3. Мельник М.І. Напрямки переходу регіонів України на інноваційну модель розвитку // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 15-16 квітня 2003 року. – Чернівці: АНТ Лтд., 2003. – Вип.І. – С.230-235.

                    4. Мельник М.І. Особливості інвестиційного клімату в Україні // Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий // Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Материалы докл. всеукр. науч.-практ. конф. (Донецк – Мелекино, 9-10 сентября 2002 г.). – Т.1: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2002. – С.428-436.

                    5. Мельник М.І. Напрямки підвищення інвестиційної привабливості: регіональний аспект // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНЕУ: Збірник наукових праць за матеріалами ХІІІ міжнародної науково-практичної конференції (9-10 квітня 2002 року, Чернівці). Вип. ІІ. Економічні науки. У 2-х ч. – Чернівці: АНТ Лтд., 2002. – Ч.ІІ. – С.284-290.