Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Петрук Віра Андріївна. Теоретико-методичні засади формування базових професійних компетенцій у майбутніх фахівців технічних спеціальностей. : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Петрук В.А. Теоретико-методичні засади формування базових професійних компетенцій у майбутніх фахівців технічних спеціаль-ностей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. - Київ, 2008.

Дисертація містить результати досліджень теоретико-методологічних та науково-методичних основ формування професійної компетентності в майбутніх фахівців технічних спеціальностей. На основі аналізу сутності понять професійної компетентності та її ключових компетенцій виокремленні та обґрунтовані базові професійні компетенції, які є першим рівнем у моделі формування фахової компетентності в студентів технічного вищого навчального закладу.

Визначені та обґрунтовані концептуальні підходи до формування базових професійних компетенцій у студентів-першокурсників. Запропонована модель формування фахової компетентності в студентів технічних вищих навчальних закладів з двоступеневим рівнем навчання (бакалавр - магістр). Науково обґрунтована та експериментально перевірена навчально-методична система формування базових професійних компетен-цій у першокурсників на прикладі дисциплін вищої математики.

У дисертації здійснене теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми формування фахової компетентності в студентів вищих технічних навчальних закладів у процесі двоступеневого навчання.

1. Перехід до компетентнісно-орієнтованої парадигми в освіті є закономірним етапом її модернізації, зокрема, системи професійної освіти, яка дозволяє розв’язати наявні протиріччя між вимогами до якості освіти та її актуальними освітніми результатами.

Компетентнісно-орієнтована освіта становить реалізовану в педагогічній практиці компетентнісну модель освіти - такий проект системи, де основним освітнім результатом є спеціальні професійні та ключові компетенції випускника. Професійна компетентність - готовність особистості мобілізувати власні ресурси (організовані в систему знань, вмінь, здатності й особистісних якостей), які необхідні для ефективного розв’язання професійних задач у типових та нестандартних ситуаціях, що включає в себе ціннісні ставлення особистості до цих ситуацій. Ключові (загальні) компетенції як здатність особистості до ефективного розв’язання певного класу професійних завдань, що виникають у діяльності сучасного професіонала, незалежно від професії та спеціальності.

У процесі дослідження виявлена різноплановість та різнорідність як підходів до визначення понять "компетентність", "професійна компетентність", "компетенція", "ключові" та "спеціальні професійні компетенції", так і їх співвідношення в педагогіці.

На основі здійсненого аналізу визначене поняття фахової компетентності як системи знань, умінь і навичок, професійно значущих якостей особистості, що забезпечують можливість виконання професійних обов'язків певного рівня, а компонентами фахової компетентності - професійні компетенції.

2. Результати аналізу процесу підготовки майбутніх фахівців технічних спеціальностей у технічних вищих навчальних закладах свідчать, що нинішній стан не відповідає сучасним вимогам інженерної освіти. Наявна технологія навчання недостатньо створює умови для формування фахової компетентності майбутнього випускника технічного ВНЗ, його творчого потенціалу, системної самостійної роботи студентів щодо оволодіння фундаментальними знаннями. Низька мотивація щодо вивчення фундаментальних дисциплін, оволодіння студентами майбутнім інженерним фахом, фахом керівника, детермінує недостатню їхню освіченість, що впливає на якість їхньої професійної діяльності, конкурентоспроможності. Тому система ступеневого навчання майбутніх фахівців технічного профілю має повністю реалізовувати власну випереджувальну функцію щодо розв’язання цієї проблеми.

Урахувавши різні підходи до визначення професійної компетентності, у тому числі і компетентнісно-орієнтовану парадигму, ми склали систему ключових компетенцій майбутніх фахівців технічних спеціальностей: мотиваційна; особиста; соціальна; методична; природничо-наукова; гуманітарна; загальнопрофесійна; спеціальна.

Треба зазначити, що викладачі, які працюють на молодших курсах у вищому навчальному закладі будь-якого профілю, мають керуватися рівнем сформованості базових компетентностей учнів. Аналіз праць учених стосовно формування компетентностей випускників шкіл констатує, що поза увагою залишається мотивація, способи організації навчальної діяльності, оцінювання власних досягнень, креативні здібності.

На основі аналізу науково-педагогічної літератури та результатів констатуючого експерименту нами виокремленні та обґрунтовані компетенції (мотиваційна, когнітивно-творча, комунікативна) базового рівня фахової компетентності, які мають формувати викладачі фундаментальних дисциплін у студентів технічного вищого навчального закладу.

3. У результаті аналізу розглянутих "моделей фахівця", в яких враховуються перспективи й тенденції розвитку науково-технічного прогресу, спрямування на перспективу, випереджувальний розвиток даної галузі діяльності та сучасних освітньо-кваліфікаційних характеристик випускника технічного ВНЗ, де формулюються вимоги до його компетентності, розроблена модель формування фахової компетентності випускників вищих технічних закладів освіти у процесі двоступеневого навчання.

Модель має взаємопов'язані рівні послідовного формування компетенцій, що є складовими компонентами професійної компетентності для освітньо-кваліфікованого рівня "бакалавр" і фахової компетентності для освітньо-кваліфікованого рівня "магістр". Складовою моделі є навчальні дисципліни, у процесі вивчення яких студенти мають поступово набути відповідної компетентності. Базові професійні компетенції складають першу сходинку в розробленій моделі, тому від рівня їх сформованості залежить набуття наступних професійних компетенцій майбутніх фахівців з вищою технічною освітою.

4. Дослідження проблеми методологічних засад формування професійних компетентностей майбутнього фахівця технічного профілю підтвердили визначені нами протиріччя, які існують у процесі фундаментальної підготовки студентів, зокрема, що практика навчання фундаментальних дисциплін у вищій школі характеризується низкою істотних недоліків: не досить повна їх відповідність специфіці професійної діяльності і вимогам, які стоять перед особистістю сучасного фахівця; одноманітність форм, методів і прийомів викладання фундаментальних дисциплін, що викликає падіння інтересу до пізнавальної діяльності й майбутньої спеціальності. В зв’язку з цим навчальний процес потребує вдосконалення.

На основі здійсненого аналізу визначені та обґрунтовані концептуальні положення до процесу формування у студентів базових професійних компетенцій фахівців технічних спеціальностей. Першим концептуальним положенням визначена професійна спрямованість викладання фундаментальних дисциплін, під якою в організації навчального процесу розуміємо: забезпечення фундаментальної підготовки студентів з урахуванням програмного рівня (стандарту) теоретичних знань, умінь і навичок з предметів циклу; формування підсистеми теоретичних знань і вмінь, які сприяють засвоєнню спеціальних (профільних) дисциплін, оволодінню професією, застосуванню цих знань у різних умовах майбутньої практичної діяльності з урахуванням зміни науково-технічних процесів; сприяння розвитку у студентів ціннісного ставлення до обраної професії, формуванню інтересу до спеціальності і діяльності в обраній галузі виробництва, подальшого розвитку інтелектуальних якостей і моральних рис.

Друге концептуальне положення полягає в озброєнні першокурсників раціональними прийомами розумової і навчальної діяльності, яке необхідне для успішного навчання в умовах вищого навчального закладу, організації їхньої самостійної роботи.

Вагоме місце у цьому положенні займає формування навичок самостійної діяльності студентів. За структуру навичок самостійної роботи нами вибрана запропонована К.К. Платоновим структура, де найвища результативність процесу формування навичок самостійної роботи визначає майстерність, що вимагає творчого використання засвоєної сукупності знань, умінь, навичок для ефективної самостійної діяльності та формування самостійності як риси особистості.

Третє концептуальне положення полягає у застосуванні модульно-рейтингової системи організації навчально-виховного процесу, яка допоможе адаптуватися першокурсникам у стінах вищого навчального закладу. Рейтингова система оцінювання успішності навчання студентів у кожному модулі забезпечує: регулярний контроль процесу навчання в цілому, тим самим орієнтує студента на систематичну роботу протягом семестру; мотивацію успішної роботи студента в аудиторії і самостійної позаудиторної роботи за допомогою введення елементів змагання; оперативна обробка результатів і своєчасна корекція навчального процесу. Разом із підвищенням рівня фундаментальної підготовки, успішним входженням першокурсників у систему життя вищого навчального закладу модульно-рейтингова система сприяє більш швидкому адаптуванню студентів до кредитно-модульної системи.

5. Визначення концепції компетентнісного підходу до навчання змушує науковців до пошуку педагогічних технологій, спрямованих на формування компетенцій, компетентностей на різних рівнях освіти (школа, ПТНЗ, ВНЗ). Аналіз літератури з проблем підвищення якості підготовки фахівців з вищою освітою в Україні і за кордоном показав, що недостатній розвивальний вплив традиційної системи на індивідуальність учасників навчального процесу зумовив уведення інноваційних методів навчання. Вивчаючи підходи вчених, педагогів різних країн щодо підвищення рівня сформованості професійних компетентностей випускників навчальних закладів, ми дійшли висновку, що пропозиції та розроблені технології мають два напрями: співпраця з виробничими структурами або відтворення умовної виробничої діяльності в аудиторіях за допомогою інноваційних методів навчання.

Проблема розробки і застосування інноваційних технологій навчання дуже актуальна на сучасному етапі розвитку освіти. Наші дослідження розвитку і класифікації інноваційних технологій навчання свідчать про величезні напрацювання у світі, і в Україні зокрема, у різних напрямах освіти. Чимало зроблено в упровадженні інноваційних методів навчання фундаментальних дисциплін, проте в більшості це методи, що використовують міжпредметні зв'язки, і менше - інтерактивні методи навчання. На це є суб’єктивні і об’єктивні причини. Серед них відсутність забезпечення викладачів методичною літературою з розробок і впровадження інноваційних методів навчання з різних предметів, неспро-можність викладачів розробити їх самостійно за браком досвіду і часу та інше.

6. Для виявлення рівнів сформованості базових професійних компе-тенцій у студентів вищих технічних навчальних закладів виокремленні показники та розроблені критерії оцінювання. В процесі розробки критеріїв оцінювання враховувались основні чинники, що відіграють важливу роль у процесі формування складових компонент базових професійних компетенцій: зміст навчального матеріалу; рівень підготовки студентів і психічні особливості сприйняття ними навчального матеріалу.

Оцінка коефіцієнта успішності у навчанні (когнітивно-творча компетенція) визначена за рівнями: високий, достатній, задовільний, низький. Рівні сформованості вмінь самостійної роботи: високий (творчий); середній (реконструктивний); низький (репродуктивний). Рівні сфор-мованості мотиваційної компетенції: IV рівень (високий); ІІІ рівень (достатній); II рівень (задовільний); I рівень (низький). Рівні сформованості комунікативної компетенції: високий; достатній; середній; низький.

7. Результати аналізу робочих програм, планів та іншої методичної та навчальної літератури з різних фундаментальних дисциплін показали, що сучасне викладання фундаментальних дисциплін у технічному ВНЗ здійснюється академічними курсами з використанням переважно (89%) традиційних методів навчання. Недостатньою є кількість розроблених навчальних і навчально-методичних посібників з фундаментальних дисциплін, які мають прикладні задачі для аудиторної та самостійної робіт студентів. Це негативно позначається на рівні сформованості базових професійних компетенцій у студентів молодших курсів, породжує в них утилітарний підхід до вивчення фундаментальних дисциплін.

Для формування базового рівня фахової компетентності відповідно до висунутих концептуальних положень розроблена навчально-методична система на прикладі дисциплін вищої математики з використанням інтерактивних методів навчання, провідною метою якої в процесі ступеневого навчання у технічному ВНЗ є поетапне формування професійної компетентності майбутнього випускника. Реалізація мети передбачає зміну технології навчання фундаментальним дисциплінам у технічних навчальних закладах, зокрема: наповнити академічний зміст фундаментальних дисциплін інженерним, де курс лекцій з будь-якої фундаментальної дисципліни у технічному закладі має бути професійно спрямованим; змінити роль викладача, перейти від авторитарної позиції до позиції співпраці, співтворчості, докорінно перебудувати процес навчання і виховання на основі взаємодії викладача й студента, щоб він базувався на активній творчій діяльності, пошуках, самоосвіті студента.

За розробленою системою процес формування базових професійних компетенцій поєднує три етапи:

- теоретичний, на якому сутність формування складових базових професійних компетенцій полягає у визначенні в студентів мотиваційного рівня під час вибору професії, рівня вміння орієнтуватися в інформаційному матеріалі, самостійно опрацьовувати навчальний матеріал; формуванні вмінь самостійної роботи з навчальною та науковою літературою, вдосконаленні вміння раціонального відбору й аналізу інформації та формуванні мотивації навчальної діяльності студентів;

- навчально-моделювальний, на якому має відбуватися формування складових базових професійних компетенцій шляхом перенесення у нові нестандартні навчальні ситуації, які максимально моделюють професійні;

- контрольний, на якому здійснюється перевірка рівня сформованих умінь за допомогою методів інтерактивного навчання, тестування.

У розробленій навчально-методичній системі формування базових професійних компетенцій визначені основні ключові умови викладання фундаментальних дисциплін та запропонована система роботи викладача з їх створення. До умов, яких має дотримуватися викладач, ми відносимо умови щодо змісту, організації та проведення лекцій, практичних занять, самостійної роботи студентів з використанням інтерактивних методів навчання. Особлива увага приділена визначенню та розв’язанню конфліктів, що виникають у процесі розв’язування завдань та спілкування студентів під час симуляційних та ігрових занять.

8. Для створення будь-якої навчально-методичної системи першою необхідною умовою є інформаційно-методичне забезпечення навчального процесу. Ми виявили, що проблема впровадження інноваційних методик у навчальний процес криється в тому, що немає "банку" даних про наявність методичних розробок в Україні; більшість розробок знаходиться в навчальних закладах у вигляді методичних вказівок або посібників, які видані дуже малими тиражами і не розповсюджені за межі навчального закладу, де були видані; обмаль розробок для фундаментальних дисциплін (математика, фізика, хімія і т.д.).

Для успішного впровадження запропонованої навчально-методичної системи формування базових професійних компетенцій в навчально-виховний процес технічних вищих навчальних закладів нами: розроблено методичні рекомендації (4), навчальні посібники (11); видано монографії (2).

9. Ефективність запропонованої навчально-методичної системи формування базових професійних компетенцій у майбутніх фахівців технічних спеціальностей експериментально перевірена різними методами. Водночас із застосуванням традиційних методів статистичного аналізу результатів педагогічного експерименту, таких як гістограми, діаграми, мода, ми запропонували використання статистичного оцінювання результатів педагогічного експерименту - порівняння числових характеристик (статистичної середньої і дисперсії) двох вибірок. Не завжди відмінність у відсотках відповідає ефективному результату. Кореляційний аналіз, критерій згоди Пірсона та інші методики оцінювання результатів педагогічного експерименту не дають такої чіткої відповіді, як порівняння статистичної середньої і дисперсії двох вибірок.

Згідно із запропонованою методикою і наведеним алгоритмом з надійною ймовірністю Р=1-=0,95 висунута і перевірена гіпотеза Н0: запропонована навчально-методична система значно підвищує якість фундаментальної підготовки і сприяє формуванню мотиваційної, когнітивно-творчої та комунікативної компетенцій, що є базовими для формування інженерно-технічних, професійних та фахових компетенцій майбутніх випускників технічних ВНЗ.

У процесі тривалого теоретико-методологічного й експериментально-емпіричного дослідження був зібраний матеріал, аналіз якого підтвердив правильність висунутої нами загальної наукової гіпотези, що ефективне формування професійної компетентності майбутнього фахівця з вищою технічною освітою можливе за умови компетентнісно-орієнтованого підходу до викладання фундаментальних дисциплін. У результаті проведених уточнювального та формуючого етапів експерименту відбулися статистично значущі зміни у рівнях сформованості базових професійних компетенцій у студентів експериментальних груп, які значно перевищують показники контрольних груп і підтверджують всі основні теоретико-методичні положення дисертації.

Виконане дослідження дало змогу сформулювати низку пропозицій:

- створити єдиний інженерний курс фізико-математичних дисциплін, що забезпечить перехід на більш високий рівень викладання всіх технічних дисциплін. Необхідно так об'єднати матеріал інженерного курсу, щоб він був єдиний, цілісний, максимально орієнтований на майбутню інженерну спеціальність. На сьогодні знання, які здобуває студент, є автономними, розрізненими не тільки в межах повної навчальної програми спеціальності, а й часто в межах окремого предмета;

- забезпечити навчальний процес фундаментальних дисциплін інноваційними методиками на основі телекомунікаційних технологій, тобто: створити "банк" інноваційних технологій, які розроблені і доступні в Україні в даний час; розробити інноваційні, професійно спрямовані методики для фундаментальних дисциплін із застосуванням міжпредмет-них зв’язків;

- крім підручників і посібників для студентів необхідно видати методичні матеріали для викладачів, в яких можна ознайомитись з методичними системами, методиками організації навчального процесу з будь-яких навчальних предметів для формування професійно значущих якостей майбутніх випускників;

- змінити підхід до навантаження викладачів фундаментальних дисциплін, стимулювати їхню працю над розробками методичних матеріа-лів для навчального процесу.

Наше дослідження, звісно, не вичерпує всіх аспектів проблеми формування фахової компетентності випускників вищих технічних навчальних закладів. Нами досліджений тільки перший (базовий) рівень набуття студентами фахової компетентності. В подальшому необхідні дослідження теоретичного обґрунтування та розробки навчально-методичної системи формування: інженерно-технічних компетенцій; професійної, фахової компетентності у майбутніх випускників вищих технічних навчальних закладів.

Запропоновані нами підходи до визначення концепцій, критеріїв та рівнів формування базових професійних компетенцій, розробки навчально-методичної системи формування визначених компетенцій у процесі навчання загальнотехнічних та спеціальних дисциплін можуть бути взятими за основу і використані для подальшого науково-педагогічного пошуку.

Публікації автора:

Монографії

  1. Петрук В.А. Теоретико-методичні засади формування професійної компетентності майбутніх фахівців технічних спеціальностей у процесі вивчення фундаментальних дисциплін. – Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2006. - 292 с.

  2. Петрук В.А., Хом’юк. І.В. Формування вмінь самостійної роботи у майбутніх інженерів засобами ігрових форм. - Вінниця: "Універсум-Він-ниця", 2004. - 185 с.

Навчальні посібники та методичні рекомендації

  1. Петрук В.А. Вища математика з прикладними задачами для ігрових занять: Навч. посіб., 2-е вид., допов. - Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2006. - 129 с. Гриф МОН України.

  2. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Ймовірнісно-статистичні моделі та статистична оцінка рішень: Навч. посіб., 2-е вид., допов. - Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2006. - 131 с. Гриф МОН України.

  3. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Теорія функції комплексної змінної: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 1998. - 104 с.

  4. Петрук В.А. Вища математика з прикладними задачами для ігрових занять: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2000. - 118 с.

  5. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Ймовірнісно-статистичні моделі та статистична оцінка рішень: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2000. - 147 с.

  6. Петрук В.А. Дослідження найпростіших статистичних моделей: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2000.- 119 с.

  7. Петрук В.А., Хом`юк І.В., Кашканова Г.Г. Збірник завдань з вищої математики. Частина 1: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2001. - 110 с.

  8. Петрук В.А., Хом`юк І.В., Хом`юк В.В. Збірник завдань з вищої математики. Частина 2: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2001. - 117 с.

  9. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Збірник завдань з вищої математики. Частина 3: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2002. - 92 с.

  10. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Збірник завдань з вищої математики. Частина 4: Навч. посіб. - Вінниця: ВДТУ, 2003. - 66 с.

  11. Петрук В.А., Педорченко Л.І., Петрунін В.С. Збірник індивідуаль-них завдань з вищої математики "Диференціальні рівняння", Частина 5: Навч. посіб. - Вінниця: ВНТУ, 2005. - 121с.

  12. Петрук В.А., Кашканова Г.Г., Дем’янчук А.П. Методичні вказівки до самостійної роботи з теми "Теорія ймовірностей та математична статистика": Метод. реком. - Вінниця: ВПІ, 1992. - 23 с.

  13. Петрук В.А., Кашканова Г.Г., Демьянчук А.П. Методические указания к самостоятельной работе по теме "Аналитическая геометрия": Метод. реком. - Винница: ВПИ, 1992. - 19 с.

  14. Петрук В.А., Кашканова Г.Г., Демьянчук А.П. Методические указания к самостоятельной работе по линейной алгебре: Метод. реком. – Винница: ВПИ, 1992. - 27 с..

  15. Петрук В.А., Кашканова Г.Г., Дем’янчук А.П. Методичні вказівки до самостійної роботи з теми "Лінійна алгебра": Метод. реком. - Вінниця: ВПІ, – 1992. - 28 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Петрук В.А. Кашканова Г.Г. Один з підходів вивчення вищої математики в технічному вузі // Вісник ВПІ: Зб. наук. пр. – Вінниця, 1994. - № 1(2).- С. 103 - 105.

  2. Petruk V. Peculiarities of business-like Games elaborations on the higher mathematics course in the higher technical schools // Teaching and Interactive Methods. – Boston: WACRA, 1994. - P. 191-196.

  3. Петрук В.А. Ознайомлення учнів Х-Х1 класів з елементами теорії ймовірностей у формі ділової гри "Дослідник" // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. - Вінниця: ВАТ "Віноблдрукарня", 2000. - Вип. 3. - С. 179-183.

  4. Петрук В.А., Полєщук І.Ф. Результати педагогічного експерименту використання ділової гри з економічного аналізу // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К.Д. Ушинського: Зб. наук. пр. - Одеса, 2001. - Вип. 5-6. - С. 35-42.

  5. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Психолого-педагогічні аспекти підготовки інженерів на заняттях з вищої математики // Наукові записки ВДПУ ім. М. Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. - Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2001. - Вип. 4. - С. 125-128.

  6. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Ігровий колоквіум у контексті педагогічної спадщини М.В. Остроградського // Вісник ВПІ: Зб. наук. пр. - Вінниця: ВДТУ, 2001. - № 3. - С. 104-106.

  7. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Ігрові заняття з вищої математики зі студентами першого курсу технічного ВНЗ // Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д. Ушинського: Зб. наук. пр. - Одеса, 2001. - Вип. 3-4. - С. 79-86.

  8. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Розвиток навиків самостійної роботи у студентів технічних ВНЗ на практичних заняттях з вищої математики // Теорія та методика вивчення природничо-математичних і технічних дисциплін: Зб. наук.-метод. праць. – Рівне, 2001. - Вип. 3. - С. 99-103.

  9. Петрук В.А. Психолого-педагогічні проблеми застосування ділових ігор при навчанні математики // Педагогічні науки: Зб. наук. праць ХДПУ – Херсон: ТОВ "Айлант", 2001. - Вип. 21. - С. 61-66.

  10. Петрук В.А. Формування навичок педагогічної діяльності у студентів технічних закладів на заняттях з вищої математики // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. – Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2002. - Вип. 6. - Ч.1. - С. 99-100.

  11. Петрук В.А. Психологічна і фахова підготовка майбутнього спеціаліста // Вища освіта України. Теоретичний та науково-методичний часопис: Зб. наук. пр. – К.: Вид. "Педагогічна преса", 2002. - № 1. - С. 53-57.

  12. Петрук В.А. Ймовірнісно-статистична оцінка результатів педагогічних досліджень // Педагогічні науки. Серія: Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Кіровоград: РВЦ КДПУ імені Володимира Винниченка, 2002. - Вип. 46. - С. 168-171.

  13. Петрук В.А., Кислинська І.І., Буряченко Л.Ю. Результати констатуючого експерименту стану бухгалтерської підготовки студентів // Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д. Ушинського: Зб. наук. пр. - Одеса, 2002. - Вип. 4-5. - С. 76-80.

  14. Петрук В.А. Комплекс ігрових занять з курсу вищої математики в технічному ВНЗ // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. – Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2003. - Вип. 8. - С. 31-34.

  15. Петрук В.А. Застосування ігрових форм занять при викладанні диференціальних рівнянь // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцю-бинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. – Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2004. - №10. - С. 24-26.

  16. Петрук В.А., Кашканова Г.Г. Один із підходів до формування професійної спрямованості у студентів при навчанні вищої математики // Вестник ХНАДУ: Зб. наук. пр. - Харків, 2004. - Вип. 24.- С. 7-10.

  17. Петрук В.А., Полєщук І.Ф. Методика організації ділової гри "Оцінка ринкових можливостей" // Вісник ВПІ: Зб. наук. пр. – Вінниця: ВНТУ, 2004. - № 2. - С. 98-103.

  18. Petruk V. Teaching for eign mathematics' using Games // Forging new partnerships with Cases, Simulations, Games and other Interactive Methods. – Boston: WACRA, 2005. - P. 221-225.

  19. Петрук В.А. Ігрові заняття як засіб психологічної підготовки студентів ВНЗ до майбутньої роботи за фахом // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. - Київ – Вінниця: ДОВ "Вінниця", 2005. - Вип. 8. - С. 402-406.

  20. Петрук В.А. Ділова гра "Наукова конференція" // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. – Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2005. - № 12. - С. 150-151.

  21. Петрук В.А. Формування професійної спрямованості у студентів спеціальностей автоматики та комп’ютерних систем управління // Вісник ВПІ: Зб. наук. пр. – Вінниця: ВНТУ, 2006. - № 6. - С. 221-226.

  22. Петрук В.А. Досвід створення та впровадження ігрових форм навчання у ВТНЗ // Проблеми освіти: Зб. наук. пр. – К.: Наук.-метод. центр вищої освіти, 2006. - Вип. 44. - С. 88-92.

  23. Петрук В.А. Деякі шляхи розв’язку проблеми педагогічної підготовки викладачів спеціальних предметів технічних закладів // Науковий вісник Чернівецького університету. Педагогіка та психологія: Зб. наук. пр. - Чернівці: "Рута", 2006. - Вип. 287. - С. 118-124.

  24. Петрук В.А. Застосування ігрових форм навчання при викладанні деяких тем курсу вищої математики у технічному ВНЗ // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. - Київ – Вінниця: ДОВ "Вінниця", 2006. - Вип. 11. - С. 348-353.

  25. Петрук В.А. Інноваційні технології навчання як засіб підвищення підготовки конкурентоспроможного випускника ВНЗ // Инновационные образовательные технологии: - Минск: МИУ, 2007. - № 2 (10). - С. 28-32.

  26. Петрук В.А. Інформаційно-методичне забезпечення процесу формування професійних компетенцій майбутнього фахівця з вищою технічною освітою // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. - Київ – Вінниця: ДОВ "Вінниця", 2007. - Вип. 14. - С. 377-381.

  27. Петрук В.А. Використання нетрадиційних занять у процесі формування професійної компетентності майбутніх випускників технічних ВНЗ // Наукові записки ВДПУ імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія: Зб. наук. пр. – Вінниця: ПП "Едельвейс і К", 2007. - № 21. - С. 246-250.

  28. Петрук В.А. Методологічні основи формування професійної спрямованості у студентів початкових курсів навчання у технічному ВНЗ // Інноваційні технології в професійній підготовці вчителя трудового навчання: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. - Полтава: ПДПУ, 2007. - Вип. 2. - С. 69-73.

  29. Петрук В.А. Застосування симуляційних методів навчання у підготовці викладачів спеціальних дисциплін // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. - Київ – Вінниця: ДОВ "Вінниця", 2007. - Вип. 15. - С. 380-384.

Статті та тези доповідей у матеріалах конференцій

  1. Петрук В.А., Палій М.В. Ігрові форми навчання в умовах модульно-рейтингової системи // Нові технології підготовки спеціалістів з вищою технічною освітою за триступеневою системою навчання: Наук.-метод. конф. Вінниця, 10-12 жовтня 1995 р. – Вінниця: ВПІ, 1995. - С. 79-80.

  2. Петрук В.А. Анализ и классификация конфликтов, возникающих в процессе проведения деловых игр на занятиях по высшей математике. Збірник доповідей НПК // Конфлікти в педагогічних системах: Наук.-практ. конф. Вінниця, 20-21 травня 1997 р. – Вінниця: ВДТУ, 1997. - С. 247-249.

  3. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Развитие навыков самостоятельной работы у студентов втуза при обучении линейной алгебре с использованием игровых форм // Новые технологии в образовании: Труды ІІІ Междунар. электр. научн. конф. 2000 г. – Воронеж; ПЦ ВГПУ, Воронеж, 2000. - С. 58-59.

  1. Петрук В.А. Ігрові заняття з теорії ймовірностей та математичної статистики // Інформаційні технології в освіті: Зб. наук. пр. - Бердянськ: БДПІ, 2001. - С. 184-190.

  2. Петрук В.А. Навчальний посібник для ігрових занять з вищої математики // Проблеми підручника для вищої школи: Наук.-метод. конф. Вінниця, 29-30 травня 2001 р. – Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2001. - С. 134-136.

  3. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Критерії наявності навичок самостійної роботи у студентів технічного ВНЗ // ІХ Міжнародна наукова конференція імені М. Кравчука. Київ, 16-19 травня 2002 р.- К.: АТ "ВІПОЛ", 2002. - С. 568.

  4. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Ігрова контрольна робота як один із методів контролю засвоєння знань з вищої математики у студентів технічного закладу // Проблеми гуманізму і освіти: Міжнар. наук.-метод. конф. Вінниця, 21-22 травня 2002 р.- Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2002. - Т.2. - С. 63-65.

  5. Петрук В.А., Полєщук І.Ф. Ігрові заняття з економічного аналізу // Актуальные вопросы совершенствования подготовки конкуренто-способных специалистов в новых социально-экономических условиях: ІХ Міжнар. наук.-метод. конф. Севастополь, 18-20 сентября 2002 г. - Севастополь: СевНТУ, 2002. - С. 70-73.

  6. Петрук В.А. Ігрове заключне заняття з віщої математики в технічному закладі // Теорія та методика навчання інформатики, математики та хімії: Зб. наук. пр. - Мелітополь: МДПУ, 2002. - Вип. 2 - С. 139-142.

  7. Петрук В.А., Хом`юк І.В. Ігрові форми навчання вищої математики як засіб виховання спеціаліста з вищою технічною освітою // Динаміка наукових досліджень "2004": ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 21-30 червня 2004 р. – Дніпропетровськ, 2004. - С. 14-16.

  8. Петрук В.А. Ігрові форми навчання як засіб впливу на інтелектуальну активність студентів при вивченні вищої математики // Методы совершенствования фундаментального образования в школах и вузах: Х Міжнар. наук.-метод. конф. Севастополь, 19-23 сентября 2005 г. – Севастополь: СевНТУ, 2005. - С. 109-113.

  9. Петрук В.А. Ділова гра "Науково-технічний семінар" // Модер-нізація освіти: пошуки, проблеми, перспективи: Мжнар. наук.-практ. конф. Київ – Переяслав-Хм., 22-25 травня, 2006 р. - Київ – Переяслав-Хм.; К.: ІПТО, 2006. - С. 220-222.

  10. Петрук В.А. Формування особистості майбутнього інженера при вивченні фундаментальних дисциплін // Гуманізм та освіта: VIII Міжнар. наук.-практ. конференція. Вінниця, 19-21 верес. 2006 р. - Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2006. - С. 175-176.

  11. Петрук В.А. Ігрові заняття при викладанні векторної алгебри в технічному ВНЗ // Актуальні проблеми взаємодії, шлях Європейської інтеграції: VІ Міжнар. наук.-практ. конференція. Вінниця, 18-19 травня 2006 р. – Вінниця: "Універсум-Вінниця", 2006. - С. 55-57.

  12. Петрук В.А. Модельний підхід як складова формування фахових компетенцій майбутнього випускника технічного ВНЗ // Освітянські обрії: реалії та перспективи: Зб. наук. пр. - К.: ІПТО, 2007. - № 1(1). - С. 141-146.

  13. Петрук В.А. Інформаційно-методичне забезпечення самостійної роботи студентів як складова підвищення якості підготовки майбутніх фахівців інженерних спеціальностей // Педагогічний альманах: Зб. наук. праць. - Київ – Херсон, 2007. - Вип. 2. - С. 142-147.

  14. Петрук В.А. Концептуальні підходи до формування базових професійних компетенцій у майбутніх фахівців технічних спеціальностей // Модернізація освіти: пошуки, проблеми, перспективи: Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 28-31 травня, 2007 р. – Масандра; К.: ІПТО, 2007. - С. 64-66.