Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Заболотська Ольга Олександрівна. Теоретико-методичні засади формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників у професійній підготовці. : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Заболотська О.О. Теоретико-методичні засади формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників у професійній підготовці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського. – Одеса, 2007.

У дисертації вперше розроблено й експериментально доведено ефективність методики формуванні індивідуальності майбутнього вчителя-словесника у процесі професійної підготовки у вищих навчальних закладах.

Теоретично розроблено, обгрунтовано й експериментально апробовано структурно-процесуальну модель формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників у професійній підготовці на основі системно-цілісного, особистісно-діяльнісного, інтегративного, культурологічного підходів та сучасних теорій педагогічної діяльності, професійно-педагогічної підготовки у ВНЗ; розроблено й обґрунтовано педагогічну категорію «індивідуальність майбутнього вчителя-словесника», визначено її сутність, структуру і функції; виявлено та описано фактори, закономірності й педагогічні умови формування індивідуальності майбутнього вчителя-словесника і на цій основі розроблено концепцію, що репрезентує позиційно-ситуативний підхід до формування індивідуальності студента. Розроблено, обгрунтовано й апробовано науково-методичне забезпечення формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників.

Дослідження спрямоване на формування індивідуальності в майбутніх учителів-словесників. Визначено педагогічні умови та рівні сформованості індивідуальності студентів.

1. Методологічними засадами формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників виступили: принципи і закони діалектики, які конкретизуються у системному підході, теоріях особистості, діяльності, творчості, гуманістичній психології та педагогіці, акмеології, андрогогіці, аксіології, соціоніці; наявність знань й урахування ступенів сформованості індивідуальності й особистості студентів у процесі навчання; опертя на принцип розвитку індивідуальності; реалізація у процесі навчання закономірностей формування індивідуальності; забезпечення суб'єктної позиції студента, зміни позицій у процесі професійної підготовки; використання ситуаційного підходу тощо.

2. Узагальнюючий синтез запропонованих підходів щодо розуміння понять «індивідуальність студента», «індивідуальність учителя», «творча індивідуальність учителя» здійснений на основі систематизації їх провідних характеристик у площині функціонального, процедурного, структурного аспектів, а також у контексті формування сучасного фахівця в національній системі освіти дозволяють визначити феномен «індивідуальність майбутнього вчителя-словесника» у такий спосіб: це мовна особистість із вербальним типом інтелекту, розвиненим абстрактним мисленням, чуттям мови, високою культурою професійного мовлення, мовленнєвими здібностями, компетенцією та мовною свідомістю.

Індивідуальність студента – цілісність, єдність гармонійно розвинених сфер та їх складових, незалежність від інших і бажання зберегти свою неповторність, своєрідність своїх поглядів і переконань, своєрідний вияв у навчальних та професійних ситуаціях.

Індивідуальність учителя – це особистість із високорозвиненою педагогічною майстерністю, компетентністю, професійною позицією, саморегуляцією, креативністю, наявністю професійних здібностей, індивідуальним стилем діяльності та спілкування.

Творча індивідуальність учителя – складна, відкрита система, що реалізується за умови якісного перетворення себе, самовдосконалення, саморозвитку професійно значущих якостей, розробки своєї педагогічної концепції.

3. Критеріями оцінки рівнів сформованості індивідуальності майбутніх учителів-словесників виступили: індивідуально-психологічні особливості студентів із показниками: мотиваційна, вольова, предметно-практична, інтелектуальна, емоційна, екзистенційна сфери та сфера саморегуляції; індивідуальний стиль діяльності з показниками: мотиваційний комунікативний та творчий компоненти; культура мовлення з показниками: нормативність, виразність, мовна та мовленнєва компетенції.

Було здійснено оцінку рівнів сформованості індивідуальності майбутніх учителів-словесників за означеними критеріями та показниками. На констатувальному етапі вони виявилися на достатньому рівні (4,7% в ЕГ і 3,3% у КГ), на середньому ( 51,3% в ЕГ і 42,1% у КГ) і низькому (44% в ЕГ і 54,6% у КГ ) рівнях.

4. У дослідженні розроблено структурно-процесуальну модель формування індивідуальності майбутнього вчителя-словесника у процесі професійної підготовки.

Модель формування індивідуальності включає розгляд цього процесу у вигляді чотирьох підструктур: 1) вихідний стан – мета – засіб – умови – результат; 2) діяльність студента – діяльність викладача вищого навчального закладу; 3) теоретична підготовка – практична підготовка; 4) формування індивідуальності – саморозвиток індивідуальності.

Структурно-процесуальна модель процесу формування індивідуальності передбачала два основні етапи: 1) відповідну організацію навчальної діяльності й на її основі формування індивідуальності; 2) організацію навчально-професійної діяльності та формування індивідуальності на її основі.

Модель формування індивідуальності майбутнього вчителя -словесника охоплювала 3 етапи: когнітивно-збагачувальний, репродуктивно-діяльнісний і діяльнісно-творчий. Метою першого етапу була підготовка майбутніх учителів-словесників до засвоєння знань із дисциплін, спрямованих на формування індивідуальності майбутнього вчителя-словесника на лекційних, семінарських, практичних, лабораторних заняттях, при виконанні вправ, розгортанні дискусій, здійсненні проблемного підходу.

Другий етап був спрямований на формування індивідуальності студента, його індивідуального стилю спілкування, індивідуального стилю професійної діяльності, культури мовлення, мовленнєвої і комунікативної компетенції. Провідними формами і методами роботи на цьому етапі були: лекції, семінарські заняття, індивідуальна, самостійна робота, спостереження, рольові та ділові ігри, евристичний метод.

Третій етап передбачав набуття власного педагогічного досвіду студентів у позиціії тих, хто навчає, ознайомлення з перспективним досвідом учителів англійської й української мов, удосконалення умінь проводити уроки й позакласні заходи з мов, практичне застосування отриманих на заняттях професійних знань і вмінь, удосконалення навичок контролю й самоконтролю професійного мовлення, які реалізувались у процесі науково-дослідної роботи студентів, мозкової атаки, форуму, моделюванні, мікронавчанні, дебатів, проектів, рефлективного навчання.

5. Для реалізації експериментальної моделі було визначено такі педагогічні умови:

- забезпечення теоретико-методологічного підгрунтя процесу професійної підготовки через інтеграцію соціально-гуманітарних, природничо-наукових та дисциплін професійно-практичної підготовки, що зумовило цілісний розвиток особистості майбутнього вчителя-словесника, а істотним чинником розвитку стала його суб'єктна позиція у процесі фахово-мовленнєвого самовдосконалення;

- усвідомлення майбутніми вчителями-словесниками на рівні переконань необхідності прояву своєї професійної індивідуальності у процесі педагогічної практики;

- методика формування цілісної індивідуальності майбутнього вчителя-словесника включала таксономію цілей цього процесу, програму її реалізації, систему педагогічних засобів його оптимізації, моделювання спеціальних ситуацій для прояву індивідуального стилю діяльності та індивідуальних рис особистості кожного студента, моніторинг якості та результатів розвитку.

6. Експертиза навчально-методичного супроводу методики формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників, запровадженого у практику (а саме: «Практикум з англійської мови» та спецкурси «Основи формування мовної індивідуальності вчителя-словесника», «Основи наукової комунікації іноземною мовою», «Педагогічна культура і творчість») виявила позитивну динаміку становлення усіх компонентів означеної діяльності.

Показники рівнів формування індивідуальності по завершенні експериментального навчання в ЕГ значно зросли. На високому рівні студентів стало 15,9%; достатньому – 43,6% майбутніх учителів-словесників; на середньому рівні зменьшилася кількість студентів до 31,5%; на низькому рівні – до 9% студентів. Студенти КГ досягли незначних показників сформованості індивідуальності: до високого рівня піднялися 1,3% студентів; до достатнього – 8,7%. Кількість майбутніх учителів-словесників середнього рівня зменьшилася до 40,7%, відповідно низького – 49,3% студентів.

Перспективи подальшого вивчення проблеми формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників вбачаються нами у формуванні професійно орієнтованої особистості студента у всіх типах навчальної діяльності.

Публікації автора:

Монографії:

1. Заболотская О.А. Воля в становлении индивидуальности студента: Монография. – Херсон: Айлант, 2005. – 240 с.

2. Заболотська О.О. Формування індивідуальності майбутніх

учителів іноземних мов: Монографія. – Херсон: Айлант, 2006. – 244 с.

3. Заболотська О.О. Формування індивідуальності майбутніх учителів-словесників у професійній підготовці: Монографія. – Херсон: Айлант, 2006. – 304 с.

Навчально-методичні видання:

4. Заболотская О.А. Учебно-методическое пособие “Discuss it with us”: Дискуссируйте с нами. – Херсон: Айлант, 2001. – 119 c.

5. Заболотська О.О. Основи наукової комунікаціїї іноземною мовою / Н.М.Лебедєва, О.О.Заболотська, Л.В. Короткова; Навчально-методичний посібник для магістрантів спеціальності «Англійська мова і література» (V–VІ курси). – Херсон : ХДУ, 2003. - 100 с.: С. 54 – 75.

Статті у фахових виданнях України:

6. Заболотська О.О. Особисто-орієнтоване навчання та деякі інші нові технології навчання англійської мови на початковому етап // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХVІ. - Херсон: ХДУ, 2002. – С. 148 – 150.

7. Zabolotskaya О.A. Some peculiarities of students’ English Language Teaching // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХІІ. – Ч.ІІ. – Херсон: ХДУ, 2002. – С. 58 – 61.

8. Заболотська О.О. Формування індивідуальності студентів у процесі вивчення англійської мови // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХІV. – Херсон: ХДУ, 2003. – С. 232 – 236.

9. Заболотська О.О. Вплив творчої особистості викладача на формування індивідуальності студентів // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Зб. наук. пр. Вип. 10. – К: НПУ ім. Драгоманова, 2003. – С. 159 – 167.

10.Заболотська О.О. Духовні цінності студента та формування його індивідуальності // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХV. – Херсон: ХДУ, 2004. – С. 267 – 272.

11. Заболотська О.О. Формування індивідуальності студентів при управлінні їх навчально-пізнавальною діяльністю // Педагогічні науки: Зб. наук. пр - Вип. ХХХVІ . – Херсон: ХДУ, 2004. - С. 237 – 243.

12. Заболотская О.А. Роль личностно-ориентированного обучения в раскрытии индивидуальности // Актуальні проблеми гуманітарної освіти: Зб. наук. пр. – Вип. 1. – Кременець: РВЦКО ГПІ ім. Т.Шевченка, 2004. – С. 47 – 50.

13. Заболотська О.О. Духовний розвиток студента при формуванні його індивідуальності //Духовність особистості: методологія теорія і практика: Зб. наук. пр. - Вип.4. – Частина І. – Луганськ: СУНУ ім. В.Даля, 2004. – С. 116 – 124.

14. Заболотська О.О. Формування позитивної “Я – концепції” як фактора формування індивідуальності особистості // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. - Вип. ХХХVІІ. – Херсон: ХДУ, 2004. – С. 165 – 169.

15. Заболотская О.А. Конструирование специальных ситуаций в процессе формирования индивидуальности студента // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Зб. наук. пр. Сер. Пед. і психол. – Вип. 6 - Ч. І . – Ялта: РВВ, 2004. – С. 209 – 214.

16. Заболотська О.О. Формування інтелектуальної, мотиваційної та емоційної сфер індивідуальності студентів у профільному навчанні іноземних мов // Наукові записки. Сер. Пед. і психол. – Вип. 12. – Вінниця: ВДПУ ім.М.Коцюбинського, 2005. – С. 20 – 22.

17. Заболотська О.О. Проблема індивідуальності у педагогічній антропології В. О. Сухомлинського // Зб. наук. праць Полтавського держ. пед. ун-ту Сер. «Педагогічні науки» – Вип. V (44). – Полтава: ПДПУ, 2005. – С. 306 – 312.

18. Заболотська О.О. Навчальні ситуації співробітництва студентів і викладачів у процесі формування індивідуальності майбутніх фахівців //Педагогічні науки: Зб. наук. пр. - Вип. ХХХVІІІ. – Херсон: ХДУ, 2005. – С. 270 – 274.

19. Заболотська О.О. Принципи розвитку індивідуальності майбутнього викладача іноземних мов // Педагогіка і психологія. – Київ: Вид-во «Педагогічна преса», 2005. - №3 (48).- С. 61 – 70.

20. Заболотська О. Психологічні механізми регуляції спільної діяльності студентів і викладачів у процесі формування індивідуальності майбутніх фахівців // Особистісні освітні потреби в системі післядипломної пед. освіти: Наук.-метод. Зб. / За ред. М.М.Заброцького. – Київ –Житомир: ЖОІППО, 2005. – С. 82– 88.

21. Заболотська О. Проблема розвитку індивідуальності студента // Неперервна професійна освіта: теорія і практика: Наук.-метод. журнал. - Вип. ІІІ-ІV. – Київ, 2005. – С. 25 – 34.

22. Заболотська О.О. Позиційно-ситуативний підхід до формування професійно важливих компонентів індивідуальності майбутніх вчителів іноземних мов // Сучасні інформаційні технології та іноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Вип. 8. – Київ – Вінниця: ІПППО АПНУ, 2005. – С. 286 – 290.

23. Заболотська О. Принципи професійної підготовки майбутніх учителів іноземних мов // Молодь і ринок. – Дрогобич: Дрогобицький держ. ун-ту., 2005. – №3(13), 2005. – С. 106 – 109.

24. Заболотська О.О. Акмеологічна концепція формування індивідуальності студента // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХІХ. – Херсон: ХДУ, 2005. – С. 233 – 236.

25. Заболотська О. Концепція розвитку індивідуальності майбутього вчителя іноземних мов // Вісник Львівського університету. Сер. педагогічна. – Вип. 20. – Львів: ЛНУ, 2005. – С. 33 -39.

26. Заболотська О.О. Формування професійної компетенції майбутніх учителів іноземних мов // Підготовка вчителя у контексті європейського освітнього простору: Зб. наук. пр. / За ред. проф. М.В.Левківського – Київ –Житомир: Вид-во ЖДУ ім.І.Франка, 2005. – С. 59 – 63.

27. Заболотська О.О. Історико-педагогічний аспект розвитку індивідуальності // Педагогічні науки: Зб наук. пр. – Вип. ХХХХ. – Херсон: ХДУ. 2005. – С. 72 – 77.

28. Заболотская О.А. Проблемы целеполагания в процессе формирования профессионально значимых качеств индивидуальности студента // Вісник Луганського нац. пед. ун-ту. № - Луганськ: Альма-матер, 2005. – Ч.1. – С.109 – 115.

29. Заболотська О. Формування ціннісних орієнтацій студентів у системі їхньої професійної підготовки як майбутніх учителів іноземних мов // Вісник Львівського університету: Зб. наук. пр. Серія педагогічна. – Вип. 21. – Частина 2. – Львів, ЛНУ, 2006. – С. 203 – 210.

30. Заболотська О. Педагогічні технології професійного становлення індивідуальності майбутнього вчителя іноземних мов // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. пр. – Вип. 285: Педагогіка та психологія. – Чернівці: Рута, 2006. – С. 75 – 84.

31. Заболотська О.О. Формування індивідуальності в системі професійної підготовки майбутніх вчителів іноземних мов // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХХІ. – Херсон: ХДУ, 2006. – С. 269 – 273.

32. Заболотська О. Становлення індивідуальності майбутнього вчителя іноземних мов // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук. – метод. зб. – Вип. ХХІХ. / За заг. ред. В.І.Сипченка – Слов’янськ: Вид. центр СДПУ, 2006. – С. 157 – 165.

33. Заболотська О.О. Підготовка майбутніх учителів до викладання іноземних мов // Викладання мов у вищих навчальних закладах освіти на сучасному етапі. Міжпредметні зв’язки: Наукові дослідження. Досвід. Пошуки: Зб. наук. пр. – Вип. Х. - Харків: Константа, 2006. – С. 99 – 107.

34. Заболотська О.О. Проблема професійно значущих властивостей і якостей індивідуальності майбутнього вчителя іноземних мов // Педагогічні науки. Зб. наук. пр. – Вип. ХХХХІІ. – Херсон, ХДУ, 2006. – С. 307 – 312.

35. Заболотська О.О. Проблема структурування педагогічних знань в системі професійної підготовки майбутніх учителів іноземних мов // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. пр. – Вип. ХV. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. – С. 36 – 43.

36. Заболотська О.О. Роль індивідуального стилю педагогічної діяльності у формуванні індивідуальності майбутніх учителів іноземних мов //Зб. наук. праць Уманського держ. пед. ун-ту імені Павла Тичини / Гол. ред. М.Т. Мартинюк. – Ч.1. – К.: Міленіум, 2006. – С. 72 – 80.

37. Заболотська О.О. Застосування інформаційних технологій у формуванні професійної компетенції майбутніх учителів іноземних мов // Вісник Луганського нац. пед. ун-ту. № 21 (116). – Луганськ: Вид-во ЛНПУ «Альма-матер», 2006. – Ч.1. – С. 128 – 140.

38. Заболотська О.О. Формування індивідуального стилю професійної діяльності майбутнього вчителя-словесника // Педагогічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХХХХІV. – Херсон, ХДУ, 2007. – С. 212 – 217.

39. Заболотська О.О. Формування педагогічної культури та творчості майбутніх учителів іноземних мов // Вища освіта України (№ 2). Тематичний випуск: Педагогіка Вищої школи: Методологія, теорії, технології. – Київ-Рівно, Інститут Вищої освіти АПНУ, 2007. – С. 83 – 88.

40. О. Заболотська. Роль індивідуальності педагога у формуванні духовного світу особистості з погляду педагогічної антропології В.О.Сухомлинського //Школа першого ступеня: теорія і практика: Зб. наук. пр. Переяслів-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди. – Випуск ХХІ. – Переяслав-Хмельницький, 2007. – С. 267 – 275.

41. Заболотська О.О. Актуальні питання громадянської освіти студентської молоді //Гуманізація навчально-виховного процесу: Зб. наук. праць (ВипускХХХVІІ) «В. Сухомлинський у діалозі з сучасністю: Виховання громадянина» /За заг. ред. проф. В.І. Сипченка. – Словянськ: Вид. центр СДПУ, 2007. – 552: С. 121 – 126.

Статті у наукових збірках і періодичних виданнях:

42. Заболотська О.О. Соціодрама як ефективний метод активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів при формуванні іншомовної компетенції // Південний архів: Зб. наук. пр. – Вип. 29. – Херсон: ХДУ, 2005. – С. 23 – 26.

43. Заболотская О.А. Развитие интеллектуальной деятельности – один из принципов формирования индивидуальности студента при обучении английскому языку // Південний архів. Філолог.науки. - Зб. наук. пр. - Вип. ХХ. – Херсон: ХДУ, 2003. – С. 107 – 111.

44. Заболотская О.А. Гуманистически ориентированный подход и формирование индивидуальности обучающихся английскому языку // Південний Архів. Філолог. науки. - Зб. наук. пр.– Вип.ХХІІІ. – Херсон: ХДУ, 2003. – С. 84 – 88.

45. Заболотська О.О. Проблема формування індивідуальності студентів в сучасній науці // Південний архів. Філолог. Науки. - Зб наук. пр. – Вип. ХХV. – Херсон: ХДУ, 2004. – С. 40 – 44.

46. Заболотська О.О. Технології формування індивідуальності в системі професійної підготовки майбутніх вчителів іноземних мов // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського: Зб. наук. пр. Спеціальний випуск. – Одеса, ПДПУ ім. К.Д.Ушинського, 2005. – С. 222 – 225.

Матеріали конференцій, тези:

47. Заболотська О.О. Психолого-педагогічні засади формування індивідуальності студента при навчанні іноземним мовам // Матеріали ІІІ Міжнар. наук. – практ. конфер. з питань методики викладання іноземних мов присвячена памяті доктора педагогічних наук, проф. Володимира Львовича Скалкіна ( м. Одеса 19 – 20 грудня 2002 року): Зб. наук. пр. - Одеса, ОНУ, 2002. – С. 78 – 83.

48. Заболотська О.О. Фактори впливу на формування індивідуальності студента // Матеріали міждунар. наук.-практ. конф. «Єдність особистісного і соціального факторів у виховному процесі навчального закладу» – Полтава: ПДПУ ім. Короленка, 2004. – С. 106 – 112.

49. Заболотская О.А. Технологии гуманитарно-гуманистического обеспечения формирования индивидуальности студента – будущего педагога // Матеріали других Ірпінських міжнар. наук.- пед. читань: «Проблеми гуманізації навчання та виховання у вищому закладі освіти»:. – Ірпінь: АПНУ-НА ДПС, 2004. – С. 323 – 328.

50. Заболотська О.О. Роль педагогічних технологій у формуванні індивідуальності студента – майбутнього викладача іноземних мов // Матеріали Всеукр. наук.- пошук. конф. 19 листопада 2004 року м.Київ: «Перспективні педагогічні технології в системі непреривної освіти» / За заг. ред. І.Г.Єрмакова, С.В. Рудаківської. – Ч.2. – Київ: КМУ, 2005. – С.214 – 221.

51. Заболотська О.О. Деякі питання щодо забезпечення предметно-змістового аспекту професійної підготовки майбутніх вчителів іноземних мов, спрямованих на формування їх творчої індивідуальності // Матеріали Х Международ. Науч.-практ. конф. «Актуальные вопросы развития инновационной деятельности» // Приложение к научно-практическому дискуссионно-аналитическому сборнику «Вопросы развития Крыма». – Симферополь: „Таврия”, 2005. - С.125 – 128.

52. Заболотская О.А. Проблемы индивидуальности студента в профессиональной акмеологии // Матеріали Міждунар. наук.-прак. конф.: «Акмеологія – наука ХХІ століття» / Ред. колегія: З.Ф. Сіверс, Е.В.Бєлкіна, Г.С. Данилова та інш. – К.: КМПУ ім.Б.Д.Грінченка, 2005. – С. 162 – 164.