Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Поліщук Віра Аркадіївна. Теорія і методика професійної підготовки соціальних педагогів в умовах неперервної освіти : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Поліщук В.А. Теорія і методика професійної підготовки соціальних педагогів в умовах неперервної освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – „Теорія і методика професійної освіти”. – Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Тернопіль, 2006.

У дисертації досліджено теоретико-методичні засади професійної підготовки соціальних педагогів: розкрито філософію професійної соціально-педагогічної діяльності, виявлено особливості процесу професіоналізації соціально-педагогічної діяльності та сутнісні характеристики професійної діяльності соціального педагога, здійснено аналіз проблеми професійної підготовки соціальних педагогів у педагогічній теорії і практиці, виявлено суперечності професійної підготовки соціальних педагогів, здійснено порівняльний аналіз зарубіжних моделей професійної підготовки фахівців соціальної/соціально-педагогічної сфер, визначено можливості творчого використання прогресивних ідей зарубіжного досвіду в умовах нашої держави. Розроблено модель професійної соціально-педагогічної діяльності, особистості соціального педагога, обґрунтовано концепцію професійної підготовки соціальних педагогів в умовах неперервної освіти, розроблено модель системи професійної підготовки соціальних педагогів, охарактеризовано її основні системотвірні і структурні компоненти. Розроблено та експериментально перевірено методику запровадження технологій особистісно-професійного формування соціальних педагогів в умовах неперервної освіти, методику діагностування рівнів готовності учнів до усвідомленого професійного самовизначення, студентів – до професійної соціально-педагогічної діяльності, визначено педагогічні умови ефективності функціонування системи професійної підготовки соціальних педагогів. Здійснено прогностичний аналіз розвитку системи професійної підготовки соціальних педагогів в умовах неперервної освіти.

Теоретико-методологічний аналіз проблеми професійної підготовки соціальних педагогів дав можливість встановити, що в умовах правового становлення поля професійної соціально-педагогічної діяльності, інтенсивного його розширення, проблема підготовки професійних соціальних педагогів набуває особливої актуальності. Її розв’язання пов’язане з пошуком нової парадигми розвитку неперервної освіти – освіти упродовж усього життя, із завданнями модернізації неперервної освіти, впровадженням інноваційних технологій, застосування яких має сприяти усвідомленому професійному самовизначенню, формуванню готовності до професійної соціально-педагогічної діяльності та професійно зумовлених особистісних якостей фахівців.

На основі узагальнення результатів дослідження зроблено такі висновки.

1. Здійснений аналіз стану дослідженості проблеми професійної підготовки соціальних педагогів у педагогічній теорії свідчить про значне зростання уваги до вивчення її психолого-педагогічних аспектів упродовж останніх п’ятнадцяти років. Дослідниками обґрунтовано суть соціально-педагогічної діяльності, її основні напрями, зміст, особливості здійснення в установах різного відомчого підпорядкування; охарактеризовано особистість соціального педагога та особливості процесу професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів у ВНЗ, виявлено специфіку їхньої підготовки до роботи в різних сферах соціально-педагогічної діяльності та з різними категоріями клієнтів; виявлено можливості творчого використання прогресивних ідей зарубіжного досвіду професійної підготовки соціальних працівників/соціальних педагогів.

Узагальнення результатів вивчення сучасного стану професійної підготовки соціальних педагогів свідчить, що теоретичні напрацювання недостатньо використовуються для подолання суперечностей між постійно зростаючими вимогами суспільства до рівня професійної компетентності соціальних педагогів і реальним рівнем їх професійної підготовленості; між сферами професійної діяльності соціальних педагогів та визначеним напрямом їх професійної освіти; між потребою суспільства в підвищенні престижу суб’єктів соціально-педагогічної діяльності і їх недостатньою професійною компетентністю; між постійним розширенням сфер, функцій, запровадженням інноваційних технологій професійної соціально-педагогічної діяльності і відсутністю системної післядипломної освіти та підвищення кваліфікації; між реальними можливостями навчальних закладів і новими освітніми потребами суб’єктів навчального процесу, споживачів освітніх послуг.

2. У результаті історико-педагогічного аналізу встановлено, що на рубежі XX–XXI століть в Україні склалась унікальна ситуація інтенсивного паралельного розвитку практики професійної соціально-педагогічної діяльності, соціальної педагогіки як галузі наукового знання, спеціальності в напрямах вищої педагогічної освіти і навчальної дисципліни. Виявлено й охарактеризовано основні етапи становлення і розвитку професійної соціально-педагогічної діяльності. З’ясовано, що становлення сучасної професійної соціально-педагогічної діяльності відбувається на основі досвіду, нагромадженого представниками багатьох професій з освіти, культури, охорони здоров’я, спорту, соціального забезпечення та охорони правопорядку, що зумовило своєрідність, міждисциплінарність цього процесу.

Суть професійної соціально-педагогічної діяльності зумовлюється загальнолюдськими цінностями. Вона спрямована на активізацію соціокультурних і соціально-педагогічних функцій суспільства, сім’ї, громади, окремої людини. Покликання соціального педагога – створювати систему соціально-педагогічного сприяння реалізації життєвих потреб і можливостей кожної людини, поліпшення якості її життя. З’ясовано, що в сучасних умовах спостерігається тенденція до розширення поля професійної соціально-педагогічної діяльності й кола клієнтів. Обґрунтовано модель особистості соціального педагога; встановлено базові компоненти структури особистості соціального педагога, зокрема: мотиваційний, ціннісний, професійно-особистісний, гностичний, нормативно-правовий, технологічний і функціонально-рольовий.

3. Вивчення зарубіжного досвіду підготовки фахівців для соціальної сфери дало змогу встановити, що у світовій практиці не створено універсальної моделі соціальної/соціально-педагогічної освіти і підходу до визначення освітньо-кваліфікаційних рівнів, змісту освіти, побудови програм, структури, технологій організації навчального процесу. З’ясовано, що загальними підходами, на яких базуються освітні моделі США, країн Західної Європи та багатьох інших країн світу є: етика, ідеали, цінності соціальної/соціально-педагогічної роботи, відданість своїй справі, служіння людям; наявність певної системи вимог до претендентів, що мають намір навчатися соціальної роботи; єдність теоретичного компоненту освіти з практикою соціальної/соціально-педагогічної роботи; прагнення будувати процес професійного навчання у контексті неперервної освіти; орієнтація на підготовку фахівців до професійної діяльності на основі особистісно орієнтованого підходу.

До прогресивних ідей зарубіжного досвіду нами віднесено: побудову процесу професійної підготовки соціальних педагогів на основі цінностей соціальної/соціально-педагогічної діяльності і неперервної освіти; удосконалення змісту професійної підготовки з урахуванням вимог світових стандартів; зміщення у професійній підготовці акцентів з кваліфікаційних характеристик на формування професійних компетенцій; використання інноваційних технологій та інтерактивних методів навчання; встановлення партнерської взаємодії між закладами освіти й соціальними установами як базами практичного навчання і потенційними роботодавцями; запровадження інтердисциплінарних спеціалізацій; посилення уваги до проблем прав людини та поліпшення якості її життя; навчання супервізорів – керівників практики.

4. Осмислення концептуальних засад професійної підготовки соціальних педагогів на методологічному, теоретичному і практичному рівнях, дало змогу обґрунтувати положення про те, що професійну підготовку соціальних педагогів доцільно розглядати в контексті неперервної освіти, яка є компонентом цілісної системи освіти України, проте через особливості, притаманні професійній соціально-педагогічній діяльності (особливості становлення і розвитку професійної соціально-педагогічної діяльності, цінності, мета, завдання, функції, напрями, технології здійснення), система професійної підготовки соціальних педагогів має власну інфраструктуру і розвивається відповідно до власних цілей і закономірностей. Її ефективне функціонування потребує врахування особливостей соціально-педагогічної діяльності в Україні, має базуватися на цінностях професійної соціально-педагогічної діяльності, інноваційних технологіях професійної підготовки з урахуванням вітчизняного і міжнародного досвіду, інтеграційних процесів, мати прогностичний характер.

5. Професійна підготовка соціальних педагогів в умовах неперервної освіти розглядається нами як системний, багатовимірний феномен, що має цілісний і неперервний характер й охоплює такі підсистеми: допрофесійну підготовку (актуалізація професійного самовизначення, допрофесійне навчання, професійний відбір), різнорівневе професійно-педагогічне навчання у ВНЗ (освітньо-кваліфікаційні рівні – молодший спеціаліст, бакалавр, магістр), післядипломну освіту (підвищення кваліфікації, самоосвіта, підвищення освітньо-кваліфікаційного рівня, перекваліфікація, оволодіння додатковими спеціалізаціями).

Система професійної підготовки соціальних педагогів передбачає єдність, взаємозумовленість, неперервність і наступність функціонування системотвірних (ціннісний, змістовий, функціональний, технологічний, професійно-особистісний, нормативно-правовий, діяльнісний, діагностично-корекційний) і структурних (допрофесійний, різнорівневий професійний і післядипломний) компонентів, що є необхідною умовою професійно-особистісного формування фахівця, доповнення і поглиблення професійної підготовки, забезпечення можливості навчання упродовж усього життя, переходу фахівця на новий, вищий рівень професійної компетентності, варіативності і можливості інтенсифікації цих переходів.

6. Відповідно до авторської методики на кожному етапі формувального експерименту розроблялися й перевірялися технології допрофесійної, професійної підготовки і післядипломної освіти соціальних педагогів. Обґрунтовано доцільність здійснення поліваріантного підходу до організації допрофесійної підготовки майбутніх соціальних педагогів: у загальноосвітніх закладах, позашкільних навчально-виховних закладах; загонах волонтерів-помічників соціальних педагогів при закладах, установах соціально-педагогічного спрямування, центрах соціальних служб сім’ї і молоді; на факультетах і відділеннях довузівської підготовки, заочних школах майбутніх соціальних педагогів при ВНЗ, відділеннях Малої академії наук, при молодіжних об’єднаннях, центрах молодіжних ініціатив та форм і методів її проведення.

Обґрунтовано доцільність багатоваріантних підходів до подальшого розвитку післядипломної освіти соціальних педагогів, що передбачає застосування програм різних за рівнями, тривалістю, напрямами, формами здійснення.

Доведено ефективність упровадження в практику ВНЗ технологій особистісно-професійного формування майбутнього фахівця: інформаційних, контекстного навчання, педагогічної комунікації, кредитно-модульного навчання, технологій, що базуються на використанні власного досвіду студентів та ін.; оптимального поєднання теоретичного і практичного компонентів професійної підготовки; залучення студентів до науково-дослідної і практичної соціально-педагогічної діяльності.

7. З’ясовано, що інтегративним показником результативності процесу допрофесійної підготовки старшокласників є рівень сформованості у них готовності до усвідомленого професійного самовизначення, у структурі якого виокремлено мотиваційний, когнітивний і діяльнісно-практичний компоненти. На основі розроблених критеріїв визначалися рівні готовності (високий, достатній, середній та низький ), що відображали кількісну та якісну характеристики цього новоутворення.

Інтегративний показник результативності процесу професійної підготовки студентів у ВНЗ (рівень сформованості готовності до професійної діяльності) у дослідженні трактується як складне особистісне утворення, що визначається цінностями соціально-педагогічної діяльності, психологічною готовністю до виконання професійних обов’язків; системною сукупністю професійних знань, умінь і навичок, необхідних для кваліфікованого виконання професійних функцій; сформованістю професійно зумовлених особистісних якостей. У дослідженні визначено такі основні компоненти готовності: мотиваційний, ціннісний, когнітивний, професійно-особистісний, діяльнісно-практичний, аналітичний. На основі кількісної та якісної характеристики цього особистісного новоутворення готовність до професійної діяльності соціального педагога диференційовано за чотирма рівнями – високий, достатній, середній та низький.

8. З’ясовано, що розвиток соціально-педагогічної освіти в Україні має ґрунтуватися на пошуку оптимальної відповідності між традиціями вітчизняної вищої школи і новими тенденціями, притаманними світовій практиці соціальної/соціально-педагогічної освіти, а саме: органічного взаємозв’язку з соціально-економічним і соціально-політичним розвитком країни і перспективами розвитку соціальної і соціально-педагогічної сфер; орієнтованість змісту та організаційних форм професійної освіти на зв’язок теорії з практикою соціальної/соціально-педагогічної роботи та інноваційні тенденції в практичній сфері; врахування історичних надбань, особливостей країни та регіональних відмінностей; запровадження у ВНЗ кредитно-модульної системи, сучасних освітніх та інформаційних технологій, структур управління; широке включення в систему Internet й інтенсивний розвиток дистанційної форми навчання; інтеграція ВНЗ країни з провідними зарубіжними університетами, школами соціальної роботи, що сприятиме створенню освітніх комплексів і приєднанню їх до Міжнародної асоціації університетів, шкіл соціальної роботи і соціальної педагогіки; оновлення процесу професійної підготовки соціальних педагогів у ВНЗ України відповідно до вимог світових стандартів.

9. Розроблено навчально-методичний комплекс, що охоплює авторські програми, навчальні, навчально-методичні і методичні посібники, спрямовані на професійну підготовку соціальних педагогів і цілеспрямоване формування професійно зумовлених особистісних якостей соціального педагога. Зокрема, розроблено й апробовано експериментальну освітньо-кваліфікаційну характеристику та освітньо-професійну програму професійної підготовки соціальних педагогів освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавр, спеціаліст і магістр; на основі матеріалів дослідження розроблено програму „Школи волонтерів – помічників соціальних педагогів”, „Заочної школи юного соціального педагога”, навчальний план факультету довузівської підготовки із спеціальності „Соціальна педагогіка”, програму курсу „Соціальна педагогіка” і факультативного курсу „Основи професійного самовизначення” для учнів старших класів, програму курсу „Загальна педагогіка”, програму і посібник спецкурсу „Зарубіжний досвід професійної підготовки соціальних працівників/соціальних педагогів” для студентів ВНЗ спеціальності „Соціальна педагогіка”, програму курсів підвищення кваліфікації „Актуальні питання соціальної/соціально-педагогічної діяльності” для соціальних педагогів і соціальних працівників у системі післядипломної освіти.

Результати дослідження підтвердили висунуту гіпотезу, досягнуто мету, розв’язано всі визначені завдання. Зафіксовано та емпіричними фактами підтверджено високу ефективність розробленої нами моделі системи неперервної освіти соціальних педагогів.

Теоретичні й методичні результати дисертаційного дослідження доцільно покласти в основу розробки програми неперервної професійної освіти соціальних педагогів відповідно до міжнародних стандартів якості і компетенцій і комплексу матеріалів її навчально-методичного супроводу.

До подальших напрямів досліджень вважаємо за доцільне віднести: соціально-педагогічний потенціал навколишнього середовища і можливостей залучення фахівців споріднених спеціальностей до соціально-педагогічної діяльності; теоретико-методологічне і дидактичне обґрунтування особливостей професійної підготовки і діяльності фахівців різних освітньо-кваліфікаційних рівнів; концептуальні засади підготовки соціальних педагогів на основі запровадження міждисциплінарних спеціалізацій, інноваційних підходів до реалізації просвітницьких програм соціально-педагогічного спрямування для волонтерів і фахівців споріднених спеціальностей; психолого-педагогічні та організаційно-методичні засади здійснення моніторингу потреб та аналізу результативності професійної діяльності соціальних педагогів.

Публікації автора:

Монографії, навчальні та методичні посібники

  1. Поліщук В.А. Теорія і методика підготовки соціальних педагогів в умовах неперервної освіти: Монографія / В.А.Поліщук. – Тернопіль: Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. В.Гнатюка, 2006. – 424 с. (26,5 др. арк.).

  2. Поліщук В.А. Психолого-педагогічні основи соціальної роботи // Соціальна робота в Україні: теорія та практика: Посібник для підвищення кваліфікації працівників центрів соціальних служб для молоді. У 2-х ч. /За заг. ред. А.Я.Ходорчук. - К.: УДССМ, 2001. – Ч.1. – С. 14 - 20.

  3. Поліщук В.А. Психолого-педагогічний факультет педуніверситету як центр здійснення соціальної освіти в регіоні // Соціальна робота в Україні: теорія та практика: Посібник для підвищення кваліфікації працівників центрів соціальних служб для молоді / За заг. ред. А.Я. Ходорчук. – К.: ДЦССМ, 2002. – Ч. 3. – С. 90-104.

  4. Поліщук В.А. Професійна підготовка фахівців соціальної сфери: зарубіжний досвід. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2003. – 178 с.

  5. Поліщук В.А. Психологічні особливості соціально-педагогічної діяльності // Соціальна робота в Україні: теорія та практика: посібник для підвищення кваліфікації практичних психологів центрів соціальних служб для молоді / За ред. А.Я.Ходорчук. –– К.: ДЦССМ, 2003. – Ч. 5. – С. 82-89.

  6. Поліщук В.А. Сфери діяльності та функції соціального працівника // Соціальна робота в Україні: Навчальний посібник / За заг. ред.: І.Д.Звєрєвої, Г.М.Лактіонової. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – С. 217-234.

  7. Поліщук В.А. Соціально-педагогічна робота з дітьми, які зазнали сімейного насилля // Соціальна робота: технологічний аспект: Навчальний посібник / За ред. А.Й.Капської. – К.: ДЦССМ, 2004. – С. 116-153.

  8. Поліщук В.А. Соціально-педагогічні заходи протидії вживанню наркогенних засобів молоддю // Соціальна робота: технологічний аспект: Навчальний посібник / За ред. А.Й.Капської. – К.: ДЦССМ, 2004. – С.252-258.

  9. Янкович О.І., Поліщук В.А. Історія соціальної педагогіки / соціальної роботи: Навчально-методичний посібник. Рекомендовано МОН України. – Тернопіль: ТНПУ, 2004. – 394 с.

  10. Соціальна робота: технологічний аспект: Навчальний посібник / За ред. проф. А.Й.Капської. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 352 с. (авт.: С. 113-149; 244-266).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Поліщук В.А. Досвід підготовки фахівців соціальної роботи за рубежем // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 1999. – № 6. – С.109-114.

  2. Поліщук В.А. Підготовка фахівців із соціальної роботи: Тернопільський державний педагогічний університет // Соціальна політика і соціальна робота. – 1999. – № 1. – С. 49-55.

  3. Поліщук В.А. ФРН: післядипломна освіта й атестація педагогічних кадрів // Освіта і управління. – 1999. – Т. 3. – С. 207-212.

  4. Поліщук В.А. Практична підготовка спеціалістів із соціальної роботи в університетах Великобританії // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2000. – № 3. – С. 68-74.

  5. Поліщук В.А. Системний підхід до соціальної роботи / Україна у ХХІ столітті: перспективи розвитку гуманітарних наук і освіти // Вісник Дніпропетровського національного ун-ту. Серія: Педагогіка і психологія. – 2000. – Вип. 6. – С. 148-157.

  6. Поліщук В.А. Професійна підготовка соціальних педагогів // Проблеми сучасної педагогічної освіти. Серія: Педагогіка і психологія. – К.: Педагогічна преса, 2000. – Ч. 2. – С. 67-74.

  7. Поліщук В.А. Післядипломне навчання соціальних педагогів: погляд на проблему // Вісник Прикарпатського ун-ту ім. В.Стефаника. Педагогіка. – 2000. – Вип. 3 – С. 37-46.

  8. Поліщук В.А. Соціальний педагог у сфері професійної діяльності // Вісник Луганського державного педагогічного ун-ту ім. Т.Шевченка. – 2001. – № 1. – С. 153-161.

  9. Поліщук В.А. Впровадження інноваційних технологій навчання у процесі вивчення курсу „Теорія і практика соціальної роботи” // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного ун-ту ім. М.Драгоманова. – 2001. – Т. ХХІУ. – С. 78-87.

  10. Поліщук В.А. Тенденція розвитку соціальної освіти в Україні // Теоретичні питання освіти та виховання: Збірник наукових праць Київського державного лінгвістичного ун-ту. – 2001. – Вип. 16. – С. 131-135.

  11. Поліщук В.А. Соціально-педагогічна діяльність в Україні в контексті зарубіжного досвіду // Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць Волинського державного ун-ту ім. Л.Українки. – 2001. – Вип. 2 – C. 113-121.

  12. Поліщук В.А. Концептуальні моделі післядипломного навчання соціальних працівників і соціальних педагогів // Наукові записки Вінницького державного педагогічного ун-ту ім. М.Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – 2001. – Вип.4. – С. 32-40.

  13. Поліщук В.А. Післядипломне навчання соціальних педагогів у контексті зарубіжного досвіду // Соціалізація особистості: Збірник наукових праць Національного педагогічного ун-ту ім. М.Драгоманова. Педагогічні науки. – 2001. – № ХІІІ. – С. 81-91.

  14. Поліщук В.А. Соціально-педагогічна діяльність у ФРН: аналіз досвіду // Психолого-педагогічні проблеми удосконалення професійної підготовки фахівців сфери туризму в умовах неперервної освіти: Наукові записки Київського інституту туризму, економіки і права. – 2001. – Т. 1. – С. 83-89.

  15. Поліщук В.А. Підготовка соціальних працівників і соціальних педагогів у постсоціалістичних країнах // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2001. – Вип. 4 – С. 111-117.

  16. Поліщук В.А. Соціально-педагогічна діяльність у контексті цінностей українського народу // Науковий вісник Чернівецького національного ун-ту ім. Ю.Федьковича: Збірник наукових праць. Педагогіка та психологія. – 2001. – Вип. 122. – С. 113-120.

  17. Поліщук В.А. Місце неперервної практики в цілісній системі підготовки соціальних педагогів // Вісник Львівського національного ун-ту ім. І.Франка. Серія педагогічна. – 2001. – Вип. 15, ч. 1. – С. 116-125.

  18. Поліщук В.А. Пошуки інноваційних технологій підготовки соціальних педагогів // Вісник Луганського державного педагогічного ун-ту ім. Т.Шевченка. – 2001. – № 9 (41). – С.159-167.

  19. Поліщук В.А. Використання навчальних ігор у процесі підготовки соціальних педагогів // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Збірник наукових праць / Редкол.: Т.І.Сущенко (від. ред.) та ін. – Київ – Запоріжжя, 2001. – Вип. 18. – С. 137-141.

  20. Поліщук В.А. Теоретичні засади довузівської підготовки і професійного відбору майбутніх соціальних педагогів // Вісник Дніпропетровського національного ун-ту. Серія: Педагогіка і психологія. – 2001. – Вип. 7 – С.98 -106.

  21. Поліщук В.А. Аналіз професійної підготовки соціальних працівників і соціальних педагогів у Польщі й Україні // Вісник Львівського національного ун-ту ім. І.Франка. Серія педагогічна. – 2001. – Випуск 16, ч. 2. – С. 98-108.

  22. Поліщук В.А. Просвітницька і соціально-педагогічна діяльність Софії Русової // Вісник Прикарпатського ун-ту ім. В.Стефаника. Педагогіка. – 2002. – Вип. VII. – С. 200-205.

  23. Поліщук В.А. Підготовка спеціалістів для соціальної сфери у Російській Федерації // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2002. – № 1. – С.104-109.

  24. Поліщук В.А. Становлення і розвиток соціальної освіти у Німеччині // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Соціальна робота. – 2002. – Вип. 5. – С. 173-181.

  25. Поліщук В.А. Концептуальні засади моделі підготовки соціально-педагогічних кадрів в Україні // Вісник Луганського державного педагогічного ун-ту ім. Т.Шевченка. – 2002. – № 11 (55). – С. 201-212.

  26. Поліщук В.А. Вплив соціально-педагогічних поглядів західних педагогів на процес становлення соціально-педагогічної думки в Україні // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного ун-ту ім. К.Ушинського: Збірник наукових праць. – 2002. – Вип. 8-9. – С. 83-92.

  27. Поліщук В.А. Сутність соціально-педагогічної діяльності // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного ун-ту ім. П.Тичини. – 2002. – С. 205-215.

  28. Поліщук В.А. Розвиток і становлення соціальної освіти у Болгарії // Вісник Черкаського державного університету ім. Б.Хмельницького. Серія: Педагогічні науки. – 2002. – Вип. 41. – С. 96-100.

  29. Поліщук В.А. Етичний компонент у змісті професійної підготовки соціальних педагогів // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В. Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2002. – № 10. – С. 37-41.

  30. Поліщук В.А. Діагностика придатності абітурієнтів до опанування професією соціального педагога // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2002. – № 4. – С. 85-97.

  31. Поліщук В.А. Роль міжнародних організацій у здійсненні інтеграційної політики у сфері соціальної роботи і соціальної освіти // Науковий вісник Чернівецького національного ун-ту ім. Ю.Федьковича. Педагогіка та психологія. – 2002. – Вип. 138. – С. 129-142.

  32. Поліщук В.А. Порівняльна характеристика підготовки фахівців для соціальної сфери у Швеції і Швейцарії // Наукові записки Вінницького державного педагогічного ун-ту ім. М.Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – 2002. – Вип. 6, ч. 1. – С. 174-178.

  33. Поліщук В.А. Функціонування школи як відкритої виховної системи в контексті поглядів В.Сухомлинського // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка. – 2002. – № 5. – С. 20-25.

  34. Поліщук В.А. Вплив міжнародних проектів і програм на процес становлення та розвитку соціальної освіти в Україні: з досвіду роботи Тернопільського педуніверситету // Гуманітарні науки. – 2003. – № 2 (6). – С. 104-109.

  35. Поліщук В. Соціальний педагог у сучасній українській школі: в контексті поглядів В.О.Сухомлинського // Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного ун-ту ім. В.Винниченка. Серія: Педагогічні науки. – 2003. – Вип. 52, ч. 1. – С. 190-194.

  36. Полищук В.А. Инновационные технологии в процессе подготовки социальных педагогов // Педагогіка вищої та середньої школи: Збірник наукових праць Криворізького державного педагогічного ун-ту. – 2004. – Вип. 9. – С. 359-362.

  1. Поліщук В.А. Сімейне насильство над дітьми: соціально-педагогічний аспект // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2004. – Вип. 7. – С. 276-281.

  2. Поліщук В.А. Становлення і розвиток професійної підготовки соціальних педагогів в Україні // Науковий вісник Чернівецького національного ун-ту ім. Ю.Федьковича. Педагогіка та психологія. – 2005. – Вип. 224. – С. 146-157.

  3. Поліщук В.А. Філософія професійної діяльності соціального педагога // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2005. – Вип. 8. – С. 137-140.

  4. Поліщук В.А. Соціальна педагогіка як теоретична база професійної підготовки майбутніх соціальних педагогів // Науковий вісник Ужгородського національного ун-ту. Серія: Педагогіка. Соціальна робота. – 2005. – Вип. 9. – С. 75-78.

Навчально-методичні матеріали

  1. Поліщук В.А. Практикум з педагогіки (Теорія виховання): Навчальний посібник. – Тернопіль: ТДПУ, 1998. – 116 с.

  2. Поліщук В.А. Як ефективно підготувати курсову роботу із соціальної педагогіки: Методичні рекомендації.– Тернопіль: ТДПУ,2000.– 28с.

  3. Практична підготовка студентів із спеціальностей „Соціальна педагогіка” та „Соціальна робота”: Методичні рекомендації для організаторів соціально-педагогічної практики / В.А.Поліщук, Н.С.Матвійчук – Тернопіль: ТДПУ, 2000. – 24 с.

  4. Соціально-педагогічна практика: Методичні рекомендації для студентів 1-го курсу спеціальностей „Соціальна педагогіка” та „Соціальна робота” / В.А.Поліщук, Н.С.Матвійчук.– Тернопіль: ТДПУ, 2000.– 40с.

  5. Профілактична соціально-педагогічна практика: Методичні рекомендації для організаторів та студентів спеціальностей „Соціальна педагогіка” та „Соціальна робота”: Методичні рекомендації / В.А.Поліщук, Н.С.Матвійчук. – Тернопіль: ТДПУ, 2001. – 52 с.

  6. Соціальна робота: Збірник навчальних програм // Соціальна робота. – К.: ДЦССМ, 2002. – Кн. 5. – 332 с. (Навчальна програма семінару для курсів підвищення кваліфікації соціальних працівників „Теорія і практика соціальної роботи”. – С. 309-329).

Статті у збірниках матеріалів міжнародних і всеукраїнських

наукових та науково-практичних конференцій

  1. Поліщук В.А. Питання професійного відбору майбутніх соціальних педагогів // Соціальна робота: теорія, досвід, перспективи: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф. (21-22 жовтня 1999 р.) / За ред. І. В. Козубовської, І.І.Миговича: У 2-х ч. – Ужгород, 1999. – Ч. 2 – С. 154-159.

  2. Поліщук В.А. Практика як важливий компонент підготовки соціального педагога і позашкільного працівника // Ідеї народної і наукової педагогіки у вихованні дітей і молоді: Мат-ли Всеукр. наук.-практ. конф. (4–5 листопада 1999 р.) /За заг. ред. Р.П. Скульського. – Івано-Франківськ: Прикарпатський ун-т ім. В.Стефаника, 1999. – С. 219-225.

  3. Поліщук В.А. Роль образовательных технологий в инновационном развитии общества // Наука и образование на пороге ІІІ тысячелетия: Мат-лы Междунар. конгресса ( 3–6 октября 2000 г.). В 2-х кн. – Минск, 2000. – Кн. 1. – С. 342-343.

  4. Поліщук В.А. Професійна підготовка соціального педагога: тенденції і напрямки розвитку // Психолого-педагогічні проблеми підготовки вчительських кадрів в умовах трансформації суспільства: Мат-ли Міжнар. наук.-теор. конф. (18-19 жовтня 2000 р.) / Укл. П.В.Дмитренко, О.Л.Макаренко. – К.: Національний педагогічний ун-т ім. М.Драгоманова, 2000. – C. 16-19.

  5. Поліщук В.А. Впровадження пошуково-дослідних технологій навчання у процесі підготовки соціальних педагогів // Сучасні педагогічні технології у вищих педагогічних закладах освіти: Мат-ли Всеукр. наук.-метод. конф. (10–11 квітня 2000 р., м. Ніжин): В 2-х ч. / Ніжинський державний педагогічний ун-т ім. М.Гоголя. – 2001. – Ч. 1. – С. 135-142.

  6. Поліщук В.А. Соціальна освіта в Україні: проблеми становлення і розвитку // Психолого-педагогічні проблеми соціальної роботи та професійна підготовка до неї: теорія, практика: Мат-ли Міжнар. наук.-прак. конф. ( 10–14 квітня 2002 р., м. Самбір) / Дрогобицький держ. пед. ун-т ім. І.Франка. – Дрогобичі, 2002. – С. 173-181.

  7. Поліщук В.А. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи у сфері захисту прав дитини // Соціально-педагогічні проблеми підготовки фахівців у вищих навчальних закладах: Мат-ли Міжнар. наук.-прак. конф. (25-26 лютого 2003 р., Ужгород) / За заг. ред. В.В.Сагарди, М.В.Опачко / Ужгородський національний ун-т. – Ужгород, 2003. – С. 163-167.

  8. Поліщук В.А. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до роботи з підлітками деліквентної поведінки // Актуальні проблеми професійної підготовки фахівців соціальної роботи в Україні і за рубежем: Мат-ли Міжнар наук.-прак. конф. (5–6 травня 2003 р., Ужгород) / За ред. І.В. Козубовської, І.І. Миговича / Ужгородський національний ун-т. – Ужгород, 2003. – С. 261-265.

  9. Поліщук В.А. Правові засади соціально-педагогічної діяльності // Підготовка соціального працівника: надбання, проблеми, перспективи: Мат-ли Всеукр. наук.-прак. конф. (14–15 травня 2003 р.). – Хмельницький: Технологічний ун-т Поділля, 2003. – С. 41-46.

  10. Поліщук В. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до вирішення проблем сімейного насилля // Формування гендерної культури молоді: проблеми та перспективи: Мат-ли Всеукр. наук.-прак. конф. (30–31 жовтня 2003 р., Тернопіль) / Тернопільський державний педагогічний ун-т ім. В.Гнатюка. – Тернопіль, 2003. – С. 155-159.

  11. Поліщук В.А. Становлення системи неперервної професійної підготовки фахівців для соціальної сфери в Україні // Реформування соціальних служб в Україні: сучасний стан та перспективи: Мат-ли Міжнар. наук.-практ. конф. ( 5–7 червня 2002 р.) / За ред. Неллі Ничкало, Бреда МакКензі. – Львів–Вінніпег: „Малті-М”, 2003. – С. 39-41.

  12. Поліщук В.А. Підготовка майбутніх соціальних педагогів до здійснення профілактичної роботи щодо вживання наркогенних засобів неповнолітніми // Підготовка соціальних працівників/соціальних педагогів до профілактики адитивної поведінки молоді: Мат-ли Міжнар. наук.-прак. конф. (30–31 жовтня 2003 р., м. Черкаси) / Черкаський національний ун-т ім. Б.Хмельницького. – Черкаси, 2004. – С. 184 - 191.

Публікації в інших виданнях

  1. Полищук В.А. Роль курса педагогики школы в формировании личностных качеств учителя “Этики и психологии семейной жизни” // В помощь начинающему учителю: Учитель и семья. В 2-х ч. – Даугавпилс, 1988. – Ч. 2. – C. 32-34.

  2. Поліщук В.А. Самовиховання – необхідна умова формування особистості майбутнього вчителя // Психолого-педагогічні основи активізації навчально-пізнавальної діяльності студентів. – Вінниця, 1992. – С. 65-67.

  3. Поліщук В.А. Діагностичний аспект у роботі заступника директора школи // Актуальні проблеми педагогічної діагностики. – Київ–Тернопіль–Зелена Гура, 1995. – Вип. ІІ. – С. 48-53.

  4. Поліщук В.А. Про систему підготовки та підвищення кваліфікації педагогів у США // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка і психологія. – 1997. – №2(3). – С. 154-155.

  5. Поліщук В.А. Післядипломна освіта вчителів Німеччини // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка і психологія. – 1998. – № 3. – С. 109-114.

  6. Поліщук В.А. Атестація педагогічних кадрів у ФРН як важливий фактор стимулювання їх до творчої діяльності // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного ун-ту ім. В.Гнатюка. Серія: Педагогіка і психологія. – 1998. – № 5. – С. 179-184.

  7. Поліщук В.А. Аналіз досвіду підготовки соціальних педагогів у Республіці Білорусь // Соціальна робота в Україні і за рубежем: психолого-педагогічні, правові, соціологічні, медичні аспекти: Збірник наукових статей / Упор. І.В.Козубовська і О.В.Співаковський. – Ужгород –Херсон: „Мистецька лінія”, 2002. – С. 236-345.