Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Матвієнко Оксана Володимирівна. Теорія і практика підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою : дис... д-ра пед. наук: 13.00.04 / Київський національний ун-т культури і мистецтв. — К., 2004. — 498арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 422-462.



Анотація до роботи:

Матвієнко О.В. Теорія і практика підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Національний педагогічний університет ім.М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

У дисертації теоретично узагальнено, обґрунтовано і вирішено наукову проблему – побудовано цілісну модель підготовки спеціаліста з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою.

Освітньо-професійна програма є моделлю підготовки фахівця і ґрунтується на переліку завдань і обов’язків. Модель включає теоретичний, методологічний, управлінський, технологічний рівні підготовки до професійної діяльності.

Основні професійні функції фахівця з інформаційного забезпечення управління в умовах інформатизації суспільства в містяться в межах комплексів функціональної спеціалізації: документно-інформаційні ресурси, інформаційні технології, управління інформаційною діяльністю, комунікації.

У дисертації теоретично узагальнено, обґрунтовано і вирішено наукову проблему – побудовано цілісну модель підготовки спеціаліста з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою. Концепція наукового дослідження підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення управління базується на науковому обґрунтуванні змісту професійної освіти інформаційних фахівців, зумовленому процесами інформатизації суспільства, якісним перетворенням всієї інформаційної сфери життя, розвитком комп’ютерних інформаційних систем, гуманістичним підходом до процесів інформатизації, який передбачає, перш за все, розв’язання завдань суттєвого підвищення інтелектуального рівня суспільства.

1. Сучасний стан освіти в галузі інформаційної діяльності є результатом прояву загальних закономірностей її становлення та існування у конкретних соціально-економічних умовах в Україні, пов’язаний із підготовкою спеціалістів для традиційно сформованих організаційно-інформаційних систем державної інформаційної інфраструктури (бібліотечної системи, архівних установ, бібліографічних служб). Ґрунтовні дослідження бібліотечної професії, виконані в Україні, є основою її розвитку, модифікації і трансформації у змінюваних умовах. Разом з тим, модернізація бібліотечної освіти не в змозі розв’язати все коло проблем, пов’язане з підготовкою спеціаліста з організації інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою.

Перехід інформаційної діяльності в системі управління на новий якісний рівень, широке впровадження автоматизованих інформаційних систем в практику діяльності підприємств і організацій, зміна інформаційних потреб працівників, інтелектуалізація їх діяльності, а також активне включення підприємств і організацій до системи віртуальних комунікацій дає поштовх утворенню відповідних структур з організаційно-аналітичного забезпечення різних рівнів системи управління і впливає на структуру професійної групи працівників в галузі організації інформаційного забезпечення, що потребує побудови моделі спеціаліста в галузі інформаційного забезпечення системи управління.

В Україні професійну освіту в галузі інформаційної діяльності здобувають у межах спеціальності “Документознавство та інформаційна діяльність”, яка введена у середині 90-х років XX ст. внаслідок формування нових потреб суспільної практики у здійсненні документно-інформаційних комунікацій, організації інформаційної діяльності та задоволенні інформаційних потреб споживачів. Даний напрям підготовки дістав широкого поширення у ВНЗ України як гуманітарного, так і технічного профілю. Відсутність науково обґрунтованих моделей фахівця, інтуїтивно-суб’єктивне наповнення змістом навчальних планів призвели до досить широкого тлумачення змісту професійної діяльності і підготовки фахівців за даною спеціальністю, що зумовлює емпіричний підхід до реалізації навчально-виховного процесу і впливає на ступінь актуалізації професійної освіти інформаційного профілю.

2. Розроблено концепцію підготовки фахівця, яка включає освітньо-кваліфікаційні характеристики (модель діяльності) та освітньо-професійну програму (модель підготовки). Основні дидактичні закономірності й принципи підготовки спеціаліста з інформаційного забезпечення управління поєднуються й взаємоузгоджуються на основі таких концептів у структурі цілей, змісту, форм і методів навчально-виховного процесу, як роль інформації в суспільному розвитку, інформаційні системи як засіб створення автоматизованої інформаційної інфраструктури суспільства, функціональний підхід теорії управління і гуманістичні моделі управління працею, інформаційна культура фахівця.

Модель висвітлює структуру професійних знань спеціаліста, яка включає теоретичний, методологічний, управлінський, технологічний рівні підготовки до професійної діяльності. Освітньо-професійна програма, зміст професійно-орієнтованих дисциплін спеціаліста з інформаційного забезпечення управління невиробничою сферою побудовано, виходячи з рівнів рефлексії професійної діяльності: об’єктно-орієнованого (документно-інформаційні ресурси, інформаційна система), суб’єктно-орієнтованого (кінцеві користувачі інформації) і продукто-орієнтованого (технології створення інформаційних продуктів: баз даних, мультимедійних і гіпертекстових продуктів, пошук у мережі Інтернет).

Зміст освіти фахівця з інформаційної діяльності орієнтований на професійну мобільність і попит на ринку праці та освітніх послуг, відповідає структурі й характеру сучасної професійної діяльності, що зумовило поєднання інформаційно-аналітичної, інформаційно-управлінської та інформаційно-технологічної складової в змісті підготовки спеціаліста з інформаційної діяльності.

3. Доведено, що зміст професійної діяльності інформаційного спеціаліста в сучасних умовах характеризується поліструктурністю, посиленням інформаційно-аналітичної складової, урізноманітненням інформаційних потреб споживачів у системі управління і широким впровадженням і використанням комп’ютерних і телекомунікаційних систем і мереж. Основні професійні функції фахівця з інформаційного забезпечення управління в умовах інформатизації суспільства в містяться в межах комплексів функціональної спеціалізації: документно-інформаційні ресурси, інформаційні технології, управління інформаційною діяльністю, комунікації, відповідно до яких розроблено освітньо-кваліфікаційні характеристики і побудовано модель діяльності спеціаліста з інформаційного забезпечення управління.

Загальній структурі підготовки фахівців іммантентно притаманний компонент, пов’язаний із формуванням культури суб’єктів інформаційної діяльності, який визначає важливі соціальні функції спеціаліста з інформаційної діяльності у забезпеченні якості інформаційних взаємовідносин суб’єктів соціальних комунікацій, усунення виникнення і розповсюдження неперевірених даних, дезінформації тощо.

4. Педагогічні умови підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою передбачають:

інтелектуальну й інформаційну підтримку організації освітнього інформаційного простору шляхом широкого застосування бібліотек у змістовому, організаційному, функціональному, комунікативному аспектах навчання і виховання спеціаліста;

забезпечення проблемності навчання, широке застосування професійно-орієнтованих форм навчання, зокрема таких, що стосуються інформаційно-аналітичної складової професійної діяльності спеціаліста з інформаційного забезпечення управління і продукто-орієнтованої складової, пов’язаної зі створенням інформаційних продуктів та використанням відповідних програмних засобів;

впровадження особистісно зорієнтованого навчання, забезпечення високого ступеню інформатизації навчального процесу, його інноваційності, використання інформаційних ресурсів дистанційного навчання.

Розроблені діяльнісний та особистісно зорієнтований методичні підходи до вивчення сучасних технологій опрацювання даних базуються на розвитку творчих якостей майбутнього спеціаліста та їх здатності до самостійних дій. Вони реалізуються шляхом застосування заходів, спрямованих на самостійну творчу роботу студентів, відпрацювання і демонстрації практичних навичок роботи майбутнього спеціаліста зі створення кінцевого інформаційного продукту з використанням комп’ютерних технологій (бази даних, гіпертекстові мультимедійні продукти), на запровадженні проблемно-орієнтованих форм професійного навчання, зближенні аудиторного навчання з практикою професійної діяльності.

5. Експериментально доведено педагогічну ефективність розроблених підходів і виявлено рівень готовності спеціаліста та його відповідність сформульованим освітньо-кваліфікаційним вимогам.

Проведений формуючий експеримент показав, що досягнутий продуктивний рівень готовності студента мотиваційної, змістової і процесуальної компонент у всіх досліджуваних складових майбутньої професійної діяльності (у інформаційно-технологічній складовій - продуктивний рівень змістової та процесуальної компонент відповідно 55% і 50%; у документально-комунікаційній складовій - продуктивний рівень змістової та процесуальної компонент відповідно 44% і 42%; у інформаційно-аналітичній складовій - 24% і 41%, у інформаційно-управлінській - 34% і 31%), знаходиться у межах рівня знань і умінь, які можна визнати необхідними і достатніми для здійснення даного роду діяльності.

Розроблена модель підготовки значною мірою актуалізує мотиваційну компоненту як системоутворюючий чинник готовності до професійної діяльності.

6. За результатами дослідження розроблені навчальні плани підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення управління з переліком відповідних професійно-орієнтованих дисциплін, а також програма наскрізної виробничої практики студентів як засіб професійної адаптації майбутніх спеціалістів. Відповідно до запропонованої освітньо-професійної програми підготовки спеціалістів з інформаційного забезпечення системи управління розроблені навчальні посібники із специфічних питань використання автоматизованих документально-інформаційних систем. Основні результати дослідження доведено до рівня створення освітньо-кваліфікаційних характеристик та освітньо-професійної програми підготовки фахівців,, а також видано навчальні посібники “Менеджмент офісних інформаційних систем”, „Основи інформаційного менеджменту, “Представлення інформації в автоматизованих документально-інформаційних системах”, „Практичний курс з комп’ютерної підготовки даних” для студентів зі спеціальностей “Менеджмент організацій”, “Документознавство та інформаційна діяльність” і “Бібліотекознавство та бібліографія”, яким надано гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”.

7. Перспективи диверсифікації поля професійної діяльності зі створення інформаційного середовища і інформаційного забезпечення споживачів свідчать, що розвиток системи підготовки буде відбуватись з розвитком комп’ютерно-інформаційних систем і мереж у напрямі диференціації спеціалізацій спеціальностей, ґрунтуючись на соціальному замовленні щодо підготовки спеціалістів відповідної кваліфікації. Розвиток телекомунікаційних засобів, інформаційного середовища, інформаційного ринку, потреба в інформаційному забезпеченні окремих соціальних, професійних, вікових, дозвіллєвих груп дозволяє прогнозувати потребу в спеціалістах в галузі інформаційного посередництва, інформаційного бізнесу, інформаційного консультування та ін.

Виконане дослідження теорії і практики підготовки спеціаліста з інформаційного забезпечення системи управління невиробничою сферою і науково обґрунтована модель підготовки фахівця дають можливість спрямувати подальшу дослідну роботу на розв’язання проблем розробки моделей спеціалістів з інформаційного забезпечення системи управління для конкретних сфер діяльності. Перспективними напрямами подальшої розробки проблеми є вдосконалення освітньо-професійних програм підготовки спеціалістів, уточнення змісту освіти з розвитком комп’ютерних технологій та вдосконалення форм і методів підготовки фахівців сфери інформаційної діяльності.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Матвієнко О.В. Педагогічні основи підготовки менеджерів інформаційних систем.-К.:НТУ, 2001.-259 с.

  2. Матвієнко О.В. Інформаційна освіта: інноваційні аспекти.-К.: КНУКіМ, 2003.-126 с.

Навчальні посібники:

  1. Матвієнко О.В. Основи інформаційного менеджменту: Навч.посібник.-К.:Центр навчальної літератури, 2004.-128 с. (Гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”)

  2. Матвієнко О.В., Бородкіна І.Л. Internet-технології: проектування Web-сторінки: Навч.посібник.-К.:Альтерпрес, 2003.-132 с. (Гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”) (Здобувачем сформульовано ідею та концепцію посібника, розроблено методику, дібрано дидактичний матеріал, належить авторство розділів 1-20 (крім 3 і 4), розроблено завдання для самостійного виконання та методичні рекомендації).

  3. Матвієнко О.В. Представлення інформації в автоматизованих документально-інформаційних системах. (Гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”)-К.:Вид-во НТУ, 2001.-130 с.

  4. Матвієнко О.В., Цивін М.Н. Менеджмент інформаційних офісних систем: Навч.посібник.-К.: Вид-во НТУ, 2001.- 154 с.(Гриф “Рекомендовано Міністерством освіти і науки України”) (Здобувачем сформульовано ідею та концепцію підручника, належить авторство: вступ, розділи 1, 2, 4, 5, 6, 7).

  1. Матвієнко О.В., Бородкіна І.Л. Основи мови HTML: лабораторний практикум.-К., 2001.-81 с. (Здобувачем сформульовано ідею та концепцію посібника, а також розроблено методику, дібрано дидактичний матеріал для лабораторних робіт; здобувачу належить авторство лабораторних робіт № 1, 4, 5, 7, 9-12 і розділи “Методичні рекомендації до виконання залікової роботи” і “Основні правила дизайну при оформленні HTML-документів”).

Брошури :

  1. Матвієнко О.В. Методичні рекомендації з підготовки ділових документів з використанням редактора WORD/Відкритий міжнародний університет розвитку людини ”Україна”; Центр професійної реабілітації.-К., 2001.-21 с.

  2. Матвієнко О.В.Методичні рекомендації до створення електронних документів мовою HTML/Відкритий міжнародний університет розвитку людини ”Україна”; Центр професійної реабілітації.-К., 2001.-43 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Матвієнко О.В. Інформаційна культура як мета виховання в інформаційному суспільстві: основні характеристики і змістове наповнення // Педагогічні науки: Зб.наук.праць.-2003.-Вип.35.-С.51-55.

  2. Матвієнко О.В. Визначення професійної готовності спеціаліста в контексті реалізації прогностичної моделі підготовки // Вісник КНУКіМ.-2003.-Вип.8.-С.43-48.

  3. Матвієнко О.В. Дидактичне прогнозування професійної підготовки менеджерів інформаційних систем // Проблеми освіти.-2003.-Вип.31.-С.125-138.

  4. Матвієнко О.В. Розв’язання проблемно-фахових ситуацій як одна з форм творчої навчальної діяльності студентів при вивченні соціальної інформатики // Нові технології навчання.-2003.-Вип.34.-С.139-147.

  5. Матвієнко О.В. Проблеми забезпечення комунікативності електронного підручника: оптимізація людино-машинного діалогу // Проблеми сучасного підручника.-2003.-Вип.3.-С.315-318.

  6. Матвієнко О.В. Інформаційна професія: аналіз підходів до розуміння змісту діяльності та напрямів підготовки спеціалістів // Гуманітарні науки.-2002.-№2.-С.20-26.

  7. Матвієнко О.В. Педагогічна доцільність підготовки спеціалістів з організації інформаційної діяльності // Вісник КНУКІМ. Сер.Педагогіка.-2002.-№7.-С.87-93.

  8. Матвієнко О.В. Педагогічні аспекти розробки моделі підготовки менеджера інформаційної діяльності // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти:Зб.наук.праць.-Вип.20.-Рівне: РДГУ, 2002.-С.102-106.

  9. Матвієнко О.В. Концепція менеджменту інформаційних систем в контексті загальних проблем інформатизації суспільства // Вісник Книжкової палати.-2002.-№10.-С. 17-20.

  10. Матвієнко О.В. Дидактичні закономірності і специфічні особливості підготовки менеджерів інформаційних систем // Нові технології навчання.-2002.-№32.-С.76-85.

  11. Матвієнко О.В. Моніторинг якості результатів навчання на основі ймовірнісно-статистичного підходу // Педагогіка і психологія.-2001.-№1(30). -С.105-111.

  12. Матвієнко О.В. Інформаційна культура - основна складова професійної культури менеджерів інформаційних систем // Педагогіка і психологія.-2001.-№2(31).-С.83-89.

  13. Матвієнко О.В. Педагогічні основи розробки наскрізної програми виробничої практики менеджерів інформаційних систем // Проблеми освіти.-2001.-№24.- С.53-59.

  14. Матвієнко О.В.Безперервна освіта як засіб соціальної адаптації в умовах інформатизації суспільства // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи.-2001.-Вип.5.-С.89-94.

  15. Матвієнко О.В.Психолого-педагогічні проблеми дистанційного навчання // Бібліотечна наука, освіта, професія у демократичній Україні.-2001.-Вип.3.-С.68-74.

  16. Матвієнко О.В. Структурна система знань менеджера інформаційних систем // Вісник Книжкової палати.-2001.- №8.-С. 25-29.

  17. Матвієнко О.В. "Електронний підручник" в системі дидактичного забезпечення комп’ютерних технологій навчання // Нові технології навчання.-2001.- №29.-С.132-138.

  18. Матвієнко О.В. Досвід підготовки інформаційних спеціалістів в зарубіжних країнах // Рідна школа.-2001.-№10.-С.76-77.

  19. Матвієнко О.В. Формування змісту курсу “Організація документальних баз даних” для підготовки спеціалістів у галузі інформаційної діяльності // Вісник КНУКіМ.-2001.-№5.-С.40-46.

  20. Матвієнко О.В. Психолого-професійні особливості діяльності менеджера інформаційних систем // Теоретичні питання освіти та виховання. - 2001.-№15.-С.55-58.

  21. Матвієнко О.В. Сучасні тенденції у професійній підготовці спеціалістів інформаційного профілю // Рідна школа.-2001.- №8.-С.62-64.

  22. Матвієнко О.В. Завдання діяльності спеціалістів у галузі інформаційного забезпечення сфери підприємництва // Вісник Книжкової палати .-2001.-№1.-С.12-15.

  23. Матвієнко О.В. Професійна адаптація особистості в умовах інформатизації суспільства // Теоретичні питання освіти та виховання.-2001.-№16.-С.60-62.

  24. Матвієнко О.В. Формування вимог до системи знань менеджерів інформаційних систем // Проблеми освіти.-2001.-№ 23.-С.8-15.

  25. Матвієнко О.В. Методика створення гіпертекстових програмно-методичних засобів // Рідна школа.-2001.-№4.-С.20-22.

  26. Матвієнко О.В. Моделювання експертного опитування як одна з активних форм навчання менеджерів інформаційних систем // Вісник КНУКіМ.-2001.-№4.-С.61-67.

  27. Матвієнко О.В. Педагогічні умови підготовки студентів до вивчення професійно - орієнтованих комп’ютерних технологій // Вісник КНУКІМ. - 2000.-№2.-С.42-45.

  28. Матвієнко О.В.Формування суспільних потреб у підготовці менеджерів інформаційних систем // Нові технології навчання. –2000.- № 27.-С.9-15.

  29. Матвієнко О.В. Соціально-психологічні аспекти інформаційної взаємодії в системі управління // Вісник КНУКіМ.-2000.-№3.-С.36-41.

  30. Матвієнко О.В. Нові напрямки підготовки спеціалістів в умовах інформатизації управління // Вісник Книжкової палати. - 2000. - №7. -С.19-22.

  31. Матвієнко О.В.Підготовка спеціалістів з інформаційної діяльності в галузі віртуальних комунікацій // Бібліотечна наука, освіта, професія у демократичній Україні.-2000.-№2.-С.46-54.

  32. Матвієнко О.В. Дистанційне навчання як особистісно-орієнтована система // Філософія освіти XXI століття: проблеми і перспективи: Зб.наук.праць.Вип.3.-К.:Знання, 2000.-С.304-307.

  33. Матвієнко О.В. Менеджмент інформаційних систем і його місце в галузі сучасного управління // Вісник Книжкової палати.-1999.-№4.-С.27-29.

  34. Матвієнко О.В. Іnternet як технологія підтримки інформаційної діяльності в галузі мистецтва // Мистецтво та освіта.-1999.-№4.-С.49-52.

  35. Матвієнко О.В. Формат Unimarc/Authorities – інструмент стандартизації інформаційної діяльності // Вісник КНУКіМ.-1999.- №1.-С.34-38.

  36. Матвієнко О.В., Цивін М.Н. Вивчення комп`ютерних технологій на бібліотечних факультетах // Бібліотечний вісник.-1996.-№2.-С.8-9. (Здобувачем сформульовано концепцію вимог до професійної підготовки бібліотекарів в галузі комп’ютерних технологій відповідно до потреб інформатизації суспільства).

  37. Матвієнко О.В., Цивін М.Н.INTERNET - засіб доступу до міжнародних інформаційних ресурсів // Бібліотечний вісник.-1996.-№1.-С.5-7. (Здобувачем сформульовано задачу використання Інтернет в інформаційній діяльності).

  38. Матвієнко О.В. Вимоги до функціональних можливостей програмних засобів (для бібліотечних процесів) // Бібліотечний вісник.-1996.-№4.-С.5-9.

  39. Матвієнко О.В. Цивін М.Н. До питання про формат UNIMARC (критерій вибору програмних засобів для ведення бібліографічних баз даних) // Бібліотечний вісник.-1995.-№4.-С.5-6.(Здобувачем сформульовано концепцію вимог до програмних засобів для бібліографічних баз даних, виконано аналіз функціональних можливостей програмних засобів і відповідності їх міжнародним стандартам).

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Матвієнко О.В.Модель діяльності менеджерів інформаційних систем у сфері управління // Вісник КНУКіМ. Сер.Менеджмент: організація, управління, економіка, культура.Вип.1-2001.- С.40-45.

  2. Матвієнко О.В. Психологічні аспекти взаємодії в метасистемі «люди-об’єкти-середовище» при здійсненні інформаційної діяльності // Управління сучасним містом.-2001.-№4-6(2).-С.60-66.

  3. Матвієнко О.В. Нові інформаційні технології в системі безперервної освіти бібліотечних спеціалістів // Бібліотечний вісник.-2001.-№2.-С.21-23.

  4. Матвиенко О.В. Новая образовательная парадигма и роль библиотек // Вестник Библиотечной Ассамблеи Евразии.-2001.-№3.-С.81-84.

  5. Матвієнко О.В. Цивін М.Н.Порівняльний аналіз структури діяльності спеціалістів в галузі інформаційного забезпечення управління // Вісник університету “Україна”.-2001.-№1.-С.62-65.(Здобувачем сформульовано концепцію визначення структури діяльності спеціалістів, стратегію формування змісту освіти, сформульовано вимоги до змісту підготовки студентів)

  6. Матвієнко О.В. Інформатизація суспільства і соціальні потреби у підготовці фахівців в галузі інформаційних систем // Культурна політика в Україні у контексті світових трансформаційних процесів: Матеріали Міжнародної науково – практичної конференції. – К.: ДАКККіМ, 2001.- С.333-336.

  7. Матвієнко О.В. Бібліотеки вищих навчальних закладів у системі дистанційного навчання // Бібліотечна планета.-2000.-№4.-С.34-35.

  8. Матвієнко О.В. Функції інформаційних аналітиків у процесі підготовки прийняття управлінських рішень // Наукові праці Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського. Вип.5. - К.: НБУВ, 2000.-С.315-320.

  9. Матвієнко О.В. Системний підхід до визначення педагогічних основ підготовки менеджерів інформаційних систем // Освітня система сільського району: проблеми та перспективи розвитку: Зб.наук.праць.-К.:КП ВД “Педагогіка”, 2000.-С.52-59.

  10. Цивін М.Н., Матвієнко О.В. Інформаційні технології: вдосконалення кадрового підходу до їх впровадження в управління виробництвом // Харчова і переробна промисловість.-1998.-№7.-С.23-25.(Здобувачем сформульовано задачу, запропоновано концепцію діяльності у сфері менеджменту інформаційних систем і визначено принципи формування соціальних потреб у відповідних спеціалістах, сформульовано освітньо-кваліфікаційні характеристики).

  11. Цивін М.Н., Матвієнко О.В. Інформаційно-пошукова система INMAGIC PLUS (як засіб ведення локальних електронних каталогів) // Бібліотечний вісник.-1997.-№3.- С.8-9. (Здобувачем сформульовано основні вимоги до програмних засобів для ведення бібліотечних електронних каталогів, виконано порівняльний аналіз функціональних можливостей програмних засобів)

Тези доповідей:

  1. Матвієнко О.В. Тенденції розвитку освіти в інформаційному суспільстві: медіа-освіта // Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи: Зб.наук.праць / Херсонський державний Університет.-Херсон, 2003.-С.105-107.

  1. Матвиенко О.В. Современная философия образования и библиотека: пути взаимодействия // Тезисы докладов Восьмой международной научной конференции «Библиотечное дело – 2003: гуманитарные и технологические аспекты развития» (Москва 24-25 апреля 2003 г.). - С.238-239.

  2. Матвиенко О.В. Концепция подготовки менеджеров информационных систем // Тезисы докладов Седьмой международной научной конференции «Библиотечное дело – 2002: Библиотечное образование и практика: поиски взаимопонимания» (Москва 24-25 апреля 2002 г.). - С.64-65.

  3. Матвієнко О.В. Інформатика як загальноосвітня фундаментальна дисципліна // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інформатика та комп’ютерно-орієнтовані технології навчання” (Хмельницький, 16-18 травня 2001 р.).-К., 2001.-С.162.

  4. Матвієнко О.В. Менеджмент інформаційних систем як інтегрована організаційна стратегія інформаційної діяльності в системі управління // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть” (Київ, 24-26 травня 2001 р.).-К.: Політехніка, 2001.-С.160.

  5. Матвиенко О.В. Новая специализация в сфере информационного обеспечения управления – менеджмент информационных систем // Тезисы докладов Шестой международной научной конференции «Библиотечное дело – 2001: российские библиотеки в мировом информационном и интеллектуальном пространстве» (Москва 26-27 апреля 2001 г.). Ч.2. - С.333-335.

  6. Матвієнко О.В. Проблеми суб’єкт-суб’єктної взаємодії в системі дистанційного навчання // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Інформатизація освіти України: стан, проблеми, перспективи”(Херсон, 3-5 вересня 2001 р.).-2001.-С.86-87.

  7. Матвиенко О.В. Обеспечение информационной экологии как социальная функция информационного специалиста // Материалы Международной научной конференции «Информационная свобода и информационная безопасность» (Краснодар, 30-31 октября 2001 г.).-2001.-С.373-375.

  8. Матвієнко О.В. Інформаційний менеджмент в структурі управління // Матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління” (30 листопада - 1 грудня 2001 р.).-К.: Політехніка, 2001.-С.423-424.

  9. Матвієнко О.В. Забезпечення інформаційної підтримки управління: до проблеми підготовки спеціалістів // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні/Академія державного управління при Президентові України.-К.: Вид-во УАДУ, 2001.-С.220-222.

Анотації