Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Бондаренко Валерій Михайлович. Територіальна організація продовольчого ринку регіону та напрями її удосконалення (на матеріалах Вінницької області) : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2005. — 240арк. — Бібліогр.: арк. 211-225.



Анотація до роботи:

Бондаренко В.М. – “Територіальна організація продовольчого ринку регіону та напрями її удосконалення (на матеріалах Вінницької області)”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2005 р.

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних та прикладних проблем становлення і функціонування регіонального продовольчого ринку, удосконаленню його територіальної організації.

В роботі визначено економічну сутність, роль і значення регіонального продовольчого ринку, характер його територіальної організації на основі обґрунтування комплексу принципів, які визначають її специфіку. Удосконалено методичні підходи до оцінки ефективності просторової організації регіонального ринку продовольства в контексті сучасних економічних умов господарювання. На основі аналізу і оцінки ресурсного потенціалу регіонального продовольчого ринку, його масштабів, динаміки та економічної ефективності, удосконалено методичні підходи до моделювання та прогнозування його розвитку, запропоновано організаційно-економічний механізм удосконалення його територіальної організації на основі підвищення дієвості інвестиційно-інноваційної та маркетингової діяльності. Обґрунтовані стратегічні напрями підвищення ефективності формування та становлення регіональних продовольчих ринків на основі удосконалення їх територіальної організації.

Проведене дисертаційне дослідження дозволило отримати такі результати і сформулювати висновки:

1. Формування регіональних продовольчих ринків - об’єктивний історичний процес, який відбувається під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів, які визначають умови його формування як цілісної системи взаємозалежних елементів, об’єднаних єдиною метою. Регіональний продовольчий ринок – це складна система суспільних відносин між виробничою, постачальницькою, посередницькою, розподільчою, фінансовою, кредитною, інформаційною, консультаційною, управлінською діяльністю в продовольчій сфері.

2. В дисертації охарактеризовано основні групи факторів та їх вплив на формування та функціонування регіонального продовольчого ринку, зокрема ринкової кон’юктури, стан та поведінка цін, інфраструктура ринку. Основними факторами становлення та формування РПР є попит і пропозиція продовольчих товарів, які взаємодіють з врахуванням специфіки економічних законів ринку. Визначено і охарактеризовано основні функції регіонального ринку продовольства і насамперед - інтегруюча, стимулююча і інформаційна.

3. В роботі обґрунтовано систему принципів розвитку регіонального продовольчого ринку, зокрема: підвищення регулюючої ролі держави (регіону, субсидіарності, сталості, системності і комплексності, раціонального розміщення виробництва, пріоритетності, збалансованості і пропорційності, ресурсозбереження і екологічної безпеки.

4. Ринкова економіка створює всі необхідні умови для задоволення потреб ринку в продовольчих продуктах, тобто забезпечує збалансованість попиту на продукцію та пропозиції на неї. Ринок формує реальні потреби, інформує про них виробників та є місцем, де ці потреби задовольняються. Він є динамічною системою, яка постійно змінюється в часі та просторі. В дисертації визначено характеристику та тенденції формування і розвитку РПР, встановлено набір його функціональних систем, визначено ємкість продовольчого ринку області і її районів, охарактеризовано масштаби та динаміка ринку продовольства, зроблено ранжування території області по рівню розвитку продовольчих ринків.

5. В роботі надана деталізована структура регіонального споживчого ринку стосовно його предметно-матеріального наповнення, куди включений перелік, в детальному обсязі всіх видів продовольчих товарів реалізованих на регіональному ринку, склад постачальників і покупців та їх частку в товарообігу. Проведена структурна оцінка РПР, яка має важливе значення для визначення елементної і територіальної його структури та розробки напрямів удосконалення територіальної організації.

6. Формування продовольчого ринку регіону на сьогодні є найбільш важливою і соціально-вразливою проблемою для кожного регіону, зокрема для Вінницької області. Вона є одним із основних продовольчих регіонів України, основним виробником сільськогосподарської продукції в Україні, виробляючи 15% загального обсягу цукрових буряків, 5% зерна, 6,0% молока, 4,0% м’яса худоби і птиці. Однак обсяг виробленої сільськогосподарської продукції на суму 3,6 млн. грн. не забезпечує сировиною переробні підприємства області і відповідно зумовив зменшення валового продукту. Це потребує активізації діяльності у всіх сферах РПР, удосконалення територіальної структури, підвищення дієвості інвестиційно-інноваційних та маркетингових процесів.

В дисертації обґрунтовано напрями підвищення інвестиційної роботи в РПР, розроблено алгоритм механізму застосування маркетингу, який включає в себе аналіз навколишнього середовища, ринкові дослідження, планування асортименту товарів і послуг та їхній збут, аналіз витрат і ціноутворення, методику управління маркетингом.

7. З метою підвищення ефективності функціонування РПР в роботі розроблено організаційно-економічний механізм, який являє собою цілісну сукупність методів та інструментів управління, за допомогою яких організуються, регулюються та координуються процеси діяльності складових продовольчого ринку. Основними завданнями організаційно-економічного механізму й активізації функціонування та підвищення ефективності регіонального продовольчого ринку є заходи організаційного характеру - ліквідація диспропорцій між сировинною і переробною ланкою; створення територіально-виробничих прогресивних інтегральних структур по схемі виробництво-переробка-торгівля; формування і впровадження нових організаційно-управлінських форм, а також застосування нової технології і техніки природо-зберігаючого характеру; формування інформаційно-консультативних структур, а також економічного характеру - цінової політики, фінансової, кредитної, стимулюючої; упорядкування цінового паритету на продукцію сільськогосподарського виробництва і продукцію промисловості, яка ним використовується.

8. Важливим є питання прийняття оптимальних рішень в розміщенні зон виробничої діяльності, а зокрема, регіональних продовольчих ринків, яке вирішувалось на основі проведеної класифікації районування продовольчих ринків по рівню їх розвитку. Вирішувалось завдання із використанням методів і прийомів економіко-математичного моделювання, виявленням причинно-наслідкових зв’язків в економіці регіону та обґрунтуванням факторів розвитку споживчого ринку. Було застосовано методи розробки багатофакторних структурних кореляційно-регресійних моделей та методики кластерного аналізу. Інформаційною базою для моделювання є значення основних показників виробництва та основних критеріїв фінансових вкладень по споживчих галузях Вінницької області у розрізі 27 районних зон.

9. Вказано на необхідність державного регулювання та підтримки як розвитку продовольчого ринку, так вітчизняного виробника продовольчої продукції. Доведена доцільність формування регіональних фондів підтримки продовольчого ринку – створення ефективної системи кредитування, страхування, закупівлі сільськогосподарської продукції.

10. Основним напрямком стратегії регіонального розвитку продовольчого ринку є удосконалення його територіально-галузевої структури на основі пріоритетного виробництва олії та молочних продуктів, обсяг яких до 2010 року зросте відповідно у 2,62 рази і 3,35 рази. Напрями розвитку РПР, які потребують без залучення додаткових коштів на відновлення матеріально-технічної бази, впровадження нових технологій та підготовки кадрового складу, включення виявлених можливих прибутків в кожній регіональній зоні, що направлені на оновлення виробничого сектору. Реалізація комплексу заходів по активізації роботи регіонального продовольчого ринку, зростання обсягу виробництва сприятиме удосконаленню функціонально-галузевої і територіальної структури ринку, забезпечення потреб населення продуктами харчування.

Публікації автора:

Монографії

1. Виробнича інфраструктура // Стратегічні напрями та перспективи розвитку продуктивних сил України / Чернюк Л.Г., Ярош О.М., Бабко О.Л., Нікітюк М.П.,Швець П.А., Майстренко Н.Ю., Бондаренко В.М. – К.: РВПС України НАН України. – 2004. – С.81-86. (особистий внесок – розроблені напрями формування виробничої інфраструктури агропромислового комплексу).

Статті у наукових фахових виданнях

2. Бондаренко В.М. Просторова організація продовольчого ринку в регіонах АПК // Зб. наук. пр. Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця: ВДАУ. - 2003. – Вип. 14. – С. 222-226.

3. Бондаренко В.М. Удосконалення економічних відносин у сфері виробництва і споживання продовольчих товарів (на прикл. Вінницької області) // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України - 2003. – Ч.2. – С. 149-156.

4. Бондаренко В.М. Інфраструктура регіонального продовольчого ринку: аналіз і оцінка // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: Вип. 197: В 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2004. – Том 3. - С. 552-556.

5. Бондаренко В.М. Науково-методологічні засади забезпечення продовольчої безпеки в регіоні // Зб. наук. праць Уманського державного аграрного університету. – Умань: УДАУ. - 2005. – Вип. 61. – Ч.2. – С. 203-213.

Матеріали наукових конференцій

6. Бондаренко В.М. Сучасний стан виробництва та переробки молока та шляхи його покращення // Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Розвиток ринкової економіки на Поділлі: здобутки, проблеми, перспективи”. – Хмельницький: ПДАТА. - 2003. – С. 360-364.

7. Ліщук А.І., Бондаренко В.М. Стан та перспективи розвитку промислового залізничного транспорту // тези доп. І наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”.- В 2 ч. – К.: КУЕТТ. – 2003. – Ч. 2. – С. 6-7.

8. Бондаренко В.М. Вплив дорадництва на діяльність приватного аграрного сектора у Вінницькій області // Материалы науч.-практич. конф. “Современное состояние и перспективы функционирования информационно-консультационной службы в аграрной сфере”.– Вінниця: ВДАУ. - 2003.– С.50-52.

9. Бондаренко В.М. Залежність стану продовольчого ринку від природно-ресурсного потенціалу // Матеріали Міжнар. наук.–теорет. конф. “Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці”. – В 3 ч., Житомир, 2005 р. – Житомир: ЖДАУ. – 2005.- Ч.3.- С.41-45.

10. Бондаренко В.М. Організаційно-економічний механізм активізації функціонування та удосконалення територіальної організації регіонального продовольчого ринку // Збірник матеріалів п’ятої міжвуз. наук.–практ. конф. аспірантів “Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи”. – Вінниця: ВДАУ. – 2005. – С.86-89.