Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Фащевська Ольга Миколаївна. Територіальна організація промисловості та шляхи її удосконалення (на прикладі Східного регіону України) : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 206арк. — Бібліогр.: арк. 173-187.



Анотація до роботи:

Фащевська О.М. Територіальна організація промисловості та шляхи її удосконалення (на прикладі Східного регіону України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01. – Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2006 р.

Дисертація присвячена вирішенню теоретико-методологічних і практичних проблем територіальної організації промисловості з урахуванням особливостей сучасних економічних відносин. В роботі розкрито стан розвитку теорії територіальної організації промисловості, дано визначення сутності поняття територіальної організації промисловості як системи економічних відносин, обґрунтовано нові принципи та фактори територіальної організації промисловості, які набули особливої актуальності в ринкових умовах господарювання.

На основі розроблених теоретико-методологічних засад проаналізовано і дано оцінку територіальної організації промисловості Східного регіону, виявлено тенденції і проблеми її розвитку та обґрунтовано стратегічні напрями і механізми удосконалення структури і територіальної організації промисловості у перспективі. Запропоновано напрями модернізації нинішніх форм територіальної зосередження підприємств, шляхи оптимізації регіонально-галузевої структури промисловості та підвищення ролі фондового ринку як фінансового механізму активізації діяльності підприємств та їх інноваційної модернізації.

В процесі дисертаційного дослідження розроблені теоретико-методологічні засади та практичні рекомендації щодо територіальної організації промисловості в сучасних умовах. На основі вивчення та критичної оцінки розробок вітчизняних та зарубіжних вчених, а також проведеного дисертаційного дослідження було обґрунтовано основні напрями удосконалення територіальної організації та територіальної структури промисловості регіону в нових соціально-економічних умовах.

Результати дисертаційного дослідження дали змогу зробити висновки теоретичного і науково-практичного спрямування, основними з яких є наступні:

1. Сучасний етап теорії територіальної організації промисловості характеризується розвитком, насамперед, досліджень організації окремих галузей господарства і видів промислової діяльності. Невирішеними залишаються методологічні питання, які стосуються сутності територіальної організації промисловості в новій системі економічних відносин, визначення ролі і впливу сучасних чинників на форми територіального зосередження підприємств, обґрунтування механізмів, які забезпечать оптимізацію територіальної організації промисловості в ринкових умовах господарювання.

2. Вперше визначено сутність поняття „територіальна організація промисловості” як системи економіко-правових відносин між суб’єктами господарювання, органами державної влади та місцевого самоврядування з приводу розміщення промислових об’єктів в межах певного регіону, утворення різних форм їх територіального зосередження та управління ними.

3. Удосконалено систему принципів територіальної організації промисловості за рахунок тих, що відображають сучасні економічні відносини, зокрема, запропоновано такі принципи: економіко-правового регулювання відносин між суб’єктами територіальної організації промисловості; збалансованості інтересів власника підприємства, територіальної громади і держави при визначенні місцеположення промислового об’єкта; врахування конкурентних переваг регіонів в територіальній організації промисловості; диверсифікації видів діяльності по регіонах і населених пунктах; врахування впливу процесів глобалізації на розміщення і розвиток промисловості.

4. Дістала подальший розвиток систематизація факторів територіальної організації промисловості за рахунок таких як форми власності на земельні (територіальні) та інші види ресурсів, ринкова кон’юнктура і орендні відносини, регіональна ринкова інфраструктура, фінансово-кредитна політика, рівень безробіття і вартість робочої сили по регіонах тощо.

5. Удосконалено методичні засади аналізу та оцінки територіальної організації промисловості, які базуються на системно-структурному та регіонально-галузевому підходах і використовують кількісні параметри зосередження підприємств. Вперше при визначенні економічної ефективності діяльності підприємств використовувалися показники регіонально-галузевих операційних витрат, в яких відображена сприятливість економічного середовища регіонів для діяльності промислових підприємств, їх фінансові результати, продуктивність праці, використання фонду робочого часу найманих працівників промисловості.

6. На основі застосування розроблених теоретико-методологічних засад було проаналізовано розміщення 5838 підприємств по 379 населених пунктах Східного регіону та визначено їх територіальну організацію. Виявлена тенденція зростання територіальної концентрації підприємств та видів діяльності у крупних промислових центрах і агломерації та формування слаборозвинутої периферії з чисельними моногалузевими промисловими пунктами на базі малих міських та сільських поселень.

7. Виявлено регіонально-галузеву закономірність територіальної концентрації підприємств в досліджуваному регіоні, яка полягає у переважному зосередженні добувних галузей у Полтавській області (42,9%), а обробних – У Харківській (80,7%). Серед обробних галузей промисловості регіону для Полтавської області характерні найвищі показники локалізації харчової промисловості, для Сумської – виробництва шкіряного взуття та виробів з деревини, а для Харківської області – показники текстильної, хімічної промисловості та машинобудування.

8. Визначена регіонально-галузева ефективність промислової діяльності в досліджуваному регіоні за показниками „витрати-випуск”, які свідчать, що найбільшою, вона була у Полтавській області, де сукупні витрати на одиницю промислової продукції були найменші. Функціонування добувної промисловості регіону було більш ефективним, ніж по країні в цілому. Відмінності в ефективності обробних галузей свідчать про те, що матеріальні витрати у профілюючих галузях регіону – харчовій, нафтопереробній та машинобудуванні є одними з найбільших і відображають високу їх матеріаломісткість.

Встановлено, що рентабельність промислового виробництва у Східному регіоні удвічі нижча від загальнонаціонального рівня. Вона формується головним чином низькою доходністю і високою витратністю обробних галузей. Найбільш рентабельними були видобування енергетичних матеріалів, металургія та оброблення металу, виробництва неметалевих мінеральних виробів, а нерентабельними – легка, деревообробна, хімічна галузі.

9. Встановлено, що територіальна організація промисловості Східного регіону крім обласних та районних промислових комплексів включає ареальні та локальні форми територіального зосередження підприємств – промислові пункти, центри, вузли, зони та агломерацію, в яких у 2004 р. були розміщені і звітували про реалізовану продукцію промислові підприємства. Зокрема, виділено Харківську моноцентричну промислову агломерацію з центром у м. Харкові та ближню і дальню промислові зони, які охоплювали 3943 підприємства, що знаходились у 165 містах, селищах і селах області. Визначено біцентричну промислову систему Полтавської області у складі Полтавського і Кременчуцького вузлів, де зосереджено відповідно 32,3% та 21,6% підприємств області, та мережі промислових центрів і пунктів різних розмірних типів, в яких розміщено 1092 підприємства, що знаходились у 121 населеному пункті. Виділено поліцентричну промислову систему, що сформувалась в межах Сумської області у складі найбільшого промислового вузла на базі обласного центра м. Сум, трьох суміжних селищ та 12 сіл, де зосереджено майже 30% промислових підприємств області, та чотирьох крупних, а також середніх і дрібних центрів і пунктів, які сформувалися на базі 93 населених пунктів, де розміщено і звітувало про реалізовану продукцію 803 підприємства.

10. Розроблено і обґрунтовано концептуальні засади удосконалення територіальної організації промисловості Східного регіону. Встановлено, що для добувних галузей головним чинником його є наявність конкурентоспроможних енергетичних та неенергетичних ресурсів, а для обробних – порівняльні економічні переваги зосереджених в регіоні кваліфікованих кадрів, виробничого та наукового потенціалів, розвинутої інфраструктури та ефективної територіальної організації промисловості.

11. Визначено стратегічні напрями удосконалення територіальної організації промисловості Східного регіону, які включають оптимізацію мережі промислових моногалузевих пунктів, переростання їх у полігалузеві центри з поєднанням різних видів діяльності та утворення новітніх форм організації (технопарків, кластерних і мережних промислових систем), удосконалення структури і територіальної організації промислово-розселенської агломерації, обмеження подальшої концентрації промислових підприємств у містах обласного значення і оптимізацію їх мережі у периферійних зонах. Регіонально-галузева структура промисловості, базуючись на наявному потенціалі, має орієнтуватися на зростання частки високотехнологічних, інноваційних видів діяльності та форм їх територіальної організації.

12. Отримав подальший розвиток фінансово-інвестиційний механізм активізації розвитку і територіальної організації промисловості за рахунок використання можливостей фондового ринку як ефективного засобу залучення вільних коштів населення та суб’єктів підприємницької діяльності для інноваційної трансформації виробництва.

Публікації автора:

Розділи у колективних наукових виданнях

  1. Теоретико-методологічні проблеми розвитку продуктивних сил регіонів // Данилишин Б.М., Чернюк Л.Г., Фащевський М.І. Соціально-економічні проблеми розвитку регіонів: методологія і практика. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – 315 с.

Особистий внесок: 1.5. Фінансово-кредитне забезпечення комплексного розвитку продуктивних сил регіонів України та зменшення міжрегіональних соціально-економічних контрастів.

  1. Територіальна організація продуктивних сил регіонів України // Данилишин Б.М., Чернюк Л.Г., Фащевський М.І. Соціально-економічні проблеми розвитку регіонів: методологія і практика. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – 315 с.

Особистий внесок: аналіз територіальної організації промисловості Закарпатського, Полтавського, Сумського регіонів .

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Горська О.В., Фащевська О.М. Роль банківської системи в структурному регулюванні економіки // Фінанси України. – 2003. - №12. – С. 107-112.

Особистий внесок: характеристика чинників інвестиційної діяльності підприємств реального сектору економіки.

  1. Фащевська О.М. Місце ринку цінних паперів в інноваційні моделі розвитку економіки України // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України, 2003. – С. 233-239.

  2. Фащевська О.М. Методологічні питання регіонального інвестиційного процесу // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. - К.: РВПС України НАН України, 2004. – Ч. 2. - С. 50-55.

  3. Фащевська О.М. Шляхи удосконалення територіальної організації промисловості в контексті державної політики соціально-економічного розвитку регіонів: Зб. наук. пр. Серія „Економічні науки”.– Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 13. – С. 99-103.

  4. Фащевська О.М. Трансформація концептуальних засад територіальної організації промисловості в умовах ринкових економічних відносин // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 28-32.

  5. Фащевська О.М. Структура та особливості територіальної організації промислового комплексу Східного регіону України в умовах становлення ринкових відносин // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. - К.: РВПС України НАН України, 2005. – Ч. 1. - С. 128-133.

  6. Фащевська О.М. Пріоритетні напрями удосконалення структури і територіальної організації промисловості Східного регіону України: Зб. наук. пр. Серія „Економічні науки”.– Черкаси: ЧДТУ, 2006. – Вип. 23. – С. 33-38.

Тези доповідей

  1. Фащевська О.М. Проблеми акціонування транспортної галузі // Матер. І наук.-практ. конф. „Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, технологія, економіка і управління”: У 2 ч. – Київ.: КУЕТТ, 2003. – Ч. 2. – С. 23-25.

  2. Фащевська О.М. Фондовий ринок України як впливовий фактор розвитку продуктивних сил // Матер. ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. „Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – С. 69-70.

  3. Фащевська О.М. Використання обігу цінних паперів у функціонуванні регіонального суб’єкта господарської діяльності // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. „Дні науки - 2005”. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. - Т. 9 „Економіка підприємства та промисловості”. – С. 67-68.

  4. Фащевська О.М. Оцінка ефективності діяльності малих промислових підприємств Східного регіону // Матер. ІV Міжнар. наук.-практ. конф. „Формування та проблеми розвитку підприємництва в економічних системах”. - К.: ІВЦ „Політехніка”, 2005. – С. 373-375.

  5. Фащевська О.М. Територіальна організація промислового виробництва як форма управління регіональним розвитком // Матер. ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми управління”. - Київ: ВПІ ВПК „Політехніка”, 2005 – С. 172-173.

  6. Фащевська О.М. Трансформація територіальної структури промисловості Східного регіону // Матер. наук. конф. молодих вчених РВПС України НАН України „Актуальні проблеми економічного розвитку України”. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 82-84.

  7. Фащевська О.М. Форми просторової організації промисловості і землекористування // Матер. Міжнар. наук. конф. „Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні”: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. 1. – С. 119-122.