Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Гевель Віталій Васильович. Територіальна організація ринку фінансових активів регіону (на прикладі Київської області) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Гевель В.В. Територіальна організація ринку фінансових активів регіону (на прикладі Київської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – Київ, 2007.

У дисертації досліджено особливості функціонування та територіальної організації ринку фінансових активів регіону, розроблено методи та напрями її вдосконалення в трансформаційній економіці.

У роботі поглиблено теорію та методологію територіальної організації ринку фінансових активів регіону, визначено її економічну сутність, роль та значення в розвитку регіональної господарської системи; визначено структуру ринку фінансових активів регіону, проаналізовано роль банківського сектора та його просторової організації в розвитку ринку фінансових активів регіону; виділено основні чинники формування ефективного управління фінансовими активами регіону; розглянуто основні методичні підходи до оцінки ефективності діяльності суб’єктів регіонального ринку фінансових активів; проведено аналіз функціонування ринку фінансових активів Київського регіону на протязі 2003-2006 років; досліджено засади та сучасні особливості державного регулювання фінансових ризиків на ринку фінансових активів регіону; представлено шляхи підвищення ефективності діяльності та управління на регіональному ринку фінансових активів; розроблено напрями удосконалення інформаційного забезпечення суб’єктів ринку фінансових активів на регіональному рівні; розроблено прогнозну модель розвитку та регулювання ризиків на регіональному ринку фінансових активів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливого наукового завдання – обґрунтування засад формування територіальної організації ринку фінансових активів регіону в умовах трансформації фінансової системи України.

Результати дисертаційного дослідження дають змогу зробити висновки теоретичного, аналітичного та практичного спрямування.

  1. На основі аналізу та оцінки існуючих наукових підходів до визначення економічної сутності фінансового ринку регіонів було визначено, що територіальна організація ринку фінансових активів спрямована на створення фінансового фундаменту розвитку продуктивних сил регіонів, стимулювання процесу перебудови та регіоналізації фінансових відносин, реалізації фінансових програм. Визначення категорії «ринок фінансових активів регіону», що нами трактується як об’єктивно існуючий комплекс відносин між економічними суб’єктами у зв’язку з випуском і обігом різноманітних фінансових активів в регіоні, дозволило з’ясувати економічну сутність його територіальної організації як комплексної системи ринкових відносин в межах певної території. Це приводить до формування взаємозв’язків між матеріально-речовими елементами в межах певної території, встановлення певних матеріальних пропорцій між елементами, задоволення потреб суб’єктів господарювання в інвестиційних ресурсах, оптимального використання залучених активів та підтримання балансу як в системі відносин суб’єктів ринку фінансових активів, так і в системах відносин в інших галузях суспільного виробництва. Доведено, що це досягається шляхом удосконалення розміщення окремих структурних елементів регіональних ринків та застосування ефективних методів управління.

  2. Одним із чинників формування ефективного управління регіональними фінансовими активами є розробка і застосування методичних підходів до оцінки ефективності діяльності та пом’якшення ризиків на ринку фінансових активів. У роботі було визначено значущість кредитного ризику на цьому ринку, в тому числі і для регіональних банків, тому оцінці, аналізу, прогнозуванню і управлінню ним приділена підвищена увага.

  3. Виходячи з визначення сутності ринку фінансових активів і механізму його розвитку сформовано та доповнено основні принципи побудови механізму його функціонування з урахуванням особливостей трансформаційної економіки та з огляду на нагальні потреби у фінансовій сфері. Визначені принципи екстраполюються на систему принципів територіальної організації різних галузей виробничо-господарських комплексів регіону (соціальної орієнтованості, пріоритетності, збалансованого і пропорційного розвитку, сталого розвитку, оптимальності, комплексності розвитку, ефективності) та характеризують сучасний рівень територіальної організації фінансового ринку регіональних активів у системі регіональних господарських комплексів країни.

  4. Аналіз функціонування фінансового ринку активів Київського регіону на протязі 2003-2006 років дав можливість зробити наступні висновки: відбувається поглиблення територіального поділу праці та спеціалізації, а також створення структур, які відповідають умовам регіону і критеріям оцінки сучасного комплексного розвитку та регіонального ринку. Рівень віддачі фінансових активів, що знаходяться в обігу, залежить від ефективності використання фінансово-кредитного механізму, який впливає на комплексний розвиток регіону. Основними проблемами розвитку регіонального фінансового ринку є наявність суттєвих диспропорцій в банківській системі України. Вони визначаються як у значній диференціації кількості банків, так і у вартості їх активів у розрізі окремих регіонів. Позитивною є тенденція розміщення строкових коштів на ринку активів Київської області, і вона є сталою. Зберігається тенденція до зростання кредитно-інвестиційного портфеля, що вказує на розвиток банківської системи Київського регіону.

  5. Дослідження процесів управління відносинами на ринку цінних паперів з боку держави вимагає застосування наукових підходів у діалектичному взаємозв’язку з потребами соціально-економічного розвитку регіону для прийняття узгоджених управлінських рішень. З’ясовано теоретико-методичні засади державного регулювання ризиків на ринку цінних паперів регіону та виявлено становлення системи державного впливу на ризикованість взаємодії банків з підприємствами на ринку цінних паперів регіону. Стабільність ринку цінних паперів регіону залежить від мінімізації впливу зовнішнього середовища на інвестиційні банки і підприємства, що може забезпечити держава шляхом регулюванням ризиків.

  1. Запропоновано з метою оперативного управління ресурсами регіону в сучасних умовах розподіляти загальний обсяг фінансових ресурсів на здійснення поточних заходів та виконання завдань розвитку. Тобто, нові підходи до управління регіону з використанням сучасного фінансового менеджменту дають можливість здійснити заходи щодо пошуку додаткових джерел залучення коштів та зосередити увагу на управлінні регіональними ризиками на ринку регіональних активів, пов’язаними з упровадженням нових технологій обслуговування клієнтів і розвитком міжбанківських комунікацій.

  2. Дослідивши методи впливу на суб’єктів ринкових відносин з позиції регіонів, можна запропонувати шляхи ефективного управління та напрями розвитку ринку цінних паперів. Акцентована увага на зростання впливу фактору ризиків в інвестиційній діяльності регіону та доведено, що зниження вартості фінансового регіонального активу впливає на темпи інвестування та набуває ризикового характеру, тому необхідна оцінка властивостей фінансового активу в регіоні. Саме тому суб’єкти відносин регіонального ринку, які ведуть облік прав власності на фінансові активи, повинні концентрувати навколо себе фінансові утворення територіальної структури фінансового ринку регіональних активів.

  3. На основі моделювання та схематизації економічних процесів доведена необхідність удосконалення інформаційного забезпечення форм організації ринку фінансових активів. Регулювання ризиків взаємодії регіональних банків і підприємств в регіоні за рахунок вдосконалення інформаційного забезпечення форм організації банківської діяльності дозволить застосовувати необхідні інструментарії та механізми регулювання ризиків в процесі взаємодії держави, підприємств і банків із зовнішнім та внутрішнім середовищем банківського кредитування й інвестування у виробництво в регіоні.

  4. На основі правильної оцінки об’єктів потенційної небезпеки та обґрунтування дотримання принципів універсального характеру до діяльності будь-яких фінансових посередників та інвесторів побудовано прогнозну модель регулювання ризиків на ринку регіональних активів, що змусить банківську систему бути адаптованою до зміни умов зовнішнього середовища і коригувати свою стратегію залежно від кардинальних зрушень макроекономічних умов функціонування.

  5. Обґрунтовано розробку і впровадження нових методів управління, удосконалення територіальної організації ринку фінансових активів на базі науково-дослідних підходів, узагальнення практики його функціонування як умови для переходу до активних методів розвитку. Визначено, що територіальний розвиток фінансового ринку регіональних активів України та удосконалення його структури є надзвичайно складним і наукомістким завданням, для вирішення якого потрібні нові підходи, всебічне узагальнення накопиченого досвіду і практики функціонування в умовах економічних трансформацій.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Гевель В.В. Економічна сутність відносин фінансового ринку в умовах сучасності / В.В. Гевель // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця : ВДАУ. – 2006. – №29. – С. 51-57.

  2. Гевель В.В. Особливості функціонування фінансового ринку регіону / В.В. Гевель // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки : зб. наук. праць ДонДУУ. – Вип. 66. – Донецьк : ДонДУУ, 2006. – (Серія : Економіка). Т. VІІ. – С. 84-88.

  3. Гевель В.В. Роль фінансового ринку у структурі продуктивних сил країни / В.В. Гевель // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – Черкаси : ЧДТУ, 2006. – (Серія : Економічні науки). – Вип. 16. – С. 310-313.

  4. Гевель В.В. Сучасні аспекти територіальної організації ринку регіональних активів / В.В. Гевель // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – Вінниця : ВДАУ. – 2006. – №30. – С. 33-39.

  5. Гевель В.В. Пом’якшення ризиків ринку регіональних активів / В.В. Гевель // Економіка і регіон : Вісник Полтавського національного технічного університету. – Вип. 3(6). – Полтава : ПНТУ, 2006. – С. 99-104.

  6. Гевель В.В. Первинний і вторинний ринок регіональних активів, шляхи вдосконалення їх роботи / В.В. Гевель, О.А. Наумик // Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки : зб. наук. праць ДонДУУ. – Вип. 78. – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – (Серія : Економіка). Т. VІІІ. – С. 48-54. Особистий внесок: визначено шляхи розвитку ринку регіональних активів.

Матеріали та тези конференцій

  1. Гевель В.В. Механізми державного регулювання ринку регіональних активів / В.В. Гевель // Теорія і практика сучасної економіки : наук.-практ. конф., 4-6 жовт. 2006 р. : матеріали. – Черкаси, 2006. – С. 18-21.

  2. Гевель В.В. Прогнозні аспекти дослідження регіонального ринку активів / В.В. Гевель // Модернізація політики та управління в Німеччині та Україні у контексті євроінтеграції : ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 17-20 серп. 2006 р. : матеріали. – Черкаси, 2006. – С. 41-43.

  3. Гевель В.В. Активізація складових регіонального ринку активів / В.В. Гевель // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій : міжнар. наук.-практ. конф., 22-23 лют. 2007 р. : матеріали. – Чернівці, 2007. – С. 25-26.

  4. Гевель В.В. Особливості організації ринку регіональних активів в Україні / В.В. Гевель // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю : V міжнар. наук.-практ. конф., 11-13 квіт. 2007 р. : матеріали. – Черкаси, 2007. – С. 339-341.

  5. Гевель В.В. Удосконалення ринкових важелів у забезпеченні соціально-економічного розвитку регіону / В.В. Гевель, М.О. Скічко // Стратегічні напрями розвитку Черкаської області : наук.-практ. конф., 9 черв. 2006 р. : матеріали. – Черкаси, 2007. – С. 52-56. Особистий внесок: охарактеризовано ринкові важелі соціально-економічного розвитку регіону.

  6. Гевель В.В. Особливості розвитку ринку регіональних активів в Україні / В.В. Гевель // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика : ІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 31 трав. 2007 р. : матеріали. – Суми, 2007. – С. 103-105.