Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Гордійчук Андрій Борисович. Токолітичні властивості вінборону (експериментальне дослідження) : Дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 178арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 141-171.



Анотація до роботи:

Гордійчук А.Б. Токолітичні властивості вінборону (експериментальне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом – 14.03.05. – фармакологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ Украіни. - Одеса, 2006.

В дослідах in vitro у вінборону (5х10-6-1х10-4 М) виявлено дозозалежну токолітичну дію: ЕС50=4х10-5М. За величиною токолітичної активності у вагітних щурів в дослідах in vivo вінборон співставлявся з но-шпою: ЕД50 становить відповідно 4,5 (2,76,3) та 3,2 (1,954,45) мг/кг внутрішньовенно. Введення вінборону вагітним щурам так само, як і но-шпи, в сумарних дозах відповідно 18 та 12,8 мг/кг, подовжує строки гестації без ознак переношування потомства та запобігає мертвонароджуваності на моделях передчасних пологів. Вінборон сприяє покращенню матково-плацентарного кровотоку у вагітній матці. Досліджуваний препарат (4,5 та 9 мг/кг), як і но-шпа (3,2 та 6,4 мг/кг), в умовах неускладненої вагітності не порушує антенатальний та постнатальний розвиток потомства. Під час ускладненої вагітності вінборон, на відміну від но-шпи, прискорював в 2,4 рази вироблення умовного рефлексу активного та пасивного уникнення, збільшував в 1,5 рази фізичну витривалість, в 1,9 рази рухову та в 2 рази орієнтовну активність щуренят. Механізм токолітичної дії вінборону є ендометрій залежним, і, в певній мірі, пов’язаний зі спроможністю препарату активізувати NO–залежні механізми релаксації м'язів. При цьому препарат не впливає на повільні енергозалежні кальцієві канали, активує внутрішньоклітинні енергетичні системи. Вінборон не впливає на холіно- та 2-адренорецептори матки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, яка спрямована на підвищення ефективності фармакотерапії невиношування вагітності шляхом використання вінборону, як лікарського засобу з токолітичною дією.

  1. Вінборону притамана токолітична дія. В дослідах in vitro вінборон дозозалежно знижує амплітуду, тонус та частоту скорочення ізольованої смужки матки щурів в умовах її підвищеної окситоцином скоротливої активності: ЕС50 = 4х10-5 М. За величиною токолітичної активності у вагітних щурів в дослідах in vivo вінборон співставляється з но-шпою: ЕД50 дорівнює відповідно 4,5 (2,76,3) та 3,2 (1,95 4,45) мг/кг в/в.

  2. Внутрішньовенне одноразове введення вінборону вагітним щурам в дозах 4,5 та 9 мг/кг, викликало прогресуюче зниження гіпертонусу матки, внаслідок введення окситоцину (0,5 ОД/кг), на 64 %.

  3. Вінборон (4,5 та 9 мг/кг в/в) так само, як і но-шпа (3,2 і 6,4 мг/кг), не впливав на перебіг неускладненої вагітності у щурів, що проявлялось настанням пологів у відповідні терміни гестації та народженням доношеного життєздатного потомства.

  4. Внутрішньовенне введення вінборону вагітним щурам в сумарних дозі відповідно 18 мг/кг на окситоциновій та естрадіоловій моделях невиношування, сприяв подовженню строків гестації без ознак переношування потомства, запобігав мертвонароджуваності. За вказаними показниками вінборон співставлявся з препаратом порівняння но-шпою. При цьому вінборон сприяв покращенню матково-плацентарного кровотоку у вагітній матці.

  5. Вінборон, як і референс-препарат в умовах фізіологічної та ускладненої вагітності, не порушував антенатальний розвиток потомства (приріст маси тіла, фізичний розвиток, безумовно рефлекторну, дослідницьку та рухову активність). На відміну від но-шпи, вінборон в умовах патологічної вагітності профілактував ускладнення постнатального розвитку потомства, що проявлялось прискоренням в 2,4 рази вироблення умовного рефлексу активного та пасивного уникнення, в 1,5 рази збільшенням фізичної витривалості, в 1,9 рази рухової та в 2 рази орієнтовної активності щуренят.

  6. Механізм токолітичної дії вінборону є ендометрій залежним, і, в певнії мірі, пов’язаний зі спроможністю препарату активізувати NO–залежні механізми релаксації м'язів. Водночас токолітичний ефект вінборону пов’язаний з кальцій залежними механізмами релаксації. При цьому препарат не впливає на повільні енергозалежні кальцієві канали, активує внутрішньоклітинні енергетичні системи. Вінборон не впливає на холіно- та
    2-адренорецептори матки.

  7. Результати проведених досліджень вказують на доцільність використання вінборону для попередження передчасних пологів та невиношування.

Публікації автора:

  1. Вінборон – лікарський засіб з політропними фаракологічними властивостями / Г.І. Степанюк, І.Л. Черешнюк, Н.Г. Степанюк, С.В. Сергєєв, О.В. Дякова, О.С. Пашинська, А.Б. Гордійчук, О.О. Столярчук, В.М. Черно-бровий, А.С. Шаламай // Вісник Вінницького державного медичного університету.- 2002.- № 1.- С. 111-114. (Внесок дисертанта - особисто проведено експериментальне дослідження та обробка отриманих результатів, їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  2. Гордійчук А.Б., Степанюк Г.І. Дослідження токолітичної дії вінборону in vitro // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003.- Т.2, №2.- С. 640-641. (Внесок дисертанта - особисто проведено експериментальне дослідження та обробка отриманих результатів, їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  3. Степанюк Г.І., Гордійчук А.Б. Токолітична дія вінборону за умов експериментальних моделей передчасних пологів у щурів // Ліки.- 2004.- № 1-2.- С. 49-51. (Внесок дисертанта - особисто проведено експериментальне дослідження та обробка отриманих результатів, їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  4. Гордійчук А. Вплив похідного бензофурану на перебіг неускладненої вагітності у щурів // Ліки України.- 2004.- № 6.-С. 112-113.

  5. Гордійчук А.Б., Степанюк Г.І. Дослідження NO-залежних механізмів інгібування скоротливої активності міометрію щурів під дією вінборону // Буковинський медичний вісник.- 2005.- Т. 9, № 2.- С. 70-71. (Особисто проведено експериментальне дослідження, технічна обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  6. Деклараційний патент на корисну модель 3387, Україна, МПК 7 А61К31/00. Застосування 2-феніл-3-карбетокси-4-диметиламінометил-5-оксибензофурану гідрохлориду (вінборону) як утеролітичного засобу / Гордійчук А.Б., Степанюк Г.І., Гриб В.Д., Безпалько Л.В. - Заявл. 09.02.2004; Опубл. 15.11.2004, Бюл. №11.- 2 с.

  7. Гордийчук А.Б., Степанюк Г.И. Токолитическое действие винборона при неосложненной беременности в условиях моделей преждевременных родов // Актуальні питання фармакології: Матеріали IV Української науково-практичної конференції з міжнародною участю з клінічної фармакології.– Вінниця, 2004.- Ч. 2.- С. 39-40. (Особисто проведено експериментальне дослідження, технічна обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  8. Токолитические свойства винборона на моделях невынашивания беременности / А.Б. Гордийчук, Г.И. Степанюк, В.А. Храпцун, А.С. Шаламай // Человек и лекарство: Материалы XIІ Российского национального конгресса.-Москва, 2005.- С. 653-654. (Особисто проведено експериментальне дослідження, технічна обробка отриманих результатів та їх оцінка, підготовлено матеріал до друку).

  9. Гордійчук А.Б. Екпериментальне дослідження токолітичної дії вінборону // Матеріали ХІ Університетської науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців.- Вінниця, 2005.- С. 21-22.