Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Філософія освіти


Грива Ольга Анатоліївна. Толерантність в процесі становлення молоді в умовах полікультурного середовища : Дис... д-ра наук: 09.00.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Грива О.А. Толерантність в процесі становлення молоді в умовах полікультурного середовища. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук із спеціальності 09.00.10 – філософія освіти. Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2008.

Дисертація містить дослідження методологічних та теоретичних підходів до толерантності в процесі становлення молоді в умовах полікультурного середовища. На основі вивчення теоретичних підходів та досвіду роботи з виховання толерантності, порівняльного аналізу виховання терпимості в різних культурах визначено сучасні тенденції, актуальні проблеми та особливості формування толерантності у молоді в умовах полікультурного середовища України на прикладі Автономної Республіки Крим. Визначивши головні проблеми молоді, та виходячи з характеру соціальної технології, особливостей полікультурного середовища України і специфіки соціальної роботи з молоддю, автором запропоновано ряд соціально-освітніх технологій для допомоги молоді в процесі її соціалізації в полікультурному соціумі. Розроблені і апробовані авторські моделі формування толерантності особистості в полікультурному середовищі, та професійної підготовки фахівців до роботи з формування толерантності у молоді. Основні результати дослідження впроваджено у практику роботи закладів вищої освіти, позашкільної та післядипломної освіти, соціальних служб для молоді в ряді регіонів України.

1. За умови етно-культурного ренесансу, який переживає Україна, та її інтеграції у світову спільноту питання виховання і освіти молоді у координатах толерантності, поваги до різноманітності світу виходять на одне з важливих місць. Це зумовлено і тим, що одним з соціальних феноменів сучасного українського суспільства виступає полікультурність середовища.

2. В полікультурному суспільстві толерантність є умовою формування молоді, оскільки саме від молоді в кризовому суспільстві, яке характеризується великою кількістю загроз життю, залежить виживання людства у найближчому майбутньому. Толерантність як основа світосприйняття молоді, шляхом домінування в комплексі цінностей повинна виконувати регулюючу функцію в діяльності молоді.

3. Толерантність є одним з чинників, який пронизує собою ключові компетентності особистості. Так, у автономній діяльності, де здатність захищати та піклуватись про права та потреби інших та діяльності у широкому, глобальному контексті, толерантність людини є невід’ємною характеристикою соціально компетентної людини. Інтерактивне використання засобів, як соціальна компетентність, також потребує від людини відомої міри толерантності при інтерактивному використанні мови та інших засобів комунікації, при застосуванні різноманітних інтерактивних технологій. Ще більшою мірою толерантність як якісна риса особистості задіяна у комплексі такої соціальної компетентності як вміння функціонувати в соціально гетерогенних групах, що дозволить успішно взаємодіяти, співробітничати та конструктивно вирішувати конфлікти з іншими.

4. Визнано, що наступила епоха, яка однією з головних ідей несе в собі прийняття індивідуальної несхожості, що зумовлює толерантність у стосунках, повагу прав особистості та необхідність сприймати світ у його різноманітності. На основі компаративістського аналізу проаналізовано закордонний досвід і виявлено його основні здобутки, які можуть бути використані у вітчизняній освітній практиці, зокрема варіативність навчальних програм, різноманітність освітніх послуг та рівний доступ до них, врахування соціокультурних відмінностей регіону, індивідуалізація навчального процесу та інші, які базуються на цінностях демократичного суспільства.

5. Виокремлено комплекс проблем молоді, пов’язаних з сутністю соціалізації особистості в полікультурному середовищі, таких як: національно-культурна ідентичність, адаптація до умов кризового мінливого середовища, інтеграція в культурне середовище. На підставі його філософсько-освітнього осмислення створено цілісну концепцію формування толерантності молоді з метою поліпшити стан життєдіяльності сучасної молоді в Україні та стабілізувати ситуацію в суспільстві.

6. Визначено потенціал полікультурного суспільства щодо виховання молоді, який сприяє: використанню гуманістичних та демократичних ідеалів різних культур, їх досвіду виховання, знайомству на практиці з іншими культурами, засвоюванню кращих культурних зразків, формуванню толерантності як особистісної якості. Виокремлено фактори, які допомагають підростаючим поколінням ідентифікуватися та розвинути адаптивні здібності: сім’я, релігія (релігійна спільнота), освіта, суспільство (соціальні умови, обставини, суспільні інститути, середовище ровесників, ЗМІ). Створено систему цілеспрямованого впливу цих факторів на особистість в процесі її адаптації до нових соціальних умов та інтеграції в полікультурне середовище, що сприяє інтенсивному накопичуванню соціальних компетентностей, здібності захищати свої права – вчитися жити у гетерогенному суспільстві.

8. На підставі аналізу головних проблем молоді, характеру соціально-освітньої технології і особливостей полікультурного середовища України, використано технологічний підхід в процесі формування толерантності у молоді. З метою чого створено та впроваджено в полікультурному середовищі Автономної Республіки Крим низки соціально-освітніх технологій, спрямованих на допомогу молоді в процесі її соціалізації в полікультурному соціумі:

Виховання толерантної особистості в умовах полікультурного суспільства, як базова позиція у відношенні до інших технологій роботи з молоддю в полікультурному середовищі.

Формування культури гуманних відносин засобами сімейного виховання.

Виховання толерантності в профілактиці негативних явищ у полікультурному середовищі.

А також авторські технології:

Створення позитивних комунікативних установок у молоді.

Формування толерантності в молодіжному середовищі як спосіб профілактики конфліктів на національному ґрунті.

Міжнародний фестиваль “Змінимо світ на краще!” в “Артеці”.

Визначено головні принципи даних освітніх технологій, які забезпечують ефективність: цілеспрямованість, технологічність, безперервність, комплексність, компетентність, цілісність.

9. Стверджено, що високий рівень теоретичної складності та широкий спектр практичних вмінь зумовлюють необхідність певних компетентностей, як професійних, так і особистісних у тих спеціалістів, які будуть здібні ефективно реалізувати запропоновані технології. Тому підготовка педагогічних кадрів (викладачів, педагогів, психологів, практичних психологів, соціальних педагогів), які можуть реально допомагати молоді в процесі соціалізації у сучасному полікультурному середовищі визнана актуальним завданням для Українського суспільства. На фахівців педагогічного напряму падає головне навантаження з формування толерантності у підростаючих поколінь.

10. На підставі результатів гуманітарної експертизи підтверджено, що стан сучасного українського суспільства та розвиток держави вимагають формування довгострокового стратегічного партнерства у всіх сферах соціального життя з метою побудови соціуму, де б культивувались толерантні стосунки. Визнано за необхідне втілення ідей толерантності та сприйняття різноманітності світу в Україні через просвітницькі та освітянські програми у всіх верствах суспільства.

Публікації автора:

Монографії

  1. Грива О.А. Соціально-педагогічні основи формування толерантності у дітей і молоді в умовах полікультурного середовища: Монографія. – К.: ПАРАПАН, 2005 – 228 с.

  2. Грива О.А. Толерантність молоді у полікультурному середовищі: Монографія. – К.: Видавництво Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 2007. – 275 с.

Статті, опубліковані в наукових фахових виданнях України та Росії

  1. Грива О.А. “Артек” в международном образовательном пространстве// Мир образования – образование в мире. – 2001. – № 2. – С.100-111.

  2. Грива О.А. Психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса в детском оздоровительном лагерне (тренинг) // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. – 2003. – № 1. – С. 98-106.

  3. Грива О.А. Соціально-педагогічна модель формування толерантності у дітей та молоді в полікультурному суспільстві // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. праць. – Вип. 6., Кн. 1. – Київ-Житомир: Вид-во ЖДУ, 2004. – С. 46-52.

  4. Грива О.А. Теоретико-методологічні основи соціально-педагогічної роботи з молоддю в полікультурному середовищі // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: Зб. наук. праць. – Вип.5., Кн. 1. – Київ-Житомир: Вид-во ЖДУ, 2003. – С. 102-107.

  5. Грива О.А. Аналіз соціально-культурних проблем молоді у полікультурному регіоні (на прикладі Автономної Республіки Крим) // Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. Серія 7: Релігієзнавство, культурологія, філософія. – 2006.-Вип. 9 (22). – С. 58-64.

  6. Грива О.А. Толерантність як складова життєвої компетентності особистості // Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. Серія 7: Релігієзнавство, культурологія, філософія. – 2005.-Вип. 6 (19). – С.58-67.

  7. Грива О.А. Реалізація ідей формування толерантності у дітей та молоді в сучасній системі освіти в Україні // Нова парадигма. – 2006. – Вип.52.- С.24-32.

  8. Грива О.А. Особливості вузівської підготовки фахівців гуманітарного профілю до роботи з формування толерантності у молоді в умовах полікультурного середовища // Нова парадигма. – 2006. – №55. – С. 71-79.

  9. Грива О.А. Толерантність як життєва компетентність // Практична філософія. – 2006. – №4 – С. 34-38.

  10. Грива О.А. Толерантність як основа культури самовизначення молоді в полікультурному суспільстві. – Культура народов Причерноморья // 2006. – №79. – С. 106-109.

  11. Грива О.А. Аналіз теоретичних підходів щодо освіти в умовах полікультурності // Практична філософія. – 2006. – №2. – С.87-91.

  12. Грива О.А. Експертна оцінка ефективності шляхів формування толерантності у молоді в полікультурному середовищі // Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. Серія 7: Релігієзнавство, культурологія, філософія. – 2007. – Вип. 12 (25). – С. 81-89.

  13. Грива О.А. Толерантність як цінність освіти й виховання в християнській та мусульманській традиціях // Вища освіта України. – 2007. – №1 (24). – С.112-116.

  14. Грива О.А. Значение святоотеческого учения об образе Божием в человеке и личности в разных культурных средах // Ученые записки Таврического Национального университета им. В.И.Вернадского. Философия. Социология. Т. 20 (59). – 2007. – №2. – С.220-226.

  15. Грива О.А. Процедури оцінки ефективності шляхів формування толерантності у молоді в полікультурному середовищі // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченко. Серія “Філософія. Політологія”. – 2007. – Вип. 87. – С. 25-28.

  16. Грива О.А., Куртаметова Е.М. Отношение к жизни и смерти в разных культурных средах // Нова парадигма. – 2007. – № 70. – С. 90-96.

  17. Грива О.А. Толерантність освіти як передумова толерантного суспільства // Мультиверсум. – 2007. – № 66. – С. 3-11.

  18. Грива О.А. Технологія виховання толерантної особистості в контексті нової парадигми освіти // Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. Серія 7: Релігієзнавство, культурологія, філософія. – 2007. – Вип. 16 (29). – С. 122-128.

  19. Грива О.А. Філософсько-освітній зміст поняття “полікультурність” // Гілея. Науковий вісник.: Збірник наукових праць: Історія. Політологія. Філософія. – 2007. – Вип. 10. – С. 325-331.

  20. Грива О.А. Проблема толерантності молоді в філософсько-освітній парадигмі // Мультиверсум. Філософський альманах. – 2008. – Вип. 68. – С. 234-243.

  21. Грива О.А. Професійна підготовка фахівців педагогічного напряму до формування у молоді культури толерантних відносин в сім’ї // Нова парадигма. – 2008. – № 75. – С. 51-61.