Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Половик Олександр Юрійович. Топографія, структура та зв'язки під'язикового вегетативного вузла у осіб похилого та старечого віку : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Українська медична стоматологічна академія. — Полтава, 2004. — 128арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 117-128.



Анотація до роботи:

Половик О.Ю. Топографія, структура та зв'язки під'язикового вегетативного вузла у осіб похилого та старечого віку. - Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 - нормальна анатомія. - Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2005.

Дисертація присвячена вивченню особливостей будови, форми та зв'язків під'язикового вегетативного вузла у осіб похилого та старечого віку.

Дослідження проведено на 90 комплексах тканин із під'язиковим вегетативним вузлом від 45 трупів людей чоловічої та жіночої статі з використанням слідуючи методів дослідження: антропометричний, метод макро- та макро-мікроскопічного препарування, гістологічний метод, метод використання напівтонких серійних зрізів. Отримані цифрові дані опрацьовані на персональному комп'ютері з використанням варіаційної статистики та інформаційного аналізу.

Макро-мікроскопічна частина роботи була виконана на 68 препаратах, взятих від 34 трупів осіб обох статей. Гістологічна частина -на 16 препаратах від 8 трупів осіб чоловічої і жіночої статі, при чому терміни взяття матеріалу не перевищували 6 годин.

В ході виконання дисертаційної роботи визначена залежність форми під'язикового вегетативного вузла людини від форми черепа та лиця у осіб похилого та старечого віку. При цьому встановлено, що циліндрична форма вузла характерна для осіб з лептопрозопічною формою лиця, округла форма вузла - для осіб з мезопрозопічною формою лиця, зірчаста форма під'язикового вузла найчастіше зустрічалася у осіб з хаме- і мезопрозопічною формою лиця, подвійний вузол не є характерним порівняно з вище описаними формами під'язикового вузла. В результаті проведеного дослідження визначено розмір вузла при різних його формах.

Під світловим та електронним мікроскопами вивчена внутрішня будова вузла та його зв'язків, визначений клітинний склад вузла та його оболонок, вперше були вивченні особливості структурної організації нервововузлового ланцюжка та його внутрішнього мікроциркуляторного русла. Виявлені нейросудинні взаємовідносини під'язикового вузла та їх особливості у осіб похилого та старечого віку.

У дисертації приведені теоретичні узагальнення та нові підходи до вирішення проблеми морфологічного вивчення розташування, зв'язків та внутрішньої структури під'язикового вегетативного вузла людини у осіб похилого та старечого віку.

1. Встановлено, що під'язиковий вузол є постійним утворенням. Він розташовується на латеральній поверхні під'язикової слинної залози над язиковим нервом. Відносно внутрішньої поверхні тіла нижньої щелепи вузол залягає на відстані 7-12 мм. При лептопрозопічній формі лиця ця відстань коливається в межах 7-9мм, при хамепрозопічній - 10-12мм, при мезопрозопічній - 8-11мм.

  1. В залежності від форми лицевого відділу черепа спостерігалися п'ять форм під'язикового вузла: округла форма вузла частіше спостерігалась у осіб з мезопрозопічною формою лиця (17,7%),зірчаста форма вузла - з хаме- та мезопрозопічною (5,9%),циліндрична форма - з лептопрозопічною (41,2%), овальна - змезопрозопічною (33,8%), подвійний вузол - у осіб з лептопрозопічною формою лиця (1,5%).

  2. Передвузлові волокна представлені симпатичним корінцем,
    гілочками від язикового та під'язикового нервів а також
    нервововузловим ланцюжком, довжина якого коливалється в
    межах 12-25мм в залежності від форми лиця. При
    лептопрозопічній формі лиця довжина нервововузлового
    ланцюжка становить 19-25мм, при мезопрозопічній - 15-18мм,
    при хамепрозопічній- 12-15мм.

  3. Гістологічно встановлено, що під'язиковий вузол являє собою визначену сукупність мультиполярних нейроцитів, мієлінових і безмієлінових нервових волокон та сполучної тканини, які утворюють одне ціле.

  4. Під'язиковий вузол покритий капсулою, в складі якої
    визначаються 2 шари, що відрізняються між собою тканинним
    складом і функціональним призначенням. Зовнішній шар
    утворений пучками колагенових волокон, невеликою кількістю
    фібробластів і містить жирові клітини. Внутрішній
    характеризується збільшенням клітинних компонентів і
    наявністю великої кількості судинних пучків. Під капсулою
    визначається тонкий шар нейротеліальних клітин, який, на нашу
    думку, виконує бар'єрну функцію.

  5. В складі нервововузлового ланцюжка і під'язикового вузла нами визначені клітинні компоненти, які відрізняються між собою за розмірами перікаріонів, локалізацією ядра і розподілом хроматофільної субстанції. На нашу думку, це обумовлено функціональним станом клітин і їх місцем у складі рефлекторних дуг (секреторні, судиннорухові). Кожен нейроцит оточений двома шарами клітинних елементів: внутрішній представлений мантійними клітинами - амфіцитами, а зовнішній складається з фібробластів, які входять до гемато-нейрального бар'єру.

  6. Внутрішньовузлове кровоносне мікроциркуляторне русло під'язикового вузла формує розвинену сітку, в складі якої визначаються артеріоло-венулярні анастомози. Внутрішньовузлове кровоносне мікроциркуляторне русло представлене замкнутими полігональними артеріальними конструкціями, які формують структурно-функціональну одиницю під'язикового вузла, що охоплює нейроцити, клітини капсули та сполучнотканинні перетинки.

Публікації автора:

  1. Скрипников Н.С., Хилько Ю.К., Пронина Е.Н., Черно B.C., Марченко В.Ю., Половик А.Ю. Методика получения серийных полутонких срезов при проведений гистологических й эмбриологических исследований// Вестник проблем биологии и медицини. - 1997. - № 10. - С. 151-154. (Автором виконаний збір
    та обробка матеріалу).

  2. Скрипніков М.С., Хилько Ю.К., Авєтіков Д.С., Половик О.Ю. Спосіб проведення вимірів лицевого та мозкового відділів голови за допомогою краніоміра// Вісник проблем біології і медицини.- 2001.- №3.- С.78-80. (Автором виконаний збір та обробка матеріалу).

  3. Скрипніков М.С., Половик О.Ю., Шепітько В.І., Хилько Ю.К. Будова та просторова орієнтація мікроциркуляторного русла структурно-функціональної одиниці під'язикового вегетативного вузла людини в похилому віці// Вісник проблем біології і медицини.- 2001.- №4.- С.88-90. (Автором виконаний збір,
    обробка матеріалу і його аналіз та написання основної частини статті).

  4. Половик О.Ю. Морфометричний аналіз під'язикового вузла людей різного віку// Вісник проблем біології і медицини.- 2003.-№2.- С.45-47.

  5. Білич A.M., Горбаченко О.Б., Половик О.Ю., Рожнов В.Г., Дігтяр В.М. Косметичний метод виділення комплексу вегетативних вузлів голови з піднебінням і язиком в умовах патологоанатомічних відділень// Вісник проблем біології і
    медицини.- 2003.- №3.- С.68-70. (Автором частково виконаний збір та обробка матеріалу, особисто написана основна частина статті).

  6. Половик О.Ю., Скрипніков П.М. Ультраструктурна організація вхідних корінців під'язикового вегетативного вузла від нервововузлового ланцюжка людини у старечому віці// Вісник проблем біології і медицини.- 2004.- №4.- С. 101-103. (Автором виконаний збір, обробка матеріалу та написання основної частини статті).

  7. М.С.Скрипніков, Ю.К.Хилько, Д.С.Аветіков, О.Ю.Половик. Пристрій для визначення розмірів черепа людини//Деклараційний патент України на винахід №44075А від 15.01.2002.

  8. Половик О.Ю. Індивідуальні топографоанатомічні особливості під'язикового вегетативного вузла в осіб похилого та старечого віку// Матеріали 2-го Міжнародного конгресу студентів та молодих вчених.- Тернопіль, 1998.- С.19

  9. Половик О.Ю. Особливості структурної організації кровоносного мікроциркуляторного русла під'язикового вегетативного вузла у людей похилого та старечого віку// Український медичний альманах.- Т.З, №1 (додаток), 2000.- С.46.