174. Горбаченко Олег Борисович. Топографія, зв'язки та структурна організація вушного вегетативного вузла у людей зрілого та похилого віку: дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2004.
Анотація до роботи:
Горбаченко О. Б. Топографія, зв’язки та структурна організація вушного вегетативного вузла у людей зрілого та похилого віку. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2004.
Дисертація присвячена вивченню індивідуальних особливостей топографії, зв’язків та внутрішньої будови вушного вузла у людей зрілого та похилого віку. З використанням сучасних методик морфологічних досліджень вивчалася будова вузла, його оболонка та зв’язки. Визначена топографія вушного вузла у осіб зрілого та похилого віку. Вивчена внутрішня будова вузла, його оболонка та зв’язки. Визначена топографія вушного вузла у осіб з різними формами мозкового відділу голови.
За зовнішньою будовою виділяється два типи вушного вузла. До першого типу, який складає 98% випадків, відносяться компактні вузли. Дуже рідко (не більше 2%) вушний вузол уявляє сукупність декількох мілких вузликів – дисперсний тип вушного вузла. За своєю сумарною величиною вони відповідають розмірам вузлів компактного типу.
В залежності від форми мозкового і лицевого відділів черепа існує два положення вушного вузла з боку зовнішньої основи черепа відносно овального отвору і нижньощелепного нерва. У осіб з брахіцефалічною формою голови і хемопрозопічною формою лиця вушний вузол займає задньо-верхнє положення (37,74%), у доліхоцефалів з лептопрозонічною формою лиця він займає передньо-нижнє положення (35,7%).
Вікова перебудова проявляється в зменшенні кількості нейроцитів.
У дисертації викладено теоретичне обґрунтування і нове рішення морфологічної проблеми, яка полягає у подальшому вивченні топографії, зв’язків та структурної організації вушного вегетативного вузла у людей зрілого та похилого віку.
В залежності від форми мозкового і лицевого відділів черепа спостерігається два положення вушного вузла відносно овального отвору і нижньощелепного нерва. У осіб з брахіцефалічною формою голови і хемопрозопічною формою лиця вушний вузол займав задньо-верхнє положення (37,74%), у доліхоцефалів з лептопрозонічною формою лиця він займав передньо-нижнє положення (35,7%).
За зовнішньою будовою виділяється два типи вушного вузла. До першого типу, який зустрічався частіше (98% випадків), відносяться компактні вузли. Дуже рідко (до 2%) вушний вузол уявляв собою сукупність декількох мілких вузликів – дисперсний тип вушного вузла. За своєю сумарною величиною вони відповідають розмірам вузлів компактного типу.
Вушний вузол компактного типу має різноманітну форму. Самим розповсюдженим варіантом є округла форма (48,1%), рідше зустрічається веретеноподібна (31,4%) і трикутна (18,6%) форми.
Вузли компактного типу частіше зустрічалися у осіб з брахіцефалічною формою мозкового відділу черепа. Дисперсний тип вузла характерний для доліхоцефалів з лептопрозопічною формою лиця.
В усіх випадках вушний вузол мав зв’язки з вушно-скроневим і язикоглотковим нервами через малий кам’янистий нерв. Крім того виявлені безпосередні зв’язки вушного вузла з трійчастим нервом. Вперше виявлені гілки, що з’єднують вушний вузол з крилопіднебінним.
При дисперсному варіанті вушного вузла окремі вузлики об’єднані між собою сполучними гілочками.
Нервові клітини вушного вузла мають неправильну форму, тому що по периферії існує велика кількість вдавлень у вигляді бухт, де часто розташовані клітини - сателіти. Вони мають лише одне ядро, яке знаходиться по центру. Пігмент в клітинах цього ганглія зустрічається дуже рідко.
Нейроцити в вузлі розміщені рівномірно, в середині капсули вушного вузла немає виражених пучків нервових волокон і нервові клітини не діляться на окремі групи. Це підтверджує думку щодо відсутності симпатичної гілки в вушному вузлі людини.
Нейроцити вушного вузла забезпечені лише короткими внутрішньокапсулярними дендритами, які в великій кількості відходять в усі сторони від нервових клітин і загинаються у вигляді гачків, утворюючи закруглені простори, в яких лежать сателіти.
Кровопостачання вушного вегетативного вузла здійснюється гілками від середньої оболонної артерії і додатковими гілками від внутрішньої сонної артерії.
Судини, що підходять до поверхні вузла, діляться на менші і утворюють сітку, від якої численні стовбурці проникають у вузол, де утворюють густу судинно-капілярну сітку з петлями округлої форми.
У складі внутрішньовузлового мікроциркуляторного русла виявлені замкнуті полігональні артеріальні конструкції.
Процеси перетворення нервової тканини вушного вузла у осіб похилого і старечого віку, характеризуються зменшенням кількості нейроцитів, накопиченням ліпофусцину та меланіну. Заміна нейроцитів сполучною тканиною йде за участю її активних елементів: макрофагів, лаброцитів, фібробластів, Т-лімфоцитів. Цьому сприяє добре розвинута мікросудинна сітка та велика площа дотику нейроцитів до капілярів та посткапілярних венул.
Публікації автора:
Горбаченко О.Б., Білич А.М. Методика забору анатомічних препаратів вушного нервового вузла для вивчення його макро-мікроскопічної будови // Вісник проблем біології і медицини. - 2001. - №6. – С.73-77. (Автор проводив забір і обробку матеріалу).
Горбаченко О.Б. Типові особливості будови та топографії вушного вузла у людей зрілого та похилого віку // Вісник проблем біології і медицини. - 2002 – № 11-12 – С. 65-69.
Горбаченко О.Б. Топографоанатомічні особливості вушного вузла від форми голови людини // Проблеми екології та медицини. -2002. - №3. - С.39-41.
Горбаченко О.Б.Мінливість в формуванні та топографії вушного вузла людини // Український медичний альманах.- 2002. - № 4– С.34-36.
Білич А.М., Горбаченко О.Б., Половик О.Ю., Рожнов В.Г., Дігтяр В.М. Косметичний метод виділення комплексу вегетативних вузлів голови з піднебінням і язиком в умовах патологоанатомічних відділень // Вісник проблем біології та медицини. - 2003. - №3 - С.68-69. (Автор проводив забір і обробку матеріалу)
Горбаченко О.Б. Індивідуальна мінливість вушного вузла у осіб похилого та старечого віку // Український медичний альманах. - 2000. – том 3, №1 (додаток),- С.14.