Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Громова Тетянa Миколаївна. Торгівля як інституціональна форма функціонування сфери обігу : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Громова Т.М. Торгівля як інституціональна форма функціонування сфери обігу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.00.01. – Економічна теорія та історія економічної думки. – ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", Київ, 2007.

Дисертація містить результати теоретико-методологічних і соціально-економічних досліджень та рекомендації з функціонування торгівлі як інституціональної форми сфери обігу. Розкрито і проаналізовано сутність проблем торговельних відносин – оптової і роздрібної торгівлі, конкуренції, обміну, приватизації – у контексті досягнень неокласичної та інституціональної теорії. В роботі проведено комплексне дослідження і теоретичне узагальнення змісту та форм прояву торговельних відносин, оптової і роздрібної торгівлі, конкуренції, обміну, впливу роздержавлення та приватизації на розвиток торговельних відносин у постсоціалістичних країнах. Визначено інституційні критерії торгівлі як складової сфери обігу та її функції.

Особлива увага приділена аналізу процесу інституціоналізації торговельних відносин в трансформаційній економічній системі. У роботі здійснено комплексне дослідження теоретичних аспектів, проблем і тенденцій розвитку оптової і роздрібної торгівлі в трансформаційний економічний період та проаналізовано стан і ефективність функціонування торговельних підприємств різних форм власності за сучасних умов. Проведено аналіз теорій і практичного досвіду з проблем конкуренції, подана класифікація її за видами, виявлено її характерні особливості у торговельних відносинах. Здійснено аналіз умов формування торговельних відносин та факторів, що впливають на них. Визначено межі державного втручання в торговельні відносини за сучасних економічних умов.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення поставлених наукових завдань, які полягають в розроблених науково-методичних і практичних підходах дослідження торгівлі як інституціональної форми функціонування сфери обігу. Дисертаційне дослідження має наступні основні наукові та практичні результати:

1. На функціонування та розвиток торгівлі як інституціональної форми функціонування сфери обігу вплинули значні трансформаційні зміни економіки. В зв’язку з цим вона зосереджена на переплетенні економічних, соціальних та політичних інститутів. Це призвело до теоретичного обґрунтування визначення торгівлі як галузі економіки, яка реально функціонує та інституційована формальними і неформальними правилами і нормами як необхідна та ефективна складова сфери обігу; об’єктом її діяльності є товарний обмін у формі купівлі-продажу товарів та надання усіх необхідних для цього процесу послуг як виробникам товарів, так і їх покупцям. Виходячи з цього, встановлено, що вітчизняна торгівля в основному завершила формування і апробацію інститутів та інституцій сфери обігу та стала економічно потужною галуззю, яка відповідає своїми досягненнями передовим країнам світу.

2. Торговельні відносини в більшій мірі спрямовані на інтереси споживача, через що вони вирішують багато соціальних питань, які містяться у формуванні та стабілізації споживчого ринку. Обов’язковістю торговельних відносин за умов ринкової економіки є усвідомлення важливої ролі при доведенні товару з найнижчими витратами від виробника до споживача, тобто обов’язкової безперервності процесу виробництва, а також постійної орієнтації на поєднання інтересів не лише галузевих, а й міжгалузевих. Отже, провідною функцією торгівлі і як форми обігу є зниження трансакційних витрат, які проявляються в пошуку інформації щодо властивостей відповідних товарів та партнерів, оформленні та оплаті контракту в процесі реалізації товару, процедурі торгу тощо. Таким чином, трансакційні витрати, як витрати обміну товарами і послугами, є значним чинником розвитку торговельних відносин, а значить і галузі народного господарства.

3. Конкурентні відносини ринкової економіки виступають об’єктивною закономірністю цієї системи, механізмом регулювання суспільного виробництва та формою суперництва між суб’єктами ринкового господарства. Саме конкуренція спонукає товаровиробників постійно вдосконалювати асортимент продукції, шукати нові технології, які б з найменшими затратами могли виготовляти високоефективні товари з постійним попитом на них. Споживачі ж можуть оцінити конкурентоспроможність торговельного підприємства на основі конкурентоспроможності торговельних послуг, які поєднують в собі асортимент, обсяг товарообороту, форми і методи торгівлі, рівень обслуговування, місце розташування магазину тощо. Все це сприяє сучасному формуванню конкурентного середовища в різних сферах вітчизняної торгівлі, особливістю якого є: швидкий розвиток торговельних мереж, інтенсивне будівництво супермаркетів, гіпермаркетів тощо, використання сучасної торговельного обладнання. Крім цього, велика кількість дрібного і середнього торговельного підприємництва сприяють існуванню монополістичної та досконалої форми ринкової конкуренції.

4. Торгівля та власність є категоріями, які характеризують виробничі відносини. Вони проявляють свій характер в наступному: торгівля є взаємопов’язуючою ланкою між виробником і споживачем та виступає носієм виробничих відносин, а власність проявляє себе як соціальна форма виробничих відносин та визначає всі сторони прав власності. Важливим елементом утворення та функціонування механізму господарювання є процес приватизації, інституціоналізації, розвиток підприємництва, а також правильний вибір економічної стратегії підприємства. Вдале проведення роздержавлення і приватизації майна торговельних підприємств позитивно впливає на розвиток соціально-економічних і організаційно-економічних відносин в торгівлі, що призводить до утвердження на цій основі різних інституційних форм приватної власності та створенню будь-яких торговельних форматів.

5. За останні роки вітчизняна торгівля стала високорентабельною галуззю і однією з провідних галузей народного господарства, про що свідчать її високі фінансові результати, за якими прибуток на одну гривну основного капіталу торговельної галузі більший приблизно в чотири рази проти, наприклад, промисловості. В зв’язку з цим назріла необхідність розгортання передових торговельних форматів у вигляді супермаркетів, мегамаркетів, мультибрендових автоцентрів тощо. Це сприятиме умовам зростанню рівня зайнятості, створенню крупними торговельними компаніями нових регіональних асортиментних ринків та підвищення добробуту населення.

6. Головною метою економічної трансформації України є побудова ринкової системи господарювання. Економічні реформи мають багато важливих та суперечливих проблем, серед яких є удосконалення фіскальних взаємовідносин торговельних підприємств як із покупцями, так і з бюджетом. Наразі, як доводиться в дисертації, основною метою державного регулювання торгівлі, як важливого засобу розвитку всієї економіки, повинен бути вдалий шлях та всебічне стимулювання процесу впровадження сучасного, регульованого внутрішнього ринку країни. Це дасть змогу максимально задовольняти потреби споживачів і виробників та сприятиме розширенню відтворення та розвитку торгівлі як окремої галузі. В зв’язку з цим розроблені пропозиції стосовно шляхів удосконалення державного регулювання торговельних відносин та інститутів (створення активної політики щодо підтримки малого підприємництва у сфері торгівлі; проведення у торговельних відносинах політики пільгового оподаткування як для покупців, так і для продавців; та ін.).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Деякі проблеми зайнятості перехідного періоду в Україні (на прикладі Ірпінського регіону) // Науковий вісник: Зб. наук. праць Академії ДПС України. – 2003. - № 2 (20) – 0,4 друк. арк.

2. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Визначення ціни блага в системі товарного обігу. Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 12. – К.: КНЕУ, 2004. – 0,3 друк. арк.

3. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Еволюція торговельних відносин // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 14. – К.: КНЕУ, 2005. – 0,3 друк. арк.

4. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Конкуренція та її особливості на сучасному етапі розвитку ринкових відносин // Науковий вісник Національної академії ДПС України. – 2005. – № 1 (28). – 0,2 друк. арк.

5. Трачук Т.М. (Громова Т.М.). Особливості інфраструктури оптової торгівлі в сучасній економічній системі. Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 17. – К.: КНЕУ, 2006. – 0,3 друк. арк.

В інших виданнях:

6. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Трансформація відносин власності в сфері торгівлі // ІІ Всеукраїнська науково-практична Конференція "Економіка підприємства: проблеми, теорії та практика" (Дніпропетровськ, березень 2004 р.) – 0,2 друк. арк.

7. Трачук Т.М. (Громова Т.М.). Підвищення ефективності податкової політики у сфері торгівлі // Всеукраїнська науково-практична конференція "Податкова політика України та механізми її реалізації в Податковому кодексі" (Ірпінь, червень 2005 р.) – 0,2 друк. арк.

8. Трачук Т.М. (Громова Т.М.).Особливості торговельних відносин між виробниками і споживачами // ІІ Міжнародна науково-практична конференція "Сучасні наукові дослідження – 2006". ( Дніпропетровськ, лютий 2006 р.) – 0,3 друк. арк.