Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Герасименко Андрій Сергійович. Тотальне ендопротезування кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2009.



Анотація до роботи:

Герасименко А. С. Тотальне ендопротезування кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. – Державна установа „Інститут патології хребта та суглобів імені професора М. І. Ситенка Академії медичних наук України”, Харків, 2009.

Дисертація присвячена проблемі обґрунтування та розробці диференційованого підходу до вибору типу фіксації компонентів тотального ендопротеза кульшового суглоба з метою покращення лікування хворих на анкілозивний спондиліт з ураженням кульшового суглоба.

На основі аналізу результатів лікування 57 хворих на анкілозивний спондиліт з ураженням кульшового суглоба, яким була виконана 81 операція тотального ендопротезування кульшового суглоба, на основі клініко-рентгенологічних, імунологічно-культуральних, остеоденситометричних та статистичних досліджень, шляхом систематизації та ретроспективного аналізу показників остеогенної активності стовбурових клітин кісткового мозку з різних ділянок кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт розроблено диференційований підхід до вибору способу фіксації компонентів ендопротеза.

У роботі вивчено остеогенну активність строми кісткового мозку кісток, що формують кульшовий суглоб у зонах майбутньої фіксації компонентів ендопротеза, та щільність кісткової тканини у хворих на анкілозивний спондиліт з метою визначення типу фіксації компонентів тотального ендопротеза кульшового суглоба у доопераційному періоді.

У роботі на основі клініко-рентгенологічних, імунологічних, остеоденситометричних та статистичних досліджень, шляхом систематизації та ретроспективного аналізу показників остеогенної активності стовбурових клітин кісткового мозку з різних ділянок кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт обґрунтовано рішення актуального завдання ортопедії – покращання результатів тотального ендопротезування кульшового суглоба шляхом диференційованого підходу до вибору способу фіксації компонентів ендопротеза.

  1. Вперше на підставі вивчення показників остеогенної активності стовбурових стромальних клітин кісткового мозку у хворих на анкілозивний спондиліт виявлено їх суттєву різницю в різних ділянках кульшового суглоба, зокрема в місцях кріплення компонентів тотального ендопротеза. Так, у кістках, що утворюють кульшову западину, ЕКУОф становить 2,29 ± 1,26 х 105, а у міжвертлюговій ділянці стегнової кістки – 8,75 ± 3,60 х 105. Це свідчить, що остеогенна активність строми кісткового мозку у міжвертлюговій ділянці стегнової кістки в середньому у 3,8 разу вища, ніж у кульшовій западині.

  2. Вивчення щільності кісткової тканини у хворих на анкілозивний спондиліт за допомогою остеоденситометрії виявило норму у 15,5 %, остеопенію – у 37,8 % та остеопороз – у 46,7 % випадків.

  3. Порівняння показників щільності кісткової тканини у хворих на анкілозивний спондиліт з даними остеогенної активності строми кісткового мозку у кістках, що утворюють кульшовий суглоб та виявлено чітку математично доказову кореляцію у вигляді обернено пропорційної залежності.

  4. Отримане в результаті регресійного аналізу рівняння, дозволяє розрахувати ймовірне значення показника остеогенної активності кісткового мозку ще до оперативного втручання на основі неінвазивного методу ультразвукової денситометрії, що, в свою чергу, надає можливість об’єктивно оцінити стан кісткової тканини хворого на анкілозивний спондиліт з метою визначення типу фіксації тотального ендопротеза кульшового суглоба у доопераційному періоді.

  5. Остеопороз у хворих на анкілозивний спондиліт не є протипоказом до тотального ендопротезування кульшового суглоба з безцементним типом фіксації компонентів ендопротеза.

  6. На підставі клініко-рентгенологічних, остеоденситометричних даних та ретроспективного аналізу показників остеогенної активності стовбурових клітин кісткового мозку з різних ділянок кульшового суглоба розроблено схему вибору типу фіксації компонентів ендопротеза кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт.

  7. Наявність високої остеогенної активності строми кісткового мозку в міжвертлюговій ділянці стегнової кістки у хворих на анкілозивний спондиліт дає підстави рекомендувати безцементний тип фіксації стегнового компонента ендопротеза при тотальному ендопротезуванні кульшового суглоба.

  8. Планування типу фіксації тазового компоненту тотального ендопротеза кульшового суглоба слід проводити за запропонованою схемою, яка враховує бальну оцінку віку, статі, морфокортикального індексу та показників остеоденситометрії. При сумі балів від 0 до 7 планується безцементний тип фіксації; при сумі балів від 8 до 12 –тип фіксації визначає хірург під час операції та при сумі балів більше 12 – цементний тип фіксації.

  9. Врахування особливостей перебігу анкілозивного спондиліту, зокрема, наявність у хворих контрактур, фіброзного чи кісткового анкілозів у кульшовому суглобі дозволило удосконалити ряд етапів методики операцій тотального ендопротезування у цієї категорії хворих, на два з яких отримано патенти.

  10. Застосування диференційованого підходу до вибору методу фіксації компонентів тотального ендопротеза кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт, удосконалення ряду етапів методик підготовки, проведення оперативного втручання та післяопераційної реабілітації дозволило отримати хороші результати у 84%, задовільні – у 16%, незадовільні – у 0% хворих.

Публікації автора:

1. Анкилозирующий спондилит ( Болезнь Бехтерева) / М. В. Полулях, С. И. Герасименко, Е. Т. Скляренко, Г. В. Гайко, А. Т. Бруско, А. С. Герасименко, А. Я. Вовченко [Библиотечка практикующего врача]. – К.: Мед книга, 2008. – 144 с.

Автор проводив аналіз клінічного матеріалу при ураженнях кульшового суглоба.

2. Панченко Л. М. Регенераторний потенціал кісткової тканини у хворих на анкілозивний спондиліт, що потребують ендопротезування кульшового суглоба / Л. М. Панченко, М. В. Полулях, А. С. Герасименко // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2008. – № 2. – С. 15–18.

Автор проводив забір матеріалу та аналіз результатів досліджень.

3. Полулях М. В. Реабілітація хворих на анкілозивний спондиліт після ендопротезування кульшового суглоба / М. В. Полулях, А. С. Герасименко, І. В. Рой, І. М. Марценюк // Травма. – 2008. – Т. 9, № 3. – С. 350 – 353.

Автором виконано детальний огляд літературних джерел з проблеми реабілітації після ендопротезування кульшового суглоба.

4. Герасименко С. І. Диференційований підхід до ендопротезування кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт / С. І. Герасименко, М. В. Полулях, А. С. Герасименко // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2008. – № 3 (58). – С. 54–57.

Автору належить ідея застосування схеми вибору типу фіксації компонентів ендопротеза кульшового суглоба.

5. Панченко Л. М. Регенераторный потенциал стромы костного мозга больных анкилозирующим спондилитом / Л. М. Панченко, С. И. Герасименко, М. В. Полулях, А. С. Герасименко // Аллергология и иммунология. – 2008. – Т. 9, № 3. – С. 340.

Автор проводив забір матеріалу та аналіз результатів досліджень.

6. Герасименко С. І. До питання оцінки результатів ендопротезування кульшового суглоба та формування „Державного регістру ендопротезування кульшових суглобів” / С. І. Герасименко, М. В. Полулях, А. С. Герасименко, В.М. Майко, Л.М. Юрійчук // Вісник ортопедії, травматології та протезування – 2008. – № 4. – С. 57-59.

Автор запропонував методику оцінки результатів ендопротезування кульшового суглоба.

7. Деклараційний патент № 29799 Україна, МПК (2006) А61В17/56, А61F2/32. Спосіб формування ложа заданої антеверсії для розташування ацетабулярного компонента ендопротеза кульшового суглоба / Герасименко С. І., Майко В. М., Полулях М. В., Герасименко А. С.; заявник і патентовласник ДУ „ІТО АМН України”. – № u20711249; заявл. 11.10.2007; опубл. 21.02.2008, Бюл. № 2.

Автору належить ідея удосконалення методики формування ложа для ацетабулярного компонента ендопротеза кульшового суглоба.

8. Деклараційний патент № 30332 Україна, МПК (2006) А61В1/250. Пристрій для контролю напрямку осі дриля під час формування ложа для ацетабулярного компонента ендопротеза кульшового суглоба / Герасименко С. І., Майко В. М., Полулях М. В., Герасименко А.С.; заявник і патентовласник ДУ „ІТО АМН України”. – № u20711250; заявл. 11.10.2007; опубл. 25.02.2008, Бюл. № 4 .

Автору належить ідея застосування транспортира для контролю за напрямком осі дриля під час формування ложа для ацетабулярного компонента ендопротеза кульшового суглоба.

9. Полулях М. В. Сучасний підхід до ендопротезування кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт / М. В. Полулях, А. С. Герасименко, В. М. Громадський: Тези доповідей XIV з’їзду ортопедів-травматологів України, (Одеса, 21–23 вересня 2006 р.) / М–во охорони здоров’я України, Академія медичних наук України, Асоціація ортоп.-травматол. України. – О., 2006. – С. 440– 441.

Автором проведено аналіз протоколів операцій з ендопротезування кульшового суглоба у хворих на анкілозивний спондиліт.

10. Панченко Л. М. Остеогенна активність строми кісткового мозку у хворих на анкілозивний спондиліт / Л. М. Панченко, М. В. Полулях, А. С. Герасименко: матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю [„Актуальні проблеми ендопротезування”], (Вінниця, 13– 14 березня 2008 р.) / Академія медичних наук України, М–во охорони здоров’я України, ДУ „ІТО АМН України”, Вінницький нац. мед. у–т ім. М. І. Пирогова. – Вінниця, 2008. – С. 68– 69.

Автор проводив забір матеріалу та аналіз результатів досліджень.

11. Полулях М. В. Відновне лікування хворих на анкілозивний спондиліт після ендопротезування кульшового суглоба / М. В. Полулях, А. С. Герасименко, І. В. Рой, І. М. Марценюк: матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю [„Хірургічне лікування, медична реабілітація, фізіотерапія при переломах кісток та захворюваннях суглобів”], (Київ-Маньківка, 10–11 квітня 2008 р.) / Академія медичних наук України, М–во охорони здоров’я України, ДУ „ІТО АМН України”. – К.- Маньківка, 2008. – С. 91– 92.

Автор проводив аналіз клінічного матеріалу та результатів лікування.