Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія продуктів харчування


602. Прохода Ірина Олексіївна. Товарознавча характеристика апідобавок із трутневих личинок і прополісу та їх застосування в продуктах харчування: дисертація канд. техн. наук: 05.18.15 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Прохода І.О. Товарознавча характеристика апідобавок із трутневих личинок і прополісу та їх застосування в продуктах харчування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.18.15 – товарознавство харчових продуктів. – Харківський державний університет харчування та торгівлі Міністерства освіти і науки України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню формування споживчих властивостей нових біологічно активних добавок із продуктів бджільництва – трутневих личинок (ГТЛ) у вигляді пасти та порошку і показана можливість застосування натуральних природних апідобавок з прополісу у вигляді водно-спиртового екстракту для підвищення стійкості апідобавок із ШТЛ, а також розробці на їх основі нових кондитерських виробів – апідраже і медових продуктів з високим вмістом БАР.

Встановлено висока антибактеріальна, фунгіцидна та антиоксидантна активність апідобавок з прополісу, яка в 4...5 раз перевищує класичний антиоксидант -токоферол та виявлена їх пряма залежність від вмісту БАР.

Розроблено нові апідобавки з трутневих личинок і прополісу та рецептура кондитерських виробів, а також новий спосіб зберігання пасто та порошкоподібних апідобавок з трутневих личинок із використанням прополісу, що дозволяє збільшити строки їх зберігання у 2...4 рази.

1. На основі аналізу науково-технічної літератури, яка стосується проблеми формування якості апідобавок із нетрадиційної сировини (в формі порошків та паст) трутневих личинок з високим вмістом БАР, встановлено, що практично відсутні дані по їх використанню та створенню апідобавок з них. Доведено доцільність використання трутневих личинок для створення нових апідобавок та показано можливість використання натуральних продуктів - апідобавок з прополісу в формі екстрактів з антиоксидантною та антибактеріальною дією для одержання апідобавок з ГГЛ з високою стійкістю при зберіганні та високим вмістом БАР.

2. Встановлено вплив різних чинників на процес водно-спиртової екстракції прополісу (розмір часток, концентрації спирту). Показано, що найбільший вихід екстрактивних речовин, в основному фенольних сполук спостерігається для прополісу з розміром часток 1...5 мм, що на 13...15% вище, ніш з розміром часток 15...20 мм. Встановлено також, що 96% етиловий спирт вилучає екстрактивні речовини з прополісу в 3,5...5,0 разів краще, ніж 40% етиловий спирт.

3. Показано, що апідобавки з прополісу – водно-спиртові екстракти мають високу антиоксидантну активність (АОА). Їх активність в 4...5 разів вища класичного антиоксиданту -токоферолу в еквівалентній дозі. Виявлено пряму залежність між АОА апідобавок з прополісу та вмістом в них низькомолекулярних фенольних сполук, ароматичних речовин та каротину. Встановлено, що сухі речовини апідобавки з прополісу представлені на 70% низькомолекулярними фенольними сполуками (2100...3620 мг в 100 мл), а також відрізняються Високим змістом ароматичних ненасичених речовин ізопренової природи (450,2...511,4 мл тіосульфату Na/I00 г). При вивченні трьохмірних спектрів флуоресценції екстракту показано, що вони відрізняються високим вмістом флавонолових глікозидів, катехінів, каратиноїдів, хлорофілів а і в, про що свідчать відповідні максимуми флуоресценції.

4. Виявлено антибактеріальну та фунгіцидну активність апідобавок з прополісу і показано, що вони призводили до суттєвого пригнічення росту бактерій (Escherichia соlі, Bacillus mesentericus) та пліснявих грибів (Fusarium Sp, Alternaria tenuis, В. cinerea), що свідчить, про їх антибактеріальну та фунгістатичну дію. Встановлена пряма залежність між антибактеріальною активністю екстрактів прополісу та вмістом в них низькомолекулярних фенольних сполук (по феруловій кислоті) та ароматичних речовин.

5. Досліджено вплив апідобавок з прополісу та квіткового пилку (бджолиної обніжки) на мікробіологічні процеси та якість пастоподібних апідобавок з ГТЛ в модельних системах при різних температурах. Встановлено, що використання aпiдобавок з прополісу при виготовленні та зберіганні пacтoподібної апідобавки з ГТЛ cyттєвo гальмує розвиток мікроорганізмів та продуктів їх життєдіяльності (органічних кислот). що дозволяє значно збільшити строк зберігання при кімнатній темперaтypі (від 20 до 25С) в 3...4 рази, а за темпepaтypи мінус 2С - в 2 рази. При цьому зберігалась біологічна активність апідобавок з ГТЛ на високому рівні (близько 70%), яку визначали на живих біoтecт-сиcтeмах інфузорій. Істотно менший ефект спостерігався при додаванні апідобавки з квіткового пилку.

6. Запропоновано експрес-метод визначення біологічної aктивнocтi апідобавок з ГТЛ на живих біотест-системах інфузорій (Раramесіum caudatuem) по генеративній активності - приpocтy молодих форм інфузорій за 1,5 години інкубації (вона повинна бути не менш 55%). Цей метод включений для визначення біологічної активності в технічних умовах на апідобавки з ГТЛ (ТУУ 01.02-00729557.001- 2001).

7. Показано, що при вакуумній сублімаційній cyшцi якість порошкоподібної апідобавки з ГТЛ зберiгaєтьcя повністю (про це свідчать дані, одержані за допомогою хімічних та спектpocкопічних методів досліджень). Виявлена можливість використання апідобавок з прополісу для гальмування окислювальних та мікробіологічних процесів при зберіганні порошкоподібної апідобавки з ГТЛ, що дозволить збільшити їх термін зберігання у 2 рази. Аналогічний ефект спocтepігається при додaвaннi суміші кверцетіну та аскорбінової кислоти.

8. Науково обгyнтoвано і розроблено рецептури та технології нових aпiдобавок із нетрадиційної сировини - з трутневих личинок у суміші з апідобавками з прополісу. Показано, що нові апідобавки з ГТЛ вiдpізняютьcя високим вмістом БАР і за якіcтю близькі до маточного молочка, хоча cyттєвo відрізняються за хімічним складом. Порошкоподібні aпiдобавки з ГТЛ вiдpізняютьcя високим вмістом деценових кислот (7,9%), сульфгiдpильних сполук (1160,1 мг/%), білку (50...51%), який вміщує всі незамінні амінокислоти, а по лізину, триптофану та гістидину перевищує рівень ідеального білку за шкалою ФАО/ВОЗ майже у два рази, і вітамінів. Нові апідобавки дозволяють poзшиpити асортимент вітчизняних БАД та їх використання при виготовленні продуктів харчування, в тому числі з лікувально-пpoфiлaктичнoю дією.

9. Нові кондитерські вироби - апідраже та медові продукти на основі aпiдобавок з ГТЛ, квіткового пилку, прополісу є складними полікомпонентними системами, що cклaдaютьcя: із суміші різних БАР (аскорбінової кислоти, каротину, низькомолекулярних фенольних сполук, незамінних амінокислот, деценових кислот, сульфгідрильних сполук). Нові нaтypaльні апідраже та медові продукти за якістю та хімічним складом знаходяться на рівні кращих вітчизняних та зарубіжних аналогів.

10. Розроблена та затверджена нормативна документація на апідобавки - порошок "Білар" (ТУУ 01.2-00729557-001-2001) на рівні МОЗУ і проведена апробація в промислових умовах. Економічний ефект від впровадження 1 т порошку "Білар" складає 464 тис. грн (01.06.2002 р.), економічній ефект від впровадження 1 т водно-спиртового eкcтpaктy прополісу складає 6,9 тис. грн., біомеду "Білар" 0,12 тис. грн., апідраже "Бджілка" 14 тис. грн. (в цінах на 01.06.2002).

Публікації автора:

  1. Павлюк Р.Ю., Прохода І.О., Черкасова А.І. Нові біологічно активні добавки із нетрадиційних продуктів бджільництва і кондитерські вироби імуномодулюючої дії на їх основі // Зб. наук. пр. Українського державного університету харчових технологій.- №10. -Ч.1. – К.: УДУХТ, 2001. – С. 43-44.

  2. Павлюк Р.Ю., Прохода І.О., Черкасова А.І., Яницький В.В. Розроблення технології та оцінка якості нових біологічно активних добавок із нетрадиційних продуктів бджільництва // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обгрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр.- Харків: ХДАТОХ, 2001. - Ч.1. – С. 77-81.

  1. Яницький В.В., Павлюк Р.Ю., Українець А.І., Прохода І.О., Черкасова А.І. Вивчення антибактеріальних і фунгіцидних властивостей апідобавок з прополісу // Зб. наук. пр. Національного університету харчових технологій. - № 13. – К.: НУХТ, 2002. – С. 92-94.

  2. Павлюк Р.Ю., Українець А.І., Яницький В.В., Черкасова А.І., Прохода І.О. Розроблення технології біологічно активних добавок із нетрадиційної апісировини // Зб. наук. пр. Національного університету харчових технологій. - № 13. – К.: НУХТ, 2002. – С. 94-96.

  3. Павлюк Р.Ю., Прохода І.О., Черкасова А.І., Яницький В.В. Новi бiологiчно активнi добавки iз трутневих личинок – альтернатива маточному молочку // Вестник науки и техники. – 2002.- №6. – С. 16-21.

  4. Прохода І.О., Черкасова А.І., Гречка Г.М. Гомогенат трутневих личинок - новий продукт бджільництва для виготовлення апіпрепаратів // Бджільництво.- 2002.- НИИП. - № 24. – С.101-103.

  5. Черкасова А.І., Неділька А.Ф., Прохода І.О. Визначення якості гомогенату трутневих личинок за сумою амінокислот у перерахунку на глютамінову кислоту // Бджільництво. – 2002. – НИИП. - № 24. – С. 103-105.

  6. Прохода И.А. Малоизвестный продукт пчеловодства – гомогенат трутневих личинок и контроль его качества // Труды V науч.-прак. конф. “Пчелы и ваше здоровье”. – Рыбное: НИИП. - 1997. – С. 183-185.

  7. Черкасова А.И., Гречка Г.Н., Прохода И.А. Гомогенат трутневих личинок (ГТЛ) – новый продукт пчеловодства для изготовления апипрепаратов // Праці V Національного з’їзду фармацевтів України “Досягнення сучасної фармації та перспективи її розвитку у новому тисячолітті”. – Харкі: НфаУ. - 1999. – С. 269-270.

  8. Прохода И.А. Влияние внешних факторов на биологическую активность гомогената трутневых личинок // Труды междунар. науч. конф. “Пчеловодство – ХХІ век”. – М.: НИИВ. - 2000. – С. 150.

  9. Павлюк Р.Ю., Прохода И.А., Черкасова А.И. Новые биологически активные добавки из нетрадиционных продуктов пчеловодства и кондитерские изделия иммуномодулирующего действия на их основе // Труды 2-й междунар. науч. конф. “Интермед - 2001”.– Рыбное: НИИП. - 2001. – С. 179-180.

  10. Павлюк Р.Ю., Черкасова А.И., Прохода И.А. Новые биологически активные добавки (БАД) из трутневых личинок // Труды междунар. науч. конф. “Белорусский мед 2002”. – Минск. – 2002. – С.106-107.

  11. Павлюк Р.Ю., Черкасова А.И., Прохода И.А. Определение содержания биологически активных веществ в апидобавках из прополиса // Праці ІІ з’їзду апітерапевтів України “Апітерапія: погляд у майбутнє”. –Харків: НфаУ. –2002. – С. 114-117.

  12. Павлюк Р.Ю., Черкасова А.И., Прохода И.А. Исследование антиоксидантной активности апидобавок из прополиса в сравнении с токоферолом // Праці ІІ з’їзду апітерапевтів України “Апітерапія: погляд у майбутнє”. – Харків: НфаУ.–2002. – С. 118-120.

  13. Павлюк Р.Ю., Яницкий В.В., Прохода И.А. Новые апидобавки из прополиса для использования при изготовлении пищевых продуктов // Праці міжнар. науч.-прак. конф. “Стратегічні напрямки розвитку підприємств харчових виробництв і торгівлі”. – Харків: ХДАТОХ. – 2002. – С. 56-68.