Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Лесняк Віталій Юрійович. Трансформація системи владних інститутів в Іспанії при переході від франкізму до демократії : Дис... канд. наук: 23.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Лесняк В.Ю. Трансформація системи владних інститутів в Іспанії при переході від франкізму до демократії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні інститути та процеси. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича Міністерства освіти та науки України.

У дисертаційній роботі здійснено комплексне дослідження проблеми інституційної трансформації системи влади в Іспанії при переході від франкізму до демократії. Встановлено, що трансформація владних інститутів в Іспанії у перехідних умовах відбувалась у формі еволюційних, модифікаційних та системних інституційних перетворень; мала поступовий характер через здійснення почергових сутнісних інституційних змін на різних рівнях політичної влади. Доведено, що в умовах переходу Іспанії від франкістського авторитарного до демократичного політичного режиму було впроваджено широкий комплекс механізмів розподілу влади на основі застосування принципів парламентаризму та децентралізації. Обґрунтовано трансформацію системи владних інститутів в Іспанії при переході від франкізму до демократії шляхом моделювання розвитку цього процесу. Встановлено, що системні інституційні зміни відбулися завдяки утвердженню легальних демократичних конституційних практик міжінституційної взаємодії на стадії консолідації демократії.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення недостатньо розробленої в політичній науці проблеми трансформації системи владних інститутів в Іспанії при переході від франкізму до демократії. Основні наукові та практичні результати дослідження можна звести до таких позицій:

1. У ході опрацювання наукової літератури за темою дослідження встановлено, що інституційна трансформація є складовою політичної трансформації та передбачає складний і суперечливий комплекс перетворень у системі влади. З’ясовано, що процес переходу до демократії може розвиватися у формі стадіальних етапів – лібералізації недемократичного, демократизації перехідного та консолідації демократичного політичних режимів.

2. Комплексне вивчення трансформації системи владних інститутів перехідного періоду як по горизонталі (між інститутами законодавчої, виконавчої та судової гілок влади), так і вертикалі (між інститутами центрального, регіонального та місцевого рівнів) дозволило обґрунтувати системність інституційних змін в Іспанії, яка проявилась у послідовному впровадженні владних перетворень на центральному, регіональному та місцевому рівнях політичної влади.

3. Здійснивши аналіз інституційної трансформації політичної влади в Іспанії в умовах переходу від франкізму до демократії, дисертант дійшов висновку, що вона відбувалась у рамках еволюційних, модифікаційних та системних змін, які змістовно відповідали трьом стадіям процесу переходу Іспанії до демократії – лібералізації франкістського авторитарного, демократизації постфранкістського перехідного та консолідації демократичного політичних режимів.

4. Проведений аналіз нормативно-правових актів франкістського режиму підтвердив, що еволюційні перетворення системи владних інститутів кінця 1960-х рр. становили початковий етап інституційної трансформації, що був одним з компонентів лібералізації франкістського авторитаризму.

5. Комплексне опрацювання постфранкістського доконституційного законодавства дозволило визначити ступінь реформування системи владних інститутів на стадії демократизації, що вказало на модифікаційний характер інституційних перетворень. На центральному рівні владних інститутів було частково розширено механізми парламентаризму, а на передавтономному регіональному рівні – частково децентралізації, що в цілому характеризує процес впровадження елементів розподілу влади як неповний та вибірковий.

6. Окреслені в результаті аналітичних узагальнень особливості іспанського розвитку після утвердження Конституції 1978 р. дозволяють обґрунтувати висновок, що владні інститути на стадії консолідації демократії зазнали системних змін завдяки широкому впровадженню механізмів розподілу влади, послідовній реалізації принципів парламентаризму та децентралізації.

7. У ході дослідження виявлено, що процес трансформації системи владних інститутів в Іспанії при переході від франкізму до демократії мав ряд особливостей: відбувався нерівномірно, з достатньо непередбачуваним результатом та потенційною нестійкістю нових владних інститутів; здійснювався “згори” реформаторською політичною елітою, тісно пов’язаною з франкістським минулим; досяг гармонійного характеру через впровадження парламентських засад на центральному, регіональному та частково місцевому рівнях влади; набув ознак децентралізації з наданням повноважень вирішувати важливі питання регіонального та місцевого розвитку інститутам відповідних рівнів влади; спрямовувався на вирішення етнонаціональних проблем Іспанії; передбачав поєднання парламентських управлінських процедур із збереженням традиційної іспанської монархічності, що стало ефективним фактором консолідації суспільства.

8. Основними недоліками системи міжінституційної взаємодії, сформованої в умовах іспанського демократичного переходу, виступають: недієвість Сенату як “палати територіального представництва” у зв’язку із незначними його повноваженнями та недостатньою роллю територіальних автономій у його формуванні; відсутність механізмів впливу регіональних автономій на утворення складу Конституційного суду, який здобув право вирішувати суперечки про компетенцію між інститутами регіонального та центрального рівнів влади; незавершеність та асиметричність розподілу повноважень, сфер компетенції та ресурсів між регіональними автономними утвореннями, що спричиняло постійне незадоволення автономій з меншим об’ємом повноважень та бажання автономій більшого об’єму повноважень посилити свій статус.

9. Застосування методу моделювання при аналізі процесу інституційної трансформації політичної влади в перехідних умовах підвищило аналітичну складову дисертаційної роботи та дозволило поглянути на досліджувану проблему в іншому ракурсі, підтвердивши, що трансформація владних інститутів в умовах переходу Іспанії від недемократичного до демократичного режиму відбулася на основі широкого впровадження механізмів розподілу влади.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

    1. Лесняк В.Ю. Політичне становище іспанської католицької церкви у франкістській Іспанії (1939-1975) // Грані. Науково-теоретичний та громадсько-політичний альманах. - Дніпропетровськ. – 2005. – № 3 (41). – С. 41 – 46.

    2. Лесняк В.Ю. Принципи та механізми функціонування парламентаризму в сучасній Іспанії // Наукові записки Київського національного університету. Серія: Політологія. – К.: КНУ ім. Т.Шевченка. – 2006. - № 5. – С. 150 – 157.

    3. Лесняк В.Ю. Система владних інститутів у франкістській Іспанії (1939-1975) // Історико-політичні проблеми сучасного світу. Збірник наукових статей. – Чернівці: Рута, 2006. – Т. 12-13. – С. 216 – 220.

    4. Лесняк В.Ю. Іспанська модель децентралізації влади // Грані. Науково-теоретичний та громадсько-політичний альманах. – Дніпропетровськ. – 2007. – № 1 (51). – С. 119 – 124.

    Статті в інших наукових виданнях

      1. Лесняк В.Ю. Принцип розподілу влад у парламентарних монархіях (на прикладі Королівства Іспанія) // Студентський науковий вісник. – Випуск № 4. – 2001 р. – С. 3 – 5. (ТДПУ ім. В.Гнатюка).

      2. Лесняк В.Ю. Іспанська конституція 1812 року та її значення у суспільно-політичних процесах Іспанії в ХІХ столітті // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М.Алексієвця. – Вип.3. – Тернопіль. – 2002. – С. 129 – 133.

      3. Лесняк В.Ю. Історико-правові аспекти здійснення державної влади між центром та регіонами у Королівстві Іспанія // Студентський науковий вісник. – Випуск № 5. – 2002 р. – С. 145 – 148. (ТДПУ ім. В.Гнатюка).

      4. Лесняк В.Ю. Конституційно-правові аспекти здійснення державної влади в Іспанії у період правління генерала Франсиско Франко (1939-1975) // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Історія / За заг. ред. проф. М.М.Алексієвця. – Вип. 4. – Тернопіль. – 2003. – С. 129 – 134.

      5. Лесняк В.Ю. Вплив іспанської католицької церкви на політичний розвиток Іспанії у 1931-1978 роках // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Рівне: РДГУ, 2005. – Вип.5. – С. 114 – 125.

      6. Лесняк В.Ю. Економіка Іспанії у постфранкістський час: історичні аспекти стабілізації та розвитку // Актуальні проблеми вітчизняної та всесвітньої історії. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету: Збірник наукових праць. – Рівне: РДГУ, 2005. – Вип.6. – С. 213 – 216.

      7. Лесняк В.Ю. Тенденції реформування владних інститутів в постфранкістській Іспанії: досвід для України // Вісник Київського міжнародного університету / Редколегія: О.П.Іваницька (голова) та ін. (Серія: “Міжнародні відносини”). – К.: КиМУ. – Вип.5. – 2007. – С. 104 – 113.

      8. Лесняк В.Ю. Інституційний вимір іспанського переходу до демократії // Панорама політологічних студій: науковий вісник Рівненського державного гуманітарного університету. – Вип. 1. – Рівне: РДГУ, 2008. – С. 166 – 174.