Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Степаненко Сергій Володимирович. Трансформація відносин власності у постіндустріальній економіці : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2009.



Анотація до роботи:

Степаненко С.В. Трансформація відносин власності у постіндустріальній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки. –Національний гірничий університет. – Дніпропетровськ, 2008.

У дисертаційній роботі здійснений комплексний аналіз трансформаційних процесів, що відбуваються у системі відносин власності в умовах становлення і розвитку постіндустріальної економіки. Доведено, що господарська система постіндустріального суспільства являє собою сукупність двох складових: класичної і нової економіки. Обґрунтовано широке і вузьке тлумачення нової економіки як складової постіндустріальної економіки. Розкрито вплив факторів глобалізації та інформатизації, ціннісних та соціокультурних чинників на формування нової економіки та трансформацію відносин власності.

Розглянуто основні підходи до трактування поняття “власність”, визначено провідні напрями трансформації відносин власності у постіндустріальній економіці, розкрито значення інтелектуальної власності в сучасних умовах через характеристику її об’єктів, аналіз інтелектуального виробництва, розгляд трирівневої структури та різновидів інтелектуального капіталу, визначено сутність процесів інтелектуалізації, транснаціоналізації, інтернетизації, віртуалізації власності.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, поставлена і вирішена актуальна наукова задача теоретико-методологічного обґрунтування процесів трансформації відносин власності в умовах становлення і розвитку постіндустріальної економіки, визначення структури економічної системи постіндустріального суспільства та з’ясування її місця і ролі у новітніх трансформаційних перетвореннях, що їх зазнає система відносин власності, здійснення комплексного аналізу інтелектуальної власності як визначальної економіко-правової категорії постіндустріального суспільства. На основі загальної концепції дослідження у дисертаційній роботі зроблено такі висновки:

1. Актуальним напрямом розвитку постіндустріальної теорії на сучасному етапі є концепція нової економіки (неоекономіки), що сформувалась у 90–х рр. ХХ ст. З позицій структурно-змістового підходу поняття “нова економіка” доцільно розглядати: у широкому сенсі – як складову глобальної господарської системи постіндустріального суспільства, що охоплює високотехнологічні та наукомісткі галузі (інформаційний і знаннєвий сектори) й характеризується визначальним впливом знань та інформації на соціально-економічний розвиток; у вузькому розумінні – як економіку знань, сферу застосування людського інтелекту, у якій домінантними процесами стають нагромадження й використання знань.

Застосування методології секторного підходу дозволяє розглядати господарську систему постіндустріального суспільства як сукупність двох складових у їх діалектичній взаємодії: класичної економіки (аграрний, промисловий та сервісний сектори) і неоекономіки у широкому розумінні (інформаційний та знаннєвий сектори), основою для розмежування яких є відмінності в основних ресурсах, домінуючому характері економічної діяльності, провідних соціально-економічних процесах, особливостях реалізації відносин власності.

2. Фактори формування неоекономіки як складової постіндустріальної економічної системи виділено в основні групи: глобалізаційні, інформатизаційні та ціннісно-соціокультурні. Дія цих факторів впливає також на трансформацію відносин власності. Так, чинники глобалізації та інформатизації формують тенденції транснаціоналізації, інтернетизації, віртуалізації власності, ціннісно-соціокультурні фактори зумовлюють процеси інтелектуалізації власності.

Узагальнено сутнісні характеристики нової економіки, зокрема відзначено: посилення ролі і місця у виробництві людського фактора, перетворення працівника на активного суб’єкта господарювання, діяльного споживача з новою економічною раціональністю; орієнтація виробництва на масове продукування товарів за індивідуальними замовленнями (кастомізація); формування нової підприємницької моделі – інтелектуального підприємництва і нових мережевих форм організації бізнесу; розповсюдження дистанційних форм трудових відносин; поширення практики аутсорсінгу (звільнення фірм від непрофільної діяльності шляхом її передачі стороннім організаціям).

3. Постіндустріальні суспільні трансформації базуються на змінах у техніко-економічній, організаційно-економічній та соціально-економічній сферах. Зокрема, у соціально-економічній сфері відбувається трансформація відносин власності, що супроводжується змінами у соціальній структурі, системі влади, духовно-ціннісній сфері. У контексті становлення постіндустріальної економіки під трансформацією відносин власності варто розуміти безперервний процес перетворень у системі відносин власності, зумовлений історичним розвитком суспільства.

4. У роботі наведено класифікацію власності за формою її реалізації, що дозволяє з’ясувати спосіб здійснення власності, відмінності у реалізації прав, обов’язків та відповідальності власників, можливість утворення певної організаційно-правової форми, сферу використання, конкретні методи, способи та прийоми господарювання.

Для аналізу нематеріальних об’єктів власності (інтелектуальних та віртуальних) доцільно застосовувати класифікацію власності за якісними ознаками об’єктів власності. Доведено, що для характеристики нематеріальних об’єктів, які функціонують переважно у віртуальному просторі та опосередковано представляють реальні відносини матеріальних і нематеріальних чинників, доцільно застосовувати категорію “віртуальна власність”. Дана категорія, на відміну від інтелектуальної власності, характеризує нематеріальні об’єкти, що не є безпосереднім результатом та чинниками інтелектуального виробництва.

У ході дослідження встановлено, що основними напрямами трансформації відносин власності в умовах постіндустріальної економіки є: зміни в об’єктах власності, суб’єктному складі, зменшення абсолютного і переважання часткового привласнення, розшарування прав власності, поширення плюралізму форм і видів власності.

5. Зміни у системі відносин власності в умовах розвитку постіндустріальної економіки та становлення неоекономіки як її складової, також знаходять свій прояв у таких фундаментальних процесах як інтелектуалізація, транснаціоналізація та віртуалізація власності.

Віртуалізація власності реалізується як процес формування механізму привласнення та ринкового обороту нематеріальних активів, що не є об’єктами інтелектуальної власності. Транснаціоналізацію власності доцільно розглядати як процес поширення впливу корпоративної власності у світовому масштабі у зв’язку з діяльністю транснаціональних корпорацій (ТНК). Вплив мережі Інтернет на трансформацію відносин власності полягає у їх дематеріалізації, перетворенні інформаційного наповнення Мережі на об’єкт всекористування, що, попри ряд переваг, створює передумови зловживань у віртуальній сфері.

6. Інтелектуалізація власності розглядається як процес домінування інтелектуальної власності, що знаходить свій прояв у змінах духовної складової господарської системи постіндустріального суспільства. Доведено, що інтелектуальна діяльність людини проявляється як інтелектуальна активність – у мимовільній, спонтанній формі чи як інтелектуальна праця, яка має цілеспрямований, вольовий, вмотивований характер. У процесі інтелектуального виробництва інтелектуальна праця поєднується із предметами та засобами праці. Процес виробництва новітніх знань як суб’єктивованого інтелектуального продукту, їх об’єктивація та поширення у вигляді інформації обумовлює індивідуально-суспільну природу інтелектуальної праці та інтелектуальної власності.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Степаненко С.В. Теоретичні основи аналізу нової економіки / С.В. Степаненко // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 181: В 2 т. Том І. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2003. – С. 42–49.

  2. Степаненко С.В. Особливості регіональної політики держави в умовах глобалізації і становлення нової економіки / С.В. Степаненко // Економіка і регіон. – 2003. – № 1. – С. 42–44.

  1. Степаненко С.В. Сутнісні характеристики нової економіки / С.В. Степаненко // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія “Економічні науки”. – 2004. – № 1. – С. 60–64.

  2. Степаненко С.В. Зовнішньоекономічна конкурентоспроможність у глобальному середовищі / С.В. Степаненко // Економіка і регіон. – 2004. – № 1. – С. 85–88.

  3. Степаненко С.В. Інтелектуальна власність як основа постіндустріального суспільства / С.В. Степаненко // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 202. В 4 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 983–991.

  4. Степаненко С.В. Нова економіка в постіндустріальному суспільстві: до питання про співвідношення понять / С.В. Степаненко // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2005. – № 2. – С. 22–26.

  5. Степаненко С.В. Новітні закони нової економіки / С.В. Степаненко // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2006. – № 2 (22). – С. 52–60.

  6. Степаненко С.В. Інтернет та актуальні проблеми власності / С.В. Степаненко // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2007. – № 2 (39). – С. 30–37.

  7. Степаненко С.В. Кадровий менеджмент у постіндустріальному суспільстві: управління інтелектуальною діяльністю / С.В. Степаненко, Л.І. Яковенко // Науковий вісник. Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців. – Науки: економіка, політологія, історія. – 2007. – № 9 (46). – С. 3–13 (дисертантом сформульовано чинники мотивації інтелектуальної праці, охарактеризовано проблему відчуження результатів діяльності інтелектуальних працівників).

Інші роботи

  1. Яковенко Л.І. Формування ціннісних орієнтацій особистості в інформаційну епоху / Л.І. Яковенко, С.В. Степаненко // Євробюлетень. – 2003. – № 4. – С. 50–53 (дисертантом розглянуто вплив інформаційно-комунікаційних технологій на ціннісно-мотиваційну сферу особистості).

  2. Степаненко С.В. Зовнішньоекономічна діяльність держави в умовах глобалізації і становлення нової економіки / С.В. Степаненко // Динаміка наукових досліджень ‘2003: ІІ міжнародна науково-практична конференція, 20–27 жовтня 2003 р.: матеріали. Т. 21. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 21–23.

  3. Степаненко С. Інтелектуальна власність в Україні: реальний стан і перспективи / С.В. Степаненко, Л.І. Яковенко // Євробюлетень. – 2004. – № 5. – С. 38–43 (дисертантом розкрито значення інтелектуальної власності для розвитку національної економіки та напрями державної політики у цій сфері).

  4. Степаненко С.В. Роль интеллектуального капитала в формировании структуры конкурентных преимуществ национального хозяйства / С.В. Степаненко, С.Н. Гермашевский // Достижения современной экономической науки: сборник научных трудов. Выпуск 1. – Белгород: Руснаучкнига, 2004. – С. 50–54 (дисертантом обґрунтовано структуру інтелектуального капіталу, розкрито специфіку його утворення, розвитку та примноження).

  5. Stepanenko S. Information technologies as basis of a new economy / Sergey Stepanenko // Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: всеукраїнська науково-практична конференція, 18–19 березня 2004 р.: зб. матеріалів. Т. 2. – К.: Видавництво Європейського університету, 2004. – С. 135–137.

  6. Степаненко С.В. Глобалізація і нова економіка: теоретичний аналіз / С.В. Степаненко // Наука і освіта ‘2004: VII міжнародна науково-практична конференція, 10–25 лютого 2004 р.: матеріали. Т. 8. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 39–40.

  7. Степаненко С.В. Інформація та знання як фактор формування нової економіки / С.В. Степаненко // Соціально-економічні проблеми гармонізації суспільства в умовах глобалізації економічного простору: ІІІ науково-практична конференція студентів, 31 березня 2004 р.: зб. матеріалів. – Полтава: Видавництво Полтавського інституту економіки та менеджменту “Світоч”, 2004. – С. 6–9.

  8. Степаненко С.В. Пріоритетні напрямки розвитку нової економіки / С.В. Степаненко // Наукові записки: матеріали звітної наукової конференції викладачів, аспірантів, магістрантів фізико-математичного факультету, 30 березня 2004 р. – Полтава: ПДПУ, 2004. – С. 214–216.

  9. Гермашевський С.М. Проблеми охорони інтелектуальної власності в Україні / С.М. Гермашевський, С.В. Степаненко // Європейські інтеграційні процеси та транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, історія, право: міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих науковців, 30 вересня – 1 жовтня 2004 р.: тези доповідей – Луцьк, РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С. 149–150 (дисертантом з’ясовано економічні аспекти охорони об’єктів інтелектуальної власності у нашій державі).

  10. Степаненко С.В. Комерціалізація інтелектуальної власності як основа забезпечення інноваційного розвитку України / С.В. Степаненко // Социально-экономические реформы в контексте европейского выбора Украины: ІІ всеукраинская научно-практическая конференция, 24–27 марта 2005 г.: доклады. – Днепропетровск: НАЦ “Эра”, 2005. – С. 34–37.

  11. Степаненко С.В. Інтелектуалізація економіки як ознака постіндустріального суспільства / С.В. Степаненко // Соціально-економічні трансформації в епоху глобалізації: всеукраїнська науково-практична конференція, 19–20 травня 2005 р.: матеріали. Т. 1. – Полтава: Скайтек, 2005. – С. 224–226.

  12. Степаненко С.В. Інтелектуальна власність як нематеріальний актив корпорації / С.В. Степаненко // Наукові записки: матеріали звітної наукової конференції викладачів, аспірантів, магістрантів і студентів фізико-математичного факультету, 29 березня 2005 р. – Полтава: ПДПУ, 2005. – С. 276–279.

  13. Степаненко С. Проблема товарних знаків та доменних імен в Інтернеті / С.В. Степаненко // Наукові записки: матеріали звітної наукової конференції викладачів, аспірантів, магістрантів і студентів фізико-математичного факультету, 17 травня 2006 р. – Полтава: ПДПУ, 2006. – С. 261–266.

  14. Степаненко С. Інтелектуальна діяльність як творчість / Сергій Степаненко, Лариса Яковенко // Євробюлетень. – 2006. – № 6–7. – С. 47–51 (дисертантом визначено особливості інтелектуальної діяльності, її значення у постіндустріальному суспільстві).

  15. Степаненко С.В. Власність і капітал: теоретичні аспекти проблеми / С.В. Степаненко // Сучасні проблеми політичної та економічної ситуації в Україні і шляхи їх вирішення: регіональна науково-практична конференція, 13 грудня 2006 р.: матеріали. – Полтава: Полтавський інститут МАУП, 2006. – С. 95–97.

  16. Степаненко С. Класифікація власності та її принципи / С.В. Степаненко // Наукові записки: матеріали звітної наукової конференції викладачів, аспірантів, магістрантів і студентів фізико-математичного факультету, 10 травня 2007 р. – Полтава: ПДПУ, 2007. – С. 242–246.

  17. Степаненко С.В. Транснаціоналізація соціуму як процес глобального усуспільнення власності / С.В. Степаненко // Соціально-економічні трансформації в епоху глобалізації: ІІ всеукраїнська науково-практична конференція, 17–18 травня 2007 р.: матеріали. Т. 1. – Полтава: Скайтек, 2007. – С. 99–105.

  18. Степаненко С.В. “Відносини власності” і “права власності”: методологічні аспекти розмежування понять / С.В. Степаненко // Наукові записки: матеріали звітної наукової конференції викладачів, аспірантів, магістрантів і студентів фізико-математичного факультету, 15 травня 2008 р. – Полтава: АСМІ, 2008. – С. 250–252.