Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Ільіна Юнона Миколаївна. Трансформації ментальних моделей в осіб середнього віку у кризових життєвих ситуаціях : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 240арк. — Бібліогр.: арк. 186-202.



Анотація до роботи:

Ільіна Ю.М. Трансформації ментальних моделей в осіб середнього віку у кризових життєвих ситуаціях. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню ментальних моделей дорослих та засобів їх трансформації на більш адаптивні під час кризових станів. У результаті проведеного аналізу методологічних та методичних аспектів проблеми побудовано адекватну ментальну модель та інструмент для її трансформації. Практична реалізація моделі полягала у створенні програми розвитку для дорослих „Управління змінами - три рамки”, яку можуть використовувати педагоги та психологи, які працюють з дорослими особами. Розроблена методика успішно впроваджена в освітній процес трьох організацій.

1. Результати дослідження трансформації ментальних моделей у дорослих під час кризового стану підтвердили запропоновану гіпотезу про те, що успішна діяльність та міжособистісна взаємодія дорослої особистості залежить від усвідомлення нею власних уявлень про цю діяльність, змісту та структури її особистісних ментальних моделей. Визначено структуру, функції та механізм ініціації ментальних моделей. Розроблені нами методики та механізми (комплекс трансформації – підготовка, тренінг, закріплення) були призначені впливати на ці моделі з метою їх реконструкції і перетворення в умовах тренінгової та індивідуальної роботи, згідно з аналізом наукового дослідження призвело до певних конструктивних змін у діяльності дорослої людини.

2. Ментальні моделі відповідають за актуалізацію певного суб’єктивного простору відображення, в межах якого і будується конкретний образ певної ситуації. Ментальні моделі – це психічні механізми, які у “згорнутому” вигляді зберігають інтелектуальний ресурс людини, а під зовнішнім впливом “розгортають” її ментальний простір. В структурі ментальної моделі дорослої людини виділено три базові структури, які вона охоплює: ставлення до себе, відносини зі світом, відносини з іншими. Якостями ментальних моделей є: репрезентативність, багатовимірність, конструктивність, ієрархічність організації, системність. Психофізіологічний вплив на індивідуальну побудову ментальної моделі зумовлений анатомічними та фізіологічними особливостями нервової системи.

3. Провідними функціями ментальної моделі людини дорослого віку є ті, які визначають її характер: трансформація діяльності та життєдіяльності суб’єкта, регуляція і контроль способів сприйняття дійсності, адекватна та системна побудова зв’язків. Ментальна модель визначає організацію інтелектуального та ментального простору, вона конституює структуру зв’язків його складників; тобто ментальна модель створює індивідуальність, водночас схожу і відмінну від інших.

4. Ментальна модель – це система організованих уявлень особистості про взаємодію зі світом, про світ, про себе та свою діяльність у цьому світі. Тому пускові механізми, що дають змогу змінювати структурну будову ментальної моделі, специфічно зберігаються та вивільняються, вони активізуються у дорослих людей через рефлексивне усвідомлення наслідків функціонування людей у діяльності. Ментальна модель зумовлена і соціокультурним впливом на особистість. Кожна функція ментальної моделі працює в тісному зв’язку з іншими, і вивчати певну її функцію означає досліджувати зв’язки, в яких вона існує в більш складному цілому. Аналіз, проведений нами після завершення експерименту, продемонстрував, що є групи критеріїв, важливі для всіх людей середнього віку: здоров’я, фінансова ситуація, емоційний стан, контакти-спілкування (в родині і на роботі), розвиток, проект майбутнього. Діяльність, спрямована на досягнення у цих базових критеріях бажаного результату, постійно детермінує організацію ментального простору, ментальної моделі людини, обумовлює форму існування не лише діяльності, а й структур, які називають знаннями, поняттями, мовою, мисленням. З цього випливає: якщо в якийсь час превалює функція трансформації ментальної моделі, спрямована на певний критерій, то наслідком діяльності ММ стане новоутворення у відповідній структурі, зв’язках чи компонентах ментальної моделі.

5. Аналіз кризових моментів досліджуваного віку показав, що вікові завдання не мають чіткої вікової межі і що завдання для жінок та чоловіків також відрізняються: жінкам важче будувати нову модель взаємодії зі світом, здійснювати заміну моделі поведінки у контексті ролей жіночності; чоловікам важче будувати модель відносин з собою, дозволу на позитивне самоставлення.

6. Дослідження, виконане у проектувально-технологічній парадигмі, дало можливість розробити механізми впливу на ментальні моделі дорослих у кризових життєвих ситуаціях. З’ясовано, що розроблений проект трансформації ментальних моделей дає можливість наблизитись до очікуваного результату за допомогою рефлексивних вправ та схематизацій. Основою СМД тренінгу є ментальні пошуки, вправи і рефлексія з метою усвідомлення зв'язку діяльності і мислення, виділення типових моментів у діяльності, не підпорядкованих усвідомленим факторам, організації процесу рефлексивного управління власним станом, ефективністю, майбутнім. Методики СМД тренінгу виявилися адекватними для поставленого завдання формування в дорослих готовності до трансформації ментальних моделей. В учасників нашого дослідження з'явилися перспективи поліпшення свого життя в багатьох актуальних аспектах, за власним планом і за своєю особистою участю, тобто виявлено трансформацію ментальної моделі.

7. Системомиследіяльнісний тренінг здійснює своєрідний "прорив" у способі функціонування ментальної моделі звичайної дорослої людини, оскільки ментальна модель не тільки визначає організацію інтелектуального, ментального простору, але й констелює структуру зв'язків. Оскільки ментальна модель – це система організованих уявлень особистості, то й уявлення про відносини, про свою діяльність також зазнають змін завдяки активному осмисленню, усвідомленню функціонування своєї ментальної моделі. Кожна психологічно, особистісно зріла людина прагне до того, щоб бути успішною і щасливою (без сумніву, за своїми, суб'єктивними критеріями), а запропонований нами у науковому дослідженні тренінг дає можливість усвідомити, у чому причина неадекватності, яким є оптимальний стан і успіх. Завдяки цій програмі учасникам вдалося з’ясувати причини, що гальмують розвиток особистості, закріпити успіх, тобто запустити трансформацію ментальної моделі, що триває і поза інтерактивним навчанням (за умови дотримання викладених правил особистісної активності). Можна стверджувати, що обраний метод виявився адекватним для підтвердження гіпотези наукового дисертаційного дослідження.

Подальшої наукової розробки потребує ідея впливу на ментальну модель та її трансформації в обраному напрямку, наприклад, цікавою видається розробка тренінгів для зміни контекстуальних ментальних моделей – формування бажаного проекту ММ та свідома поступова реалізація плану.

Публікації автора:

  1. Ільіна Ю.М. Ментальні моделі особистості: теоретичний аналіз // Збірник наукових праць Інституту психології ім.. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д. Максименка – К., 2003. – Т.5. – Ч.4. – С. 152-157.

  2. Ільіна Ю.М. Обучение взрослых как фактор организационного развития компании // HR Department: журнал. – К. – 2003. – № 1-2. – С. 28-31.

  3. Ільіна Ю.М. Тренінгова робота з дорослими у кризовому стані.// Теорія та досвід застосування тренінгових технологій у практичній психології: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Київ, 22 листопада 2003р. / За наук. ред. Л.І.Мороз. – К.: КІВС, 2003. – С.151-155.

  4. Ільіна Ю.М. Роль ментальних моделей у взаємодії дорослих з навколишнім світом // Актуальні проблеми психології: Зб. Наук. праць / За ред. С.Д. Максименка – К.: Міленіум, 2004. – Т.7. – Вип.1. – С. 140-146

  5. Ильина Ю.Н. СМД-тренинг по созданию условий для трансформации ментальних моделей взрослых // Актуальні проблеми психології: Зб.наук. праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України / За ред.: С.Д. Максименка, З.Г. Кісарчук. – К.: Міленіум, 2005. – Т.3 – Вип.3. – С. 196-209.

  6. Ільіна Ю.М. Перепідготовка дорослих. Роль ментальних моделей. // Модернізація освіти: пошуки, проблеми, перспективи: Тези доповідей Міжнародної науково-методичної конференції. 22-25 травня 2006р. – К., 2006. – Т.1. – С. 236-240.

  1. Ільіна Ю.М. Роль ментальних моделей та їх трансформацій в ефективних змінах у житті людей середнього віку // Актуальні проблеми психології: Зб.наук. праць / За ред. С.Д.Максименка, М.Л.Смульсон. – К.: Міленіум, 2006. – Т.8. – Вип.2. – С. 70-76.

  2. Ільіна Ю.М. Критерії ефективності ментальної моделі // Нові технології навчання: психологічні аспекти: Тези доповідей науково-методичної конференції 14-15 травня 2007р. – К., 2007. – Т.1. – С. 38-39.

  3. Ільіна Ю.М. Характеристика адаптивної ментальної моделі людей середнього віку // Наукові записки Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. академіка С.Д.Максименка. – К., 2007. – Вип.35. – С. 100-106

  4. Ільіна Ю.М. СМД тренінг по трансформації ментальних (розумових) моделей дорослих: Методичний посібник для проведення тренінгу «Управління змінами» – К.: ЦТІ., .2007. – 80 с.