Біла Наталя Володимирівна. Трансформуючий фактор росту, матриксні металопротеїнази та функціональний стан нирок при артеріальній гіпертензії : дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2006. — 137арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 117-137.
Анотація до роботи:
Біла Н.В. Трансформуючий фактор росту, матриксні металопротеїнази та функціональний стан нирок при артеріальній гіпертензії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02. – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2006 р.
Дисертація присвячена оптимізації ранньої діагностики ураження нирок і серця при артеріальній гіпертензії на підставі вивчення змін концентрації ТФР-1, проММП-1 та ТІМП-1в сироватці крові.
Встановлено, що в загальній групі хворих на АГ спостерігалось вірогідне підвищення вмісту в сироватці крові ТФР-1, проММП-1 і ТІМП-1 у порівнянні зі здоровими особами. Доведено існування міцного прямого кореляційного зв’язку між сироватковою концентрацією ТФР-1 та проММП-1, ТІМП-1. На підставі наявності сильного прямого кореляційного зв’язку між вмістом ТФР-1 та проММП-1, ТІМП-1 в сироватці крові та рівнем мікроальбумінурії і величиною індексу маси міокарда лівого шлуночка було доведено комплексний вплив цих факторів на формування гіпертензивного ураження серця та нирок.
У хворих на АГ дисбаланс у вмісті факторів, що регулюють обмін колагену ЕЦМ (трансформуючий фактор росту-1, профермент матриксної металопротеїнази-1 та тканинний інгібітор металопротеїназ-1) призводить до порушення функціонального стану нирок та розвитку ремоделювання міокарда лівого шлуночка.
Серед обстежених хворих на АГ мікроальбумінурія виявлена у 23,8 %. У групі хворих з МАУ гіпертрофія лівого шлуночка зустрічалась у 80 % хворих. Було виявлено міцний прямий кореляційний зв’язок між рівнем екскреції альбуміну та показником ІММЛШ у групі хворих з МАУ (R=0,6, р < 0,05). Таким чином, наявність МАУ у хворих на АГ підвищує вірогідність розвитку гіпертрофії міокарда лівого шлуночка.
У загальній групі хворих на АГ спостерігалося вірогідне підвищення вмісту в сироватці крові ТФР-1, проММП-1 і ТІМП-1 порівняно зі здоровими особами (р < 0,05). Отже, у хворих на АГ виникає порушення балансу між факторами, що впливають на обмін колагену ЕЦМ. Встановлено існування міцного прямого кореляційного зв’язку між вмістом ТФР-1 та проММП-1, ТІМП-1 (R =0,5– 0,6, р < 0,05), що свідчить про стимулювальний вплив ТФР-1 на систему проММП-1/ТІМП-1.
У групі пацієнтів з МАУ було визначено вірогідно вищий рівень ТФР-1 і ТІМП-1 у порівнянні з хворими на АГ, які мали нормальний рівень екскреції альбуміну. Виявлено міцний прямий кореляційний зв’язок між рівнем МАУ та концентрацією ТФР-1 і ТІМП-1 в сироватці крові хворих на АГ (R=0,65–0,7, р < 0,001), що є проявом впливу цих факторів на розвиток МАУ.
Хворі на АГ з гіпертрофією міокарда лівого шлуночка мали вірогідно вищий рівень ТФР-1, проММП-1 і ТІМП-1 в сироватці крові у порівнянні з хворими без ГЛШ. Встановлено прямий кореляційний зв’язок між сироватковим вмістом ТФР-1, проММП-1, ТІМП-1 та значенням ІММЛШ у загальній групі хворих на АГ (R=0,45–0,7). У хворих на АГ з ГЛШ цей зв’язок був найміцнішим (R=0,67 –0,75). Таким чином, ТФР-1, проММП-1 і ТІМП-1 впливають на процес ремоделювання міокарда лівого шлуночка за рахунок надмірного накопичення колагену ЕЦМ.
Наявність кореляційного зв’язку між вмістом ТФР-1, проММП-1 і ТІМП-1 в сироватці крові та рівнем МАУ і ІММЛШ свідчить про комплексний вплив цих факторів на порушення функціонального стану нирок та формування ГЛШ при АГ.
Публікації автора:
Біла Н.В. Роль трансформуючого фактора росту-1 і тканинного інгібітора металопротеїназ-1 у формуванні структурних змін міокарда при артеріальній гіпертензії // Лабораторна діагностика. – 2005. – №3(33). – С. 6–9.
Біла Н.В., Колосов Є.В. Зв’язок мікроальбумінурії з трансформуючим фактором росту-1 і тканинним інгібітором металопротеїназ-1 у хворих на артеріальну гіпертензію // Медицина сегодня и завтра. – 2005. – №3. – С. 38–41. Автором проведено відбір хворих, статистична обробка отриманих результатів, оформлення статті та підготовка до друку.
Ковалева О.Н., Белая Н.В. Современные аспекты патогенеза артериальной гипертензии // Международный медицинский журнал. – 2005. – Т. 11, №11. – С. 10–13. Автором проведено відбір хворих, клінічні та функціональні методи дослідження, статистична обробка отриманих результатів, їх інтерпретація, оформлення статті.
Ковалева О.Н., Колосов Е.В., Белая Н.В., Болокадзе Е.А. Система матриксной металлопротеиназы-1 и формирование ремоделирования левого желудочка при гипертонической болезни // Серце і судини. – 2006. – № 2 (14). – С. 60–65. Автором проведено відбір хворих, клінічні методи дослідження, інтерпретація отриманих результатів.
Ковалева О.Н., Янкевич А.А., Нижегородцева О.А., Латогуз Ю.И., Белая Н.В., Колосов Е.В., Болокадзе Е.А. Частота выявления гипертрофии миокарда левого желудочка у лиц с артериальной гипертензией в зависимости от использования разных форм расчета массы миокарда // Ультразвукова перинатальна діагностика. – 2004. – № 17. – С. 111–116. Автор брала участь у відборі хворих для дослідження, проводила клінічне обстеження пацієнтів.
Деклараційний патент на корисну модель № 10763 UA, МПК А61В5/02. Спосіб діагностики інтерстиціального фіброзу міокарда у хворих на гіпертонічну хворобу / Ковальова О.М., Колосов Є.В., Біла Н.В., Болокадзе Є.О. – Заявка № U 2005 05950; Заявл. 17.06.05; Опубл. 15.11.05; Бюл. № 11. Автор брала участь у відборі хворих, клінічному обстеженні хворих, обробці та інтерпретації отриманих результатів.
Біла Н.В. Діагностичне значення мікроальбумінурії і трансформуючого фактора росту-1 у хворих на артеріальну гіпертензію // Медицина третього тисячоліття: матеріали міжвузівської конференції молодих вчених. – Харків. – 2006. – С. 49–50.
Біла Н.В., Янкевич О.О. Зв’язок показників добового профілю артеріального тиску і рівня альбумінурії при гіпертонічній хворобі // Прогресуючі нефропатії і ремоделювання серцево-судинної системи – сучасні уявлення про механізми розвитку, нове в діагностиці, лікуванні та профілактиці: матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції. – Харків. – 2003. – С. 3. Автором проведено відбір хворих, клінічні та функціональні методи дослідження серцево-судинної системи, оформлення тез.
Біла Н.В. Роль профермента матриксної металопротеїнази-1 в ураженні органів-мішеней при артеріальній гіпертензії // Терапевтичні читання: алгоритми сучасної діагностики та лікування внутрішніх хвороб: матеріали науково-практичної конференції – Харків. – 2005. – С. 24.
Біла Н.В. Фіброгенні фактори у хворих на артеріальну гіпертензію похилого віку // Актуальні проблеми геронтології та геріатрії: матеріали наукової конференції молодих вчених з міжнародною участю, присвяченої пам’яті академіка В.В. Фролькіса. – Київ. – 2006. – С. 17–18.
Біла Н.В., Колосов Є.В. Трансформуючий фактор росту-1 і тканинний інгібітор матриксної металопротеїнази-1 при артеріальній гіпертензії // І національний конгрес лікарів внутрішньої медицини: тези наукових доповідей. – Київ. – 2005. – С. 28. Автором проведено відбір хворих, статистична обробка отриманих результатів, оформлення статті та підготовка до друку.
Ковальова О.М., Біла Н.В., Латогуз Ю.І. Екскреція альбуміну у хворих на артеріальну гіпертензію // ІІ національний з’їзд нефрологів України: матеріали з’їзду. – Харків. - 2005. – С. 18–19. Автором проведено відбір хворих, клінічні та функціональні методи дослідження серцево-судинної системи, статистична обробка отриманих результатів, оформлення статті.
Belaya N., Kolosov E., Kufterina N. The transforming growth factor-1 in hypertensive patients with derаnged renal function // 16th European students’ conference: abstract book. – Berlin, Germany. – 2005. – P. 38. Автором проведено відбір хворих, клінічні та функціональні методи дослідження серцево-судинної системи, статистична обробка отриманих результатів, оформлення тез та підготовка до друку.
Kovalyova O.N., Bila N.V. The role of transforming growth factor-1 in different types of hypertensive heart remodeling // 16 th European meeting on hypertension: abstract book. – Madrid. – 2006. – P. S49–S50. Автором проведено відбір хворих, клінічні та функціональні методи дослідження серцево-судинної системи, статистична обробка отриманих результатів.