Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Мадяр Руслана Олександрівна. Транскордонне економічне співробітництво в умовах глобалізації та європейської інтеграції : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Мадяр Р.О. Транскордонне економічне співробітництво в умовах глобалізації та європейської інтеграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України. Київ, 2008.

У дисертації комплексно й системно, в широкому міжнародному порівняльному плані, здійснено концептуально-теоретичне і конкретно-економічне обґрунтування базових тенденцій розвитку системи транскордонного економічного співробітництва в умовах глобалізації та європейської економічної інтеграції. Проаналізовано взаємозв’язок і взаємовпливи глобалізації, регіоналізації та інтеграції і транскордонного економічного співробітництва. Визначені типи прикордонних регіонів, суть і характер транскордонного економічного співробітництва, його механізм, основні напрями і види. Охарактеризовано системні зміни транскордонного економічного співробітництва України в умовах безпосереднього сусідства з ЄС.

Обґрунтовано необхідність стратегічного планування і програмно-цільового підходу для підвищення ефективності транскордонного економічного співробітництва України з метою трансформації моделі транскордонних економічних відносин з переважно торговельної та виробничо-інвестиційної на інноваційно-інвестиційну, яка найбільшим чином відповідає сучасним і перспективним тенденціям економічного розвитку в контексті поглиблення процесів глобалізації та європейської інтеграції.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми щодо розвитку транскордонного економічного співробітництва в умовах глобалізації та європейської інтеграції. Результати проведеного дослідження дозволяють дійти наступних висновків, які характеризуються науковою новизною і мають теоретичне та науково-практичне значення.

1. Транскордонне економічне співробітництво є складовою частиною світогосподарських інтеграційних процесів та специфічним рівнем цілісної системи міжнародних економічних відносин глобального порядку. Транскордонне співробітництво виступає видом і складовою частиною системи міжнародних відносин на міжрегіональному і локальному рівнях, де матеріалізуються та практично проявляються результати глобальних і євроінтеграційних процесів. Транскордонне співробітництво як форма кооперації є необхідною складовою частина процесу європейської інтеграції і ґрунтується передусім на співпраці прикордонних регіонів сусідніх держав.

2. Системний підхід до вивчення місця і ролі транскордонного економічного співробітництва в умовах глобалізації та європейської інтеграції вимагає розглядати його в якості реально функціонуючої підсистеми міжнародних економічних відносин. Ця підсистема здатна до самоорганізації, самовдосконалення й саморозвитку. Транскордонне економічне співробітництво типологічно відмінне від міжрегіональної господарської взаємодії, а також від міждержавного економічного співробітництва на прикордонних територіях, що вимагає нового підходу до співвідношення рівнів і підрівнів міжнародних економічних відносин та розуміння транскордонного економічного співробітництва як регулятивного інструмента із чітко визначеними механізмами і суб’єктами та передбачуваними функціональними наслідками на макро-, мезоекономічному, а також на над- і міждержавному рівнях.

3. В сучасних умовах поглиблення європейської інтеграції оптимальним є комплексне групування прикордонних регіонів за двома основними типами: перший – прикордонні регіони країн – членів ЄС; другий – прикордонні регіони країн, які не є членами ЄС. Головна відмінність прикордонних регіонів другого типу полягає не в просторово-географічному розташуванні, а в тому, що вони функціонують в принципово відмінному міжнародно-економічному середовищі, ніж регіони першого типу, які є складовою частиною єдиного внутрішнього ринку ЄС, де повним чином діють чотири економічні „свободи” – вільне переміщення товарів, послуг, капіталу і робочої сили. Їх економічні взаємини з прикордонними регіонами країн – не членів ЄС також регулюються єдиними принципами зовнішньоекономічних відносин ЄС з „третіми державами”. Прикордонні регіони другого типу знаходяться поза єдиним економічним простором Євросоюзу і в міжнародних економічних стосунках керуються, зазвичай, більш складними, суперечливими і менш досконалими, ніж в ЄС, нормами і принципами.

4. Прикордонні території є традиційно порівняно більш відсталими в соціально-економічному розвитку відносно індустріальних центрів своїх країн. Самостійно, за рахунок лише внутрішніх регіональних ресурсів, вони не здатні вирішити складні господарські проблеми. Тому прагматична мета розширення транскордонної співпраці – максимальне використання зовнішніх чинників для прискорення соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів та вирівнювання їх рівнів розвитку.

5. Важлива інтеграційна мета транскордонного співробітництва – формування між сусідніми країнами транскордонних регіонів, об'єктивною економічною основою яких будуть цілісні, міжнародно інтегровані територіальні господарські комплекси прикордонних адміністративно-територіальних одиниць, які, безумовно, залишаються під юрисдикцією своїх держав. Формування економічної основи цілісних транскордонних регіонів здійснюється поступово, шляхом координації концепцій і планів соціально-економічного розвитку суміжних прикордонних територій і адміністративно-територіальних одиниць, розробки й реалізації спільних господарських та інших програм тощо. Проте реальне створення цілісного транскордонного регіону є тривалим у часі процесом, який, наприклад, у Західній Європі становив мінімум 10–15 років. У стосунках з Україною та державами Центральної Європи і СНД становлення таких транскордонних регіонів буде ще довшим.

6. Стратегічна мета України в розвитку транскордонного співробітництва в умовах безпосереднього сусідства з Євросоюзом полягає в перетворенні цього виду (рівня) співробітництва на додатковий ефективний канал майбутньої інтеграції країни до ЄС та ефективного включення у світогосподарські зв’язки в умовах глобалізації. Із розширенням Євросоюзу та наближенням його кордонів до України особливої ваги набуває розвиток транскордонного співробітництва із сусідніми державами – членами ЄС та поступове переміщення інтеграційного процесу з центральних органів виконавчої влади на органи місцевого самоврядування та територіальні громади. Інтеграційні завдання значним чином конкретно вирішуються й матеріалізуються саме на регіональному, місцевому рівні. Транскордонне співробітництво здатне створити розгалужену систему стійких зв’язків регіонів України із суміжними адміністративно-територіальними одиницями сусідніх центральноєвропейських держав – членів ЄС, яка не буде суттєво залежати від коливань політичної та економічної кон’юнктури у відносинах між Україною і ЄС загального рівня. Регіональна і локальна інтеграція через транскордонне співробітництво розширить базу включення України до загальноєвропейських інтеграційних процесів.

7. Формування стратегічного програмно-цільового підходу для підвищення ефективності транскордонного економічного співробітництва має виходити з того, що з поглибленням процесів світогосподарської глобалізації та європейської інтеграції існують реальні можливості переходу до якісно вищого рівня транскордонного економічного співробітництва України. Важливим у цьому зв’язку є перехід до стратегічного планування і програмно-цільових принципів з метою трансформації моделі транскордонних економічних відносин з переважно торговельної та виробничо-інвестиційної на інноваційно-інвестиційну, яка найбільшим чином відповідає сучасним і перспективним тенденціям економічного розвитку в контексті поглиблення процесів глобалізації та європейської інтеграції. Також є можливим послідовно й поетапно через формування структури системи транскордонних науково-технологічних зв'язків у вигляді інноваційної моделі співробітництва прикордонних регіонів та через політику зустрічного трансферу технологій забезпечити гідну та ефективну участь України у прогресивних формах і видах міжнародних економічних відносин, світового технологічного та інноваційного розвитку.

Публікації автора:

У провідних наукових фахових виданнях:

  1. Мадяр Р.О. Типологія прикордонних регіонів Європи / Р.О.Мадяр // Науковий вісник ЗакДУ. Серія „Економічні науки”. – 2005. – №5. – С. 240–245.

  2. Мадяр Р.О. Нові види джерел дослідження транскордонного економічного співробітництва в Україні / Р.О.Мадяр // Наук. вісник ЗакДУ. Серія „Економічні науки”. – 2006. – №6. – С. 55–67.

  3. Мадяр Р.О. Проблеми транскордонного економічного співробітництва в умовах безпосереднього сусідства України з ЄС / Р.О.Мадяр // Наук. вісник УжНУ. Серія „Економіка”. Спец. вип.: Транскордонне співробітництво в умовах розширення ЄС на Схід. – 2006. – №20. – С. 132–139.

  4. Мадяр Р.О. Стратегічний підхід до розвитку транскордонного економічного співробітництва України після розширення ЄС / Р.О.Мадяр // Зб. наук. пр. / ІСЕМВ НАН України; відп. ред. В.Є.Новицький. – Вип. 50. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2006. – С. 42–52.

  1. Мадяр Р.O. Прикордонні регіони в умовах поглиблення європейської економічної інтеграції: основні види і типи / Р.О.Мадяр // Вісник Тернопільського національного економічного університету. – 2007. – №2. – С. 113–123.

  2. Мадяр Р.О. Методологічно-теоретичне підґрунтя аналізу транскордонного співробітництва в Україні / Р.О.Мадяр // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. пр. / Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Інститут міжнародних відносин. – Вип. 66. У двох част. Частина І. – К.: ІМВ КНУ ім. Т.Шевченка, 2007. – С. 71–78.

  3. Мадяр Р.О. Транскордонне співробітництво як чинник зближення України з Євросоюзом / Р.О.Мадяр, О.С.Станков // Науковий вісник УжДІІЕП. Серія „Економічні науки”. – 2004. – №4. – С. 125–131 (Особистий внесок дисертанта: на основі аналізу фактологічних та наукових джерел, а також вітчизняної практики проаналізовано розвиток транскордонного співробітництва на західному напрямі України та його місце в активізації зовнішньоекономічних відносин; розроблено узагальнені рекомендації щодо інтенсифікації транскордонного співробітництва даного напряму, що обумовлено зовнішньополітичною стратегією зближення України з ЄС).

В інших виданнях:

  1. Мадяр Р.О. Політика європейської спільноти щодо транскордонного співробітництва з Україною після розширення ЄС / Р.О.Мадяр, Є.Б.Кіш // Наук. вісник ЗакДУ. Серія „Економічні науки”. – 2005. – №5. – С. 148–152 (Особистий внесок дисертанта: проаналізовано інструменти розвитку сусідських стосунків у контексті політики європейської спільноти щодо об'єднання елементів транскордонного співробітництва та регіонального розвитку прикордоння; з метою зближення рівня розвитку територій, розділених державними кордонами, запропоновано формування в Україні згідно з європейськими стандартами транскордонного співробітництва як цілісної системи з чітко визначеними на дво- та багатосторонньому рівнях головними напрямами і науково обґрунтованими, взаємовигідними конкретними транскордонними програмами і проектами для спільної реалізації).

  2. Мадяр Р.О. Дослідження теоретичних засад транскордонного співробітництва в Україні / Р.О.Мадяр // Наук. вісник ЗакДУ / Навчально-науковий інститут філософії та євроінтеграційних досліджень. Серія „Історія”. – Вип. 1: Міжнародні відносини та інтеграційні процеси в Україні: стан, проблеми, перспективи. – 2006. – С. 16–22.