Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


880. Урбан Оксана Анатоліївна. Транскордонне співробітництво України як форма розвитку європейської економічної інтеграції: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Урбан О.А. Транскордонне співробітництво України як форма розвитку європейської економічної інтеграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню проблем та перспектив розвитку транскордонного співробітництва України як чинника, що сприяє прискоренню загальноєвропейської інтеграції. У роботі здійснено аналіз концепцій міжнародної економічної інтеграції провідних шкіл та напрямів світової економічної думки з широким застосуванням методології, яка базується на використанні макроекономічного інструментарію. Здійснено оцінку передумов розвитку транскордонних інтеграційних процесів. Виявлено вплив транскордонного співробітництва на соціально-економічний розвиток регіону. Подано рекомендації щодо подальшого розвитку транскордонного співробітництва українських прикордонних регіонів. Зокрема розроблено складові стратегії прикордонного співробітництва Волинської області, а також запропоновано створення єврорегіонів “Слобожанщина” та “Сян”. У роботі досліджено вплив регіонального співробітництва на прискорення загальнодержавної економічної інтеграції європейських держав.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, яка виявляється в з’ясуванні основних передумов та чинників розвитку транскордонного співробітництва українських прикордонних регіонів як важливої форми входження України в єдиний європейський економічний простір.

  1. В економічній теорії точиться гостра полеміка з приводу причин і наслідків участі країни у міжнародних економічних відносинах. Більшість економістів уважають, що існують незаперечні докази того, що вільна торгівля і відкритість економіки загалом веде до економічного зростання. Дослідження розвитку країн з перехідною економікою показує, що ті з них, які проводять відкриту економічну політику, демонструють вищі темпи економічного зростання порівняно з тими, що покладаються на обмеження імпорту для захисту національної економіки. Взаємовигідні спеціалізація і торгівля між країнами можливі доти, доки внутрішня альтернативна вартість виробництва будь-яких благ є різною.

  2. Міжнародна економічна інтеграція зближує національні економіки, виникають глибокі зв’язки між ними, що веде до створення так званих великих регіонів як сукупності сусідніх держав, пов’язаних міжнародним поділом праці. Водночас формуються “малі” регіони як цілісна частина території держави, що підтримують і розвивають активні економічні стосунки з малими регіонами інших держав. На цій підставі виокремлено три рівні просторової інтеграції – макро-, мезо- та мікроінтегральну. Транскордонне співробітництво розглядаємо як мезорегіональний рівень міжнародної економічної інтеграції.

  3. Транскордонний регіон доцільно трактувати як сукупність суміжних прикордонних регіонів сусідніх держав, тоді як прикордонний регіон – відокремлену територію однієї держави, що межує з іншою. Основна відмінність між прикордонним та транскордонним співробітництвом полягає в тому, що, по-перше, прикордонне співробітництво відбиває співпрацю прикордонного регіону з будь-яким регіоном іншої держави, тоді як транскордонне - лише суміжних регіонів. По-друге, прикордонне співробітництво в деяких випадках відображає співпрацю між окремими територіями (містами, селищами та ін.), які не є регіонами, а тому його не завжди можна тлумачити як міжрегіональне співробітництво. Транскордонне співробітництво завжди є формою міжрегіональної співпраці.

  4. Транскордонне співробітництво, на думку дисертанта, є спільною соціально-еколого-економічною, політичною та гуманітарною співпрацею прилеглих прикордонних регіонів суміжних держав. Передумовами розвитку транскордонних інтеграційних процесів є відповідні: природно-ресурсний потенціал регіонів, стан у них екології, економічний і трудовий потенціал, рівень розвитку інфраструктури, узгоджена нормативно-правова база, мовна, релігійна, культурна подібність. Важливим чинником розвитку транскордонного співробітництва нині стають науково-технічні досягнення регіонів, їхня спеціалізація на прогресивній техніці та наукомістких технологіях.

  5. Розвиток прикордонної регіональної кооперації як складової інтеграційних процесів передбачає делегування більших повноважень адміністративним територіям, що дасть змогу оперативніше реагувати на потреби цих територій, в тому числі у межах відповідного транскордонного об’єднання. Ефективність співробітництва в рамках єврорегіону забезпечується, при умові послідовної реалізації принципу інтеграції держав, через інтеграцію регіонів, а не навпаки. Отже, необхідно створити середовище, в якому пріоритет повинен надаватися реалізації регіональних інтересів. При цьому інтереси держави реалізуються не прямо, а опосередковано, через реалізацію інтересів прикордонних регіонів.

  6. Досвід транскордонних об’єднань Західної та Центрально-Східної Європи свідчить про ефективність транскордонної форми співпраці для подальшого поглиблення загальноєвропейської інтеграції. Нижчі форми інтеграції прискорюють розвиток вищих. Транскордонне співробітництво є одним із пріоритетних напрямів розвитку європейської інтеграції, бо сприяє підвищенню рівня зайнятості населення прикордонних регіонів, збільшенню обсягів експортно-імпортних операцій, пожвавлює розвиток дрібного бізнесу та прискорює міждержавну економічну інтеграцію. Формування транспортної та фінансової інфраструктури прикордонних і транскордонних регіонів сприяють формуванню “Європи без кордонів”.

7. Для прискорення розвитку транскордонного співробітництва необхідна, на думку дисертанта, добре продумана регіональна політика, яка враховує особливості регіонів. Створення на прикордонних територіях України єврорегіонів сприяє налагодженню добросусідських господарських відносин з прилеглими територіями сусідніх держав та розвиткові прикордонних територій, які нерідко відстають в економічному розвиткові від центральної частини країни. Транскордонне співробітництво Волинської області з регіонами сусідніх держав позитивно впливає на якісні та кількісні показники розвитку в області малого бізнесу, підвищує рівень добробуту населення, збільшує обсяги залучення прямих іноземних інвестицій. Після вступу Польщі до ЄС характер транскордонного співробітництва Волинської області в рамках Єврорегіону „Буг” у короткостроковій перспективі пригальмується. Проте у довгостроковій - ми плануємо підвищення ефективності транскордонного співробітництва, що проявиться у розвитку валютно-фінансової інтеграції прикордонних регіонів Польщі та України, збільшенні обсягів капіталовкладень в економіку Волинської області, розвитком сфери туризму, відпочинку, оздоровлення та гуманітарного співробітництва. Наявний потенціал прикордонних регіонів України використовується недостатньо. Зокрема, повністю відсутня транскордонна співпраця східних територій України з сусідніми областями Росії. Східні прикордонні регіони України характеризуються високими показниками СЕЕ розвитку, проте допоки не беруть участі у транскордонному співробітництві. Це частково пояснюється стратегічною спрямованістю України на співпрацю із європейськими країнами, а отже і на подальший вступ до ЄС. Доцільно також поглиблювати економічні зв’язки у межах сформованого Карпатського єврорегіону.

Публікації автора:

  1. Федосова О.А. Діяльність транскордонних об’єднань в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Вип.ХХІХ. В 2-х т. / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор М.І.Долішній. – Львів-Луцьк: Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин.держ.ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – Т.1. С.216 –221.

  2. Федосова О.А. Проблеми становлення транскордонного співробітництва між Україною та Польщею // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Логістика. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”. - 2001. № 424. - С. 361 - 366.

  3. Федосова О.А. Соціально-економічний розвиток транскордонного регіону (на прикладі Волинської області) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону (Щорічник наукових праць). Випуск ХХХІ /НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік М.І.Долішній. – Львів, 2001. – С. 149- 152.

  4. Федосова О.А. Транскордонне співробітництво як форма розвитку Європейської інтеграції // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Ринкова трансформація економіки”. Випуск VII: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2001. –С. 87-94.

  5. Федосова О.А. Відтворення трудових ресурсів у прикордонних регіонах // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія “Зайнятість, праця та соціальна інфраструктура”. Випуск VIII. № 3: Збірник наукових праць. - Луцьк: Надстир’я, 2002. – С.143-147.

  6. Федосова О.А. Застосування європейського досвіду транскордонного співробітництва в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність (Збірник наукових праць). Випуск 6 (ХХХVII) НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2002. –С.163-169.

7. Князьков О., Федосова О. Транскордонні відносини у західному регіоні України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізми реалізації (Збірн. наук. праць). Вип.5 (ХХХVI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. академік НАН Україн М.І.Долішній. – Львів, 2002. – С.189-199.

8. Федосова О.А. Стратегія розвитку Волинської області в рамках транскордонної співпраці // Науковий вісник ВДУ. Серія економічних, географічних наук. - Луцьк: Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки. - 2003. - №7. - С. 59-65.

9. Урбан О.А. Розвиток спеціальних економічних зон на території України // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали ІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених ( 9-12 квітня 2003 р., м.Київ) / Уклад.А.П.Білошапко, Р.В.Корпан, О.П.Корнута. – К.: Пошуково-видавниче агентство “Книга пам’яті України”, 2003. – С.529-530.

10. Урбан О.А. Проблеми трактування категорії “транскордонне співробітництво” // Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку: Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 7-8 травня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.302-303.

11. Урбан О.А. Залучення інвестицій у прикордонні регіони // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Тези доповідей (30-31 травня 2003 р.) / Відп.ред. Слав'юк, - Луцьк 2003. - С.128-130.

12. Урбан О. Недосконалість вітчизняного законодавства як одна з проблем неефективного функціонування спеціальних економічних зон та єврорегіонів в Україні // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 24-25 жовтня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.273-274.