Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Мікула Надія Анатоліївна. Транскордонне співробітництво в умовах інтеграційних процесів України : Дис... д-ра екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2005. — 434арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 358-381.



Анотація до роботи:

Мікула Н.А. Транскордонне співробітництво в умовах інтеграційних процесів України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2005.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретико-методичних положень та розробці методичних і практичних рекомендацій щодо поглиблення транскордонного співробітництва та формування регіональної політики його розвитку.

На захист представлені теоретико-методологічні засади транскордонного співробітництва, які охоплюють закономірності та специфічні особливості транскордонних регіонів; принципи, чинники та організаційні форми транскордонного співробітництва. На основі узагальнення європейського та вітчизняного досвіду визначені об'єкти регіональної політики розвитку транскордонного співробітництва та механізми її реалізації в Україні. Основною метою цієї політики є сприяння підвищенню життєвого рівня мешканців прикордоння шляхом використання природно-ресурсного потенціалу транскордонного регіону і можливостей співробітництва.

У роботі представлені концепція транскордонного регіону та методологічна схема його дослідження як специфічного територіального утворення, що дозволяє проводити системне вивчення з метою виявлення спільних проблем і вибору ефективних шляхів їх вирішення, зокрема при організації єврорегіону. Схема базується на закономірностях формування та розвитку транскордонного регіону, а також враховує специфічні аспекти функціонування різноманітних суб'єктів, що знаходяться по обидва боки кордону.

Запропоновані методичні рекомендації щодо оцінки ефективності транскордонного співробітництва та діяльності єврорегіонів, а також щодо формування транскордонної статистики. Розроблені пропозиції щодо програмування розвитку транскордонного співробітництва області.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та представлено авторський варіант вирішення важливої наукової та прикладної проблеми – розробку теоретико-методологічних основ транскордонного співробітництва та методичних рекомендацій щодо формування регіональної політики його розвитку з метою підвищення життєвого рівня населення прикордоння та європейської інтеграції.

  1. В умовах глобалізації та регіоналізації світової економіки зростає роль регіонів держав у вирішенні проблем покращання якості життя населення. Особлива увага приділяється транскордонним проблемам, вирішення яких пов'язане з розвитком теоретико-методологічних засад, систематизацією організаційних форм, розробкою регіональної політики в сфері транскордонного співробітництва, які повинні базуватися на рекомендаціях Ради Європи та Європейського Союзу.

  2. У дослідженнях транскордонного співробітництва треба виходити з того, що це багатогранна наукова та прикладна проблема. По-перше, транскордонне співробітництв є чинником інтеграційного процесу, що сприяє досягненню вільного переміщення товарів, людей та капіталів через кордон. По-друге, транскордонне співробітництв сприяє мобілізації місцевих ресурсів та їх ефективному використанню з метою підвищення життєвого рівня населення прикордонних територій. По-третє, транскордонне співробітництво робить можливим об'єднання зусиль для вирішення спільних проблем у транскордонному регіоні. По-четверте, транскордонне співробітництво відіграє важливу роль як „полігон" для випробовування та адаптації європейського законодавства, інструментарію підвищення ролі регіонів, механізмів фінансової підтримки.

  3. Процес інституціального забезпечення транскордонного співробітництва в Україні доцільно здійснювати за наступними етапами: створення законодавчого середовища; інституційне забезпечення ТКС (основні та допоміжні структури): формування громадянського суспільства в контексті розвитку ТКС (поінформованість населення та залучення до активної співпраці громадян); формування регіональної політики розвитку транскордонного співробітництва.

  1. Дослідження показали, що розвиток транскордонного співробітництва на основі відповідних теоретико-методологічних засад, урахування закономірностей та специфіки розвитку транскордонних регіонів; принципів, чинників та організаційних форм транскордонного співробітництва та вироблення науково обґрунтованої регіональної політики ТКС сприяє підвищенню ефективності вирішення проблем прикордоння.

  2. Транскордонне співробітництво сприяє розширенню національних законодавчих рамок в отриманні благ з транскордонних ринків. Автор розуміє їх як об'єднані національні регіональні ринки товарів, послуг, капіталів, праці, якими неформально користуються громадяни сусідніх територій для задоволення власних потреб (домашнє господарство) в межах діючого національних та міжнародного законодавств. Воно зумовлює формалізацію відносини у транскордонному регіоні, залучаючи, крім громадян, інші господарюючі суб'єкти та установи, сприяє інтеграції транскордонного регіону.

  3. Дослідження інституційного забезпечення транскордонного співробітництва, що включає міжнародні інституції, територіальні органи влади, агенції регіонального розвитку та єврорегіони, дозволило уточнити їх функції. Суб'єктами транскордонного співробітництва є територіальні громади або органи влади, які безпосередньо його здійснюють, зокрема у формі єврорегіонів. Держава та центральні органи влади, укладаючи угоди про транскордонне співробітництво, підписуючи декларації та приєднуючись до європейських конвенцій, забезпечують нормативно-правове середовище для здійснення транскордонного співробітництва та розробляють програми його підтримки. Міжнародні регіональні організації, агенції регіонального розвитку сприяють розвитку транскордонного співробітництва.

  4. Здійснена систематизація єврорегіональних структур на внутрішні єврорегіони ЄС, єврорегіони на зовнішніх кордонах ЄС і єврорегіони між постсоціалістичними країнами, а також виявлені характерні особливості кожної групи щодо цілей співпраці, фінансових механізмів, організаційної структури дають можливість обрати основні шляхи підвищення ефективності транскордонного співробітництва, удосконалити структуру єврорегіонів України.

  5. Для обґрунтування управлінських рішень та для ефективної координації дій з метою визначення та подальшого вирішення спільних проблем у транскордонному регіоні необхідно проводити дослідження не лише прикордонних територій, а й транскордонного регіону як специфічного територіального утворення. Запропонована методологічна схема дослідження транскордонного регіону базується на закономірностях його формування та розвитку, а також враховує специфічні аспекти функціонування суб'єктів господарювання, розташованих по обидва боки кордону, а за необхідності – створення єврорегіону.

  6. В роботі подається авторське бачення місця транскордонної статистики в статистичній системі України, а також пропонуються непрямі методи оцінки ефективності транскордонного співробітництва та єврорегіонів, для яких можна використати показники прикордонної торгівлі, взаємної зовнішньої торгівлі та інвестиційної діяльності, обсяги фінансової підтримки з міжнародних фондів та структур, суспільні ефекти від реалізації заходів та транскордонних проектів, показники якості життя мешканців прикордоння, а також темпи їх зростання порівняно із іншими регіонами та середніми у країні.

  7. Виконана в роботі оцінка системи фінансування заходів (проектів) у різних єврорегіонах Європи дає можливість зважити потенційні можливості отримання міжнародної допомоги єврорегіонами України та намітити необхідні для цього кроки (заходи) з української сторони на державному та територіальному рівнях, а також використати результати оцінки при формуванні регіональної політики розвитку транскордонного співробітництва.

  8. Регіональна політика розвитку транскордонного співробітництва визначає стратегію розвитку транскордонних регіонів та транскордонного співробітництва по всьому периметру кордону держави. Вона включає розробку програми використання можливостей транскордонного співробітництва для підвищення життєвого рівня населення прикордоння та прискорення інтеграційних процесів України. Одним із важливих механізмів реалізації регіональної політики транскордонного співробітництва є розробка Концепції спільного розвитку транскордонного регіону, зокрема на рівні області, та організаційно-фінансового забезпечення її реалізації.

  9. Регіональна політика розвитку транскордонного співробітництва як цілеспрямована діяльність держави та територіальних органів влади: 1) повинна бути складовою розділу "Регіональна політика" в Стратегії соціально-економічного розвитку держави та враховувати основні положення зовнішньої та зовнішньоекономічної політики; 2) має бути багаторівневою: формуватися на міжнародному, національному, регіональному та локальному рівнях; 3) має визначати законодавчі та інституційні рамки, базуватися, окрім загальних принципів, на специфічних, мати спеціалізовані інструменти, власні організацію, методи та форми її розробки та реалізації.

Публікації автора:

Монографії

  1. Мікула Н. Єврорегіони: досвід та перспективи. Монографія. – Львів: ІРД НАН України, 2003. – 222 с. (10,31 д.а.).

  2. Мікула Н. Міжтериторіальне та транскордонне співробітництво. Монографія. – Львів: ІРД НАН України, 2004. – 395 с. (17,83 д.а.).

  3. Регіональна політика: методологія, методи, практика /НАН України. ІРД. Редкол.: відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2001. - 719 с. (34,26 д.а.). Особистий внесок: с. 654-697. Розділ 13. Зовнішньоекономічна діяльність регіонів. Показані роль та місце регіонів у зовнішньоекономічній політиці держави, а також методологічні та правові передумови розвитку транскордонного співробітництва і його організаційні форми. (1,5 д.а.).

  4. Мікула Н. Розділ 6. Розвиток комунікаційної інфраструктури у прикордонному регіоні та його особливості // Інфраструктурне забезпечення конкурентної економіки (методологія і механізми). Монографія / НАН України. ІРД. / Кол. авт. За ред. П.Бєлєнького. – Львів, 2002. - С.216-263. (16,67. д.а. /2,5 д.а.).

  5. Регіональна політика та механізми її реалізації. Монографія. / Кол. авт. За ред. акад. НАН України М.І.Долішнього. – К.: Наукова думка, - 503с. - С.327-358. (31,89 д.а.). Особистий внесок: запропоновані підходи до формування регіональної політики у прикордонних областях, показані стан та можливості розвитку прикордонної інфраструктури, зокрема облаштування кордону (1.5 д.а.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Бєлєнький П., Мікула Н., Герич П. Транскордонне співробітництво: проблеми і перспективи. Препринт / НАН України. ІРД. - Львів: 1996. -75с. (4,5 д.а.) Особистий внесок: визначені суть, основні засади та шляхи розвитку транскордонного співробітництва.

  2. Мікула Н., Лилик І. Вихід на зовнішній ринок: регіональний аспект. // Економіка України. – 1992 - № 3. - С.82-86 (1 д.а.). Особистий внесок: аналіз зовнішньої торгівлі Львівської області, її структура та вибір шляхів підвищення експортного потенціалу області.

  3. Мікула Н. Пріоритетні напрямки розвитку прикордонного співробітництва України і Польщі. // Проблеми співробітництва прикордонних територій України і Польщі. Бюл. № 3. - Варшава, Київ, 1993. – С. 224-229 (0.6 д.а.)

  4. Мікула Н., Бєленький П. Підходи до формування концепції транскордонного співробітництва області. У зб. Проблеми транскордонного співробітництва. - Львів, 1995. - С.4-13. (1 д.а.). Особистий внесок: чинники, що визначають пріоритетні напрями транскордонного співробітництва.

  5. Мікула Н. Концептуальні підходи розвитку транскордонного співробітництва Львівщини. // Проблеми співробітництва прикордонних територій України і Польщі -ІІ. Бюл. №9. - Варшава-Київ, 1995. - С.181-183, (0.4 д.а.).

  6. Мікула Н. Rozwoj infrastruktury komunicacyjnej w prygranicznych regionach Ukrainy i Polski // Euroregion Bug, t.2, Lublin, 1996. – С. 99-106 (на польській мові), (0.6 д.а.). Розвиток комунікаційної інфраструктури у прикордонних регіонах України та Польщі // Єврорегіон "Буг", т. 2. Люблін

  7. Мікула Н., Габрель М. Проблемний каталог регіону - нові підходи до територіальної політики // Регіональна економіка - 1997. - Т.2. – С. 87-92 (0,8 д.а.). Особистий внесок: запропоновані методи формування проблемного каталогу регіону.

  8. Бєлєнький П.Ю. Мікула Н.А. Зовнішньоекономічна діяльність регіонів. /Щорічник наук. праць. Вип. ІІ. – Львів: НАН України. ІРД, 1997. - С.152-164. (1.1 д.а.). Особистий внесок: запропоновано оцінку зовнішньоекономічної діяльності регіону за трьома напрямами: зовнішня торгівля; інвестиційна діяльність; міжрегіональне та транскордонне співробітництво.

  9. Мікула Н. Wspolpraca miedzyregionalna – droga integracji Ukrainy ze swiatowym systemmem gospodarczym. / Strategicne znachenie polskey granicy wschodniey I polskiego pogranicza wshodnego. T.3, PAN, inst. Geograf., 1997, - С. 61-73 (на польській мові), (1,0 д.а.). Міжрегіональне співробітництво – шлях інтеграції України до світової господарської системи.

  10. Мікула Н. Організаційно-фінансовий механізм міжрегіональної та транскордонної співпраці // Вісник Тернопільської акад. народного господарства. – 2000. - № 7, - С.131-134, (0,5 д.а.)

  11. Бєлєнький П.Ю., Мікула Н.А. Формування та розвиток системи міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Україні. // Регіональна економіка. - 2001. - № 3. - С.61-74 (1,0 д.а.) Особистий внесок: дана оцінка стану міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Україні, показані чинники, що гальмують їх розвиток, та запропоновані шляхи формування цілісної системи міжрегіонального та транскордонного співробітництва.

  12. Бєлєнький П.Ю., Мікула Н.А. Теоретико-методичні основи формування зовнішньої стратегії областей // Зб. наук. праць. - Донецьк, ДНУ, 2002. – С. 166-169. (0,3 д.а.) Особистий внесок: підходи щодо визначення об'єктів стратегії зовнішньої діяльності області.

  13. Мікула Н. Про основні проблеми та заходи щодо активізації розбудови транспортних коридорів в Україні // Економіст. – 2002. -№ 6. - С. 78-81 (1,0 д.а.).

  14. Мікула Н. Транскордонне співробітництво та облаштування кордону // Економіка промисловості. - 2000. - №3. - С. 44-52 (1,0 д.а.).

  1. Мікула Н. Перспективи участі областей України у єврорегіонах // Економіка промисловості. – 2003. - №1. - С. 34-40 (1,0 д.а.).

  2. Бєлєнький П., Мікула Н. Методологічні аспекти міжтериторіального та транскордонного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура. Зб.наук. пр.: Вип. 6 (ХХХVІІ) / НАН України. ІРД. - Львів, 2002. – 667 с. - С. 9-20. (1,1 д.а. / 0,8 д.а.). Особистий внесок: показані місце та роль міжрегіонального та транскордонного співробітництва у зовнішній діяльності прикордонних областей.

  3. Мікула Н. Основні методичні підходи до оцінки діяльності єврорегіонів. // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Зб. наук. пр. - Донецьк: ДонНУ, 2003. – 788 с. - С.584-587. (0,3 д.а.).

  4. Долішній М., Демченко В., Мікула Н. Концептуальні підходи до створення польсько-українського єврорегіону “Сян" на основі узагальнення досвіду єврорегіонів на західному кордоні Польщі // Регіональна економіка. - 2003. - № 1. - С. 69-82, (1 д.а.). Особистий внесок: на основі аналізу діяльності єврорегіонів Західної та Східної Європи виділені чинники, що негативно впливають на діяльність "Карпатського єврорегіону" і запропоновано формування більш ефективної структури транскордонного співробітництва на українсько-польському кордоні.

  5. Долішній М.І., Мікула Н. Перспективи розвитку єврорегіональної співпраці в Україні // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. Сб. научн. тр. - Донецк: ДонНУ, 2003. - С. 61-65. (0,3 д.а.). Особистий внесок: поданий аналіз функціонування єврорегіонів за участю областей України і запропоновані шляхи їх подальшого розвитку.

  6. Мікула Н. Організаційні та фінансові чинники формування єврорегіонів // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід ЄС та його адаптація до умов України. Зб. наук. пр. Вип.5 (ХLIII). В 3 ч / ІРД НАН України. - Львів, 2003.- Ч.ІІ - С. 92-103 (1 д.а.)

  7. Мікула Н. Щодо активізації участі України у європейських структурах з питань транскордонного співробітництва // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв'язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Зб. наук. пр. Ч. ІІ. - Донецьк: ДонНУ, 2004. - С.762-766. (0,3 д.а.).

  8. Мікула Н., Демченко В. Деякі аспекти розвитку міжрегіонального та транскордонного співробітництва у Карпатському регіоні // Podnikatel'ske prostredie a regionalne aspekty rozvoja / zb. Studii pod red. P.Kuzmisin. – Presov: ManaCon, 2003. – С.189-199 (0,8 д.а). Особистий внесок: запропоновані пріоритетні напрями розвитку міжрегіонального та транскордонного співробітництва на українсько-польсько-словацькому кордоні.

  9. Мікула Н. Проблеми трансплантації інституту транскордонного співробітництва в Україні // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами Юго-Восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУУАМ. Сб. научн. тр. - Донецк-Мариуполь: ДонНУ, 2004. с. (0,3 д.а.).

  10. Мікула Н. Особливості формування регіональної політики розвитку транскордонного співробітництва // Проблеми розвитку зовнішньо-економічних зв'язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. Зб. наук. пр. - Донецьк: ДонНУ, 2005. - С.159-165. (0,35 д.а.).

  11. Мікула Н. Статистична оцінка ефективності транскордонного співробітництва // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у регіоні: методологічний підходи. (Щорічник наук. пр.). Вип. 4'2004 / НАН України. ІРД. Редкол.: відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. - Львів, 2004.- С. 157-167 (1,0 д.а.).

  12. Мікула Н. Теоретико-методологічні та практичні аспекти функціонування єврорегіонів // Регіональна економіка. – 2004. - № 4. – С.53-64 (1,0 д.а.).

Інші публікації, пов'язані з науковими результатами дисертаційного дослідження

  1. Мікула Н.А. Організаційні та фінансові чинники формування єврорегіонів в умовах глобалізації// Регіональна політика. Текст лекцій. / ЗНЦ НАН та МОН України, ІРД НАН України. Редкол.: за ред. акад. НАН України М.І.Долішнього. –Львів: Ліга-Прес, 2003, - С.172-193. (27,9 д.а. / 2,4 д.а. ).

  2. Мікула Н. Кордон: зона особливої уваги //Діло. - 1993. - № 40 (0.5 д.а.).

  3. Мікула Н. Про необхідність державного регулювання транскордонного співробітництва. Матер. міжн. конф. "Єврорегіон Буг - проблеми і перспективи транскордонного співробітництва", 1995 (0.3 д.а.)

  4. Бєлєнький П.Ю. Мікула Н. Про забезпечення підвищення ефективності міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Україні // Зовнішньо-економічний кур'єр. – 2001.- №.1-2. - С. 9-13 (1.0 д.а.) Особистий внесок: запропоновані шляхи підвищення ефективності транскордонного співробітництва

  5. – 65. Публікації за темою дисертації: статті, тези доповідей, методичні матеріали.