Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Ботаніка


255. Солоненко Валерій Іванович. Trifolium ambiguum Bieb.(Fabaceae): біоморфологічні та екологічні особливості, інтродукція в Лісостепу України: дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Солоненко В.І. “Trifolium ambiguum Bieb. (Fabaceae): біоморфологічні та екологічні особливості, інтродукція в Лісостепу України” Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.05 ботаніка. Національний ботанічний сад ім.М.М.Гришка НАН України, Київ, 2004.

У дисертації викладено результати досліджень біологічних та морфологічних особливостей рослин степового екотипу T. аmbiguum в природних умовах та при інтродукції в Лісостепу. Встановлено, що T. ambiguum є каудексово-кореневищним полікарпіком з напіврозетковими симподіальними надземними пагонами. З’ясовано основні закономірності онтоморфогенезу рослин T. аmbiguum на першому та наступних роках життя. Виявлено особливості розвитку каудексу, кореневищ, коренів та парціальних кущів. Описано нові типи додаткових коренів та розглянуто особливості симбіозу й формування бульбочок у рослин T. аmbiguum. З’ясовано біолого-мофологічні особливості фаз цвітіння і плодоношення та зв’язки між насіннєвою продуктивністю рослин і біологічною нерівноцінністю суцвіть в межах генеративного пагону. Встановлена реакція T. ambiguum на строки сівби й живлення та тривалість використання. Визначені показники продуктивності та хімічний склад рослин T. ambiguum в культурі в умовах Лісостепу України. З’ясовано динаміку та етапи розвитку T. аmbiguum в умовах культури.

  1. З’ясовано основні біолого-морфологічні та екологічні особливості степового екотипу Trifolium ambiguum в природі та при інтродукції в умовах Лісостепу. Встановлено, що T. ambiguum є трав'янистим, каудексово-кореневищним полікарпіком з напіврозетковими симпо-діальними пагонами.

  2. За характером пагоноутворення в перший рік життя рослини T. ambiguum являють собою озимо-яру популяцію з надто повільним темпом розвитку, який включає такі періоди: проростання, поява листкової розетки та галуження. Галуження головного пагону розпочинається у фазі 12–15 листка.

  3. Проростання T. ambiguum є епігеальним. Сім’ядолі функціонують до появи 5-го листка і є органами асиміляції. При сівбі у ІІІ декаді травня забезпечуються добра перезимівля та потужний розвиток рослин на другому році життя.

  4. Другий рік життя рослин є найважливішим етапом у становленні біоморфи T. ambiguum в культурі завдяки розвитку каудекса, плагіотропних кореневищ, парціальних кущів та потужної кореневої системи, переважно з додаткових коренів.

  5. Кореневища Т. ambiguum мають два періоди росту — весняний та осінній. Завдяки активному росту кореневищ восени вид можна характеризувати як типовий експлерент, який може викори-стовуватись в якості багаторічного бобового компонента пасовищ та луків та здатний за рахунок розвитку парціальних кущів заміщувати види, які випадають з травостою.

  6. Коренева система T. ambiguum змішана, інтенсивного типу, з проникненням на глибину понад 2,5 м на другому році життя. В складі кореневої системи виділяються чотири групи коренів: головний чи стрижневий корінь; додаткові мичкуваті корені на вузлах кореневищ; додаткові стрижнеподібні корені на кореневищах та додаткові стрижнеподібні корені парціальних кущів.

  7. Особливостями цвітіння рослин T. ambiguum є формування біологічно нерівноцінних суцвіть в складі генеративного пагону, зміна форми суцвіття, кольору квіток й аспекту посівів та розтягнутий період цвітіння. Голівки, як складові генеративних пагонів, різняться за кількістю квіток, а згодом — характером обсі-меніння та масою насіння. Найбільш продуктивними є перші два суцвіття (№1, №2), які забезпечують основу насіннєвої продуктив-ності рослин.

  8. Рослини T. ambiguum в умовах інтродукції мають низьку симбіотичну взаємодію з місцевими штамами різобіуму і з другого року життя проявляють ознаки азотного голодування. Важливим біологічним пристосуванням виду є створення зони симбіозу на додаткових мичкуватих коренях на другому і наступних роках життя. Корені даної групи поліпшують ґрунтове живлення та створюють тривалу зону інокуляції рослин, що є видовою особливістю T. аmbiguum.

  9. В умовах Лісостепу України потенційна урожайність надземної маси конюшини мінливої становить до 56 т/га та насіння — 200 кг/га. Найбільший урожай насіння T. ambiguum можливо одержати лише з першого укосу, на відміну від виду місцевої флори — T. pratense. Враховуючи продуктивний потенціал T. ambiguum та наявність у нього цілого комплексу позитивних господарчих ознак, інтродукцію даного виду Trifolium в умовах Лісостепу України вважаємо доцільною.

  10. Розвиток рослин T. ambiguum в умовах культури складається з трьох етапів. Перший етап — прегенеративний період у перший рік життя. Збільшення цього періоду за рахунок весняної сівби посилює потужність розвитку рослин. Другий етап відповідає другому році життя, який характеризується інтенсивним ростом, що призводить до утворення клонів і переходом до репродуктивного періоду. Третій етап включає третій і наступні роки життя. Особливістю розвитку на цьому етапі є поступове наростання потужності парціальних кущів та збільшення їх чисельності в складі клонів.

Публікації автора:

1. Солоненко В.І. Динаміка формування надземних та підземних органів конюшини мінливої в умовах Лісостепу України //Корми і кормовиробництво. – К.: Аграрна наука, 1998. – № 45. – С. 129-132.

2. Солоненко В.І. Морфобіологічні особливості Trifolium ambiguum Bieb. у фазах цвітіння й плодоношення в умовах Лісостепу України //Інтродукція рослин. – К., 2002. – № 1. – С. 93-96.

3. Солоненко В.І. Особливості органогенезу Trifolium ambiguum Bieb. першого року життя за різних строків посіву //Інтродукція рослин. – К., 2002. – № 3-4. – С. 78-82.

4. Солоненко В.І. Морфогенез у рослин Trifolium ambiguum Bieb. на другому році життя в умовах культури //Інтродукція рослин. – К., 2003. – № 3.– С. 60-63.

5. Бугаев В.Д., Солоненко В.И., Щербина Л.П. Некоторые морфобиологические особенности клевера сходного (Trifolium ambiguum Bieb.) в связи с его интродукцией //Тезисы докладов на III международном симпозиуме “Новые и нетрадиционные растения и перспективы их использования”, 21-25 июня 1999 г. – Москва-Пущино, 1999. – С. 131-133.

6. Солоненко В.І. Особливості росту рослин Trifolium ambiguum Bieb. першого і другого року життя в умовах Лісостепу України //Тези доповідей на ІІ Міжнародній науковій конференції молодих дослідників “Теоретичні та прикладні аспекти інтродукції рослин і зеленого будівництва”, 17-21 червня 2002 р. – Умань, 2002. – С. 185-186.

7. Солоненко В.І. Онтогенез та стратегія розвитку Trifolium ambiguum Bieb. в умовах культури //Тези доповідей на ІІІ Міжнародній науковій конференції молодих дослідників “Теоретичні та прикладні аспекти інтродукції рослин і зеленого будівництва”, 26-29 травня 2002 р. – Біла Церква, 2003. – С. 171-173.