Москаленко Марина Анатоліївна. Церебральний параліч у дітей, які народжені від матерів з серопозитивним та серонегативним варіантом антифосфоліпідного синдрому: дисертація канд. мед. наук: 14.01.15 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Москаленко М.А. Церебральний параліч у дітей, які народжені від матерів з серопозитивним та серонегативним варіантом антифосфоліпідного синдрому. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.15 – нервові хвороби. Харківська медична академія післядипломної освіти, Харків, 2003 р.
У дисертаційній роботі доведено, що одним з етіологічних факторів церебрального паралічу у дитини є антифосфоліпідний синдром матері. Вперше було виявлено клінічні особливості церебрального паралічу, мозкового кровообігу і структурних змін головного мозку у дітей, які народжені від матерів з серопозитивним та серонегативним варіантом антифосфоліпідного синдрому. Розроблено принципи ранньої діагностики церебрального паралічу у цих дітей, які базуються на виявленні передгравідарних і гравідарних, пре- і перинатальних факторів ризику та клінічних особливостей захворювання. У запропонованій моделі патогенезу відбиті основні фактори розвитку органічного ураження центральної нервової системи у дітей, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом: фетоплацентарна недостатність, трансплацентарний перехід антифосфоліпідних антитіл і малий строк гестації. Розроблена терапія і реабілітаційні заходи дозволили підвищити якість лікування в 1,7 разів.
Дисертаційна робота дозволяє розширити уявлення про походження церебрального паралічу, розкриває патогенетичне значення антифосфоліпідного синдрому матері в його розвитку, удосконалює діагностику, лікування і реабілітацію дітей з церебральним паралічем, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом.
Провідною клінічною особливістю церебрального паралічу у дітей, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом, є перевага подвійної геміплегічної форми в сполученні з відставанням у моторному розвитку, гіпотрофією й атрофією м'язів, швидким формуванням контрактур, відсутністю грубих когнітивних розладів, схильністю до частих гострих респіраторних захворювань. Період внутрішньоутробного розвитку у дітей з церебральним паралічем, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом, супроводжується у 80,6 % випадків погрозою переривання вагітності й у 38,7 % випадків - гестозом І та/або ІІ половини вагітності. Ці діти у 81,3 % народжуються недоношеними, а у 50 % народжених у строк відзначається мала вага.
У дітей з церебральним паралічем, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом, у порівнянні з хворими на церебральний параліч, які народжені від матерів без антифосфоліпідного синдрому, при доплерографічному дослідженні судин шиї і головного мозку в 3 рази частіше відзначаються ознаки дефіциту кровообігу по церебральних судинах і в 1,8 разів частіше - внутрічерепна гіпертензія. У цих дітей за даними магнітно-резонансної томографії у 57 % випадків визначаються перивентрикулярні осередки ураження з розширенням бокових шлуночків як результат перенесеної перивентрикулярної лейкомаляції.
Одним з етіологічних факторів церебрального паралічу у дітей є антифосфоліпідний синдром матері, серопозитивний варіант якого виявляється в 42 %, а серонегативний - у 58 % обстежених матерів із клінічними ознаками антифосфоліпідного синдрому.
Розроблено принципи ранньої діагностики церебрального паралічу у дитини, що обумовлений антифосфоліпідним синдромом матері, які базуються на виявленні прегравідарних, пре- і перинатальних факторів ризику, а також клінічних особливостей церебрального паралічу. На підставі цих принципів запропоновано патерн обстеження дітей з церебральним паралічем і їхніх матерів для встановлення зв'язку органічного ураження головного мозку у дитини з антифосфоліпідним синдромом матері.
Розроблено модель патогенезу церебрального паралічу у дітей, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом, в якій відображенні основні фактори розвитку органічного ураження центральної нервової системи: а) фетоплацентарна недостатність внаслідок інфарктів і некрозів плаценти, що викликає хронічну гіпоксію плоду і затримку внутрішньоутробного розвитку; б) можливий трансплацентарний перехід антифосфоліпідних антитіл від матері до дитини, що може викликати порушення гемостазу аж до тромбозу судин головного мозку у дитини; в) малий строк гестації з розвитком внутрішньомозкових геморагій і перивентрикулярної лейкомаляції.
При лікуванні та реабілітації дітей з церебральним паралічем, які народжені від матерів з антифосфоліпідним синдромом, проводяться спеціальні адаптовані фізичні вправи, котрі запобігають швидкому розвитку контрактур; точно дозуються фізичні навантаження, виключаються інтенсивні мануальні впливи; призначаються препарати трофічної дії ("Біотроф-6", АТФ-лонг, неуробекс); використовуються полегшені масажні технології. У зв'язку з порушеннями мозкової гемодинаміки та ліквородинаміки медикаментозне лікування включає препарати: фезам, нікотинову кислоту і гліцерин. Застосування модифікованої терапії дозволило підвищити якість лікування в 1,7 разів.
Публікації автора:
Евтушенко С.К., Москаленко М.А., Евтушенко О.С. О взаимосвязи церебрального паралича с антифосфолипидным синдромом матери // Український медичний альманах. – 2002. – Том 5, №5. – С.39-41.
Особисто дисертанту належить ідея статті, здобувач самостійно розробила модель патогенезу, брала участь в обстеженні хворих, провела аналіз сучасних літературних даних.
Москаленко М.А., Евтушенко С.К., Евтушенко О.С., Майлян Э.А., Иванова М.Ф. Антифосфолипидный синдром матери как одна из причин развития церебрального паралича у детей // Український вісник психоневрології. – 2002. – Том 10, вип. 3 (32). – С.18-19.
Особисто дисертанту належить ідея статті; здобувач здійснила аналіз історій хвороби та підбор методик обстеження дітей з церебральним паралічем; проводила доплерографічне обстеження судин шиї та головного мозку, аналіз отриманих даних.
Москаленко М.А. Модель патогенеза и принципы диагностики церебрального паралича у детей, рожденных от матерей с антифосфолипидным синдромом // Медико-социальные проблемы семьи. – 2003. – Том 8, № 2. – С.92-99.
Москаленко М.А. Особенности психомоторных нарушений и лечение детей с церебральным параличом, рожденных от матерей с антифосфолипидным синдромом // Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2003. – Том 12, № 1. – С.49-53.
Евтушенко С.К., Иванова М.Ф., Москаленко М.А. Антитела к кардиолипину и нарушения мозгового кровообращения при первичном антифосфолипидном синдроме // Вопросы экспериментальной и клинической медицины. – 2002. – Том 1, вып. 6. – С.11-14.
Дисертант приймала участь в інструментальному обстеженні хворих, в аналізі отриманих даних та оформленні статті.
Евтушенко С.К., Евтушенко О.С., Перепечаенко Ю.М., Москаленко М.А. Инсульты у детей и их причины // Журн. неврологии и психиатрии им.С.С.Корсакова (приложение). – 2003. – Вып. 8. – С.30-35.
Здобувач приймала участь у підборі і обстеженні хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи.
Євтушенко О.С., Євтушенко С.К., Москаленко М.А., Дьоміна Т.Н. Генетичні фактори, антигени гістосумісності та антифосфоліпідні антитела в патогенезі розвитку церебрального паралічу // Матеріали 2 Конгресу Української асоціації спеціалістів УЗД в перинатології, генетиці та гінекології „Плід як частина родини”. Сб. тез. – Харків. – 2000. – С.43-45.
Здобувач брала участь в підборі хворих, аналізі отриманих даних та оформленні роботи.
Евтушенко С.К., Евтушенко О.С., Москаленко М.А., Сажнева И.А. Мозговой кровоток у больных с гемипаретической формой ДЦП // Матеріали міжнародної науково-практичної медичної конференції „Проблеми УЗДГ в дослідженні венозної патології мозку та їх вирішення в неврології, психіатрії та педіатрії”. Сб. тез. – Київ. – 2000. – С.37-38.
Особисто дисертантом був здійснений підбор хворих та їх інструментальне обстеження, вона брала участь в лікуванні хворих.
Євтушенко С.К. Євтушенко О.С. Дубовцева О.О., Москаленко М.А. Десять основних причин, що впливають на ріст органічних захворювань нервової системи у дітей і їх можлива керованість з боку медичних працівників // Соціальна педіатрія. Розділ: „Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи”. Вип.1. (Матеріали V Міжнародного Українсько-Баварського симпозіуму). – Київ. – 2001. – С.287-289.
Здобувачем був проведений аналіз сучасних літературних даних, автор надала матеріали особистих спостережень.
Евтушенко С.К., Москаленко М.А., Евтушенко О.С., Майлян Э.А., Иванова М.Ф. Церебральный паралич у детей, рожденных от матерей с антифосфолипидным синдромом // Соціальна педіатрія. Розділ: „Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи”. Вип.1. (Матеріали V Міжнародного Українсько-Баварського симпозіуму). – Київ. – 2001. – С.289-291.
Особисто дисертантом був здійснений підбор хворих, інструментальне обстеження, лікування хворих; здобувач брала участь в лабораторному обстеженні дітей та їх матерів.
Иванова М.Ф., Евтушенко И.С., Москаленко М.А. Клиника, диагностика и классификация неврологических и соматических проявлений антифосфолипидного синдрома у лиц молодого возраста // Матеріали пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченого Року здоров’я. – Тернопіль. – 2001. – С. 304-307.
Дисертант приймала участь в розробці комп’ютерізованої схеми історії хвороби, особисто проводила інструментальне обстеження хворих.
Евтушенко С.К., Иванова М.Ф., Евтушенко И.С., Москаленко М.А. Острые нарушения мозгового кровообращения у лиц молодого возраста с антифосфолипидным синдромом (диагностика, классификация, лечение) // Острые нарушения мозгового кровообращения. Сборник лекций I Республиканской школы по неврологии для молодых специалистов (21-22.11.2001г., г.Гомель) – Мозырь: Издательский дом «Белый ветер». – 2001. – С.122-136.
Особисто дисертантом був проведений аналіз сучасних літературних джерел, інструментальне дослідження хворих, приймала участь в розробці схеми історії хвороби.