Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Слєсарчук Владлена Юріївна. Церебропротекторні ефекти препаратів кверцетину : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Слєсарчук В.Ю. Церебропротекторні ефекти препаратів кверцетину. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Державна установа «Інститут фармакології та токсикології» АМН України, Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена вивченню церебропротекторної активності препаратів кверцетину (ліпосомальної форми Ліпофлавону, водорозчинної - Корвітину) та ліпіну (фостатидилхолінові ліпосоми).

Експериментальні дослідження на моделі гострого імобілізаційного стресу (ГІС) показали, що застосування препаратів кверцетину в дозі 5 мг/кг та ліпіну призводило до зниження процесів вільнорадикального окиснення та нормалізації активності антиоксидантних ферментів в різних структурах головного мозку (кора, гіпокамп, стовбур) щурів, запобігало порушенню когнітивних функцій. Встановлено, що по силі нейропротекторного впливу за умов моделювання гострого стресу корвітин діє більш ефективно у порівнянні з ліпофлавоном та ліпіном. За умов сформованої церебральної ішемії при застосуванні препаратів кверцетину та ліпіну чітко простежується позитивна динаміка проявів їх церебропротекторної дії. Виявлено, що препарати запобігали загибелі тварин, вірогідно знижували розвиток проявів неврологічного дефіциту, під впливом препаратів відновлюються показники поведінкових реакцій, нормалізуються біоенергетичні процеси в мозку, пригнічуються процеси ПОЛ та ОМБ, зменшується кількість апоптичних та деструктивно змінених нейронів в корі головного мозку. По силі нейропротекторної дії при моделюванні ішемічних ушкоджень найбільш активним був ліпофлавон.

Механізм церебропротекторної дії препаратів кверцетину та ліпіну, на нашу думку, обумовлений їх здатністю гальмувати утворення АФК, збільшувати активність антиоксидантних ферментів, позитивно впливати на енергетичні процеси, збільшуючи тим самим спроможність нейронів до виживання та збереження когнітивних функцій головного мозку.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та експериментальне обґрунтування доцільності застосування з профілактичною та лікувальною метою препаратів кверцетину (водорозчинної та ліпосомальної форм) в умовах таких патологічних станів, як ГПМК ішемічного ґенезу та гострого стресу.

  1. При одноразовому введені білим мишам препаратів кверцетину (в дозі 5 мг/кг у перерахунку на кверцетин) та ліпіну для оцінки нейротропних властивостей на скринінгових моделях було отримано наступні результати: кверцетин та корвітин проявили наявність анальгетичної активності; в умовах моделювання коразолових судом препарат корвітин виявив більше за всі інші препарати антиконвульсивні властивості, подовжуючи тривалість життя тварин на 32,4 % (р<0,05); препарати при одноразовому введенні не потенціюють гіпноседативного ефекту барбітуратів; препарати кверцетину та ліпін проявляють виражену антигіпоксичну активність, підвищуючи стійкість організму до дефіциту кисню в умовах експериментальної гіпоксії у порівнянні з контрольною групою тварин.

  2. Препарати кверцетину та ліпін (на фоні чотириденного профілактичного введення) в умовах моделювання ГІС запобігають зміненню показників поведінкових реакцій, емоційної активності експериментальних тварин, проявам когнітивного дефіциту. Корвітин продемонстрував високу антиоксиданту активність в умовах моделювання ГІС за показниками активації антирадикальних ферментів, а також пригнічення процесів ліпопероксидації та окисної модифікації білку в усіх структурах головного мозку (особливо виражений ефект був у стовбурі). По силі нейропротекторного ефекту при моделюванні ГІС препарати кверцетину можна розташувати наступним чином: корвітин>ліпофлавон>кверцетин>ліпін.

  3. В умовах сформованої експериментальної гострої ішемії головного мозку у білих щурів застосування препаратів кверцетину та ліпіну запобігало загибелі тварин, істотно знижувало розвиток неврологічного дефіциту (ліпофлавон на 68,17 % вірогідно зменшував прояви неврологічного дефіциту відносно контрольної групи, а корвітин та ліпін – на 62 % та 45 % відповідно); під впливом препаратів відновлюються показники поведінкових реакцій, а також відмічається позитивний вплив на пам’ять та когнітивні процеси. По цим параметрам ліпофлавон перевершує дію корвітину та ліпіну.

  4. Лікувальне застосування на протязі 4 діб препаратів кверцетину та ліпіну в умовах ГПМК нормалізує біоенергетичні процеси у тканинах головного мозку. Найбільшу активність проявляє ліпофлавон: відбувається збільшення рівня АТФ та АДФ на 80 % та 109,5 %, відповідно, на фоні зниження вмісту АМФ на 40,5% (р<0,05); спостерігається достовірне зменшення рівню лактату на 40,3%, що усуває загрозу розвитку лактат-ацидозу.

  5. Під впливом ліпофлавону в більшому ступені ніж у інших препаратів, знижується активність вільно-радикальних процесів (зменшення вмісту ДК та МДА на 41,13 % та 38,74 % (р<0,05)) і реактивується антиоксидантна система ензимів (вірогідне підвищення активності СОД у 3,9 та каталази у 2,5 рази відносно контрольної групи). Відбувається пригнічення процесів окисної деструкції білку - вірогідне зменшення кількості нейротоксичних продуктів АФГ та КФГ на 40,5 % та 57,3 % (р<0,05), відповідно.

  6. Порівняльний аналіз цереброропротекторної активності препаратів кверцетину за показниками структурних порушень у сенсомоторній зоні фронтальної кори мозку, виявив перевагу ліпосомальної форми кверцетину. Характер його протекторної дії в умовах ГПМК виражається у значному збільшенні кількості нейронів, а також вмісту в них РНК, зменшенні кількості апоптичних та деструктивно змінених нейронів, а також підвищенні індексу співвідношення виживших нейронів до числа апоптичних. По силі нейропротекторного ефекту при ГПМК препарати, що досліджувалися, можна розташувати наступним чином: ліпофлавон > корвітин > ліпін.

  7. Механізм церебропротекторної дії препаратів кверцетину та ліпіну в умовах гострого стресу та гострого порушення мозкового кровотоку, ймовірно, обумовлений їх здатністю підвищувати активність антиоксидантних ферментів, позитивно впливати на енергетичні процеси, збільшуючи виживання нейронів та збереження когнітивних функцій головного мозку.

Публікації автора:

  1. Слєсарчук В.Ю. Антиоксидантна властивість препаратів кверцетину реалізує їх церебропротекторну дію / В.Ю. Слєсарчук, В.Й. Мамчур // Досягнення біології та медицини. – 2007. - № 2. – С. 55-57. Внесок дисертанта – виконання експериментальної частини, аналіз та узагальнення даних, написання статті.

  2. Слєсарчук В.Ю. Енерготропний ефект препаратів кверцетину при гострому порушенні мозкового кровотоку в експерименті / В.Ю.Слєсарчук // Одеський медичний журнал. – 2007. - № 6 (104). – С. 24-26.

  3. Слєсарчук В.Ю. Нейропротекторні ефекти препаратів кверцетину при гострому порушенні мозкового кровообігу в експерименті / В.Ю.Слєсарчук, В.Й. Мамчур // Одеський медичний журнал. - 2008. - № 4. – С.3-6. Внесок дисертанта – виконання експериментальної частини, аналіз та узагальнення даних, статистична обробка результатів, написання статті.

  4. Мамчур В.Й. Захисна дія препаратів кверцетину в умовах моделювання гострого імобілізаційного стресу /В.Й.Мамчур, В.Ю.Слєсарчук // Фармакологія та лікарська токсикологія. – 2008. - № 1-3. – С.38-42. Внесок дисертанта – виконання експериментальної частини, аналіз та узагальнення даних, написання статті.

  5. Вплив кверцетину, ліпофлавону та ліпіну на показники пероксидації ліпідів у тканинах неокортексу, гіпокампа та стовбура в умовах експериментальної ішемії головного мозку / В.Ю. Слєсарчук, К.О. Кравченко, В.І. Жилюк, О.О. Нефьодов // Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених. – Чернівці, 2007. – Вип.9. – С. 174-175.

  6. Слєсарчук В.Ю. Неврологічний дефіцит за умов експериментальної ішемії головного мозку під впливом препаратів кверцетину / В.Ю.Слєсарчук // Матеріали IV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених «Молодь та перспективи сучасної медичної науки». - Вінниця, 2007. - С. 162.

  7. Слєсарчук В.Ю. Протиішемічна активність препаратів кверцетину на основі їх антиоксидантних властивостей / В.Ю.Слєсарчук // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених «Новітні підходи до лікування в сучасній медицині», Ужгород, 2007. - С. 55.

  8. Слесарчук В.Ю. Механизм нейропротекторного действия препаратов кверцетина – способность тормозить окислительную модификацию белка / В.Ю.Слєсарчук, В.Й. Мамчур //Материалы III съезда фармакологов России «Фармакология – практическому здравоохранению», Санкт-Петербург, 2007. - Т. 2. - С. 1951.

  9. Слєсарчук В.Ю. Біоенергетичні зміни в мозку щурів з церебральною ішемією під впливом антиоксиданта Ліпофлавону / В.Ю.Слєсарчук, О.М.Поета // Вісник Вінницького Національного медичного університету №11, 2007. - С.803.

  10. Слєсарчук В.Ю. Антиоксидант ліпофлавон – перспективний нейропротектор / В.Ю.Слєсарчук // Матеріали VII міжнародної конференції студентів та молодих вчених «Новини і перспективи медичної науки», Дніпропетровськ, 2007. – С.50.

  1. Слєсарчук В.Ю. Нейроантиоксидантна дія препарату корвітину в умовах гострого імобілізаційного стресу / В.Ю.Слєсарчук, М.І. Стефаник // Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених, Чернівці, 2008. – Вип.10. – С. 230.

  2. Слєсарчук В.Ю. Стреспротекторна дія препаратів кверцетину за показниками окисної модифікації білку в різних структурах головного мозку щурів / В.Ю.Слєсарчук, М.І. Стефаник //Мат. ХХV Юбилейной научно-практической конференции с международным участием «Лекарства – человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств», - Харків, 2008. – С. 144-145.

  3. Роль кверцетина как протектора при различных стрессовых ситуациях / В.Й. Мамчур, Е.Т. Зленко, В.И. Опришко, Е.Ю. Коваленко, К.А.Кравченко, В.Ю.Слєсарчук, Е.А. Чернов //Матеріали ІІ симпозіуму «Рослинні поліфеноли та неспецифічна резистентність», Одеса 2-3 жовтня 2008 р. – Вісник стоматології. - С.27-28.

  4. Слєсарчук В.Ю. Зміна кількості апоптичних нейронів як показник протиішемічної активності препаратів кверцетину / В.Ю.Слєсарчук //Мат. VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції за участю міжнародних спеціалісті «Клінічна фармація в Україні». – Харків, 6-7 листопада 2008 р. – С.63.