Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Стрелецькая Ірина Геннадіївна. Цінність як предмет соціально-філософського аналізу (методологічний і лінгвосемантичний аспекти) : Дис... канд. наук: 09.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Стрелецькая І.Г. Цінність як предмет соціально-філософського аналізу (методологічний і лінгвосемантичний аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук зі спеціальності 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. – Донецький національний університет, Донецьк, 2008.

У дисертації здійснено соціально-філософський, в його методологічному та лінгвосемантичному аспектах, аналіз феномену цінності. У рукопису розкрито специфіку цінності як онтологічної реальності й логіко-гносеологічного поняття, що є аутентичним опису, поясненню й розумінню соціального буття. Обґрунтовано ідею, що цінності являють собою незаперечні об’єктивно існуючі факти буття людини в її специфічному соціокультурному способі життєдіяльності. Тому в онтологічному «вимірі» цінностями слід називати соціокультурні факти буття, які набувають для людини як роду й індивіда смисл у своїй життєдіяльності, а питання про цінності суть питання про значиме, істотне для людини. Світ відкривається людині лише будучи ціннісно усвідомленим, тобто таким, що має диференційну значимість та організований за ієрархічним принципом.

У дослідженні визначено методологічну сутність і роль ціннісного (аксіологічного) підходу в пізнанні соціального буття. Доведено, що цінність як пізнавальний концепт необхідно входить до складу методологічних принципів і способів філософського опису, пояснення й розуміння соціокультурної реальності. Виявлено евристичні можливості категорії «цінність» як логіко-гносеологічного поняття, арґументовано ідею аутентичності аксіології як філософського способу міркувань про культуру.

Здійснено спробу виявити й вирішити низку складних питань такого аспекту аксіології, як «мова цінності», доведено, що найшвидше їх вирішення сприятиме становленню раціональної дискурсивності використання мовних і семантичних засобів у сфері аксіологічної проблематики. У зв’язку із цим в роботі розглянуто етимологію поняття цінності, виокремлено його сутнісні семантичні контексти, необхідні для формування методологічних засад визначення цінності як філософської категорії. Зроблено висновок про те, що сутність категорії цінності можна висловити лише як поняття філософського, високого рівня абстракції, що дає можливість фіксувати фундаментальний факт зв’язку буття й свідомості людини як роду й індивіда. У цьому зв’язку запропоновано авторську дефініцію поняття цінності.