Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Демчишина Ірина Вікторівна. Циркуляція вакциноспоріднених поліовірусів в умовах ерадикації поліомієліту : Дис... канд. наук: 14.02.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Демчишина І.В. Циркуляція вакциноспоріднених поліовірусів в умовах ерадикації поліомієліту. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.02.02 - епідеміологія. - Державна установа „Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України", Київ, 2008.

У дисертації вперше показано, що на тлі ерадикації „дикого” поліовірусу на території України продовжується широка циркуляція вакциноспоріднених поліовірусів (ВСПВ) та має місце включення їх до епідемічного процесу поліовірусної інфекції. Визначено епідеміологічні особливості вакциноасоційованого поліомієліту у динаміці. Простежено їх зміни на тлі застосування інактивованої поліомієлітної вакцини. Встановлено необхідність удосконалення методів внутрішньотипової диференціації ізолятів поліовірусу з метою оцінки їх походження та ступеня генетичних відмінностей від оригінальних штамів Себіна.

В роботі визначено роль ВСПВ в етіології гострих в’ялих паралічів (ГВП) у дітей в ерадикаційний та післяерадикаційний періоди. Показано тенденцію до зростання випадків ГВП, пов’язаних у часі з імунізацією оральною поліомієлітною вакциною. Доведено, що серед дітей дошкільних дитячих закладів має місце постійна циркуляція ВСПВ з тенденцією до зниження у старших дошкільних вікових групах. Визначено, що найбільшою групою ризику щодо поліовірусної інфекції, пов’язаної з ВСПВ, з будь-якою формою клінічного прояву залишаються діти віком від народження до 2 років, питома вага яких серед інфекційних хворих, від яких ізольовано поліовірус, становить 77,6 проти 41,3 % серед здорових. Встановлено циклічність у циркуляції поліовірусів різних типів. Розроблено рекомендації щодо удосконалення епідеміологічного нагляду за поліовірусною інфекцією на сучасному етапі.

В Україні на тлі її сертифікації у складі Європейського регіону ВООЗ як території, вільної від „дикого” поліовірусу, та подальшого застосування оральної поліомієлітної вакцини має місце широка циркуляція вакциноспоріднених поліовірусів та включення їх до епідемічного процесу поліовірусної інфекції. Ураховуючи епідемічну ситуацію з поліомієліту у світі та інтенсивність міграційних процесів, постійно існує загроза завозу „дикого” поліовірусу з тих територій, де продовжується його циркуляція.

1. Протягом 1998 - 2005 рр. ізольовано 848 штамів поліовірусу (585 - від людей, 263 - з об’єктів довкілля), які за результатами внутрішньотипової диференціації із застосуванням імуноферментного аналізу та полімеразної ланцюгової реакції були віднесені до вакциноспоріднених.

2. Випадки ВАПП реєструються як у реципієнтів ОПВ, так і в осіб, що її не отримували. Після поступового включення до схеми імунізації проти поліомієліту 1 - 2 перших доз ІПВ (з 2001 р.) має місце тенденція до стабілізації захворюваності (1 - 4 випадки на рік), зменшення серед захворілих у 2 рази дітей першого року життя, зниження в етіології провідної ролі поліовірусу типу 3 та підвищення - типу 2. Надано обґрунтування недоцільності внесення змін до критеріїв визначення випадка ВАПП у реципієнтів вакцини.

3. Показано значення вакциноспоріднених поліовірусів в етіології гострих в’ялих паралічів, серозних менінгітів, інших нейроінфекцій, захворювань, що проходять під діагнозами ГКІ та ГРВІ. Основною групою ризику є діти віком до 2 років; їх питома вага серед пацієнтів, від яких ізольовано поліовіруси, становила 77,6 %. Для вікових груп 2 - 3, 4 - 6, 7 - 8, 9 - 14, 15 років і старше зазначений показник відповідно дорівнював 12,4 %, 2,3 %, 0,9 %, 4,0 % та 2,8 %.

4. Визначено роль дитячих дошкільних колективів у підтримці персистенції вакциноспоріднених поліовірусів з наступним набуттям ними епідеміологічного значення. За результатами аналізу щомісячної динаміки підвищенню частоти виділення поліовірусів від хворих на ГКІ передувало зростання інтенсивності їх циркуляції серед дітей дошкільних закладів.

5. У порівнянні з 1998 – 2001 рр. протягом 2002 – 2005 рр. спостерігається тенденція до зниження інтенсивності циркуляції вакциноспоріднених поліовірусів серед різних контингентів населення (р < 0,01 – р < 0,05) та в об'єктах довкілля (р < 0,05). Серед останніх провідне значення щодо інформативності вірусологічного моніторингу циркуляції „диких” та ПВВП належить стічним водам. Інші об’єкти довкілля доцільно досліджувати лише за епідемічними показаннями.

6. Обґрунтовано доцільність в умовах України зменшення критеріїв щодо груп ризику при визначенні „гарячого” випадку ГВП та необхідність удосконалення методів внутрішньотипової диференціації ізолятів поліовірусу з метою оцінки їх походження та ступеня генетичних відмінностей від вакцинних штамів. Розроблено рекомендації щодо удосконалення епідеміологічного нагляду за поліовірусною інфекцією, що увійшли до нормативних документів МОЗ України.

Публікації автора:

  1. Задорожна В.І., Зубкова Н.Л., Демчишина І.В., Доан С.І. Вакциноасоці-йований паралітичний поліомієліт в Україні та шляхи його зниження // Проблеми військової охорони здоров’я: збірник наукових праць військово - медичної академії. - Київ, 2007. - Вип. 19. - С. 208 - 217.

Особистий внесок - проведення лабораторного обстеження хворих на ВАПП та ГВП, аналіз захворюваності, узагальнення матеріалів.

  1. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Мойсеєва Г.В., Лауген Е.А., Крамарев С.О., Маричев І.Л., Михайленко Т.Ф., Приходько Є.Ф., Демчишина І.В., Зубкова Н.Л., Доан С.І. Розповсюдження гострих в’ялих паралічів у період ерадикації поліомієліту // Сучасні інфекції. - 2001. - № 3 - С. 65 - 70.

Особистий внесок – проведення лабораторного обстеження хворих на ГВП та аналіз захворюваності, узагальнення матеріалів.

  1. Демчишина І.В., Задорожна В.І., Лауген Е.А. Ефективність епіде-міологічного нагляду за поліомієлітом у сучасних умовах // Журнал ”Проблеми військової охорони здоров’я”. - 2007. - Вип. 19. - Київ. - С. 178 - 185.

Особистий внесок - аналіз ефективності епідеміологічного нагляду за ГВП за стандартами ВООЗ, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Демчишина І.В., Доан С.І., Лауген Е.А., Зубкова Н.Л., Бура Т.О. Глобальна ініціатива по ліквідації поліомієліту: успіхи та проблеми // Журнал ”Сучасні інфекції”. - 2003. - № 2. - С. 12 - 17.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження штамів поліовірусів, виділених на території України, проведення їх міжтипової диференціації, аналіз циркуляції поліовірусів серед інфекційних хворих з різними діагнозами та в об’єктах довкілля, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Доан С.І., Задорожна В.І., Демчишина І.В. Динаміка захворюваності на ентеровірусні менінгіти в Україні // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - 2004. - Київ. - Випуск 13, кн. 2. - С. 414 - 418.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження штамів поліовірусів, виділених на території України, проведення їх міжтипової диференціації, аналіз циркуляції поліовірусів серед інфекційних хворих з діагнозом серозний менінгіт, узагальнення матеріалів.

  1. Задорожна В.І., Демчишина І.В., Бондаренко В.І., Зубкова Н.Л., Доан С.І., Бура Т.О. Історія поліомієліту в Україні та перспективи на майбутнє // Журнал ”Сучасні інфекції”. - 2005. - № 1. - С. 4 - 10.

Особистий внесок - аналіз ефективності епідеміологічного нагляду за ГВП / поліомієлітом в Україні, узагальнення матеріалів.

  1. Задорожна В.І., Доан С.І., Демчишина С.І., Зубкова Н.Л. Шляхи підвищення ефективності лабораторної діагностики в системі епідеміологічного нагляду за поліомієлітом та іншими ентеровірусними інфекціями // Журнал „Лабораторна діагностика”. - 2007. - № 1 (39). - С. 22 - 26.

Особистий внесок - аналіз стану лабораторної діагностики ентеровірусних інфекцій, у тому числі поліомієліту, в Україні та визначення шляхів її удосконалення.

  1. Фролов А.Ф., Сельникова О.П., Задорожная В.И., Доан С.И., Моисеева А.В., Демчишина И.В., Бондаренко В.И., Бурая Т.А. Иммунопрофилактика полиомиелита в Украине с исполь-зованием инактивированной вакцины // Журнал микробиологии, эпидемиологии, иммунобиологии. - 2005. - г. Москва. - № 1. - С. 49 - 57.

Особистий внесок – аналіз захворюваності на ВАПП та ГВП в Україні, визначення та порівняння їх епідеміологічних характеристик, узагальнення матеріалів.

  1. Бондаренко В.І., Задорожна В.І., Доан С.І., Гриценко Л.М., Маричев І.Л., Демчишина І.В., Приходько Є.Ф. Характеристика вірусної контамінації води відкритих водоймищ України // Журнал „Вода та водоочисні технології”. - 2002. - № 1. - С. 52 - 55.

Особистий внесок – збір та узагальнення даних щодо вірусологічного дослідження проб води, лабораторне підтвердження виділених штамів поліо- та інших ентеровірусів та їх міжтипова диференціація, характеристика контамінації поліовірусами води відкритих водоймищ, підготовка до публікації.

  1. Демчишина І.В., Приходько Є.Ф. Результати моніторингу циркуляції ентеровірусів серед населення та в об’єктах довкілля в Україні у 2002 році // Збірник матеріалів з питань діагностики вірусних інфекцій та їх імунопрофілактики. - Київ, 2003. - С. 15 - 17.

Особистий внесок - аналіз поширеності поліовірусів серед населення та оцінка інтенсивності їх циркуляції в об’єктах довкілля, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Демчишина І.В. Роль вакциноспоріднених поліовірусів у виникненні гострих в’ялих паралічів у дітей в 2002 році // „Керовані інфекції: матеріали науково - практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України (14-15 травня 2003 р., м. Івано-Франківськ).- Тернопіль „Укрмедкнига”, 2003. - С. 69 - 70.

  2. Демчишина І.В. Важливість ентеровірусного моніторингу об’єктів навколишнього середовища в постсертифікаційний період // Тези XIV з’їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів, Полтава. - 2004. - С. 55.

  3. Демчишина І.В. Роль вакцинних поліовірусів у виникненні ВАПП та гострих в’ялих паралічів // Матеріали наради-семінару з актуальних питань роботи епідеміологічних відділів і вірусологічних лабораторій установ державної санепідслужби МОЗ України (31 жовтня - 01 листопада 2006 р., м. Вінниця). - Київ, 2006. - С. 21 - 23.

  4. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Демчишина І.В., Маричев І.Л., Зубкова Н.Л., Бура Т.О. Динаміка забруднення ентеровірусами водопровідної води // Матеріали науково – практичної конференції Між-народного водного форуму "АКВА Україна-2003", 4-6 листопада 2003 р. - Київ, 2003. - С. 234 - 235.

Особистий внесок – збір даних щодо вірусологічного дослідження проб водопровідної води в різних адміністративних регіонах України, лабораторне підтвердження виділених штамів ентеровірусів, проведення їх ідентифікації, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Задорожная В.И., Доан С.И., Демчишина И.В., Бондаренко В.И., Бурая Т.А., Зубкова Н.Л. Выделение энтеровирусов от больных с острыми кишечными заболеваниями в Украине // Материалы І Международной конференции "Современные аспекты реабилитации в медицине", 23 - 25 сентября, 2003 г., Ереван. - Ереван, 2003. - С. 141.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження виділених штамів поліовірусів, проведення їх міжтипової диференціації, аналіз циркуляції поліовірусів серед хворих з діагнозом ГКІ, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Демчишина І.В., Приходько Є.Ф., Романюк О.В., Куцева В.В. Санітарно – вірусологічний моніторинг об’єктів довкілля // Матеріали наради-семінару з актуальних питань роботи епідеміологічних відділів і вірусологічних лабораторій установ державної санепідслужби МОЗ України (31 жовтня - 01 листопада 2006 р., м. Вінниця). - Київ, 2006. - С. 19 - 21.

Особистий внесок – лабораторне підтвердження штамів поліовірусів та їх міжтипова диференціація, аналіз результатів моніторингу циркуляції поліовірусів серед населення та в об’єктах довкілля, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Некрасова Л.С., Свита В.М., Демчишина І.В., Приходько Є.Ф. Аналіз діяльності вірусологічних лабораторій санепідстанцій України за 2000 – 2001 рр. // Матеріали наради-семінару з актуальних питань роботи епідеміологічних відділів і вірусологічних лабораторій установ державної санепідслужби МОЗ України (24-25 квітня 2002 р., м. Дніпропетровськ). - Київ, 2002. - С. 24 - 30.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження та міжтипова диференціація штамів поліовірусів, виділених на території України, аналіз ефективності роботи вірусологічних лабораторій за розділом „поліо- та інші ентеровірусні інфекції”, надання рекомендацій, підготовка до публікації.

  1. Задорожна В.І., Демчишина І.В., Зубкова Н.Л., Бондаренко В.І., Бура Т.О. Захворюваність на вакциноасоційований паралітичний поліомієліт в Україні // Матеріали науково-практичної конференції «Вакцино-профілактика керованих інфекцій та її безпека», 13-14 квітня, 2006 р. - Київ, 2006 р. - С. 68 - 69.

Особистий внесок - проведення лабораторного обстеження хворих на ВАПП в Україні, аналіз захворюваності на ВАПП у світі, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Бура Т.О., Зубкова Н.Л., Демчишина І.В., Ведмеденко В.В. Характеристика ентеровірусного забруднення води відкритих водоймищ України // Журнал „Вода та водоочисні технології”. - 2005. - № 4. - С. 32 - 35.

Особистий внесок – збір та узагальнення матеріалів, надання характеристики забруднення поліовірусами води відкритих водоймищ, узагальнення матеріалів.

  1. Задорожна В.І., Демчишина І.В., Ведмеденко В.В. Оцінка застосування інактивованої вакцини для профілактики вакциноасоційованого поліомієліту // Матеріали конференції “Епідеміологія, сучасні методи діагностики та профілактики гострих інфекцій дихальних шляхів”. - Київ, 2007. - С. 43 - 45.

Особистий внесок - аналіз захворюваності на ВАПП та ГВП в Україні, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Доан С.І., Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Демчишина І.В., Лауген Е.А., Зубкова Н.Л., Бура Т.О., Ведмеденко В.В. Інформативність обстеження хворих на ГРВІ в системі епіднагляду за ентеровірусними інфекціями // Матеріали конференції “Епідеміологія, сучасні методи діагностики та профілактики гострих інфекцій дихальних шляхів”. - Київ, 2007. - С. 83 - 84.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження виділених штамів поліовірусів та їх міжтипова диференціація, аналіз циркуляції поліовірусів серед хворих з діагнозом ГРВІ, узагальнення матеріалів.

  1. Задорожна В.І., Бондаренко В.І., Демчишина І.В., Бура Т.О., Зубкова Н.Л., Ведмеденко В.В. Ентеровірусні менінгіти в Україні // Матеріали конференції “Епідеміологія, сучасні методи діагностики та профілактики гострих інфекцій дихальних шляхів”. - Київ, 2007. - С. 84 - 85.

Особистий внесок - лабораторне підтвердження виділених штамів поліовірусів та їх міжтипова диференціація, визначення етіологічної ролі поліовірусів при серозних менінгітах, узагальнення матеріалів.

  1. Некрасова Л.С., Свита В.М., Приходько Є.Ф., Демчишина І.В. Лабораторний контроль за циркуляцією поліо- та інших ентеровірусів серед здорових дітей в Україні у 1998 - 2000 рр. // Матеріали ІІІ міжнародної конференції „Біоресурси та віруси”. - Київ, 2001. - С. 49.

Особистий внесок – лабораторне підтвердження штамів поліовірусів, виділених на території України від здорових дітей, проведення їх міжтипової диференціації, аналіз циркуляції поліо- та інших ентеровірусів, узагальнення матеріалів, підготовка до публікації.