Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


76. Гринюк Олена Володимирівна. Цивільно-правові аспекти майнового страхування в Україні: дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Гринюк О.В. Цивільно-правові аспекти майнового страхування в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03. – цивільне право, цивільний процес, сімейне право, міжнародне приватне право. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.

У дисертаційній роботі досліджено теоретичні основи становлення та розвитку майнового страхування як інституту цивільного права в Україні. Автором визначаються передумови виникнення правовідносин з майнового страхування та невід’ємні для нього категорії, які прямо впливають на існування даних правовідносин. Розроблено класифікацію майнових та особистих страхових правовідносин. Запропоновано новий підхід щодо визначення правового статуса страхувальника у зв’язку із введенням поняття страхового інтересу, обсягу правоздатності і дієздатності страховика. Обґрунтовано відмінність категорій „об’єкт правовідносин з майнового страхування”, „предмет правовідносин з майнового страхування” „об’єкт страхової охорони”. Проаналізовано динаміку змісту правовідносин з майнового страхування в залежності від етапу розвитку страхового правовідношення; визначено момент виникнення зобов’язання з обов’язкового майнового страхування. Охарактеризовано договір майнового страхування, умови його дійсності, наслідки за неналежне його виконання та підстави визнання його недійсним.

Проведено теоретичне дослідження цивільно-правових аспектів майнового страхування в Україні, його виникнення, становлення та розвитку в сучасних економічних умовах. Основні результати дослідження полягають у наступному:

1. На підставі ретроспективного аналізу правового інституту майнового страхування в Україні виділені чотири періоди його розвитку: “доісторичний (попередній)” період; період зародження і становлення страхування як організаційного, економічного і правового інституту (друга половина ХVІІІ ст. – початок ХХ ст.); становлення інституту майнового страхування в “радянський” період (1917р. – 1991р.), сучасний період - після набуття незалежності Україною, а також визначені межі цих періодів. Обґрунтовується висновок про те, що інститут майнового страхування пройшов випробування часом, його становлення і розвиток залежали від суспільно-політичних процесів в Україні на різних історичних етапах і сьогодні він є одним із засобів забезпечення майнових інтересів фізичних та юридичних осіб.

2. Страховий інтерес у правовідношенні з майнового страхування - це суб’єктивне відношення особи (фізичної або юридичної), яке обумовлене певною об’єктивною потребою щодо забезпечення збереження об’єкта страхової охорони, що засноване на юридичному титулі, відповідно до якого ця особа може зазнати шкоди при настанні певної події (страхової події).

3. Відсутність у страхувальника страхового інтересу викликає відмову страховика в укладанні договору майнового страхування або визнання нікчемним існуючого договору майнового страхування.

4. Теоретичне обґрунтування та структуризація страхових правовідносин дозволили удосконалити класифікацію страхових правовідносин, яка надає можливості розмежовувати і в той же час розкривати взаємні зв’язки страхових правовідносин в їх сутності на підставі певних критеріїв. У роботі представлені три схеми класифікації: „майнового страхування”, „особистого страхування” і „страхування за особливостями діяльності страховика”.

5. Проведений у роботі аналіз структурних елементів страхових майнових правовідносин дозволив виявити, що страхова організація, будучи фінансовою установою, новоствореною юридичною особою у визначених законодавством організаційно-правових формах, наділена загальною правоздатністю господарського товариства зі спеціальним обсягом дієздатності.

6. Страхувальниками є юридичні та дієздатні фізичні особи, які володіють страховим інтересом щодо об’єкту страхової охорони і уклали із страховиками договори страхування, або є страхувальниками відповідно до законодавства України.

7. Встановлено, що право регресу в страхуванні – це право зворотної вимоги, що виникає у страховика (регредієнта) до винної особи (регресату) на тій основі, що страховик попередньо провів виконання за страховим зобов’язанням, виплативши страхове відшкодування страхувальникові, тобто право регресу виникає з моменту сплати за третю особу. Відповідно до механізму суброгації, до страховика переходить право зворотної вимоги з моменту заподіяння шкоди страхувальникові.

8. Зобов’язання з обов’язкового майнового страхування виникає з моменту юридичного освоєння речі особою. Саме вступ у речові правовідносини, зокрема у право власності, буде вважатися моментом виникнення зобов’язання з обов’язкового майнового страхування.

9. Встановлено, що з настанням страхового випадку, який визначає етапи розвитку правовідношення з майнового страхування, сторони змінюються в своєму статусі. До настання страхового випадку уповноваженою стороною правовідношення з майнового страхування є страховик, зобов’язаною стороною є страхувальник, після – відповідно страхувальник і страховик.

10. Доведено важливе значення договору майнового страхування як добровільної форми забезпечення об’єктів страхової охорони від негативних наслідків страхової події. Належне виконання договору приводить до забезпечення майнових зв’язків страхувальника з його майном, подальшого виступу такої особи в майновому обороті без відчуття тимчасових незручностей, спричинених настанням страхового випадку.

Публікації автора:

1. Грищенко О.В. Страховик як одна із сторін страхових майнових правовідносин. // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2001. – №3 – С.178-190.

2. Грищенко О.В. Принцип суброгації в майновому страхуванні // Вісник Київського національного університету ім. Т.Шевченка. Юридичні науки. – 2001. – № 44. – С.44-47.

3. Грищенко О.В. Страховий інтерес як необхідна умова існування страхового правовідношення // Науковий вісник Чернівецького університету серії “Правознавство”. – 2002. – №3. – С.15-18.

4. Грищенко О.В. Об’єкт страхових майнових правовідносин // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України. – 2002. – №4. – С.49-58.

5.Грищенко О.В. Загальна характеристика зобов’язань зі страхування. Зобов’язання з добровільного та обов’язкового страхування // Міжнародна наукова конференція з нагоди 290-річчя прийняття першої в світі Конституції – Конституції Пилипа Орлика. Вісник академії праці та соціальних відносин Федерації Профспілок України. – Київ. – Спецвипуск. – 2000. – С.177-179.

6. Грищенко О.В. Майнове страхування як цивільно-правовий засіб захисту прав та майнових інтересів фізичної особи // Актуальні проблеми формування правової держави в Україні” (до 50-ї річниці Конвенції про захист прав людини та основних свобод: Тези доп. та наук. повідомлень Всеукраїнської науково-практична конференції молодих учених / За ред. проф. М.І.Панова. Національна юридична академія ім. Ярослава Мудрого. – Харків. – 2000. – С.36-38.

7. Грищенко О.В. Правове регулювання договору майнового страхування у новому цивільному законодавстві України// Всеукраїнська науково-практична конференція “Актуальні проблеми цивільного права та практики його застосування у сучасний період// Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. – 2002. – №2. – С.25-27.