Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право


185. Михайлів Марія Омелянівна. Цивільно-правові засади регулювання міжнародної технічної допомоги в Україні: дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Львівський національний ун- т ім. Івана Франка. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Михайлів М.О. Цивільно-правові засади надання міжнародної технічної допомоги в Україні. – Рукопис.

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.03. – цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право. - Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2004.

Дисертація є самостійною завершеною науковою роботою, першим в Україні комплексним дослідженням проблем правового регулювання відносин у сфері надання міжнародної технічної допомоги, в якій на підставі чинного законодавства та практики досліджуються особливості залучення, надання та використання міжнародної технічної допомоги з урахуванням зарубіжної практики та міжнародних актів. Розкривається специфіка правового регулювання надання міжнародної технічної допомоги на підставі цивільних договорів. Проводиться аналіз правових засобів заохочення осіб, які здійснюють реалізацію програм (проектів) міжнародної технічної допомоги та цивільно-правової відповідальності учасників відносин за невиконання або неналежне виконання договорів з надання міжнародної технічної допомоги. Значна увага приділяється розробці пропозицій щодо вдосконалення законодавства про надання міжнародної технічної допомоги.

У дисертації теоретично узагальнено і дано нове вирішення наукового завдання, що виявляється у дослідженні договірних відносин з надання міжнародної технічної допомоги і формулюванні на цій основі висновків та пропозицій щодо вдосконалення законодавства України в цій сфері. Головні висновки, що відображають погляди дисертанта на цю проблему можна виразити такими положеннями:

- міжнародна технічна допомога – це обладнання, матеріали, права інтелектуальної власності, інформація, грошові кошти, роботи (послуги) та інше майно, що надається на підставі договору між донором та реципієнтом (виконавцем) на безоплатній, безповоротній основі з метою забезпечення виконання соціально-економічних проектів (програм);

- договір про надання міжнародної технічної допомоги – правочин, за яким донор зобов’язується передати безоплатно певні ресурси, цінності з метою забезпечення підвищення соціального розвитку та науково-технічного рівня одержувача цієї допомоги (реципієнта), а реципієнт зобов’язується їх прийняти і використовувати відповідно до мети, визначеної сторонами;

- істотними умовами договору про надання міжнародної технічної допомоги є:

предмет (вид та обсяг допомоги);

мета, для досягнення якої надаються ресурси та послуги;

права та обов'язки донора та реципієнта;

строк надання допомоги (наприклад одноразова передача або протягом певного терміну);

порядок координації надання міжнародної технічної допомоги;

календарний графік здійснення заходів щодо реалізації проекту міжнародної технічної допомоги;

порядок використання переданого обладнання або порядок його придбання;

порядок звітності перед донором;

відповідальність реципієнта за нецільове використання допомоги;

кошторис витрат на реалізацію проекту;

інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди;

- відповідно до грантового договору іноземна держава, міжнародна організація, фізична чи юридична особа – нерезидент (грантодавець) зобов’язуються передати на безповоротній основі фізичній чи юридичній особі – резиденту (грантоодержувачеві) фінансові ресурси для реалізації цілей, визначених програмою, проектом міжнародної технічної допомоги;

- основною колізійною прив’язкою регулювання відносин з надання міжнародної технічної допомоги є законодавство країни, з якою найтісніше пов’язані правовідносини із здійснення міжнародної технічної допомоги;

- аналіз низки договорів про надання міжнародної технічної допомоги засвідчив, що вони часто містять відсилання до нормативних актів країни донора. У такому разі витяги з цих нормативних актів повинні додаватися до тексту договору. На думку автора, таку ж вимогу слід застосовувати й до національних нормативних документів реципієнта;

- необхідно передбачити в законодавстві цивільно-правову відповідальність учасників відносин за невиконання або неналежне виконання договорів з надання міжнародної технічної допомоги.

- законодавство про міжнародну технічну допомогу необхідно доповнити положенням про відповідальність державних органів влади такого змісту: “У разі, коли органом державної влади (посадовою особою) в результаті неправомірних дій (бездіяльності) заподіяно збитки донору, шкода відшкодовується цим органом за рахунок власних коштів. При їх відсутності або недостатності відшкодування здійснюється з державного бюджету відповідного рівня”. Відтак у бюджетному законодавстві необхідно передбачити джерела відшкодування заподіяної шкоди.

Публікації автора:

  1. Михайлів М.О. Міжнародна технічна допомога як юридична категорія // Держава і право. Збірник наукових праць Інституту держави і права ім. В.М. Корецького АН України. -Вип.13.-К.,2001.-С. 35-38.

  2. Михайлів М.О. Співвідношення понять “міжнародна технічна допомога” та “міжнародна гуманітарна допомога” // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. -Вип. 37.-2002-С.320-323.

  3. Михайлів М.О. Правові засади здійснення міжнародної технічної допомоги // Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права.-2002.-№2.-С.224-227.

  4. Михайлів М.О. Вдосконалення законодавства як умова захисту прав учасників відносин з надання міжнародної технічної допомоги // Наукові записки. Серія “Право”.- Острог: НаУ “ОА”,2002.-С.324-328.

  5. Михайлів М.О. Попередження правопорушень у сфері надання міжнародної технічної допомоги // Збірник матеріалів “Круглого столу” “Суб’єкти господарювання та економічна злочинність: питання попередження”.-2002.-Донецьк.- С.61-63.

  6. Михайлів М.О. Проблеми правового регулювання відносин в сфері надання міжнародної технічної допомоги // Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів. - Мінськ. – 2002.-С.30-32.

  7. Михайлів М.О. Правовий статус реципієнта в договорах про надання міжнародної технічної допомоги //Матеріали VІІІ регіональної науково-практичної конференції “Проблеми державотворення і захисту прав людини”. Вісник Львівського університету імені Івана Франка. - 13-14 лютого Львів. -2002. – С.182-183.

  8. Михайлів М.О. Учасники правовідносин з надання міжнародної технічної допомоги // Спецвипуск №1, збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів “Актуальні проблеми правознавства очима молодих вчених”, Вісник Хмельницького інституту регіонального управління та права. -2002.-С.103-104.

  9. Михайлів М.О. Договір про надання міжнародної технічної допомоги // Матеріали ІX регіональної науково-практичної конференції “Проблеми державотворення і захисту прав людини в Україні”. Вісник Львівського університету імені Івана Франка. - 13-14 лютого Львів. -2003. – С.293-294.

  10. Михайлів М.О. Правові заходи заохочення міжнародної технічної допомоги // Вісник Львівського університету імені Івана Франка. – Вип. 38.-2003.-С.340-346.