Криворучко Дмитро Іванович. Участь молочної залози корів різних типів вищої нервової діяльності у білковому обміні під час лактації : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2009.
Анотація до роботи:
Криворучко Д.І. Участь молочної залози корів різних типів вищої нервової діяльності у білковому обміні під час лактації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Національний університет біоресурсів і природокористування України, Київ, 2009.
Дисертація присвячена вивченню впливу типологічних особливостей вищої нервової діяльності на обмін білка та амінокислот у організмі корів в період лактопоезу.
У результаті проведених досліджень установлено роль типу вищої нервової діяльності у синтетичних процесах молочної залози корів. Встановлено, що сила процесів збудження та гальмування впливає на інтенсивність обміну загального білка, його фракцій, сечовини і амінокислот. Активність ферментів дезамінування знаходиться у зв’язку з силою, врівноваженістю та рухливістю коркових процесів. Формування пулу амінокислот (замінних та незамінних) у молоці залежить від типологічних особливостей нервової системи і більш повно реалізується у корів сильного врівноваженого рухливого типу.
Встановлено, що тип вищої нервової діяльності впливає на вміст окремих амінокислот у молоці корів. Установлено достовірну кореляцію між силою нервових процесів та вмістом лізину, фенілаланіну, аланіну, глутамінової і аспарагінової кислоти, треоніну та серину. Достовірний зв’язок відмічено між врівноваженістю коркових процесів і кількістю гістидину, лейцину, фенілаланіну, ізолейцину та проліну в молоці корів. Вміст лізину, аланіну, лейцину, фенілаланіну, глутамінової і аспарагінової кислоти та проліну корелював з рухливістю нервових процесів. Поглинання вільних амінокислот молочною залозою з крові у більшому ступені відбувається у корів сильних типів вищої нервової діяльності.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється в дослідженні особливостей перебігу обміну білка та амінокислот в організмі корів різних типів вищої нервової діяльності. Розкриваються нові положення про вплив сили, врівноваженості та рухливості коркових процесів на життєдіяльність цілісного організму, перебіг обмінних процесів, зокрема у молочній залозі, визначаються індивідуальні відмінності в продуктивності тварин. Установлено зв’язок вмісту амінокислот, загального білка та його фракцій, сечовини і активності трансаміназ з основними показниками типологічних особливостей вищої нервової діяльності та закономірності їх участі в лактопоезі.
Тип вищої нервової діяльності корелює з білковомолочністю корів української чорно-рябої молочної породи. Вміст білка у молоці корів сильного врівноваженого рухливого типу становив 3,48±0,09 % та був вищим, ніж у корів інших типологічних груп. Встановлено позитивну кореляцію вмісту загального білка в молоці з силою (r = 0,76, р<0,01), врівноваженістю (r = 0,62, р<0,05) та рухливістю (r = 0,59, р<0,05) коркових процесів.
Корови сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності характеризуються вищою інтенсивністю процесів дезамінування амінокислот у молочній залозі. Це підтверджується вищою активністю аланінамінотрансферази та аспартатамінотрансферази у крові та молоці і пов’язано з типологічними особливостями вищої нервової діяльності. Активність аланінамінотрансферази у сироватці молока достовірно корелює з силою і врівноваженістю (r = 0,72, р<0,01) та рухливістю (r = 0,67, р<0,05) нервових процесів.
У період лактопоезу молочна залоза корів інтенсивно поглинає -глобуліни з крові, на що вказує їх позитивна артеріо-венозна різниця. У корів сильного врівноваженого рухливого типу рівень поглинання білків цієї фракції на 40 % вищий, ніж у тварин слабкого типу. Вміст -глобулінів у артеріальній крові позитивно корелював з рухливістю нервових процесів (r=0,56, р<0,05).
Доведено, що інтенсивність обміну білка у молочній залозі корів сильного врівноваженого рухливого типу вища, про що свідчить більш інтенсивне виділення сечовини у відтікаючу від вимені кров підшкірної черевної вени. Встановлено високий ступінь зв’язку сили коркових процесів з концентрацією сечовини у сироватці молока (r=0,87, р<0,01).
Встановлено регуляторний вплив типу нервової діяльності на вміст замінних і незамінних амінокислот у молоці. Вищий серед дослідних груп вміст амінокислот встановлено у молоці тварин сильного врівноваженого рухливого типу. У молоці корів слабкого типу їх рівень був нижчим, ніж у тварин інших типів вищої нервової діяльності. Представники сильного врівноваженого інертного та сильного неврівноваженого типів вищої нервової діяльності за вмістом амінокислот у молоці займали проміжне положення.
Транспорт амінокислот з крові у молочну залозу та використання попередників молочного білка у процесі його синтезу залежать від типологічних особливостей вищої нервової діяльності. За даними артеріо-венозної різниці молочна залоза корів сильного врівноваженого рухливого типу поглинає в середньому 17,41 мкг/мл вільних амінокислот крові, що у 4 рази більше, ніж у корів слабкого типу.
Вміст окремих амінокислот у молоці пов'язаний з основними показниками вищої нервової діяльності корів. Так, сила нервових процесів корелює з вмістом у молоці лізину, фенілаланіну, аланіну, глутамінової і аспарагінової кислот, треоніну та серину. Достовірний зв’язок врівноваженості коркових процесів встановлено із вмістом гістидину, лейцину, фенілаланіну, ізолейцину та проліну в молоці корів. Вміст лізину, аланіну, лейцину, фенілаланіну, глутамінової і аспарагінової кислоти та проліну корелював з рухливістю нервових процесів. Такий високий рівень кореляції, очевидно, характеризує вплив типу вищої нервової діяльності на амінокислотний склад молока корів.
Згодовування експериментальної кормової добавки дигідрофосфату магнію-цинку стимулює процеси обміну білка в організмі корів. Найвищі показники вмісту загального білка у крові та молоці при застосуванні експериментальної добавки характерні для корів сильного врівноваженого рухливого типу вищої нервової діяльності. Для корів слабкого типу вищої нервової діяльності характерна найнижча зміна вмісту загального білка у молоці і крові та його фракційного складу після одержання добавки. Це свідчить про регуляторну функцію кори великих півкуль на будь-які зміни ззовні.
Публікації автора:
Карповський В.І. Особливості електричної активності головного мозку на фоні рефлексу молоковіддачі у корів різних типів вищої нервової діяльності / В.І. Карповський, В.О. Трокоз, О.В. Журенко, Д.І. Криворучко, В.М. Костенко, В.В. Азар’єв // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету : Зб. наук. праць. – 2005. – Вип. 33. – С. 61–69. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, написання статті).
Карповський В.І. Гематологічні показники у корів різних типів нервової системи за умови дії хімічного стрес-фактора /В.І. Карповський, В.О. Трокоз, О.В. Журенко, Д.І. Криворучко, В.М. Костенко // Ветеринарна медицина : Міжвід. тематичний наук. зб. – Харків, 2005. – Вип 85. – Т.1. – С. 492–496. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів та лабораторні дослідження крові, написання статті).
Криворучко Д.І. Вміст загального білка та альбумінів у крові корів з різним типом вищої нервової діяльності / Д.І. Криворучко, В.І. Карповський, В.О. Трокоз // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. – Львів, 2006. – Т.8. – № 4(31). – Ч. 2. – С. 116–119. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження крові, написання статті).
Карповський В.І. Вплив типологічних особливостей вищої нервової діяльності на молочну продуктивність корів за умов згодовування твердого розчину дигідрофосфатів магнію-цинку / В.І. Карповський, Д.І. Криворучко, В.О. Трокоз, В.М. Костенко, В.А. Тіщенко // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів, 2007. – Вип.8. – №1,2. – С. 248–253. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження крові, написання статті).
Карповський В.І. Особливості змін показників білкового обміну у корів різних типів вищої нервової діяльності при згодовуванні їм твердого розчину дигідрофосфатів магнію-цинку / В.І. Карповський, Д.І. Криворучко, В.О. Трокоз, В.М. Костенко, В.А. Тіщенко // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2007. – № 8(19). – С. 49–52. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження крові, написання статті).
Карповський В.І. Активність амінотрансфераз у сироватці крові корів залежно від типу вищої нервової діяльності / В.І. Карповський, В.М. Костенко, Д.І. Криворучко // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. – Львів, 2008. – Вип. 9. – №1,2. – С. 33–35. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження крові, написання статті).
Криворучко Д.І. Особливості перебігу обміну білків в молочній залозі у корів різних типів вищої нервової діяльності / Д.І. Криворучко // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини : Зб. наук. праць Харківської державної зооветеринарної академії. – Харків: РВВ ХДЗВА, 2008. В. 16(41). – Ч.2. – Т.3 “Ветеринарні науки”. – С. 63–67.
Криворучко Д.І. Вміст амінокислот у крові та молоці корів різних типів вищої нервової діяльності / Д.І. Криворучко, В.І. Карповський, В.О. Трокоз // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2008. – Вип. 57. – С. 84–87. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження, написання статті).
Карповський В.І. Амінокислотний склад молока корів різних типів вищої нервової діяльності / В.І. Карповський, О.В. Журенко, Д.І. Криворучко, В.О. Трокоз // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К., – 2008. – Вип. 127. – С. 126–131. (Здобувач проводив вивчення умовнорефлекторної діяльності корів, лабораторні дослідження, написання статті).
Деклараційний патент України на корисну модель № 11270, МПК 7 В68В1/13. Пристрій для фіксації голови та шиї великої рогатої худоби / Карповський В.І., Трокоз В.О., Костенко В.М., Криворучко Д.І., Азар’єв В.В. – №u2005 05953; Заявл. 17.06.2005 ; Опубл. 15.12.2005, Бюл. № 12.
Деклараційний патент України на корисну модель № 16138, МПК (2006) А61В 5/16. Спосіб оцінки властивостей нервових процесів у великої рогатої худоби / Азар’єв В.В., Карповський В.І., Трокоз В.О., Костенко В.М., Криворучко Д.І. – № u20060 2200; Заявл. 28.02.2006 ; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7.
Деклараційний патент України на корисну модель № 16028, МПК (2006) А61В 5/0476. Спосіб визначення типологічних особливостей вищої нервової діяльності великої рогатої худоби / Костенко В.М., Карповський В.І., Трокоз В.О., Криворучко Д.І., Азар’єв В.В. – № u2006 01168; Заявл. 15.02.2006 ; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7.
Деклараційний патент України на корисну модель № 16030, МПК (2006) А47G 29/00. Пристрій для подачі харчового подразника при вивченні умовнорефлекторної діяльності тварин / Криворучко Д.І., Карповський В.І., Трокоз В.О., Костенко В.М., Азар’єв В.В. – № u2006 01571; Заявл. 15.02.2006 ; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7.
Патент України на корисну модель № 19711, МПК (2006) А23К 1/175. Спосіб підвищення резистентності великої рогатої худоби / Трокоз В.О., Карповський В.І., Антрапцева Н.М., Пономарьова І.Г., Костенко В.М., Криворучко Д.І. – № u2006 08530; Заявл. 28.07.2006 ; Опубл. 15.12.2006, Бюл. № 12.
Патент України на корисну модель №19712. МПК (2006) А23К 1/175. Спосіб підвищення молочної продуктивності корів / Антрапцева Н.М., Трокоз В.О., Карповський В.І., Пономарьова І.Г., Костенко В.М., Криворучко Д.І., Коберник С.П. – № u2006 08531; Заявл. 28.07.2006 ; Опубл. 15.12.2006, Бюл. № 12.
Патент України на корисну модель № 20423. МПК (2006) А23К 1/175. Спосіб стимуляції умовно-рефлекторної діяльності у тварин / Карповський В.І., Трокоз В.О., Антрапцева Н.М., Пономарьова І.Г., Костенко В.М., Криворучко Д.І. – № u2006 08904; Заявл. 09.08.2006 ; Опубл. 15.01.2007, Бюл. № 1.
Патент України на корисну модель № 20342. МПК (2006) А23К 1/175. Спосіб корекції білкового обміну у великої рогатої худоби / Карповський В.І., Трокоз В.О., Антрапцева Н.М., Пономарьова І.Г., Костенко В.М., Криворучко Д.І., Коберник О.С. – № u2006 08528; Заявл. 28.07.2006 ; Опубл. 15.01.2007, Бюл. № 1.
Карповський В.І. Рівень загального білка та сечовини в крові та молоці корів різних типів вищої нервової діяльності / В.І. Карповський, Д.І. Криворучко // V Міжнародний конгрес спеціалістів ветеринарної медицини. 5–7 жовтня 2007 року, НАУ, Київ : Матеріали конгресу. – К., 2007. – С. 79–81.
КриворучкоД.І. Білковий спектр крові корів різних типів вищої нервової діяльності / Д.І. Криворучко, В.І. Карповський, В.О. Трокоз // конференція професорсько-викладацького складу, наукових співробітників і аспірантів ННІ ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва. 11–12 березня 2008 року, НАУ, Київ : Тези доповідей. – К., 2008. –С. 65–66
Карповський В.І. Вміст серину, тирозину, аланіну та аспарагінової кислоти в крові та молоці корів різних типів вищої нервової діяльності / В.І. Карповський, Д.І. Криворучко, В.О. Трокоз // VI Міжнародний конгрес спеціалістів ветеринарної медицини присвячений 110-річчю НАУ. 6–10 жовтня 2008 року, НАУ, Київ : Матеріали конгресу. – К., 2008. – С. 115–116
Мазуркевич А.Й. Корекція регуляційних механізмів нейро-ендокринної системи організму тварин за умов стресу на дію антропогенних чинників / А.Й. Мазуркевич, В.І. Карповський, В.О. Трокоз, О.В. Журенко, А.І. Кобиш, Д.І. Криворучко, В.М. Костенко, В.В. Азар’єв, І.Д. Дерев’янко, Л.В. Кладницька, В.Б. Данілов, Н.В. Куц, М.О. Малюк, Т.А. Ґудзь, С.П. Коберник // Методичні рекомендації для спеціалістів ветеринарної медицини, агропромислових підприємств, працівників і студентів аграрних навчальних закладів. – Затверджені Державним департаментом ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України 20 грудня 2006 р., протокол №3. – К.: Видавничий центр НАУ, 2007. – 54 с.