Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Драган Людмила Петрівна. Участь протеїназ та системи полі-АДФ-рибозилювання у радіаційно- індукованому апоптозі клітин тимуса та селезінки щурів : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 133арк. — Бібліогр.: арк. 113-133.



Анотація до роботи:

Драган Л.П. Участь протеїназ та системи полі-АДФ-рибозилювання у радіаційно-індукованому апоптозі клітин тимуса та селезінки щурів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04-біохімія.-Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню участі протеїназ та системи полі-АДФ-рибозилювання у радіаційно-індукованому апоптозі в лімфоїдних клітинах тимуса та селезінки щурів. Показано, що активація лізосомальних протеїназ, зокрема катепсину В, можливо, є найбільш ранньою подією в системі ініціації проходження апоптичних сигналів, де фермент бере участь у регуляції ланок мітохондріального та рецептор-опосередкованого шляху радіаційно-індукованої загибелі клітин. На початкових етапах за дії іонізуючої радіації в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр встановлено зростання активності ендогенних протеїназ родини каспаз, зокрема каспази-3. За цих умов виявлено порушення активності полі-(АДФ-рибозо)-полімерази у тимоцитах та спленоцитах щурів, що супроводжується змінами вмісту НАД і АТФ у клітинах лімфоїдних органів, і ступінь цих змін має дозозалежний характер. Показано радіаційно-індуковане зростання кількості одно- та дволанцюгових розривів ДНК у лімфоїдних клітинах, а також підвищення рівня Са2+ , Мg2+ - залежного накопичення полідезоксирибонуклеотидів. За дії на тварин рентгенівського випромінення на фоні попереднього введення рибоксину спостерігається модифікуючий вплив препарату на рівень досліджуваних показників порівняно з відповідними результатами при опроміненні в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр.

  1. Досліджено участь цистеїнових протеїназ та системи полі-АДФ-рибозилювання за радіаційно-індукованого апоптозу (через 30 хв та 3 години після дії на організм тварин рентгенівського випромінення в дозах 1,0 Гр та 7,78 Гр) у лімфоїдних клітинах тимуса і селезінки щурів. Також показана можливість використання препарату рибоксину як корегуючого протипроменевого чинника.

  2. Сукупність отриманих результатів свідчить про значну радіочутливість процесів, пов’язанних з активацією протеолізу в імунокомпетентних клітинах тимуса та селезінки за опромінення тварин. Встановлено підвищення активності ендогенних протеїназ, а також зростання активності лізосомального катепсину В на ранньому етапі радіаційно-індукованого апоптозу.

  3. Встановлено залучення родини каспаз до процесів розвитку апоптозу в лімфоїдних клітинах у ранній післяпроменевий період. Залежно від дози радіації та часу після опромінення показано різноспрямованість змін активності каспази – 3 у тимусі та селезінці щурів.

  4. Дія іонізуючого випромінення призводить до пригнічення активності полі-(АДФ-рибозо)-полімерази у тимоцитах щурів, а в спленоцитах виявлено її підвищення через 30 хв після опромінення за дози 1,0 Гр та пригнічення активності ферменту за дози 7,78 Гр, що супроводжується характерними змінами вмісту НАД і АТФ у клітинах цих органів.

  5. Виявлено, що динаміка та характер пострадіаційних зрушень в організмі тварин призводить до збільшення ступеня фрагментації хроматину за рахунок Са2+, Мg2+-залежного ендонуклеолізу та підвищення кількості одно- та дволанцюгових розривів ДНК у лімфоїдних клітинах тимуса та селезінки щурів.

  6. Введення тваринам препарату рибоксину активує біоенергетичні процеси і сприяє нормалізації у досліджуваних клітинах активності цистеїнових протеїназ, полі-(АДФ-рибозо)-полімерази та зниженню рівня одно- та дволанцюгових розривів ДНК.

Публікації автора:

1. Andriychuk T.R., Dragan L.P., Raksha N.G. Oxidant-dependent proteolysis in radiation-induced lymphoid cell death // Annales Universitatis Mariae Curie-Sclodowska, Lublin-Polonia. -2004.-Vol. XVII, №2.- Sectio DDD.- P.353-355. (Здобувачем проаналізовано літературу, визначено активність катепсину В у лімфоїдних клітинах тимуса та селезінки щурів за радіаційно-індукованого апоптозу).

2. Андрійчук Т.Р., Драган Л.П., Ракша Н.Г., Бріт І.С. Оцінка структурного стану ядерних нуклеїнових кислот лімфоцитів щурів за дії іонізуючого випромінення // Вісник Київського ун-ту імені Тараса Шевченка. Серія: Біологія.-2004.-Вип.42.-С.23-24. (Здобувачем проаналізовано літературу, особисто виконано мікроскопію фіксованих клітин, цифрову зйомку та комп’ютерну двохвильову фотометрію кольорових зображень за програмою Photometry, обробку та аналіз результатів досліджень).

3. Андрійчук Т.Р., Драган Л.П., Ракша Н.Г. Радіаційно-індуковані порушення ДНК у тимоцитах щурів // Вісник Київського ун-ту імені Тараса Шевченка. Серія: Біологія.-2004.-Вип.43.-С.55-56. (Здобувачем проаналізовано літературу, досліджено рівень одно- та дволанцюгових розривів ДНК у тимоцитах щурів та підготовлено матеріали до друку).

4. Andriychuk T.R., Dragan L.P., Raksha N.G., Kucherenko M.E. Role of poly(ADP)ribosylation in radiation-induced apoptosis of immunocompetent cells // Укр. біохім. журн.-2005.-Т.77, №2.-С.93. (Здобувачем проаналізовано літературу, досліджено активність полі-(АДФ-рибозо)-полімерази за дії променевого чинника, здійснено статистичну обробку результатів досліджень).

5. Andriychuk T.R., Kudina N.G., Dragan L.P., Tszudzevich B.A. The influence of ionizing radiation upon the state of chromatin of the cells from immunocompetent rat’s organs // Матеріали III з’їзду з радіаційних досліджень (радіобіологія і радіоекологія) (21-25 травня 2003 р.).-Київ: Український фітосоціологічний центр, 2003.-С.18.

6. Андрійчук Т.Р., Драган Л.П., Ракша Н.Г., Цудзевич Б.О. Участь цистеїнових протеїназ в апоптозі спленоцитів за променевого ураження // Радіобіологічні ефекти : ризики, мінімізація, прогноз : Матеріали Міжнародної конференції (22-24 березня 2005 р.).- Київ, 2005.- С.14.

7. Андрийчук Т.Р., Ракша Н.Г., Драган Л.П. Участие лизосомальных факторов реализации программированной клеточной гибели (апоптоза) // Современные проблемы науки и образования: Материалы 6-ой международной междисциплинарной научно-практической конференции (30 апреля – 9 мая 2005г.).- Харьков: Харьковский национальный университет им. В.Н. Каразина, 2005.-С.70.

8. Андрийчук Т.Р., Ракша Н.Г., Драган Л.П., Цудзевич Б.А .Влияние ионизирующей радиации и инозина на состояние системы поли-АДФ-рибозилирования лимфоцитов тимуса // Материалы V съезда по радиационным исследованиям (радиобиология, радиоэкология, радиационная безопасность) (10-14 апреля 2006 г.).- Москва, 2006. – С.19.

9. Andriychuk T.R., Raksha N.G., Polyakova V.V., Dragan L.P., Tszudzevich B.A. Radiation-induced apoptosis: relationship between main executioners // The 35th Annual Meeting of the European Radiation Research Society and The 4th Annual Meeting of the Ukrainian Society for Radiation Biology (22 nd to 25 th August 2006 Kyiv).- Kyiv, 2006.-P.65.

10. Полякова В.В., Драган Л.П., Андрійчук Т.Р., Ракша Н.Г. Радіаційно-індуковані порушення ДНК у спленоцитах щурів та їх модифікація рибоксином // Матеріали ІХ Українського біохімічного з’їзду (24-27 жовтня 2006 р.).- Харків, 2006.- Т. 2.- С. 218.

11. Andriychuk T.R., Raksha N.G., Dragan L.P., Tszudzevich B.A. Caspases-mediated regulation of poly(ADP-ribose)polymerase activity during radiation-induced apoptosis // Матеріали ІХ Українського біохімічного з’їзду (24-27 жовтня 2006 р.).- Харків, 2006.– Т.1.- С.95.