Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Зінько Назарій Ярославович. Удосконалення банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Зінько Н.Я. Удосконалення банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічних положень фінансування інноваційної діяльності в Україні, розробленню методичних та практичних рекомендацій щодо активізації банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні.

У роботі досліджено та уточнено теоретичні положення фінансування інноваційної діяльності та класифікацію інноваційних проектів; здійснено огляд нормативно-правового регулювання в цій сфері та визначено напрями удосконалення чинного законодавства; проаналізовано світовий досвід фінансування інноваційної діяльності та визначення ролі банківського кредитування в ньому. У дисертації визначено ключові проблеми та побудовано модель розвитку банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні; досліджено методичні та практичні аспекти оцінки кредитних ризиків при кредитування інноваційних проектів та запропоновано модель їх кількісної оцінки та на цій основі – визначення ставки на кредити на інноваційні проекти; запропоновано низку заходів зниження кредитних ризиків за інноваційними проектами; побудовано модель створення Банку розвитку та Бюро кредитних історій; визначено організаційні засади державного стимулювання банківського кредитування інноваційної діяльності.

У дисертаційній роботі запропоновано вирішення важливого науково-практичного завдання, яке полягає в наднизькому рівні банківського і небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні та недостатньому теоретичному і методичному обґрунтуванні цих процесів.

Проведене дослідження дало можливість зробити такі висновки і пропозиції.

1. Теоретико-методичні основи банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності є недостатньо розробленими, особливо їх методична складова. Так, немає ефективних та придатних до практичного застосування методів оцінювання кредитних ризиків щодо інноваційних проектів, ефективних моделей співпраці держави та приватного сектора тощо. Практика банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні також свідчить про необхідність пошуку шляхів удосконалення цих процесів: основним джерелом фінансування інноваційних проектів в Україні залишаються власні кошти, процентні ставки за кредитами залишаються неприйнятно високими для інноваційно-активних підприємств, небанківські фінансові посередники розміщують свої активи на банківських депозитах та в недооцінених цінних паперах вітчизняних компаній традиційних галузей. Традиційно високодохідна інноваційна діяльність в Україні відчуває гострий брак фінансових ресурсів.

2. У контексті прийняття рішення про вибір оптимальних форм фінансування інноваційних проектів у роботі запропоновано їх авторську класифікацію за критерієм рівня комерційного ризику. В її основу покладено параметри проекту, які обумовлюють рівень комерційного ризику, а саме:
1) стадію життєвого циклу ринку, на якому реалізовуватиметься інноваційний продукт; 2) стадію життєвого циклу інноваційного продукту, на якій залучається кредит; 3) ступінь новизни інноваційного продукту. Залежно від комбінації значень цих трьох параметрів формується рівень комерційного ризику інноваційного проекту, що значною мірою впливає на вибір оптимального джерела фінансування. Застосування цієї класифікації у практиці банківської діяльності може спростити аналітичні процедури щодо прийняття рішення про доцільність фінансування конкретного інноваційного проекту. Так, попереднє формулювання політики банку щодо фінансування інноваційних проектів (наприклад, фінансування усього спектра проектів або лише найменш ризикованими) дозволить відкидати неприйнятні проекти вже на попередньому етапі та не витрачати ресурси на їх аналіз.

3. На основі методу експертних оцінок розроблено методику кількісної оцінки кредитного ризику інноваційного проекту, яка ґрунтується на визначенні відношення середньоквадратичного відхилення експертних оцінок показника, можливого за основних проектних умов показника, до величини дисконтованого сумарного грошового потоку за роками реалізації проекту. З урахуванням кількісної оцінки інноваційного проекту в дисертації запропоновано методику формування кредитної ставки інноваційного проекту, використання якої дасть можливість проводити розрахунки базових параметрів без застосування складних аналітичних процедур.

4. У результаті проведеного дослідження сформульовано фактори, які стримують розвиток банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні: 1) високий ступінь ризику довгострокових інноваційних проектів, який додатково підсилюється впливом нестабільного законодавства у сфері підприємницького права; браком попиту на продукцію НДДКР; низьким престижем інженерної та наукової діяльності; низькою ринковою грамотністю населення та відсутністю необхідної інфраструктури; 2) низька якість банківських ресурсів, яка визначається нестачею довгострокових коштів та їхньою високою вартістю 3) нерозвиненість фондового ринку; 4) несприятливий інвестиційний клімат.

У роботі розроблено структурно-організаційну модель активізації банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні: 1) заходи, спрямовані на формування попиту на фінансові ресурси з боку інноваційно-активних підприємств; 2) заходи, спрямовані на формування пропозиції фінансових ресурсів на ринку для фінансування інноваційних проектів; 3) заходи, спрямовані на підвищення ефективності фінансування інноваційних проектів банками та небанківськими посередниками.

5. Важливою складовою моделі розвитку банківського та небанківського фінансування інноваційних проектів є створення державного Банку розвитку. Для ефективного використання інноваційних ресурсів такого Банку в роботі запропоновано надавані ним послуги розподілити за видами інноваційних проектів. Основними інструментами підтримки інноваційних проектів Банком розвитку є: фінансові (системи грантів, пільгові ставки за інноваційними кредитами; гарантування та страхування інноваційних кредитів) та консультаційні (проведення експертизи проектів; забезпечення консультаційної підтримки проектів).

Запропоновано також нову ефективну форму проектного та консорціумного фінансування в Україні, яка ґрунтується на співпраці Банку розвитку з іншими банками і реалізація якої забезпечить: 1) усунення перешкод, що стримують банківське кредитування інноваційних проектів; 2) розв’язання проблем державного кредитування інноваційних проектів; 3) підтримку в реалізації інноваційних проектів суб’єктам інноваційної діяльності з боку потужних та впливових структур.

6. Установлено, що основним напрямом зниження кредитних ризиків інноваційних проектів є ефективне їх прогнозування на етапі прийняття рішення про фінансування інноваційного проекту. Обґрунтовано, що основною перешкодою розробки аналогів скорингових моделей для вітчизняних банків щодо мінімізації ризиків інноваційних проектів є відсутність відповідної статистичної бази. Для вирішення цієї проблеми в дисертації розроблено систему організаційних заходів щодо створення Бюро кредитних історій та запропоновано методику оцінки ефективності їх діяльності. Накопичена Бюро кредитних історій статистична база дасть можливість: кількісно оцінювати кредитні ризики інноваційних проектів; визначати фактори, які обумовлюють рівень таких ризиків; точно проводити аналіз кредитоспроможності інноваційних проектів; розробляти скорингові моделі для використання вітчизняними банківськими установами.

Сукупна реалізація всіх розроблених заходів забезпечить синергетичний ефект, а отже, суттєве підвищення ефективності банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності в Україні.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Зінько Н.Я. Банківські джерела фінансування інноваційних проектів (на прикладі комерційних банків США та Європи) // Регіональна економіка. – 2005. – № 3. – C. 188–193. (0,45 друк. арк.).

  2. Зінько Н.Я. Використання консорціумного кредиту у фінансуванні інноваційних проектів в Україні // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. – Суми: ВВП “Мрія – 1” ЛТД, УАБС, 2006. – Т. 18. – С. 259–264. (0,33 друк. арк.).

  3. Зінько Н.Я. Інноваційна політика ЄС у рамках Лісабонської стратегії: наміри та реалізація цілей (2000–2004) // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкові перетворення в Україні в умовах світових інтеграційних процесів (Збірник наукових праць) / НАН України, Інститут регіональних досліджень; Редкол.; Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2005. – Вип. 6 (LVI). – С. 200–211. (0,63 друк. арк.).

  4. Зінько Н.Я. Інструменти стимулювання інноваційної діяльності (на прикладі Індії, Ірландії, Сінгапуру, Фінляндії, Японії) // Регіональна економіка. – 2006. – № 4 (42). – С. 220–226. (0,47 друк. арк.).

  5. Зінько Н.Я. Механізми гарантування інноваційних кредитів: світовий досвід та його використання в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір (Збірник наукових праць): У 2-х ч. / НАН України. Інститут регіональних досліджень; Редкол.; Відп. ред. акад. НАН України М. І. Долішній. – Львів, 2006. – Вип. 3 (LXI). – Ч. 2. – С. 97-105. (0,35 друк. арк.).

  6. Зінько Н.Я. Фінансування інновацій за допомогою банків розвитку (development banks): приклади Канади, Німеччини та Євросоюзу // Теорії мікро-, макроекономіки: Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. проф. Ю.М. Мальчина, Ю.В.Ніколенка. – К.: Академія муніципального управління, 2005. – Вип. 21. – С. 142–148. (0,62 друк. арк.).

  7. Зінько Н., Шмігельська З. Індивідуальні інвестори у системі фінансування розвитку інноваційних підприємств // Теорії мікро-, макроекономіки: Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів / За ред. проф. Ю.В.Ніколенка, В.К.Присяжнюка. – К.: Академія муніципального управління, 2006. – Вип. 25. – С. 205–211 [особистий внесок – аналіз світового досвіду фінансування інноваційних проектів індивідуальними інвесторами, визначення принципів функціонування мереж „ангелів бізнесу”, аналіз механізму оцінки інноваційного проекту „ангелами бізнесу”]. (0,4 друк. арк.).

  8. Шмігельська З.К., Зінько Н.Я. Концептуальні напрями організації управління інноваційною діяльністю // Проблеми науки: Міжгалузевий науково-технічний журнал. – К.: КиївЦНТЕІ, ЦДПІН ім. Г.М. Доброва НАНУ, 2007. – № 3. – С. 9–17 [особистий внесок – аналіз законодавчого забезпечення інноваційної діяльності в Україні, переваг та недоліків Закону України „Про інноваційну діяльність”]. (0,45 друк. арк.).

  9. Шмігельська З.К., Зінько Н.Я. Принципи створення недержавних інноваційних фондів та інформаційних мереж і їх використання в забезпеченні ефективного розвитку інноваційних центрів // Зовнішня торгівля: право та економіка: Науковий журнал. – К.: Українська академія зовнішньої торгівлі, 2006. – № 2 (25). – С. 133–140 [особистий внесок – аналіз світового досвіду створення та функціонування недержавних інноваційних фондів, визначення принципів формування інноваційних мереж та стимулів новаторів].
    (0,45 друк. арк.).

  10. Кузнєцова А.Я., Зінько Н.Я., Напрями реформування системи фінансового забезпечення інвестиційно-інноваційної діяльності регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційно-інвестиційне забезпечення стратегії розвитку регіону (Збірник наукових праць). / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: Відп. ред. акад. НАН України М.І. Долішній. – Львів, 2006. – Вип. 5 (61). – С. 315–325 [особистий внесок – визначення завдань розвитку регіональної інноваційної системи та пропозиція заходів реформування системи фінансового забезпечення інвестиційно-інноваційної діяльності регіону]. (0,45 друк. арк.).

  11. Кузнецова А.Я., Зинько Н.Я. Современное состояние банковского финансирования инновационной деятельности в Украине // Бизнес Информ: Научный информационный журнал. – Харьков: ХНЭУ, 2006. – № 9 (327). – С. 34–36 [особистий внесок – визначення місця банку в інноваційно-інвестиційному процесі та основних перешкод активного використання банківських кредитів у фінансуванні інноваційної діяльності]. (0,27 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Зінько Н.Я. Використання консорціумного кредиту в фінансуванні інноваційних проектів в Україні // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 18–20 жовтня 2006 р. – Черкаси: ЧБІ УАБС НБУ, 2006. – С. 63–64. (0,1 друк. арк.).

  2. Зінько Н.Я. Необхідність банківського та небанківського фінансування інноваційної діяльності // Проблемы развития финансовой системы Украины в условиях глобализации: Сб. трудов ІІІ Международной науч.-практ. конф. аспирантов и студентов. 21–23 марта 2007 г. – Симферополь: «Центр Стабилизации», 2007. – С. 69. (0,1 друк. арк.).

  3. Зінько Н.Я. Механізми сприяння банківського фінансування інноваційних проектів // Соціально-економічні проблеми реформування українського суспільства: Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції ЖДУ імені Івана Франка / За заг. ред. Б.М. Данилишина. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2006. – С. 122–125. (0,25 друк. арк.).

  4. Зінько Н.Я. Роль небанківських фінансових інститутів у фінансуванні інноваційної діяльності // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи: Тези доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції аспірантів та молодих учених, 27–29 вересня 2006 р. / Відп. за вип. А.Я.Кузнєцова. – Львів: ЛБІ НБУ, 2006. – С. 57–58. (0,1 друк. арк.).

  5. Зінько Н.Я. Сучасний стан банківського фінансування інвестиційно-інноваційної діяльності в Україні // Інтеграційні процеси та розвиток фінансової системи України: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (29–30 листопада 2006 року). – Х.: ФОП Лібуркіна Л. М., 2006. –
    С. 188–189. (0,12 друк. арк.).

  6. Зінько Н., Шмігельська З. Перспективи розвитку проектного та консорціумного фінансування інноваційної діяльності в Україні // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Збірник тез доповідей Четвертої Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених (22–23 лютого 2007 р.). – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – Ч. 2. – С. 136–138 [особистий внесок – визначення перспектив розвитку та функціонування консорціумного фінансування інноваційної діяльності в Україні]. (0,1 друк. арк.).

  7. Zinko Nazariy. Rola innowacji w rozwoju krajуw z gospodark№ przejciow№ // Infrastruktura rozwoju spoіeczno-gospodarczego: Zbiуr prac mіodych ekonomistуw. – Warszawa: Instytut Wiedzy, 2004. – C. 153–161. (0,5 друк. арк.).