Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Замятін Петро Миколайович. Удосконалення діагностичної та хірургічної тактики у постраждалих з домінуючими ушкодженнями грудей і живота в ранньому періоді травматичної хвороби : Дис... д-ра наук: 14.01.03 - 2005.



Анотація до роботи:

Замятін П. М. Удосконалення діагностичної та хірургічної тактики у постраждалих з домінуючими ушкодженнями грудей і живота в ранньому періоді травматичної хвороби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 - хірургія. - Інститут хірургії та трансплантології АМН України, Київ, 2005.

Автором проведений комплексний аналіз 775 постраждалих з політравмою та експериментального моделювання політравми. Відзначено, що основними ушкодженнями при політравмі були поєднана травма грудей - в 29,9% і живота - в 36,4% випадків. При вивченні впливу експериментальної політравми на ультраструктуру клітин органів-мішеней лабораторних тварин установлено наявність деструктивних змін субмікроскопічної архітектоніки. Розроблена диференційована діагностична та хірургічна тактика із використанням сучасних технологій дозволила зменшити летальність у постраждалих з домінуючими ушкодженнями грудей в 1,9 рази (Р<0,05), а при домінуючих ушкодженнях живота - в 1,5 рази (Р<0,05). Дисертаційна робота висвітлює нові підходи в рішенні наукової проблеми політравми, що передбачають зниження кількості ускладнень і летальності шляхом покращання результатів хірургічного лікування постраждалих з домінуючими ушкодженнями грудей і живота в ранньому періоді травматичної хвороби на основі розробленого комплексу діагностичних, лікувальних і профілактичних заходів.

В дисертації викладено теоретичне узагальнення і нове вирішення питань діагностики і лікування постраждалих з домінуючими ушкодженнями грудей і живота в ранньому періоді травматичної хвороби шляхом впровадження технологій, що запропоновані, які спрямовані на зменшення кількості ускладнень і показників летальності.

  1. На підставі вивчення клініко-епідеміологічних аспектів політравми з урахуванням причин, механо- і травматогенеза, установлено, що питома вага політравми становить 41,3% у структурі травматичних ушкоджень. В структурі політравми за матеріалами клініки в 29,9% випадків домінуючими були ушкодження грудей, а в 36,4% - живота.

  2. Для визначення хірургічної тактики у постраждалих з травматичною хворобою удосконалено та впроваджено систему об'єктивної оцінки тяжкості з бальною шкалою від 10 до 40 балів, що дозволяє оцінити сумарну тяжкість політравми з інформаційністю 80,5-95,0%, визначити ознаки і ступінь тяжкості домінуючих ушкоджень.

  3. На молекулярному рівні встановлені морфо-функціональні та ультраструктурні зміни в клітинах органів-мішеней за допомогою створених експериментальної моделі і пристрою для відтворення політравми у лабораторних тварин з різним ступенем тяжкості ушкоджень і терміном розвитку порушень, що свідчило про розвиток ознак синдрому поліорганної дисфункції. Доведено, що вміст дієнових кон`югатів у тканині міокарда було підвищено в 3,4 рази, легень - в 9,5 і печінки - в 7,2 рази (Р<0,05), а також встановлено різке збільшення концентрації малонового діальдегіду в них, відповідно, в 2,1, 1,6 і 2,5 рази (Р<0,05).

  4. Показники стану вільнорадикальних процесів, перекисного окислення ліпідів, що отримано при вивченні тяжкості ушкоджень і розвитку ускладнень у постраждалих та застосуванні сучасних інтегральних біофізичних методів, встановили найбільші коефіцієнти кореляції між спонтанною і індукованою Fe2+ хемілюмінесценцією - 0,51 та люмінолзалежною і індукованою Н2О2 хемілюмінесценцією - 0,69. Отримані дані визначили структурно-метаболічну основу вільно-радикальних процесів, що беруть участь у формуванні травматичної хвороби.

  5. Виявлені особливості реанімаційно-діагностичного етапу і розроблений на основі цього діагностичній алгоритм підвищили точність діагностики з 38,6 ± 2,2% при традиційних методах до 94,3 ± 4,5% при використанні сучасних технологій. Це дозволило знизити частоту діагностичних помилок в 3 рази (Р<0,05) і скоротити тривалість реанімаційно-діагностичного етапу в 2,7 рази (Р<0,05).

  6. Застосування розробленої хірургічної тактики лікування постраждалих з виділенням операцій за пріоритетністю, терміном і послідовністю виконання дозволило провести реанімаційні операції у 3,8%, термінові – у 77,3% і відстрочені – у 18,9% постраждалих. Питома вага таких втручань склала 9,6%, 69,2% і 21,2%, відповідно. Одномоментні оперативні втручання виконані у 8,7%, поетапні - у 76,5% і симультанні - у 14,8% постраждалих. Отже, з урахуванням аналізу оперативної активності, кількість операційних втручань, що виконують на реанімаційно-операційному етапі, зросла в 3,4 рази (Р<0,05).

  7. Вивчено характер та встановлено високу частоту розвитку ускладнень у постраждалих в ранньому періоді травматичної хвороби: при домінуючих ушкодженнях грудей - в 34,2%, а при домінуючих ушкодженнях живота - в 43,9% випадків, у зв`язку з чим розроблено нові способи клініко-лабораторної і клініко-інструментальної діагностики, профілактики та корекції синдрому поліорганної дисфункції. Це дозволило знизити кількість ускладнень при домінуючих ушкодженнях грудей в 2,4 рази (Р<0,05), а при домінуючих ушкодженнях живота - в 1,3 рази (Р<0,05).

  8. Використання і впровадження нових технологій, що запропоновано, в лікувально-діагностичному процесі у постраждалих при політравмі з домінуючими ушкодженнями грудей дозволило знизити кількість летальних наслідків в 1,9 рази (Р<0,05), а з домінуючими ушкодженнями живота - в 1,5 рази (Р<0,05).

Публікації автора:

  1. Замятин П.Н., Голобородько Н.К., Бойко В.В., Булага В.В. Хирургия повреждений сердца при раневой политравме и шоке. – Х.: Консум, 2003. – 156 с.

  2. Замятин П.Н., Голобородько Н.К., Бойко В.В., Шулика В.И. Лечение артериальной гипоксемии при политравме. – Х.: Консум, 2004. – 140с.

  3. Замятин П.Н., Голобородько Н.К., Бойко В.В., Карев Д.В. Хирургия тяжелых повреждений груди при политравме. – Х.: Торсинг, 2005. – 162 с.

  4. Замятин П.Н., Голобородько Н.К., Бойко В.В.и соавт. Лечение синдрома острого легочного повреждения при политравме. – Х.: Торсинг, 2005. – 121 с.

  5. Шевчук В.А., Оболенцев Н.И., Шевченко Б.В., Науменко В.А., Ромас А.И., Григоров С.Н., Каднов А.А., Карпенко В.Г., Григорова И.А., Замятин П.Н. Вопросы патогенеза и интенсивной терапии контузионных очагов головного мозга и травмы средней зоны лица //Бюл. Укр. Асоціації нейрохірургів. – 1998. - №5. - С. 66-67.

  6. Жуков В.И., Замятин П.Н., Горбулич А.В. Новые технологии прогнозирования и лечения политравмы с высоким риском развития синдрома полиорганной недостаточности //Харківська хірургічна школа. – 2002. - №2. - С. 48-49.

  7. Бойко В.В., Замятин П.М., Горбуліч О.В., Хижняк А.А., Губський К.О. Інтраінтестинальний тензометричний моніторинг діагностики порушень моторики кишечника у постраждалих з поліорганною недостатністю на фоні післяопераційного перитоніту при політравмі //Укр. журнал екстремальної медицини ім. Г.О. Можаєва. – 2002. - №2. - С. 33-37.

  8. Замятин П.Н., Горбулич А.В., Хижняк А.А., Климова Е.М. Профилактика и интенсивная терапия нарушений иммунитета при неблагоприятном течении послеоперационного периода у пострадавших с политравмой //Біль, знеболювання і інтенсивна терапія. – 2002. - №2(д). - С. 70-72.

  9. Замятин П.Н., Невзорова О.Ф. Изменения ультраструктуры тканей сердца крыс при экспериментальном моделировании политравмы //Харківська хірургічна школа. - 2003. - №1. – С. 104-106.ъ

  10. Замятин П.Н. Нарушения белкового обмена и состояние пластических процессов при гнойно-септических осложнениях у пострадавших с политравмой //Травма. - 2003. - №2. – С. 175-178.

  11. Велигоцкий Н.Н., Щапов П.Ф., Горбулич А.В., Калябин С.Ю., Замятин П.Н. Диагностика функционального состояния нижнего пищеводного сфинктера у больных с ГЭРБ с использованием методов обработки случайных сигналов измерительной информации //Вісник морфології. – 2003. - №2. – С. 446-449.

  12. Замятин П.Н., Гасанов Н.Г., Блажеевский Н.Е. Экспресс-диагностика забрюшинных гематом при множественных повреждениях таза //Харківська хірургічна школа. - 2003. - №4. - С. 28-30.

  13. Замятин П.Н. Острые вторичные иммунодефицитные состояния у пострадавших с гнойно-септическими осложнениями при политравме //Травма. – 2004. - №2. – С. 138-140.

  14. Замятин П.Н., Скороплет С.Н., Гурко Б.В. Современные подходы к лечению острой дыхательной недостаточности у пострадавших с политравмой //Харківська хірургічна школа. – 2004. - №3. – С. 32-34.

  15. Замятін П.М. Рання превентивна терапія ентеральної недостатності у постраждалих з політравмою //Харківська хірургічна школа. - 2004. - №1-2. - С. 152-156.

  1. Замятин П.Н., Невзорова О.Ф., Невзоров В.П. Ультраструктурные изменения клеток печени при полиорганной недостаточности в модели травматического шока и политравмы //Медицина сегодня и завтра. – 2004. - №1. – С. 25-28.

  2. Замятін П.М. Використання нового пристрою для оптимізації хірургічної тактики при ушкодженнях грудей у потерпілих з політравмою //Одеський медичний журнал. – 2004. - №4(84). – С. 34-36.

  3. Замятін П.М. Ентеральна недостатність як ланка синдрому полі-органної недостатності у постраждалих з політравмою //Проблеми медичної науки та освіти. – 2004. - №2. – С. 68-70.

  4. Замятин П.Н., Невзорова О.Ф., Невзоров В.П.. Электронно-микроскопическое исследование респираторного отдела легких подопытных животных с полиорганной недостаточностью при политравме в условиях модельного эксперимента //Клінічна анатомія та оперативна хірургія. – 2004. – Т.3. - №4. – С. 18-22.

  5. Замятін П.М. Хірургічна тактика у постраждалих з політравмою при домінуючому ушкодженні паренхіматозних органів черевної порожнини //Шпитальна хірургія. – 2004. - №4. – С. 164-166.

  6. Замятин П.Н. Оптимизация хирургической и реанимационной тактики у пострадавших с доминирующим повреждением органов брюшной полости при политравме //Клінічна хірургія. – 2004. - №7. – С. 39-41.

  7. Замятин П.Н. Выбор хирургической тактики у пострадавших с политравмой при доминирующем повреждении полых органов живота, диафрагмы и поджелудочной железы //Клінічна хірургія. – 2004. - №8. – С. 26-28.

  8. Замятин П.Н. Лечение артериальной гипоксемии в раннем периоде травматической болезни //Клінічна хірургія. – 2004. - №9. – С. 34-36.

  9. Замятин П.Н. Хирургическая коррекция при доминирующих сочетанных повреждениях тазового кольца и внутритазовых органов у пострадавших с политравмой //Харківська хірургічна школа. – 2004. - №4. – С. 16-18.

  10. Замятін П.М. Пристрій для лікування хворих з гострою дихальною недостатністю при політравмі //Медична освіта. – 2004. - №1. – С. 68-69.

  11. Замятин П.Н. Современные методы лечения пострадавших с сочетанной вертеброспинальной травмой //Клінічна хірургія – 2005. - №1. – С. 55-57.

  12. Замятин П.Н., Щапов П.Ф., Сафронов Д.В. Применение многопараметровых моделей динамического контроля для обнаружения патологических изменений при осложнениях политравмы с использованием априорно нестационарных сигналов измерительной информации //Восточно-Европейский журнал передовых технологий (Eastern-European Journal of Enterprise Technologies). – 2004. - №4(10). – С. 50-53.

  13. Григорова И.А., Борисов А.Л., Шевчук В.А., Ромас А.И., Каднов А.А., Боднарук Р.Н., Григорова А.А., Замятин П.Н., Карпенко В.Г., Роменский А.Л. Дисметаболизм и его лечение при острой тяжелой черепно-мозговой травме /Сборник статей больницы скорой медицинской помощи – Х.: Основа, 1999. - С. 103-106.

  14. Хижняк А.А., Шапкин В.Е., Шевчук В.А., Замятин П.Н., Сергейкина Р.В. Целесообразность применения низкомолекулярных гепаринов при некоторых заболеваниях /Сборник статей больницы скорой медицинской помощи – Х.: Основа, 2000. - С. 197-199.

  15. Замятин П.Н., Чернов А.Л.. Показатели уровня спонтанной сверхслабой биохемилюминесценции сыворотки крови у пострадавших с тяжелой сочетанной травмой /Сборник статей больницы скорой медицинской помощи им. проф. А.И. Мещанинова "Политравма. Неотложная медицинская помощь". – Х.: Основа, 2003. - С. 146-148.

  16. Замятин П.Н., Гасанов Н.Г., Блажеевский Н.Е. Способ экстренной хирургической діагностики забрюшинных гематом при политравме /Сборник статей больницы скорой медицинской помощи им. проф. А.И. Мещанинова "Политравма. Неотложная медицинская помощь". – Х.: Основа, 2004. - С. 146-148.

  17. Замятин П.Н. Прогнозирование исхода сепсиса при полиорганной недостаточности у пострадавших с политравмой /Збірник праць науково-практичної конференції „Сепсис. Патогенез, діагностика та терапія”. – Харків. – 2004. – С. 103-104.

  18. Пат. 64228 А Україна, МПК 7 А61М16/06. Пристрій для тренування дихання /П.М. Замятін, О.В. Горбуліч, Г.І. Каплін. - Заявл. 08.04.03; Опубл. 16.02.04; Бюл. №2.

  19. Пат. 70254 А Україна, МПК 7 А61М27/00. Пристрій для дренування плевральної порожнини /П.М. Замятін, В.Б. Сивоволов. - Заявл. 31.12.03; Опубл. 15.09.04; Бюл. №9.

  20. Пат. 70903 А Україна, МПК 7 А61В17/00, G01N33/00. Спосіб діагностики заочеревинних гематом /П.М. Замятін, М.Є. Блажеєвський, Н.Г. Гасанов. - Заявл. 31.12.03; Опубл. 15.10.04; Бюл. №10.

  21. Пат. 71293 А Україна, МПК 7 А61К31/415. Спосіб лікування гострої дихальної недостатності в ранньому періоді травматичної хвороби /П.М. Замятін, Б.В. Гурко, С.М. Скоропліт. - Заявл. 18.12.03; Опубл. 15.11.04; Бюл. №11.

  22. Пат. 68996 А Україна, МПК 7 А61К31/415. Спосіб лікування артеріальної гіпоксемії раннього періоду травматичної хвороби /П.М. Замятін, В.І. Шуліка, С.М. Скоропліт. - Заявл. 24.11.03; Опубл. 16.08.04; Бюл. №8.

  23. Пат. 5727 Україна, МПК 7 А61М16/16. Пристрій для впливу на респіраторну систему пацієнта за допомогою підігрітої і зволоженої дихальної киснево-лікарської суміші /В.Б. Сівоволов, П.М. Замятін, Г.І. Каплін, О.М. Жердєва. – Заявл. 10.08.04; Опубл. 15.03.05; Бюл. №3.

  24. Пат. 5728 Україна, МПК 7 А61В17/58. Пристрій для установки і видалення фіксуючих металевих елементів, переважно фігурних скоб, струбцин і інше, оснащених голчастими виступами, при остеосинтезі /П.М. Замятін, Г.І. Каплін. - Заявл. 10.08.2004; Опубл. 15.03.05; Бюл. №3.

  25. Пат. 5729 Україна, МПК 7 А61В17/58. Репозиційно-стабілізуючий пристрій /П.М. Замятін, Г.І Каплін. – Заявл. 10.08.2004; Опубл. 15.03.05; Бюл. №3.

  26. Пат.6548 Україна, МПК 7 G09B23/28, A61B17/00. Пристрій для відтворювання політравми /П.М Замятін, Г.І. Каплін, О.Л. Чернов. – Заявл.27.09.04; Опубл. 16.05.05; Бюл.№5.

  27. Пат.6661 Україна, МПК 7 А61В17/00, G01N33/00. Спосіб експрес-діагностики позачеревних крововиливів. /П.М.Замятін, М.Є. Блажеєвський, Н.Г. Гасанов, Г.І. Каплін. – Заявл.25.10.04; Опубл.16.05.05; Бюл.№5.

  28. Булага В.В., Климова Е.М., Замятин П.Н., Николаева З.М., Карев Д.В., Бартенева В.В.. Оценка состояния иммунной системы при полиорганной недостаточности после релапаротомий по поводу гнойно-септических осложнений травмы живота //Тез. докл. научно-практической конференции хирургов Украины "Проблемы гнойно-септических осложнений в неотложной хирургии". – Х., 1995. - С. 22-24.

  29. Булага В.В., Замятин П.Н., Редькина Т.М., Редькин В.Г., Карев Д.В. Биохимический контроль эндогенной интоксикации при полиорганной недостаточности после релапаротомий, осложненных гнойно-воспалительными осложнениями повреждений органов брюшной полости //Тез. докл. научно-практической конференции хирургов Украины "Проблемы гнойно-септических осложнений в неотложной хирургии". – Х., 1995. - С. 24-26.

  30. Голобородько Н.К., Замятин П.Н., Карев Д.В., Логунов В.В., Булага В.В. Релапаротомии при гнойно-септических осложнениях повреждений брюшной полости //Тез. докл, научно-практической конференции хирургов Украины "Проблемы гнойно-септических осложнений в неотложной хирургии". – Х., 1995. - С. 35-37.

  31. Голобородько Н.К., Карев Д.В., Замятин П.Н.. Роль и место оперативных способов лечения травматической нестабильности каркаса грудной клетки. //Тез. докл. Всероссийской научной конференции "Сочетанные ранения и травмы". – СПб., 1998. - С. 70-71.

  32. Григорова И.А., Шевчук В.А., Шапкин В.Е., Замятин П.Н., Борисов А.Л. Этиопатогенетические аспекты тяжелой черепно-лицевой травмы //Тез. докл. международного симпозиума "Теоретические и клинические проблемы современной реаниматологии". – М., 1999. - С. 28.

  33. Замятин П.Н., Бойко В.В., Хижняк А.А. Нарушения коагуляционного гемостаза и гемостатического потенциала крови у пострадавших с массивным внутрибрюшным кровотечением после тяжелой механической сочетанной травмы живота //Матеріали міжнародного симпозіуму “Гемостаз – проблеми та перспективи”. – К., 2002. - С. 186-191.

  34. Чернов А.Л., Рынденко С.В., Феськов А.Э., Замятин П.Н. Клинико-функциональный подход в классификации сочетанных повреждений //Материалы VII съезда травматологов-ортопедов республики Беларусь “Современные технологии диагностики, лечения и реабилитации повреждений и заболеваний опорно-двигательной системы”. - Минск. – 2002. - С. 240-242.

  35. Замятин П.Н. Коррекция и профилактика полиорганной недостаточности с нарушением ферментативного гемостаза и реологических свойств крови у пострадавших с закрытой травмой сердца при политравме в послеоперационном периоде //Материалы 1 Всероссийской научной конференции “Клиническая гемостазиология и гемореология в сердечно-сосудистой хирургии”. – М., 2003. - С. 26-27.

  36. Сафронов Д.В., Замятін П.М. Сучасні тенденції лікування гострої кишкової непрохідності у постраждалих з посттравматичною поліорганною недостатністю //Тези доповідей підсумкової наукової конференції молодих вчених з міжнародною участю “Внесок молодих вчених в медичну науку”. – Х., 2004. – С. 56-57.

  37. Замятин П.Н. Прогнозирование исхода сепсиса при полиорганной недостаточности пострадавших с политравмой //Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю “Сепсіс. Патогенез, діагностика та терапія”. – Х,. 2004. – С. 103-104.

  38. Замятін П.М. Сучасний засіб надання екстреної допомоги та корекції післятравматичного синдрому гострого легеневого пошкодження у постраждалих в екстремальних умовах //Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції „Організаційні, медико-фармацев-тичні і методичні аспекти медицини катастроф”. – Тернопіль. – 2005. – С. 66-67.

  39. Замятин П.Н., Бойко В.В., Голобородько Н.К. Диагностика и хирургическое лечение пострадавших с доминирующими повреждениями груди при политравме с использованием современных технологий: Методические рекомендации. – Х., ИОНХ АМНУ, 2004. – 24 с.

  40. Замятин П.Н., Бойко В.В., Голобородько Н.К. Диагностика, хирургическая и реанимационная тактика у пострадавших с доминирующими повреждениями живота при политравме с использованием современных технологий: Методические рекомендации. – Х., ИОНХ АМНУ, 2004. – 20 с.

  41. Замятин П.Н., Бойко В.В. Особенности диагностической и хирургической тактики в остром периоде политравмы: Методические рекомендации. – Х., ХГМУ, 2004. – 20 с.

  42. Замятін П.М., Григорова І.А., Комаров М.П. та співавт. Реабілітація хворих після оперативного лікування захворювань та травм хребта: Методичні рекомендації. – Х., ХДМУ, 2004. – 12 с.