Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Русановська Ольга Володимирівна. Удосконалення діагностики хронічних гастродуоденітів у дітей та їх реабілітація з застосуванням бальнеологічних методів: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Русановська О. В. “ Удосконалення діагностики хронічних гастродуоденітів у дітей та їх реабілітація з застосуванням бальнеологічних методів” – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування дітей з хронічним гастродуоденітом шляхом удосконалення неінвазивної діагностики функціонального стану гастродуоденальної зони та розробки індивідуалізованих методик питного використання природного антациду - мінеральної води Лужанська-7. Запропоновано беззондовий метод комплексного обстеження функціонального стану шлунка, ПЗ, ЖВШ з кількісним визначенням кислотоутворення та критеріїв оцінки показників у дітей. Виявлені порушення функціонального означених органів, встановлені внутрішньо- і міжорганні зв‘язки у хворих дітей з гастроентерологічною патологією. На основі вивчення біологічних властивостей і механізму порожнинної дії розроблені основні принципи диференційованого питного використання мінеральних вод Лужанська-7 та Ужгородська-2 в лікуванні дітей з гастродуоденальною патологією. Запропонований спосіб індивідуального дозування антацидів, в тому числі Лужанської-7, з розрахунком одноразової і добової дози, апробований в лікуванні дітей з ХГД

У дисертації наведено теоретичне обгрунтування і нове розв‘язання наукової задачі - підвищення ефективності лікування дітей з хронічним гастродуоденітом шляхом удосконалення неінвазивної діагностики функціонального стану гастродуоденальної зони та розробки індивідуалізованих методик питного використання природного антациду - мінеральної води Лужанська-7.

  1. На основі розробленого беззондового методу комплексного дослідження функціонального стану шлунка, ПЗ та ЖВШ в базальний період шлункової секреції, встановлено, що у 46,7±3,9% дітей з гастродуоденальною патологією спостерігається підвищення кислотоутворюючої функції шлунка, у 60,6±3,8% - зниження кислотонейтралізуючої функції, у 61,8±3,8% - прискорення евакуаторної та у 98,36% - поєднання функціональних порушень шлунка, ПЗ та ЖВШ. Найбільш чітко означені зміни проявлялися у дітей дошкільного віку. В пубертатному віці у 2/3 хлопчиків виявлено підвищення ферментовидільної функції підшлункової залози, а у 2/3 дівчат, на фоні значних порушень функціонального стану шлунка - змішана дискінезія жовчовидільної системи за гіпертонічно-гіпокінетичним типом.

  2. Виявлено прямий корелятивний зв‘язок між кислотоутворюючою і евакуаторною функціями шлунка при компенсованому стані його нейтралізуючої функції (r=+0,84) та зворотній – при декомпенсованому (r=-0,64). При підвищеному кислотоутворенні з компенсаторно сповільненою евакуацією встановлено прямий зв‘язок між дебітом уроамілази натще та тонусом сфінктера Одді (r=0,46) та у випадках прискореної евакуації - обернена залежність (r=-0,83), а також різке збільшення індукції холецистокініну після пробного сніданку (r=0,85), що проявляється гіперкінезією жовчного міхура. Це вказує на послідовність задіяння в патологічний процес органів, що розвиваються з однієї ембріональної закладки при гастродуоденальній патології.

  1. Модельними дослідами (in vitro) доведено, що гідрокарбонатна натрієва МВ Лужанська-7 має високу антацидну активність (90,0±1,9 ммоль/л), яка забезпечує нейтралізацію шлункового соку до рН=3,0 переважно (68,8%) за рахунок буферних властивостей. Виявлений її виражений інгібуючий ефект на протеолітичну активність шлункового соку та стимуляційний - на каталітичну активність ферментів підшлункової залози, що сприяє покращанню порожнинного травлення.

  2. В умовах клініко-фізіологічних досліджень доведено, що у хворих дітей з гастродуоденальною патологією МВ Лужанська-7 виявляє виражені антацидні властивості, відновлює кислотонейтралізуючу, урегульовує евакуаторну функцію, тонус сфінктера Одді, м‘яко стимулює виділення уроамілази ПЗ та підвищує кінетику жовчного міхура, причому індивідуально розрахована доза у 100% дітей забеспечує перехід від декомпенсованого сильнокислого стану до компенсованого середньокислого стану шлункової секреції, без “кислотних поштовхів”. МВ Ужгородська - 2 стимулює кислотоутворюючу функцію шлунка, корегує функціональний стан панкреато-біліарної системи.

  3. Використання гідрокарбонатної натрієвої МВ Лужанська-7, як природного антациду, за розробленою індивідуалізованою методикою питного використання з розрахунком одноразової і добової дози, в курсовому лікуванні дітей з загостренням гіперацидного ХГД прискорює темп зворотнього розвитку клінічних проявів хвороби, нормалізує кислотоутворення, відновлює кислотонейтралізуючу і евакуаторну функцію в міжтравний період шлункової секреції, корегує супутні функціональні порушення панкреатобіліарної системи.

  4. Катамнестичні спостереження дітей з ХГД довели ефективність лікування запропонованим бальнеологічним методом лікування, а саме продовженням періоду ремісії, що є підставою для терапевтичного та профілактичного його використання.

Публікації автора:

  1. Розповсюдженість уражень органів травлення у дітей м. Ужгорода // Науковий вісник Ужгородського ун-та, серія “Медицина”.- 1996.- Вип.3- С.245-249 (співавт. О.О.Лук’янчикова, Л.К. Єфімова, М.П.Лендьел) (Аналіз матеріалу, статистична обробка, пiдготовка статтi до друку).

  2. Буферні властивості мінеральних вод джерел м.Ужгорода // Науковий вісник Ужгородського ун-та, серія “Медицина”.-1997.-Вип.4-С.99-101 (співавт. П.О.Колесник, Л.К.Єфімова, М.П.Лендьел, П.П.Звонар) (Аналіз матеріалу, пiдготовка статтi до друку).

  3. Основні принципи методик питного використання вуглекислих гідрокарбонатних натрієвих вод в профілактиці та реабілітації дітей з гастроентерологічною патологією // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия.-1998.-№3.-С46-48 (співавт. М.П.Лендьел) (Збір клінічного матеріалу, аналіз матеріалу, статистична обробка, підготовка до друку).

  4. Дослідження дебітів уроамілази у практично здорових дітей // Науковий вісник Ужгородського ун-та, серія “Медицина”.-2000.-Вип. 12- С.114-116 (співавт. В.В.Попадинець, Г.Б.Жилюк) (Клінічне обстеження дітей, аналіз результатів обстеження, статистична обробка, пiдготовка статтi до друку).

  5. Оцінка функціонального стану верхнього відділу системи травлення у дітей за даними беззондового методу комплексного його дослідження // Перинатологія та педіатрія.- 2002.- №2.- С.59-62.

  6. Спосіб неінвазивної діагностики шлунка у дітей і дорослих: Пат. 41204А Україна, МКИ 7А61В10/00.- № 2001042133; Заявлено 2.04.01; Опубл. 15.08.01, Бюл №7.-1.с. ил.

  7. Спосіб індивідуального дозування антацидів для дітей і дорослих: Пат. 47267А Україна, МКИ 7А61В10/00 / .-№ 2001106678; Заявлено 1.10.01; Опубл. 17.06.02, Бюл №6.-1.с. (в співавт. І.С.Сміян) (проведення патентного пошуку, підготовка до подачі заявки)

  8. Неінвазивні клініко-фізіологічні дослідження порівняльної дії мінеральних вод на функціональний стан верхнього відділу травної системи у дітей / Матеріали 4-го Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих учених.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2000,-С.216-217.