Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


634. Павлюченкова Олеся Борисівна. Удосконалення економічного механізму управління процесом відтворення технічних ресурсів підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Криворізький держ. технічний ун-т. - Кривий Ріг, 2004.



Анотація до роботи:

Павлюченкова О.Б. Удосконалення економічного механізму управління процесом відтворення технічних ресурсів підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – Економіка промисловості. – Кривий Ріг: Криворізький технічний університет, 2004.

У дисертації досліджено напрямки удосконалення економічного механізму управління процесом відтворення технічних ресурсів підприємств на прикладі підприємств металургійної галузі. Визначено економічну сутність категорії “технічні ресурси” як елемента основного виробничого капіталу, конкретизовано її основні властивості та характеристики. Досліджено вартісний рух технічних ресурсів у процесі відтворення. Проаналізовано тенденції економічного відтворення технічних ресурсів підприємств та визначено їхній вплив на економічні результати діяльності. Удосконалено економічний механізм управління параметрами процесу відтворення та підходи до визначення його ефективності. Запропоновано методику вибору економічно доцільного методу нарахування амортизації та сформульовані методичні підходи до планування витрат на економічне відтворення технічних ресурсів на етапі їхнього виробничого використання.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, наведено теоретичне узагальнення та нове розв’язання наукового завдання, що полягає в удосконаленні діючих методичних підходів до формування та реалізації економічного механізму процесу відтворення технічних ресурсів і забезпечує зростання темпів процесів відтворення за економічними характеристиками, у часі, за вартістю і економічною ефективністю.

Таблиця 3

Очікувані показники ефективності впровадження механізму управління процесом економічного відтворення ТР на досліджених підприємствах

Основні результати дослідження полягають у тому, що:

  1. Відтворення ТР підприємства як матеріалізованої частини основного капіталу є складним поняттям, що відображає його фізичний і моральний знос у процесі його використання. При цьому його грошовий еквівалент має здатність до самозростання. Характер зносу і визначення його вартості базується на теоріях вартості, факторів і витрат виробництва і розрахунках показників і критеріїв економічної ефективності процесу відтворення.

  2. Забезпечення збалансованості темпів зносу і відтворення ТР та ефективності витрат розглядається як передумова економічного розвитку промислового підприємства.

  3. Процес відтворення існує в межах циклу виробництва продукції і представляє собою два повязаних і паралельно існуючих потоки: натурально-речовинний і вартісний. Останні протікають по стадіях руху і мають свої характеристики, що дозволяє оцінити вплив ефективності процесу економічного відтворення на кінцеві результати роботи підприємства.

  4. Економічна ефективність процесу відтворення може забезпечуватися різними шляхами: за рахунок максимального використання і нарощування технічних можливостей основних фондів, шляхом інтенсифікації внутрішньо-виробничих і маркетингових можливостей підприємства та удосконалення механізму управління параметрами фізичного і економічного процесів відтворення. При цьому складові показники ефективності процесу економічного відтворення є найменш розробленими і такими, що недостатньо використовуються.

  5. Головним завданням підвищення ефективності цього процесу повинні бути:

- повне забезпечення первісної вартості ТР протягом терміну їхньої експлуатації шляхом управління економічною складовою процесу та забезпечення її певного приросту. Тобто, темпи утворення вартості ТР повинні бути вищими, ніж темпи їх споживання;

- витрати на функціонування й відтворення ТР повинні використовуватись ефективно. Необхідність оцінки економічної ефективності витрат дозволяє сформувати критеріальний показник процесу відтворення, який враховує рівень економічної ефективності витрат на процес і “швидкість” його протікання.

  1. Складовими вартісної віддачі процесу економічного відтворення є амортизаційні відрахування та прибуток, що відповідно формують умови простого і розширеного відтворення.

  2. Обовязковою умовою забезпечення економічної ефективності процесу відтворення є наявність науково обґрунтованої методичної, аналітичної і інформаційної бази його формування та протікання. Управління процесом відтворення пропонується здійснювати, використовуючи розроблені в роботі концептуальні підходи: застосування процесного і логістичного підходу, методичних засад формування власної технічної й амортизаційної політики підприємства, методів багатофакторного планування витрат на відтворення ТР з урахуванням факторів впливу та ризиків. Вибір методу нарахування амортизації базується на визначенні критичного рівня зміни рентабельності продукції за умови нарахування економічно доцільної вартості зносу, що забезпечує просте відтворення.

  3. Впровадження більш досконалого механізму управління економічними параметрами процесу відтворення створює умови для виконання економічної ролі амортизаційного фонду та частини прибутку підприємства, що заробляється за рахунок використання ТР і збільшує можливості підприємств щодо своєчасного, збалансованого і ефективного відтворення ТР, формування конкурентних переваг.

  4. Розроблені в роботі методичні підходи щодо удосконалення економічного механізму процесу відтворення ТР, концептуальні засади технічної, амортизаційної політики підприємства, методів альтернативного багатофакторного планування витрат на відтворення можуть застосовуватись на підприємствах промисловості технічними керівниками і спеціалістами при розробці та прийнятті управлінських рішень стратегічного і тактичного характеру.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Павлюченкова О.Б. Совершенствование методики планирования затрат на ремонты с учетом фактора риска // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 151. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 20-24.

  2. Павлюченкова О.Б. Удосконалення оцінки та планування ефективності використання технічного потенціалу підприємства // Актуальні проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових праць. – Харків: Тов: Фінарт, 2002. – С.283-284.

  3. Павлюченкова О.Б. До питання визначення економічної вартості технічних ресурсів підприємств промисловості// Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 166. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 198-202.

  4. Павлюченкова О.Б. Удосконалення оцінки процесів відтворення основних фондів на підприємстві // Економіка. Менеджмент. Підприємництво: Збірник наукових праць. – Луганськ: Видавництво СНУ ім..В.Даля, 2003. - №11/2003. – С.237-244.

  5. Ревенко Н.Г., Павлюченкова О.Б. Проблеми формування економічної бази відтворення основних фондів як фактор ефективного функціонування підприємств в умовах глобалізації // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2003.- № 3(12). – С. 63-70. Особистий внесок: узагальнені підходи до визначення економічної сутності амортизації.

  6. Павлюченкова О.Б. Управління ефективністю технічного потенціалу підприємства з використанням логістичного підходу // Вісник національного університету “Львівська політехніка”.- 2003. - №472. - С. 336-341.

  7. Ревенко Н.Г., Павлюченкова О.Б. Економічна модель процесу відтворення технічних ресурсів // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк: ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2004.- № 2 (14). – С. 48-52. Особистий внесок: визначено вартісний зміст кожної стадії процесу відтворення ТР; обґрунтовані підходи до узагальнюючої оцінки процесу відтворення.

Публікації за матеріалами конференцій:

8. Ревенко Н.Г., Павлюченкова О.Б. Управління ефективністю технічного потенціалу підприємства з використанням логістичного підходу // Тези допов. ІV Між нар. науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2002. – С.280-281.

9. Павлюченкова О.Б. Оцінка ефективності відтворення технічних ресурсів промислових підприємств // Тези доп. Всеукраїнської науково-методичної конференції “Економічні проблеми адаптації та розвитку вищої школи в умовах ринку”. – Алчевськ: ДГМІ, 2003. – С. 45.

10. Павлюченкова О.Б. Економічне забезпечення процесів технічного обслуговування і ремонту устаткування промислових підприємств //Тез докл всеукраинской научно-практической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Проблемы эффективности функционирования предприятий в современных условиях». – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – С.44.

11. Тарасенко С., Павлюченкова О. Концептуальні основи управління відтворенням технічних ресурсів промислових підприємств // Тези доповідей науково-практичної конференції “Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі”. – Тернопіль: ТОВ “Поліграфіст, 2004. – С.103-105. Особистий внесок: розроблені основні положення формування політики управління відтворенням технічних ресурсів підприємства.