Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Білоброва Ірина Юріївна. Удосконалення інноваційного менеджменту на машинобудівному підприємстві : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Білоброва І.Ю. Удосконалення інноваційного менеджменту на машинобудівному підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управляння підприємствами. – Донецький національний технічний університет, Донецьк, 2002.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення інноваційного менеджменту на машинобудівному підприємстві.

Уточнено сутність понять "інноваційний процес" і "інновація" на основі комплексного аналізу підходів до визначення і класифікації ключових категорій теорії інновацій; запропоновано класифікацію чинників, що впливають на ефективність інноваційної діяльності.

Вперше розроблена методика календарного планування інноваційної діяльності з використанням показників, які враховують вплив стохастичного характеру суміщення виконання пов'язаних робіт на тривалість проекту в цілому; запропонована відповідна модель календарного планування технічної підготовки виробництва продукції.

Запропоновано новий узагальнюючий показник ефективності роботи конструкторсько-технологічних підрозділів машинобудівних підприємств на основі дослідження існуючих методів оцінки ефективності здійснення інноваційної діяльності, аналізу показників ефективності і використання методу аналізу ієрархій.

На основі узагальнюючого показника ефективності розроблена нова методика формування фонду матеріального заохочення конструкторсько-технологічних підрозділів машинобудівних підприємств.

Загальним підсумком роботи є науково-теоретичне обґрунтування та розробка методичних і практичних заходів щодо підвищення ефективності управління інноваційною діяльністю машинобудівних підприємств. Основні висновки проведеного дослідження полягають у наступному:

  1. Інноваційний процес - це процес розвитку нововведення від ідеї до використання кінцевим споживачем, який пов’язаний зі змінами в тому речовинному середовищі, у якому він відбувається. Дослідження взаємозв'язку НТП і інноваційного процесу дозволило установити, що механізм реалізації НТП на макрорівні забезпечується реалізацією інноваційного процесу на мікрорівні. Тому їх можна розглядати, з одного боку, як категорії, що взаємно обумовлюють одна іншу, а з іншого, - як взаємно відокремлені категорії, що співвідносяться між собою як загальне і частка. Інноваційною діяльністю є цілеспрямована система заходів щодо розробки, впровадження, освоєння, виробництва, дифузії і комерціалізації нововведень, а інноваційний менеджмент - комплекс організаційно-економічних методів і форм управління всіма видами інноваційної діяльності на стадіях інноваційного процесу.

  2. Дослідження існуючих поглядів на класифікацію чинників, які впливають на ефективність інноваційної діяльності дозволило поділити їх на дві групи: що перешкоджають інноваційній діяльності і що сприяють інноваційній діяльності. В межах кожної групи чинників визначаються ті, якими на рівні підприємства можна управлять і ті, якими управляти не можливо.

  3. Системний підхід в інноваційному менеджменті доцільно ґрунтувати на основі наступних положень: виступаючи функціональним різновидом загального менеджменту, інноваційний менеджмент є підсистемою системи вищого порядку; інноваційний менеджмент включає організаційно-управлінський аспект, об'єктом якого є процес управління нововведенням, і виробничо-технологічний аспект, об'єктом якого є нововведення; процес нововведення, виступаючи об'єктом інноваційного менеджменту є складною системою, яка характеризується просторово-часовою довжиною і функціональною відокремленістю її елементів.

  4. В сучасних умовах основними чинниками підвищення ефективності інноваційної діяльності підприємств машинобудування є: удосконалення організації інноваційної діяльності через застосування адаптивних організаційних структур та використання прогресивних форм інноваційного співробітництва; удосконалення методів планування інноваційної діяльності; створення дієвого механізму мотивації інноваційної діяльності.

  5. В умовах ринку, коли зростають вимоги гнучкості й адаптивності організації до змін зовнішнього середовища, виникає необхідність застосування органічного підходу до здійснення інноваційної діяльності підприємства. Цей підхід засновано на поміркованому використанні формальних процедур і правил, децентралізації управління й участі персоналу в процесі прийняття рішень, гнучкій структурі управління і невеликій кількості рівнів ієрархії.

  6. Механізм мотивації росту ефективності інноваційної діяльності включає державне стимулювання і стимулювання на рівні підприємства. Державне стимулювання здійснюється за допомогою державних і суспільних стимулів, що базуються на законодавчих актах, державних інвестиціях, охороні авторських прав і інтелектуальної власності. Стимулювання на рівні підприємства реалізується шляхом підвищення особистої матеріальної і моральної зацікавленості учасників інноваційної діяльності в підвищенні її ефективності.

  7. Для підвищення ефективності інноваційної діяльності в сучасних умовах важливу роль грає удосконалення календарного планування, яке повинно здійснюватись з урахуванням стохастичності процесів суміщення пов’язаних робіт. При цьому коефіцієнт несуміщення доцільно представляти у вигляді нечіткої множини.

  8. Для підвищення гнучкості календарного планування з урахуванням стохастичного характеру суміщення пов’язаних робіт доцільно використовувати метод імітаційного моделювання. Алгоритм імітаційного моделювання дозволяє врахувати стохастичний характер часових характеристик, необхідних для управління технічною підготовкою виробництва.

  9. Основним недоліком існуючих показників і методів оцінки ефективності діяльності конструкторсько-технологічних підрозділів є те, що вони не враховують кінцевих корисних з точки зору підприємства результатів їх роботи і не забезпечують об'єктивність оцінки. Оскільки на 70-80% потенційний прибуток підприємства формується конструкторсько-технологічними підрозділами, цей прибуток може об’єктивно характеризувати кінцеві корисні результати їх діяльності.

  10. З урахуванням загальної методології оцінки ефективності, ефективність роботи конструкторсько-технологічних підрозділів підприємства можна об’єктивно і однозначно оцінити на основі показника, що розраховується як відношення розміру прибутку підприємства, забезпеченого діяльністю кожного конструкторського чи технологічного підрозділу, і загальної суми витрат, пов'язаних з функціонуванням цього підрозділу. Доцільність використання цього показника полягає в тому, що в ньому в інтегрованому вигляді опосередковані всі результати роботи підрозділу, як з погляду підвищення технічного рівня виробів, що проектуються, так і з погляду зниження витрат на технічну підготовку виробництва цих виробів.

  11. Для підвищення зацікавленості конструкторів і технологів у збільшенні кінцевого корисного результату роботи відділу фонд матеріального заохочення цих підрозділів повинний визначатися з урахуванням ефективності їх діяльності. З цією метою необхідно коригувати норматив відрахування в фонд матеріального заохочення в залежності від досягнутого рівня ефективності на основі використання узагальнюючого показника ефективності.

Публікації автора:

  1. Белоброва И.Ю., Кривоберец Б.И. Инвестиции и сфера инновационной деятельности предприятия // Вестник Донецкого университета. Серия В Экономика и право. - Донецк; ДонГУ. - 1999. - №3. - С.59-64. Особисто автору належить обгрунтування взаємоз’язку інноваційної та інвестиційної діяльності, дослідження сутності інвестицій.

  2. Белоброва И.Ю., Кривоберец Б.И. Стимулирование инновационной активности машиностроительного предприятия // Бизнес-Информ. – Харьков. - 1999. - №4.- С.32-34. Особисто автором проаналізована система стимулювання інноваційної діяльності на машинобудівному підприємстві; виведено формули для визначення відрахувань до фонду матеріального заохочення.

  3. Білоброва І.Ю. Методологічні основи оцінки ефективності роботи конструкторських і технологічних підрозділів промислового підприємства // Маркетинг в Україні. - №4 (спецвипуск).- 2000.- С. 2-4.

  4. Белоброва І.Ю., Еськов А.Л. Инновационная стратегия АО"НКМЗ" и её влияние на повышение продуктивности работы предприятия в условиях рыночной экономики // Економіка промисловості. Науково-практичний журнал. – Інститут економікі промисловості НАН України. - 2000.- № 2 (8).- С.105 – 108. Особисто автором досліджена організаційна структура системи управління інноваційною діяльністю; розглянуто процес формування річних планів технічного розвитку підприємства.

  5. Белоброва И.Ю. Управление в инновационной сфере промышленного предприятия // Економіка промисловості. Науково-практичний журнал. – Інститут економіки промисловості НАН України. - 2000.- №3 (9). - С.66 - 71.

  6. Белоброва И.Ю. Инновации: мифы и роль в повышении эффективности производства /Экономика промышленности. Экономика Украины на пороге третьего тысячелетия: Сб. науч. тр. // НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. АО"НКМЗ"; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. - Донецк, 2000. - С. 163-167.

  7. Белоброва И.Ю. Особенности оценки и стимулирования творческого труда в машиностроении / Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства в ІІІ тисячолітті. Зб. наукових праць. - Рівне; "Тетіс". – 2000. - С.614-621.

  8. Белоброва И.Ю. Менеджмент в сфере инновационной деятельности промышленного предприятия // Теорія управління організацією. Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції 6-7 квітня 2000 р. - Київ - Трускавець: НТУУ "КПІ"; КНЕУ; ДДПУ.- 2000. - С.24.

  9. Белоброва И.Ю. Сотрудничество в инновационной сфере металлургического машиностроения // Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Тез. Второй междунар. научн.-практ. конф., 4-6 мая 2000 г. - Ч.2. - Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2000. - С.9-11.

  10. І.Ю.Білоброва. Ефективність співробітництва у реалізації нововведень //Вісник Технологічного університету Поділля.- Хмельницький, Технологічний університет Поділля.- 2001.- №6 (37). - С. 186 - 190.

  11. Белоброва И.Ю. Методические рекомендации по совершенствованию календарного планирования инновационных процессов промышленного предприятия. // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 47. – Донецьк, ДонНТУ.- 2002. – с. 60-67.