Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Національна безпека / Пожежна безпека


Клим'юк Михайло Михайлович. Удосконалення існуючих та розробка нових методів вибору і оцінки захисних властивостей матеріалів верху взуття пожежників : Дис... канд. наук: 21.06.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Клим’юк М.М. Удосконалення існуючих та розробка нових методів вибору і оцінки захисних властивостей матеріалів верху взуття пожежників. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.02 – пожежна безпека. – Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, Львів, 2007 р.

У дисертації досліджуються проблеми підвищення рівня захисту взуття пожежників-рятувальників з термо- і агресивно-захисними властивостями.

Розроблено теоретичні основи вибору та оцінки термо- і фізико-хімічних показників, їх класифікацію, функціонально-логічну схему…, обґрунтовано методичне забезпечення, необхідне при вивченні захисних характеристик матеріалів. Розроблені методичні основи для розрахунку термозахисних властивостей спеціальних матеріалів залежно від їх теплофізичних (коефіцієнт теплопровідності, тепловіддачі) і геометричних (товщина) показників при стаціонарному режимі теплопереносу. Це дає змогу передбачити величину густини теплового потоку, коефіцієнта теплопередачі, теплового опору, а також при введенні такого термінологічного поняття, як «критична температура» (Ткр) на зворотній стороні проби матеріалу, можна розрахувати коефіцієнт його термозахисту (Ктз). Встановлено, що залежність між указаними величинами має зворотній і лінійний характер. Розроблено математичну модель процесу теплопровідності при нестаціонарному режимі тепломасопереносу через товщину матеріалу для верху спеціального взуття пожежників-рятувальників залежно від його теплофізичних характеристик і конкретних умов теплообміну. Розроблено спосіб вивчення проникності летких і нелетких агресивних рідин через товщину спеціального матеріалу при постійному тиску (2,6 г/см2) на робочу площу проби (19,6 см2). Вивчено захисні властивості спеціальних матеріалів (натуральні та синтетичні шкіри), які використовуються для виготовлення верху взуття. На основі теоретичних розрахунків та експериментальних досліджень розроблено рецептуру та виготовлено п`ять видів синтетичної шкіри з поліефіруретановим і поліакрилонітрильним покриттям, до полімерних композицій яких входять бром- та фосфоровмісні антипірени і кислотозахисні апрети на основі кремнійорганічних сполук. На основі аналізу проведених теоретичних та експериментальних досліджень розроблено технічні вимоги до синтетичної шкіри, придатної для виготовлення верху термо- і агресивно-захисного взуття пожежників-рятувальників.

1. Проведено дослідження, що стосуються умов праці пожежників-ряту-вальників при пожежогасінні, ЗІЗ ніг, спеціальних матеріалів, які використовуються для виготовлення верху взуття, а також проаналізовані методики, прилади і устаткування, необхідні для вивчення зміни властивостей в процесі впливу відкритого полум’я, ІЧ-випромінювання густиною 7 кВт/м2, конвективного тепла (200С), низької температури (-25С), 20% розчинів сірчаної, соляної, азотної кислот, лугу (NaOH), 12% розчину ПАР і води (водопроникність, водотривкість) на їх термо- і агресивно-захисні показники.

2. Розроблено теоретичні основи для проведення вибору та оцінки термо- і фізико-хімічних показників, їх класифікацію, функціонально-логічну схему, обґрунтовано методичне забезпечення, необхідне при вивченні захисних характеристик матеріалів.

3. Розроблено методичні основи для розрахунку термозахисних властивостей спеціальних матеріалів залежно від їх теплофізичних (коефіцієнт теплопровідності, тепловіддачі) і геометричних (товщина) показників при стаціонарному режимі теплопереносу. Це дає змогу передбачити величину густини теплового потоку, коефіцієнта теплопередачі, теплового опору, а також, при введенні такого термінологічного поняття, як «критична температура (Ткр) на зворотній стороні матеріалу, можна розрахувати коефіцієнт його термозахисту (Ктз). Установлено, що залежність між указаними величинами має зворотній і лінійний характер.

4. Розроблено математичну модель процесу теплопровідності при нестаціонарному режимі тепломасопереносу через товщину матеріалу для верху спеціального взуття пожежників-рятувальників залежно від його теплофізичних характеристик (коефіцієнт теплопровідності, теплоємність, питома густина, товщина) і конкретних умов теплообміну.

5. Розроблено спосіб вивчення проникності летких і нелетких агресивних рідин через товщину матеріалу, сутність якого полягає в тому, що незалежно від природи реагенту і концентрації, його вплив на робочу площу проби (19,6 см2) відбувається при постійному тиску (2,6 г/см2).

6. Проведено експерименти на розроблених взірцях спеціальних матеріалів з поліефіруретановим (ПУЕ) і поліакрилонітрильним (ПАН) покриттям з добавками антипіренів (металовмісного, бромвмісних, фосфоровмісних) і кислотозахисного апрету (кремнійорганічна сполука), нанесених на ткані та неткані основи (СШ ПУЕ+100% ПЕ тканина; СШ ПУЕ+100% БВ тканина; СШ ПУЕ+НТ полотно; СШ ПАН+ каркасна тканина; СШ ПАН+НТ полотно). Проби матеріалів із натуральної шкіри (юхти і хромового методу дублення) були використанні для порівняння. Вивчення впливу високотемпературних джерел (відкрите полум’я, ІЧ-випромінювання, конвективне тепло) засвідчили про достатні термозахисні властивості синтетичної шкіри на основі ПУЕ+100% ПЕ тканина, до полімерної композиції якої входить фосфоровмісний антипірен «пекофлам NPP» (Угорщина) і кремнійорганічний апрет.

7. Проведено дослідження щодо стійкості указаних матеріалів до впливу агресивних середовищ з яких встановлено, що після 24 годин експозиції найбільш хімічно активним реактивом слід вважати 20% розчин гідроксиду натрію, а потім (у зменшувальному порядку) розчини таких кислот, як соляна, азотна і сірчана. Встановлено, що суттєве руйнування зазнають проби із натуральної шкіри юхти і шкіри хромового методу дублення, а також синтетичних шкір з ПАН покриттям. Проби на основі ПУЕ полімерного покриття, особливо СШ ПУЕ+100% ПЕ тканина, слід вважати хемостійкими відносно вказаних агресивних середовищ.

8. Досліджено проникність як важливий показник, що характеризує агресивно-захисні властивості спеціальних матеріалів, на приладі ПМК-1А при постійному тиску дифузанта (2,6 г/см2) на площу взірця (19,6 см2) незалежно від його природи і концентрації. Отримані залежності і аналіз результатів свідчать, що матеріал СШ ПУЕ+100% ПЕ тканина може бути використаний для виготовлення верху взуття пожежників-рятувальників. Показано що вказані матеріали, в порівнянні з іншими, мають найкращі водозахисні характеристики – водопроникність 548,1 с при водотривкості – 2080 мм. вод. ст.

9. Розроблено технічні вимоги до синтетичної шкіри, придатної для виготовлення верху термо- і агресивно-захисного взуття пожежників-рятувальників.

Список опублікованих праць

1. Болібрух Б.В., Клим’юк М.М. Проблеми гармонізації елементів захисного спорядження пожежника (одяг, взуття) залежно від захисних властивостей та нормативних показників спеціальних матеріалів // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2004.- №5. – С. 113-116.

2. Клим’юк М.М., Болібрух Б.В., Мичко А.А. Аналіз методів визначення проникності матеріалів для верху спеціального взуття агресивними рідинами // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. –Луганськ, 2005.- № 11. – С. 91-95.

3. Мичко А.А., Клим’юк М.М., Болібрух Б.В. Сучасні відомості про кислотозахисні властивості матеріалів // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2005.- №6. – С. 81-89.

4. Болібрух Б.В., Клим’юк М.М. Розробка методу для оцінки захисних характеристик спеціальних матеріалів спорядження пожежників (одяг, взуття) в разі впливу на них гідрооксиду натрію // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2005.- №6. – С. 99-104.

5. Клим’юк М.М., Болібрух Б.В., Козяр М.М., Мичко А.А. Обгрунтування необхідності розробки термо- і агресивно-захисного взуття для працівників МНС України // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2005.- №7. – С. 107-112.

6. Болібрух Б.В., Клим’юк М.М., Ковтун Р.І. Спосіб вивчення термозахисних властивостей анізотропних матеріалів // Вісник Східноукраїнського національного університету м. В. Даля. – Луганськ, 2006.- №10. – С. 30-37.

7. Мичко А.А., Клим’юк М.М. Розробка математичної моделі процесу теплопередачі через товщину матеріалу для спецвзуття пожежників // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2006.- №9. – С. 20-27.

8. Семерак М.М, Клим’юк М.М., Мичко А.А. Математична модель нестаціонарної теплопровідності матеріалів для верху взуття пожежника // Пожежна безпека: Зб. наук. праць.- Львів, 2007.- №10. – С. 103-110.

9. Пат.№79577 Україна, МПК D06N 3/00. Синтетична шкіра для верху спеціального взуття і спосіб її виготовлення / Степ’юк Л.Й., Дмитренко О.О., Клим’юк М.М., Болібрух Б.В., Мичко А.А. - № U 2006 08179; Заявл. 21.07.2006; Опубл. 25.06.2007; Бюл. №9.

10. Клим’юк М.М., Мичко А.А. Аналіз щодо розробки захисного взуття пожежних // Пожежна безпека: VI науково-практична конференція. -Харків, 2003. – С. 266-267.

11. Болібрух Б.В., Клим’юк М.М. Науково-методичні основи вивчення і оцінювання захисних властивостей матеріалів спеціального захисного одягу і взуття пожежників щодо термічної дії та впливу агресивних середовищ // Пожежна безпека: науково-практична конференція УкрНДІПБ. -Київ, 2004. – С. 69-70.

12. Клим’юк М.М. Спосіб визначення кислотопроникності спеціальних матеріалів для верху взуття рятувальників // Пожежна безпека та аварійно-рятувальна справа: IV науково-практична конференція. -Київ, 2005. – С. 198-199.

13. ДСТУ 4446: 2005. Взуття пожежника захисне. Загальні технічні вимоги та методи випробувань. – Чинний від 09.07.2005р. – К.: Держспоживстандарт, 2005. – 17 с.