Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Лагодієнко Віктор Володимирович. Удосконалення механізму формування системи оплати праці та посилення мотивації працівників аграрних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Лагодієнко В.В. Удосконалення механізму формування системи оплати праці та посилення мотивації працівників аграрних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Південний філіал «Кримський агротехнологічний університет» Національного аграрного університету, м. Сімферополь, 2008.

У дисертації обґрунтовано теоретико-методичні та практичні засади формування механізму формування системи оплати праці та посилення мотивації працівників аграрних підприємств. Досліджено теоретичні основи систем оплати праці та її вплив на мотивацію працівників, форми, моделі організації оплати праці та система преміювання працівників аграрних підприємств, сутність та економічні напрями мотивації праці.

Проаналізовано зайнятість сільського населення, стан формування та використання фонду заробітної плати в сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області, дано оцінку діючих систем мотивації праці. Обґрунтовано формування мотиваційної системи стимулювання трудової активності аграрних працівників на основі оплати праці відповідно до досягнутої ефективності виробництва. Визначено типи мотивації праці та чинників впливу на неї; проаналізовано сучасний стан та розвиток оплати та мотивації праці в сільськогосподарських підприємствах. Обґрунтовано та запропоновано напрями вдосконалення оплати праці на основі моделювання оплати праці відповідно до досягнутої ефективності виробництва.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми формування мотиваційної системи стимулювання трудової активності аграрних працівників на основі оплати праці відповідно до досягнутої ефективності виробництва.

У результаті проведеного дослідження зроблено такі висновки і пропозиції:

1. Об’єктивно необхідним фактором відтворення робочої сили та ефективного функціонування виробництва є заробітна плата – обсяг вираженої в грошовій формі основної частини життєвих засобів, що відповідає досягнутому рівневі розвитку продуктивних сил і зростає пропорційно підвищенню ефективності праці.

2. Механізм мотивації сільськогосподарської праці – це система тісно пов’язаних між собою матеріальних, соціальних і психологічних факторів, що активізують трудову діяльність і господарську підприємливість сільських товаровиробників. Соціально-економічні відносини, юридичне право на засоби виробництва, результати праці – базис мотиваційного механізму.

3. Результати праці в сільському господарстві визначаються в кінці року, і коли відсутні грошові кошти у підприємств протягом року, це обумовлює необхідність тісніше пов'язувати розміри оплати праці з її кінцевими результатами і в той же час визначає необхідність її інтенсивного стимулювання на проміжних етапах виробництва. Тому виникає необхідність оцінити й оплатити працю у всіх її проявах, включивши витрати на оплату праці в рамках встановлених державою законів у вартість продукції.

4. На нашу думку, при розрахунках рівня оплати праці від валового доходу встановлюється тісна залежність заробітку працівників від кількості та якості виробленої агропромислової продукції, з одного боку, а також від обсягу витрат – з іншого. Це є основою матеріальної заінтересованості працівників (а з нею і матеріальна відповідальність, бо при недоборі продукції, перевитраті коштів зменшується валовий дохід і, як наслідок, фонд оплати праці) в нарощуванні виробництва та раціональному використанні коштів.

5. Середньомісячна заробітна плата одного працівника у 2006 р. по Україні становила 1041 грн., що на 55,7 % та на 78,0 % більше ніж у 2003 і в 2000 рр. У сільському господарстві рівень заробітної плати нижчий за середній по Україні більше ніж в 1,5 рази і складає у 2006 р. 581 грн. Хоча при цьому темп зростання заробітної плати у 2006 році був значно вищий, ніж у попередніх двох роках. При цьому в сільському господарстві темп зростання заробітної плати перевищив загальнодержавний показник темпу росту платні в цілому по Україні.

У 2006р. основну частину витрат на оплату праці (62,5%) становив фонд основної заробітної плати: оплата за тарифними ставками, відрядними розцінками та посадовими окладами. Додаткова заробітна плата (доплати, надбавки, премії) складала 31,0% та 6,5% – інші заохочувальні і компенсаційні виплати.

6. Найменш оплачуваною категорією в Миколаївській області були і залишаються працівники сільськогосподарських підприємств.Так, у 2006 р. рівень заробітку був найнижчим серед видів економічної діяльності і становив 564,57 грн., що на 40,9% нижче від середньообласного рівня та водночас на 11,8% вище від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (505 грн.). Нарахування за одну оплачену годину становили 4,71 грн., що на 25,3% більше, ніж у 2005р. і на 39,9% менше, ніж в економіці області. Порівняно з показниками середньомісячної заробітної плати в промисловості області (1240,8 грн.), працівники сільського господарства отримували менше на 676,23 грн, або на 54,5%. Незважаючи на постійний приріст заробітної плати в сільськогосподарських підприємствах, переважання рутинної, малокваліфікованої ручної праці апріорі передбачає абсолютний її розмір досить низьким.

7. Поряд з галузевою специфікою на рівень заробітної плати значний вплив впродовж 2006 р. спричиняла тривалість робочого часу. Зростання рівня середньої заробітної плати (в розрахунку на одного штатного працівника) порівняно з попереднім роком було досягнуто за рахунок більш ефективного використання робочого часу. Так, коефіцієнт використання табельного фонду робочого часу в сільськогосподарських підприємствах Миколаївської області порівняно з 2003р. зріс на 2,5 процентних пункти і становив 80,7%.

8. Незважаючи на зростання інтенсивності використання робочого часу порівняно з 2003р. рівень зайнятості працівників залишається недостатнім. Для виконання у грудні обсягу робіт (послуг), випуску продукції було задіяно 93,1% штатної чисельності працівників середніх та великих підприємств проти 89,8% рік тому, у промисловості відповідно 88,2% проти 84,5%. Разом з тим, неповна зайнятість працівників впливає на розмір середньої заробітної плати. Так, за умови роботи повний робочий день (тиждень) у 2006 р. її середній розмір міг бути вищим, ніж фактичний на 17,1% в цілому по економіці та на 16,1% – у сільському господарстві

9. При розробці структури мотиваційного механізму особливу увагу звертати на його соціальні елементи, які виконують важливу роль у формуванні якісної сторони особи працівника як носія робочої сили, соціально значущої і для самої людини, і для колективу, і суспільства в цілому. Це положення зберігає свою силу і в умовах ринку.

10. Для визначення характеру і ступеня розвиненості мотиваційних установок різних соціально-професійних груп працівників, особливо у великих та в середніх аграрних підприємствах, необхідно використовувати такі соціологічні методи як анкетування і експертні оцінки, а також відповідний ним інструментарій - анкету і лист експертної оцінки.

11. Особливу увагу варто приділяти формуванню, нагромадженню і розвитку людського капіталу підприємств та сприяти умовам для його розвитку. Наприклад, для одержання освіти необхідні школи, училища, ВНЗ; поліпшення здоров'я – лікарні, санаторії, спортивні спорудження; трудової діяльності - підприємства й організації. Таким чином, можна визначити «умови розвитку людського капіталу» як сукупності умов життєдіяльності людини (об'єктів виробничого і невиробничого призначення), що сприяють формуванню, нагромадженню і розвитку людського капіталу.

12. Для оцінки рівня умов розвитку людського капіталу аграрного підприємства доцільно використовувати сформовану систему показників, яка розділена на складові: здоров'я; праця; освіта; культура; житлові й інші умови. Для визначення комплексного показника рівня умов розвитку людського капіталу необхідно з використанням експертних оцінок визначити ваги показників усередині складових (здоров'я, праця і т.д.) і складових усередині рівня. У результаті, шляхом множення значень показників узятих стосовно заздалегідь установленої бази на їхні ваги, і підсумовування отриманих значень, може бути визначений комплексний показник рівня умов розвитку людського капіталу. Використання комплексного показника дозволить зіставляти значення ефективності різних варіантів планованих заходів розвитку соціально-трудових відносин і вибирати найбільш ефективний.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Лагодієнко В.В. Аналіз розвитку та сучасного стану аграрних підприємств / В.В. Лагодієнко // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. Вип.116. Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. 2007. – С. 92-95.

  2. Лагодієнко В.В. Загальні особливості розвитку трудових відносин / В.В. Лагодієнко // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. Вип.121. Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. 2008. – С. 118-121.

  3. Лагодієнко В.В. Методичні основи оцінки ефективності формування фонду споживання підприємств агробізнесу / В.В. Лагодієнко // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. Вип.91. Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. 2006. – С. 112-115.

  4. Лагодієнко В.В. Принципи та джерела формування фонду споживання як головного елемента системи оплати праці та посилення мотивації працівників аграрних підприємств / В.В. Лагодієнко // Таврійський науковий вісник: Науковий журнал. Вип.47. – Херсон: Айлант. 2006. – С. 324-329.

  5. Лагодієнко В.В. Щодо вдосконалення організаційного механізму формування системи оплати праці на підприємстві / В.В. Лагодієнко // Таврійський науковий вісник: Науковий журнал. Вип.54. – Херсон: Айлант. 2007. – С. 280-290.

  6. Лагодієнко В.В. Щодо особливостей застосування праці в сільському господарстві / В.В. Лагодієнко // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. Вип.90. Таврический национальный университет им. В.И. Вернадского. 2006. – С. 96-99.

В інших виданнях:

  1. Лагодієнко В.В. Теоретичні аспекти щодо принципів та джерел формування фонду споживання підприємствами АПК / В.В. Лагодієнко // Актуальні проблеми сучасної науки: всеукр. наук.-практ. інтернет конф., 29-31 жовтня 2008 р.: тези допов. – К.: ТОВ «ТК Меганом», 2008. – Ч.1. – С. 36-39.

  2. Лагодієнко В.В. Удосконалення фінансово-кредитного забезпечення діяльності сільськогосподарських підприємств / В.В. Лагодієнко // Актуальні проблеми розвитку обліку, аудиту, фінансів і менеджменту в агропромисловому виробництві України: міжнарод. наук.-практ. конф., 6-7 листопада 2008 р.: тези допов. – Харків: ХНАУ ім..В.В.Докучаєва, 2008. -Частина 2.– С. 306-308.

  3. Лагодієнко В.В. Особливості застосування праці а аграрному секторі / В.В. Лагодієнко // Розвиток наукових досліджень 2008: міжнарод. наук.-практ. конф., 10-12 листопада 2008 р.: тези допов. – Полтава: ПДПУ, 2008.– С. 116-118.