Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Савостенко Тетяна Олександрівна. Удосконалення механізму регулювання інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах: дисертація канд. екон. наук: 08.02.03 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2003.



Анотація до роботи:

Савостенко Т. О. Удосконалення механізму регулювання інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук із спеціальності 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет, 2003 р.

У дисертації досліджено еволюцію уявлень та розкрито сутність інвестицій, показано недостатню роль держави у вирішенні проблем інвестування. Проаналізовано сучасний стан та умови інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах. Запропоновано складові механізму державного регулювання інвестиційної діяльності та класифікацію інвестиційних джерел на макро- та мікрорівнях. Розроблено методику оцінки інвестиційної привабливості галузей економіки з урахуванням регіональних інвестиційних ризиків, яка дозволяє оцінити рівень інвестиційної привабливості зазначених галузей, встановити пріоритетні сфери інвестування у регіоні та визначити інструменти щодо стимулювання залучення інвестицій, потрібних для регіонального розвитку. Обґрунтовано необхідність розробки державних та регіональних програм залучення інвестицій, які повинні бути неодмінною складовою системи програмування економічного розвитку України та її регіонів. Визначено алгоритм розробки регіональної програми залучення інвестицій.

У дисертації наведено вирішення актуальної наукової задачі удосконалення механізму регулювання інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах.

Проведені дослідження дозволили отримати висновки теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру. Основні з них такі:

1. Вивчення основних етапів розвитку економічної теорії в контексті реалізації економічної політики держав свідчить про трансформацію економічної сутності поняття “інвестиції” залежно від соціально-економічного розвитку суспільства. Формування в Україні ринкового господарства обумовлює необхідність теоретичного осмислення та удосконалення понятійного апарату. Уточнено ключові поняття інвестиційної діяльності, такі як “інвестиційний клімат” та “інвестиційна привабливість”. Визначено поняття “інвестиційна привабливість регіону”, “регіональний інвестиційний ризик”.

2. Дослідження тенденцій інвестиційної діяльності свідчить, що неефективне використання державою методів та інструментів, які є у її розпорядженні, призвело до наявності таких проблем: прогресуючих руйнівних наслідків у відтворювальних процесах і нагромадженні основного капіталу, які знайшли свій прояв у зростанні фізичного та морального зносу основних фондів, недоінвестуванні економіки; відсутності системи міжгалузевого та міжрегіонального розподілу інвестиційних ресурсів, яка б сприяла структурній перебудові економіки; несприятливого інвестиційного клімату, внаслідок чого загальні обсяги іноземних інвестицій не перевищують 90 дол. США на одного мешканця, що набагато менше ніж у європейських країнах, має місце відплив іноземного капіталу у вигляді нереінвестованого прибутку та вкладень українських громадян у банки і майно за межами країни; спрямування іноземних інвестицій до галузей з високим рівнем рентабельності, які не є стратегічно пріоритетними і тому не відіграють вирішальної ролі у інвестуванні трансформаційних процесів в Україні.

3. Проведене дослідження інвестиційної діяльності показує, що Україні потрібна виважена інвестиційна політика, яка повинна бути спрямована як на стимулювання накопичення власних інвестиційних ресурсів, так і на широке залучення іноземного капіталу. Визначено цілі та завдання державної та регіональної інвестиційної політики.

4. Дослідження світового досвіду багатьох країн дозволило запропонувати класифікацію заходів державного регулювання залучення іноземних інвестицій залежно від цілей соціально-економічного розвитку, що можливо використати в Україні.

5. Для поглиблення дослідження інвестиційних процесів розроблено класифікацію чинників, які мають негативний вплив на інвестиційний клімат України; класифікацію інвестиційних джерел на макро- та мікрорівнях.

6. Для удосконалення механізму регулювання інвестиційної діяльності в Україні та її регіонах запропоновано:

6.1. Структуру механізму інвестиційної діяльності, яка складається з наступних елементів: моделі, форми, методи, інструменти та інституціонально-правові структури, склад яких уточнено та упорядковано.

6.2. Методологію та методику оцінки інвестиційної привабливості регіону, яка на відміну від існуючих рейтингових міжрегіональних характеристик включає до себе визначення інвестиційної привабливості галузей господарського комплексу з урахуванням інвестиційних ризиків та спрямована на встановлення пріоритетних сфер інвестування у кожному конкретному регіоні. Розроблена оцінка також включає: схему взаємозв’язку факторів інвестиційної привабливості регіону; систему статистичних показників; блок-схему оцінювання; систему показників, що характеризують інвестиційний ризик на макро- та мікрорівнях; методологію визначення регіонального інвестиційного ризику та програмне забезпечення виконання розрахунку статистичних показників.

6.3. Розробку структури, складу, алгоритму формування та реалізації державних регіональних програм залучення інвестицій, а саме: визначення пріоритетних сфер та галузей інвестування на основі оцінки інвестиційної привабливості регіону; визначення стратегічних напрямів інвестиційної діяльності; вибір джерел інвестування; створення привабливого інвестиційного клімату; групування інвестиційних проектів відповідно цілям та пріоритетам; створення проспекту інвестиційних проектів.

6.4. Доповнити існуючу систему прогнозування та програмування економічного і соціального розвитку України інвестиційним блоком, який має складатися з довго-, середньо-, короткострокових державних програм залучення інвестицій в економіку України та відповідних регіональних програм. Запропоновано схему взаємозв’язку програм залучення інвестицій із програмами економічного і соціального розвитку України.

7. Наукові положення, висновки, рекомендації, розроблена методика оцінки інвестиційної привабливості регіону, порядок формування регіональної програми залучення інвестицій рекомендується Головним економічним управлінням обласних державних адміністрацій для використання при плануванні соціально-економічного розвитку регіонів та визначення стратегії регіонального розвитку.

Публікації автора:

1. Зайцева Л. М., Савостенко Т. О. Нові підходи до планування розвитку економіки України та її регіонів // Вісник УАДУ. – 2000. – № 3. – С.160 – 163 (автору належить ідея щодо необхідності розробки програм залучення інвестицій в економіку України та її регіонів).

2. Савостенко Т. А. Методология оценки инвестиционной привлекательности региона // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. научн. тр. – Донецк: ДонНУ, 2001. – С.544 – 547.

3. Зайцева Л. М., Савостенко Т. О. Шляхи мобілізації інвестиційних джерел в економіку України // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2001. – № 2. – С.32 – 37 (автору належать класифікація та аналіз фактичного стану використання інвестиційних джерел в Україні).

4. Савостенко Т. О. Сутність, форми і методи планування. Макропропорції розвитку господарського комплексу як елемент планування та прогнозування. Сучасна система прогнозування та програмування в Україні. Регулювання розвитку соціально – економічних процесів у регіоні. Облік і контроль. Управління інвестиційною діяльністю в регіоні // Регіональне управління: Навч. посіб. / за наук. та заг. ред. д.е.н. Зайцевої Л.М. – Дніпропетровськ: ДФ УАДУ, 2000. – С. 91 – 106, 116 – 124, 147 – 155, 208 – 234.

5. Савостенко Т. О. Оцінка інвестиційного ризику у регіонах України // Ризикологія в економіці і підприємництві. Зб.наук.праць за матеріалами науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ, Академія ДПС України, 2001. – С.353 – 354.

6. Савостенко Т. О. Проблеми поліпшення інвестиційного клімату в Україні // Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації: Зб. наук. пр.: Економічний вісник Національної гірничої Академії України. – 2001. – № 2. – С.55 – 57.

7. Савостенко Т. А.Основные аспекты оценки инвестиционной привлекательности региона // Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Ч.1. – Дніпродзержинськ, 2000. – С. 131 – 133.

8. Зайцева Л. М., Савостенко Т. О. Регіональні тенденції економічного розвитку: стан та перспективи // Управління сучасним містом. – 2002. – № 1 – 3 (5). – С.34 – 43 (автору належить укрупнена типізація регіонів України, аналіз динаміки та структури виробництва валової доданої вартості, зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності).

9. Днепропетровская область – экономический потенциал – инвестиционная привлекательность / Л. М. Зайцева, В. В. Антонов, Т. А. Савостенко и др. / Под ред. Л. М. Зайцевой. – Днепропетровск: РИК НГАУ, –1999. – 82 с. (автору належить оцінка інвестиційних ризиків та інвестиційної привабливості галузей господарського комплексу і промисловості Дніпропетровської області).