Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Галасюк Віктор Валерійович. Удосконалення механізму визначення вартості майна підприємств, що ліквідуються : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. — Д., 2005. — 183арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 148-162.



Анотація до роботи:

Галасюк В.В Удосконалення механізму визначення вартості майна підприємств, що ліквідуються.-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. - Дніпропетровськ: Національний гірничий університет, 2005.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню та удосконаленню механізму визначення вартості майна підприємств, що ліквідуються. Досліджено світовий та національний досвід визначення вартості майна, що підлягає прискореній та вимушеній реалізації. Доведена необхідність використання в таких ситуаціях ліквідаційної вартості. Уточнене поняття ліквідаційної вартості. Досліджено економічну природу чинників, що є головними атрибутами ліквідаційної вартості. Створено формалізований підхід до ідентифікації необхідності застосування ліквідаційної вартості в конкретних ситуаціях. Обґрунтовано та розроблено метод визначення ліквідаційної вартості майна на основі його відомої ринкової вартості з урахуванням чинників вартості грошей у часі, еластичності попиту за ціною та внутрішньої економічної вимушеності реалізації. Запропоновано підхід до прогнозування ліквідаційної вартості майна. Досліджено та аналітично виражено межі значень ліквідаційної вартості майна підприємств у взаємозв’язку з його ринковою та утилізаційною вартістю.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, одержані нові результати, які полягають у теоретичному обгрунтуванні і удосконаленні механізму визначення ліквідаційної вартості майна підприємств, який дозволяє розраховувати ліквідаційну вартість майна на підставі його відомої ринкової вартості не лише з урахуванням скороченого періоду експозиції, але й з урахуванням вимушеного характеру реалізації. Основні висновки за темою дисертації полягають у наступному:

  1. Об’єкти, які підлягають вимушеній реалізації в умовах скороченого періоду експозиції, у тому числі і майно підприємств, що ліквідуються, повинні оцінюватись за ліквідаційною вартістю, оскільки лише цей вид вартості дозвoлить врахувати вказану специфіку умов реалізації.

  2. На етапі, що передує визначенню вартості майна підприємств, необхідно застосовувати формалізований підхід до ідентифікації необхідності використання ліквідаційної вартості, заснований на карті необхідності застосування ліквідаційної вартості, яка відображує можливість сполучення ознак скороченого періоду експозиції і вимушеності реалізації. Даний підхід дозволяє, з одного боку, уникати необгрунтованого застосування ліквідаційної вартості, а з другого – аргументовано доводити необхідність застосування ліквідаційної вартості у випадках наявності такої об’єктивної необхідності.

  3. При визначенні ліквідаційної вартості необхідно виділяти внутрішню і зовнішню вимушеність реалізації, оскільки вони різним чином впливають на ліквідаційну вартість. Наявність внутрішньої вимушеності реалізації майна служить однозначною вказівкою на необхідність його реалізації за ліквідаційною вартістю, оскільки завжди супроводжується необхідністю мінімізації періоду експозиції. Зовнішня ж економічна вимушеність реалізації служить вказівкою на необхідність реалізації майна за ліквідаційною вартістю не у всіх випадках, а лише за умови скороченого періоду експозиції, що при даному виді вимушеності може як мати місце, так і бути відсутнім.

  4. Для найбільш повного урахування специфіки умов реалізації при визначенні ліквідаційної вартості об’єктів нeобхідно враховувати як скороченість періодy їх експозиції, так і вимушений характер реалізації, що при наявності внутрішньої економічної вимушеності реалізації потребує використання при розрахунку ліквідаційної вартості мінімально можливого фіксованого періоду експозиції.

  5. При визначенні ліквідаційної вартості об’єктів необхідно враховувати вплив фактора еластичності попиту за ціною, що відображує специфіку попиту на подібні об’єкти в аспекті ліквідності: чим більше значення коефіцієнта еластичності попиту за ціною, тим незначніше, за інших рівних умов, величина ліквідаційної вартості об’єкта повинна відрізнятись від величини його ринкової вартості. Такий підхід, на відміну від існуючих, дозволяє відобразити вплив специфіки попиту на ліквідаційну вартість об’єктів різного типу.

  6. При визначенні ліквідаційної вартості майна необхідно враховувати верхню і нижню межі, за які ліквідаційна вартість майна не повинна виходити ні за яких обставин. Верхньою межею ліквідаційної вартості об’єкта є величина його ринкової вартості, а нижня межа ліквідаційної вартості у випадку позитивного значення утилізаційної вартості об’єкта визначається сумарною ліквідаційною вартістю його елементів за вирахуванням витрат на демонтаж і реалізацію, а у випадку нульового або негативного значення утилізаційної вартості об’єкта – ліквідаційна вартість не може приймати нульове або негативне значення.

  1. Прогнозована ліквідаційна вартість майна на певний момент часу у майбутньому може бути розрахована на основі величини його ринкової вартості, що прогнозується на відповідний момент часу з використанням середньорічного темпу змін ринкової вартості і тривалості періоду прогнозування.

  2. Використання запропонованого механізму визначення ліквідаційної вартості майна і подальша реалізація цього майна за даною вартістю дозволяє досягти позитивного економічного ефекту як для самих підприємств, що ліквідуються, так і для інших суб’єктів, оскільки сприяє:

-більш швидкому вивільненню грошових коштів підприємствами, що ліквідуються для погашення зобов’язань перед кредиторами, а також суттєвій економії ресурсів підприємств, що ліквідуються, за рахунок мінімізації витрат на утримання даного майна у процесі його реалізації і, як наслідок, підвищенню економічної ефективності розпорядження майном підприємств на етапі їх ліквідації;

-більш швидкому і, як правило, більш повному задоволенню вимог кредиторів підприємств, що ліквідуються, що сприяє підвищенню економічної ефективності їх діяльності за рахунок більш раннього використання у власному бізнесі коштів, отримуваних від підприємств, що ліквідуються, у рахунок погашення їх зобов’язань;

-більш ранньому початку ефективного використання майна підприємств, що ліквідуються, за рахунок його швидкого придбання зацікавленими суб’єктами за ціною нижче його ринкової вартості;

-більш високим податковим відрахуванням державі за рахунок більш раннього початку ефективного використання майна підприємств, що ліквідуються, його новими і, як правило, більш ефективними власниками;

-дотриманню стандартних термінів ліквідаційної процедури, передбачених діючим законодавством.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Кредитование под залог и ликвидационная стоимость. Под. ред. Губенко С.Н. – Днепропетровск: Наука и образование, 2000.- 89 с.

У фахових наукових виданнях:

  1. Галасюк Вал.В., Галасюк Вік.В. Незалежна експертна оцінка як засіб забезпечення необхідного рівня ліквідності об’єктів застави (практичні аспекти)//Вісник НБУ.-1998.-№7.-С.51-54.

  2. Галасюк Вик.В. Определение ликвидационной стоимости объектов залога и активов ликвидируемых предприятий//Государственный информационный бюллетень о приватизации.-1999.-№4.-С.63-65.

  3. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Стоимость объекта оценки при фиксированном периоде его реализации//Государственный информационный бюллетень о приватизации.-1999.-№11-С.74-76.

  4. Галасюк Вал.В., Ревонюк Є.І., Ліпська І.О., Галасюк Вік.В. Визначення розміру кредиту, що надається під заставу// Вісник НБУ.-2000.-N1.-С.45-46.

  5. Галасюк Вал.В., Галасюк Вік.В. Підвищення вартості підприємства шляхом придбання активів за ліквідаційною вартістю// Державний інформаційний бюлетень про приватизацію.-2000.-N9.-С.74-76.

  6. Галасюк Вік.В. Урахування зміни в часі ринкової вартості об’єктів застави під час визначення їх ліквідаційної вартості// Державний інформаційний бюлетень про приватизацію.-2000.-N7.-С.76-78.

  7. Галасюк Вік.В. Чому і за яких умов об’єкти мають оцінюватися за ліквідаційною вартістю// Державний інформаційний бюлетень про приватизацію.-2003.-№4.-С.53-57.

  8. Галасюк Вік.В. Урахування фактора економічної вимушеності реалізації об’єктів оцінки при визначенні їх ліквідаційної вартості// Державний інформаційний бюлетень про приватизацію.-2003.-№5.-С.33-37.

У інших наукових виданнях:

  1. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Как без убытков продать товар по цене ниже его рыночной стоимости// Вопросы оценки. Москва-1999.-№2.-C.38-43.

  2. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. О нижнем пределе значений ликвидационной стоимости объекта оценки//Вопросы оценки, Москва.-2000.-№3.-С.35-38.

  3. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Способ учета эластичности спроса по цене при определении ликвидационной стоимости объектов//Вопросы оценки, Москва.-2000.-№4.-С.44-48.

  4. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Оценка объектов по ликвидационной стоимости: причины, особенности, ситуации// Дальневосточный оценщик.-2004.-№ 3.-С.11-16.

  5. Галасюк Вик.В. Об определении понятия “ликвидационная стоимость”// Финансовые услуги.-1999.-№1-2.-C.58-60.

  6. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Практические аспекты учета фактора эластичности спроса по цене при определении ликвидационной стоимости объектов оценки и характеристика их ликвидности// Вісник оцінки.-2002.-№4.-С.28-33.

  7. Пономаренко П.И., Галасюк Вик.В, Кредитование убыточных угольных шахт//Вісник Криворізького технічного університету.-2004.-№4.-С.116-118.

  8. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Некоторые проблемы оценки ликвидационной стоимости объектов недвижимости//Актуальні питання приватизації та оцінки земель. Збірник наукових праць/Під ред. Б.А.Семененка. – Суми: ВВП “Мрія-1” ЛТД, 1999.-С.118-128.

  9. Галасюк Вал.В., Галасюк Вик.В. Практика оценки объектов залога для целей кредитования: новейшие достижения// Материалы VI Международного конгресса «От государственного регулирования к саморегулированию».- Москва, 2003.-С.29-30.

До числа висновків, рекомендацій та методичних розробок, заснованих на матеріалах, що опубліковані в співавторстві, особисто автору належать: в роботах [1,12,15] механізм обчислення ліквідаційної вартості майна підприємств з урахуванням цінової еластичності попиту на аналогічне майно; в роботах [1,5,6,16,18] концепція та рекомендації щодо застосування ліквідаційної вартості; в роботі [13] підхід до ідентифікації необхідності використання ліквідаційної вартості в конкретних економічних умовах; в роботах [1,2,4,10,17] рекомендації щодо вибору та обгрунтування ключових вихідних параметрів, застосовуваних при визначенні ліквідаційної вартості майна підприємств; в роботах [1,11] аналітичне визначення верхньої та нижньої межі значень ліквідаційної вартості майна підприємств, засноване на взаємозв’язку ринкової, утилізаційної та ліквідаційної вартості.