Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


425. Куденко Григорій Овсійович. Удосконалення механізму зниження заборгованості за електроенергію електропостачальних підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний гірничий ун-т. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Куденко Г.О. Удосконалення механізму зниження заборгованості за електроенергію електропостачальних підприємств. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. Національний гірничий університет МОН України, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертацію присвячено вивченню, узагальненню і вирішенню проблеми зниження зростання заборгованості електропостачальних підприємств за електроенергію з оптовим постачальником і її споживачами. Визначено, що заборгованість виробникам електроенергії обумовлена дисбалансами кредиторської і дебіторської заборгованостей оптового постачальника, електропостачальних підприємств і заборгованістю споживачів унаслідок неповних розрахунків за електроенергію в умовах дефіциту коштів у більшості з них. Основними підходами для зниження зростання кредиторської і дебіторської заборгованості за електроенергію електропостачальних підприємств є розробка системи розрахунків з різними категоріями споживачів електроенергії і вдосконалення обліку і контролю її реалізації, що складають удосконалений механізм зниження заборгованості за електроенергію електропостачальних підприємств за рахунок застосування диференційованих залежно від платоспроможності споживачів акцептних і акредитивних форм розрахунку з використанням єдиного розрахункового документа “Рахунок-платіжна вимога” і організації оперативного повузлового обліку і суцільного контролю споживання і оплати електроенергії із залученням суб'єктів підприємницької діяльності для розширення мотиваційних стимулів персоналу. Для категорії споживачів, що можуть забезпечити зобов'язання своєю продукцією, з метою забезпечення повноти оплати електроенергії необхідна диверсифікація господарської діяльності електропостачальних підприємств за рахунок їх участі в збуті цієї продукції, а для забезпечення своєчасності розрахунків з оптовим постачальником електроенергії – залучення фінансового посередника .

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування механізму зниження зростання кредиторської і дебіторської заборгованості електропостачальних підприємств в умовах державного регулювання природного монополізму і переходу економіки України до ринкових відносин. Узагальнення отриманих результатів дозволило зробити такі висновки:

1. Постійно зростаючі борги виробникам електроенергії в основному обумовлено заборгованістю споживачів унаслідок неповних розрахунків і дисбалансами заборгованостей електропостачальників через перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською.

2. Відособлене застосування діючих в українському законодавстві способів і форм до розрахунків зі споживачами електроенергії і використання існуючих підходів до регулювання заборгованості не дозволяють підвищити рівень оплати спожитої електроенергії і знизити зростання заборгованості за куплену в оптового постачальника і відпущену споживачам електроенергію. Це обумовлено неплатоспроможністю більшості споживачів в умовах переходу економіки України до ринкових відносин і державним регулюванням природного монополізму електропостачальників.

3. Поява дисбалансу заборгованостей електропостачальників є закономірним процесом через комерційні втрати електроенергії і вплив методів державного регулювання на механізм ціноутворення і розподілу грошових потоків при розрахунках за електроенергію.

4. Існуючий процес реалізації електроенергії містить малоефективні систему розрахунків зі споживачами та систему обліку і контролю реалізації електроенергії.

5. Перспективними підходами до зниження заборгованості за електроенергію електропостачальників є підвищення рівня оплати електроенергії споживачами і зниження її комерційних втрат через:

удосконалення системи розрахунків зі споживачами електроенергії шляхом комплексного використання інтегративних форм розрахунку, що диференційовано застосовуються від платоспроможності споживачів, кредитів фінансового посередника для забезпечення вчасності і повноти розрахунків коштами і диверсифікації господарської діяльності електропостачальних підприємств за рахунок участі в збуті товарної продукції споживачів як засобу забезпечення їх зобов’язань;

удосконалення системи обліку і контролю реалізації електроенергії щодо покращення обліку і контролю її споживання і оплати та підвищення мотиваційних стимулів персоналу системи.

6. Способи реалізації запропонованих підходів становлять удосконалений механізм зниження заборгованості за електроенергію електропостачальних підприємств, який містить:

1) диференційовану, залежно від платоспроможності споживачів, систему розрахунку за електроенергію наявними та безготівковими коштами з використанням єдиного розрахункового документа "Рахунок-платіжна вимога" зі всіма споживачами. Зі споживачами, що не регулярно, але цілком оплачують електроенергію, розрахунки необхідно здійснювати з використанням револьверного акредитиву. Для споживачів, що мають можливість забезпечити зобов'язання своєю продукцією, розрахунки доцільно здійснювати шляхом заліку взаємних вимог: рахунок-платіжна вимога електропостачальника проти його перекладного доміцильованого векселя-ректо, отриманого споживачем в обмін на свою товарну продукцію, який ураховується фінансовим посередником при розрахунках за наданий електропостачальникові револьверний кредит для забезпечення вчасності оплати купованої в оптового постачальника електроенергії. За наявності взаємної заборгованості електропостачальника і споживача розрахунок здійснюється шляхом заліку взаємних вимог;

2) систему оперативного обліку і суцільного контролю реалізації електроенергії, яка включає:

оперативний повузловий облік і суцільний контроль споживання електроенергії з метою виявлення її комерційних втрат шляхом порівняння даних приладу обліку кожного споживача і показань приладу вузлового обліку;

інформаційну мережу з єдиною електронною базою даних і сучасних засобів зв'язку для оперативності передачі даних обліку і контролю споживання і оплати електроенергії;

двоступінчастий автоматизований оперативний облік і суцільний контроль оплати, при якому дані про оплату електроенергії споживачами зіставляються з даними банківського оператора;

єдиний для всіх споживачів розрахунковий документ “Рахунок-платіжна вимога” з додатковими відомостями про наявність заборгованості і попередженням про відключення електроенергії, якщо заборгованість не ліквідується;

суб'єктів підприємницької діяльності, залучених до процесу обліку і контролю споживання і оплати електроенергії, що дозволить підвищити мотиваційні стимули і оперативність системи обліку і контролю реалізації електроенергії.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Куденко Г.Е. Основные направления повышения эффективности управления электропоставляющим предприятием // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С. 238-244.

2. Куденко Г.Е. Совершенствование системы учета и контроля потребления и оплаты при сбыте электроэнергии потребителям // Управление экономикой переходного периода. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2003. – С. 232-241.

3. Куденко Г.Е. Управление регулируемыми тарифами на электроэнергию // Економічні проблеми розвитку регіону і управління ефективністю діяльності промислових підприємств. – Донецьк: ДонДАУ. – 2003. – Т.IV. – Вип. 22. – С. 172-189.

4. Куденко Г.Е. Оценка факторов, влияющих на задолженность электропоставляющего предприятия перед оптовым поставщиком электроэнергии // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Сер.: Економічна. – Вип. 68. – Донецьк: ДонДТУ. – 2004. – С. 126-134.

5. Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Критерии и методы оценки эффективности деятельности электропоставляющего предприятия // Економіка промисловості. - 2003. - №1(19). – С. 45-51.

6. Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Повышение эффективности управления финансовыми ресурсами электропоставляющих предприятий // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 156. – С. 112-119.

7. Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Совершенствование расчетов электропоставляющих предприятий с промышленными потребителями электроэнергии и оптовым рынком электроэнергии (ОРЭ) // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала. – Т.4, ч.II. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – С.384-390.

В інших виданнях:

8. Куденко Г.Е. Снижение задолженности электропоставляющих организаций и предприятий при расчетах за электроэнергию // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”. – Т.66. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004.– С. 126-134.

9. Беленцов В.Н., Куденко Г.Е., Канарская Н.В. Повышение эффективности работы электропередающих предприятий топливно-энергетического комплекса // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень”. – Т. 19. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С.22-24.

10. Куденко Г.Е., Канарская Н.В., Беленцов В.Н. Обоснование показателей эффективности деятельности электропоставляющего предприятия // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2003”. – Т. 27. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 41-43.

11. Оценка и обоснование эффективности деятельности электропоставляющего предприятия / Н.В.Канарская, Г.Е.Куденко, В.Н.Беленцов, С.И.Севостьянова. – Севастополь: Вебер, 2003. – 172 с.

12. Управление эффективностью деятельности промышленного предприятия / Г.Е. Куденко, Н.В. Канарская, В.Н. Беленцов, С.И. Севостьянова. - Севастополь: Вебер, 2003. – 239 с.

Особистий внесок автора: [5] - встановлено факторний зв'язок кредиторської заборгованості електропостачальних підприємств із заборгованістю споживачів електроенергії, нормативним розподілом коштів від її реалізації, витратами на закупівлю і нарахованою платою за спожиту електроенергію; [6] - виконано оцінку стану розрахунків споживачів електроенергії і його впливу на зміну нормативу відрахувань коштів від реалізації електроенергії на поточний рахунок електропостачальних підприємств. Для зниження заборгованості електропостачальника обґрунтовано необхідність удосконалення розрахунків зі споживачами електроенергії.; [7] - виконано оцінку можливості управління нормативом відрахувань коштів від реалізації електроенергії на поточний рахунок електропостачальних підприємств. Запропоновано спосіб розрахунку з промисловими споживачами – виробниками продукції; [9] - обґрунтовано необхідність диверсифікації господарської діяльності електропостачальних підприємств шляхом участі в збутовій діяльності промислових споживачів електроенергії; [10] - встановлено взаємозв'язок дебіторської і кредиторської заборгованості за електроенергію з основними результатами діяльності електропостачальних підприємств; [11] - встановлено взаємозв'язок роздрібних тарифів і закупівельної ціни на електроенергію та їх роль у державному регулюванні природного монополізму електроенергетики. Виявлено особливості формування кредиторської заборгованості електропостачальних підприємств і досліджено фактори, що на неї впливають. Розроблено підхід до управління заборгованістю промислових споживачів за електроенергію; [12] - обґрунтовано критерії прийняття управлінських рішень і розроблено основні підходи до прийняття рішень про спільну діяльність суміжних суб'єктів господарської діяльності.