Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Педь Ірина Валеріївна. Удосконалення міжнародних розрахунків підприємств у зовнішній торгівлі: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Українська академія зовнішньої торгівлі. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Педь І. В. Удосконалення міжнародних розрахунків підприємств у зовнішній торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація та управління підприємствами. Українська академія зовнішньої торгівлі. Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України, м. Київ, 2003.

У дисертації обґрунтована структурна характеристика платіжних умов зовнішньоекономічних договорів і розглянуто класифікаційні аспекти акредитивної та вексельної форм розрахунків з погляду підвищення ефективності використання обігових коштів підприємств.

Розглянуто методичні аспекти аналізу умов вибору форм міжнародних розрахунків як складової економічного механізму управління діяльністю підприємств на основі аналізу зовнішнього середовища господарювання підприємств і внутрішніх умов виконання зовнішньоекономічного договору.

Визначено сферу застосування і розроблено рекомендації з застосування вексельної і акредитивної форм розрахунків при імпортних та експортних операціях для підвищення ефективності використання обігових коштів підприємств.

Проведені дослідження теоретичних і практичних питань розробки системи рекомендацій з удосконалення форм міжнародних розрахунків, що застосовуються суб'єктами підприємництва України в зовнішній торгівлі з метою підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності підприємств, дозволяють сформулювати ряд висновків теоретично-методологічного та науково-практичного характеру, зокрема:

1. Аналіз сутності категорії "умови платежу" у зовнішньоекономічних договорах переконує в тому, що дану категорію необхідно розглядати як дворівневу систему параметрів: характеристики – елементи. Під характеристикою розуміється: а) форма розрахунків, б) інструмент платежу, в) засіб платежу, г) строк платежу. Під елементом необхідно розуміти структурні елементи кожної з характеристик умов платежу: для форми розрахунків – акредитив, інкасо, переказ, небанківські форми розрахунків; для інструмента платежу – банківські й небанківські платіжні інструменти; для засобу платежу – національна та іноземні валюти; для строку платежу – аванс, платіж проти постачання, комерційний кредит.

2. Багатомірна класифікація видів акредитивів повинна здійснюватися за такими класифікаційними ознаками: а) підстави виконання; б) спосіб виконання; в) можливість відкликання; г) наявність покриття; д) наявність підтвердження; е) можливість переказу; ж) можливість поновлення.

3. Класифікація векселів відповідно до їх статусу, функцій і сфери застосування у зовнішньоекономічній діяльності зумовлює необхідність їх поділу за такими класифікаційними ознаками, які детально розкривають сутність і функції одного з елементів організаційно-методичного механізму діяльності підприємств: юридична природа; підстави видачі; момент видачі; термін платежу; наявність поручительства; необхідність опротестування; наявність процентного застереження.

4. Залежно від характеру впливу на здійснення міжнародних торгових операцій умови виконання зовнішньоекономічного договору необхідно поділити на зовнішні (на які партнери зовнішньоекономічної операції не можуть впливати і які не можуть змінювати) і внутрішні (які під силу встановлювати і змінювати партнерам за зовнішньоекономічною операцією).

До зовнішніх умов належать умови, що характеризують зовнішнє середовище господарювання підприємств: а) економічну і політичну ситуацію в країні імпортера; б) національну і міжнародну системи регулювання розрахунків у зовнішній торгівлі; в) забезпеченість платіжних зобов'язань. До внутрішніх умов – а) умови постачання; б) порядок і строки платежу; в) необхідність одержання додаткових гарантій при здійсненні розрахунків.

5. Вирішення питання забезпеченості платіжних зобов'язань при міжнародних розрахунках у процесі управління фінансовими результатами підприємств повинно ґрунтуватися на методиці, що передбачає оцінку ефективності фінансово-господарської діяльності перших і наступних зобов'язаних осіб при різних формах розрахунків. При цьому залежно від форми розрахунків суб'єктний склад таких осіб різний, як і значення показників ефективності їх фінансово-господарської діяльності.

6. Аналіз усього комплексу факторів управління фінансовими ресурсами підприємств свідчить про необхідність здійснення вибору вексельної форми розрахунків з урахуванням п'яти найважливіших аспектів: визначення векселеспроможності партнера за зовнішньоекономічним договором на стадії укладання договору; визначення легітимності форми вексельного зобов'язання; вибір валюти вексельного зобов'язання; встановлення строку вексельного зобов'язання; врахування статусу векселедержателя при здійсненні платежу за векселем.

7. З метою найбільш ефективного управління фінансовими ресурсами підприємств та для забезпечення ефективності їх фінансово-господарської діяльності застосування вексельної та акредитивної форм розрахунків у зовнішній торгівлі повинно здійснюватися з урахуванням розроблених у дисертації методичних рекомендацій.

Публікації автора:

Наукова монографія:

Лысенков Ю. М., Педь И. В. Расчеты во внешней торговле. – К.: Вестник фондового рынка, 2003. – 336 с.

Особистий внесок – розробка структури категорії “умови платежу”; класифікації акредитивної і вексельної форм розрахунків; визначення переваг і недоліків застосування вексельної й акредитивної форм розрахунків.

Публікації у наукових фахових виданнях:

Педь І.В. Сфера застосування акредитивів у зовнішньоекономічній діяльності // Економіст. – 2002. – № 9. – С. 31–33;

Педь І.В. Застосування векселів при імпортних операціях // Економіст. – 2002. – № 11. – С. 44–45;

Педь І. В. Застосування векселів при експортних операціях // Ринок цінних паперів України. – 2003. – № 1–2. – С. 33–35;

Лисенков Ю. М., Педь І. В. Акредитиви: практика застосування у зовнішньоекономічних операціях // Вісник Національного банку України. – 2003. – № 1. – С. 18–23.

Особистий внесок – класифікація акредитивів і рекомендації з їх використання залежно від класифікаційних ознак у зовнішньоекономічній діяльності

Публікації в інших виданнях:

Педь І. В. Удосконалення форм розрахунків у зовнішній торгівлі в умовах посилення інтеграційних процесів: Зб. матеріалів V міжнар. наук.-практ. конференції Української академії зовнішньої торгівлі, м. Київ, 2002, – С. 395–398

Педь И. В. Признание векселя недействительным // Дебет-Кредит. – 2002. – № 16. – С. 76–78;

Педь И. В. Ценные бумаги и НДС // Дебет-Кредит. – 2002. – № 52. – С. 20–21.