Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Паннір Франк. Удосконалення організаційно-економічного механізму матеріального стимулювання на підприємствах ГМК. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Паннір Ф. Удосконалення організаційно-економічного механізму матеріального стимулювання на підприємствах ГМК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Криворізький технічний університет, Кривий Ріг, 2008.

У дисертації розроблено теоретико-методичні положення й практичні рекомендації з удосконалення організаційно-економічного механізму матеріального стимулювання на прикладі підприємств гірничо-металургійного комплексу. Визначено економічну сутність категорій «мотивація» та «матеріальне стимулювання» найманих робітників. Розглянуто схему кругообігу вартості робочої сили. Теоретично обґрунтовано механізм формування заробітної плати. Виявлено економічну сутність поняття «адаптивний мотиваційний механізм». Досліджено стан матеріального стимулювання в умовах гірничо-металургійного комплексу. Запропоновано графічний метод визначення ступеня задоволення інтересів найманих робітників і власників підприємства. Розроблено методику адаптивної оцінки та прогнозування динаміки заробітної плати на підприємстві. Удосконалено систему цілей і факторів адаптивного мотиваційного механізму з урахуванням їх комплексного впливу на кінцеві показники виробництва. Розроблено механізм комплексної оцінки ефективності процесу матеріального стимулювання персоналу.

У дисертації, яка є завершеною науковою роботою, отримані нові результати, які полягають в теоретичному обґрунтуванні організаційно-економічного механізму матеріального стимулювання персоналу на підприємствах гірничо-металургійного комплексу з урахуванням співвідношення рівня задоволення інтересів найманих працівників і власників цих підприємств, що має істотне значення для забезпечення їх ефективної діяльності і розвитку економічної науки. Основні висновки дослідження полягають в наступному.

  1. Обґрунтовано, що мотивація є сукупністю внутрішніх (підприємницький інтерес) і зовнішніх рушійних сил, які спонукають людину до певної діяльності, визначають її форми, додають цій діяльності спрямованості, орієнтованої на досягнення особистих цілей і цілей організації. Стимулюванням є тип управлінської дії на трудову поведінку працівників з використанням різних стимулів, що може бути проявлено у створенні такої ситуації, яка спонукала б людину діяти певним чином і яка дозволила б людині усвідомити, що вона здатна задовольнити свої особисті потреби за допомогою «необхідної» поведінки, спрямованої на досягнення цілей організації. Запропоновано введення в теорію мотивації нового поняття «адаптивний мотиваційний механізм». Визначено, що адаптивним мотиваційним механізмом є сукупність способів, методів і прийомів дії на працівників з боку системи управління підприємства, що спонукає їх до певної поведінки в процесі трудової діяльності для досягнення цілей підприємства й задоволення особистих потреб, здатних змінюватися при неузгодженні отриманих результатів або зміні параметрів зовнішньої дії. Головною умовою ефективного функціонування адаптивного мотиваційного механізму є збіг інтересів найманого працівника й підприємця.

  2. Виявлено, що вартість робочої сили – це ціна матеріальних благ, необхідних для відтворення робочої сили, яка формується на ринку товарів і послуг. Ціна робочої сили – це грошова форма її вартості, яка визначається тими ж чинниками, що й вартість робочої сили, а також ураховує вплив стану ринку праці: зайнятості, співвідношення попиту та пропозиції на робочу силу. У зв'язку з цим доведено, що заробітна плата повинна розглядатися саме як ціна робочої сили.

  1. Обґрунтовано, що застосування статичних методів діагностики стану матеріального стимулювання персоналу, а саме методичного підходу до визначення мінімальної заробітної плати за галузями й окремими професіями та графічного методу оцінки в системі координат «ФОП – Чистий прибуток», дозволяє приймати управлінські рішення з підвищення дієвості системи матеріального стимулювання в конкретний момент часу. Виявлено, що формування мотиваційного механізму з урахуванням сучасного стану ступеня задоволення інтересів найманих працівників і власників підприємства проходить в одній з чотирьох зон: 1) коли інтереси найманих працівників задоволені найбільшою мірою, а інтереси власників ущемлені; 2) коли дієвість системи матеріального стимулювання найбільш ефективна; 3) коли ущемлені інтереси найманих працівників на користь необґрунтовано високих доходів власників; 4) коли ні підприємницькі інтереси, ні інтереси працівників повністю не задовольняються.

  2. Теоретично обґрунтовано, що застосування економіко-математичної формалізації адаптивної системи матеріального стимулювання персоналу підприємства на основі методології статистичного управління процесами за допомогою адаптивних контрольних карт якості організації матеріального стимулювання може виявити той момент часу, коли відбудеться неузгодження інтересів власників підприємства та найманих працівників. У зв'язку з цим доведено, що використання цієї методики є основою прогнозування прийняття управлінських рішень щодо забезпечення задоволення інтересів власників і працівників підприємства в динаміці.

  3. Доведено, що вдосконалена система цілей і чинників адаптивного мотиваційного механізму з урахуванням їх комплексного впливу на кінцеві показники виробництва є основою перегляду й корегування політики управління матеріального стимулювання персоналу на підприємствах ГМК. Структуризація цілей і чинників у вдосконаленій системі за просторовою ознакою, за суб'єктами соціально-трудових відносин, за рівнем зацікавленості в досягненні та за іншими ознаками дозволила забезпечити якісну побудову організаційно-економічної моделі механізму управління матеріальним стимулюванням персоналу.

  4. Обґрунтовано, що вдосконалена модель організаційно-економічного механізму управління матеріальним стимулюванням персоналу, яка включає механізм комплексної оцінки його ефективності та заснована на статичному й динамічному методах оцінки ступеня задоволення інтересів працівників і власників підприємства матеріальним стимулюванням, дозволяє своєчасно приймати управлінські рішення й корегувати політику управління матеріальним стимулюванням шляхом вибору найбільш ефективного варіанту його системи.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

1. Темченко А. Г. Обґрунтування організаційної структури управління підприємствами гірничо-металургійного комплексу / А. Г. Темченко, Ф. Паннір, А. В. Байгуш // Вісник Криворізького технічного університету : збірник наукових праць. – № 18. – Кривий Ріг, 2007. – С. 231–236.

Особистий внесок автора: розроблена концепція визначення ефективності управління підприємством на основі обчислення інтегрального показника ефективності структурних перетворень як рівня виконання проектних завдань.

2. Темченко А. Г. Удосконалення методики оцінки організаційного рівня підприємства та ефективності структурних перетворень в умовах великих промислових комплексів / А. Г. Темченко, Ф. Паннір // Вісник Криворізького технічного університету : збірник наукових праць. – № 19. – Кривий Ріг, 2007. – С. 236–240.

Особистий внесок автора: дослідження механізму перетворення організаційної структури управління підприємством, виділення основних етапів і механізму оцінки його ефективності. Виявлення залежності рівня оплати праці управлінського персоналу й ступеня виконання мети.

3. Темченко А. Г. Исследование теоретических основ организации стимулирования труда наемных работников в современных условиях / А. Г. Темченко, Ф. Паннир // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. – № 234 : у 4 т. – Т. 2. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2007. – С. 348–359.

Особистий внесок автора: розроблений механізм мотивації праці найманих робітників підприємства, досліджена схема кругообігу вартості робочої сили й виявлений вплив вартісних показників на формування фонду оплати праці в процесі розподілу доходу від реалізації продукції.

4. Паннір Ф. Дослідження стану матеріального стимулювання праці в умовах підприємств ГМК / Ф. Панір // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії : збірник наукових праць. – № 3 (14). – Донецьк, 2008. – С. 98–107.

5. Паннир Ф. Оценка мотивации персонала основных структурных подразделений ОАО «АрселорМиттал Кривой Рог» / Ф. Панір // Вісник Криворізького технічного університету : збірник наукових праць. – № 21. – Кривий Ріг, 2008. – С. 250–254.

Опубліковані в інших виданнях:

6. Паннир Ф. Организационные вопросы построения структуры должностей и системы вознаграждений крупного промышленного предприятия / Ф. Паннир, А. Байгуш // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес : Міжнародна науково-практична конференція, 24 листопада 2006 р. : тези доповідей. – Кривий Ріг, 2006. – С. 26–28.

Особистий внесок автора: визначені основні етапи побудови структури посад і політики винагороди на рівні окремих підрозділів великого промислового підприємства.

7. Паннір Ф. Теоретичні аспекти побудови системи матеріального стимулювання праці в сучасних умовах / Ф. Панір // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес : міжвузівська науково-практична конференція, 30 листопада 2007 р. : тези доповідей. – Кривий Ріг, 2007. – С. 22–24.