Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шаповалова Світлана Михайлівна. Удосконалення планування затрат машинобудівного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шаповалова С.М. Удосконалення планування затрат машинобудівного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2009.

У дисертаційній роботі досліджено планування в системі управління затратами та розроблено комплекс теоретичних і методичних положень щодо його вдосконалення на основі посилення інформаційної взаємодії з обліком затрат на підприємстві.

Розглянуто сутність і характеристики затрат підприємства як об’єкта управління, обґрунтовано їх привабливість, що, відображаючи дію закону вартості, спонукає суб’єкт управління до впровадження системи управління затратами. Вивчено системи управління затратами та визначено критерій їх вибору, що дало можливість вибрати серед них управлінський облік. Досліджено сутність планування затрат в управлінському обліку й установлено необхідність посилення взаємодії моделей планових та облікових даних щодо затрат підприємства. Проаналізовано зміст моделей планових та облікових даних і на основі аналізу їх взаємодії виявлено необхідність розробки інформаційної моделі управлінського обліку, яка описує параметри затрат шляхом побудови реляційних структур, що забезпечують стійкість взаємозв’язків між функціями управління затратами та їх єдність у процесі формування затрат на підприємстві.

Удосконалено модель планових даних щодо затрат машинобудівного підприємства шляхом приведення у відповідність її змісту до параметрів моделі облікових даних. Розроблено методику визначення планових показників щодо затрат підприємства, а також методики діагностики моделі планових даних на основі функції належності й оцінки якості планування затрат в управлінському обліку.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження здійснено теоретичне обґрунтування та вирішено актуальне науково-практичне завдання щодо вдосконалення планування затрат машинобудівних підприємств у вибраній системі управління затратами. Вирішення завдання полягає в розробці управлінського інструментарію, застосування якого посилює взаємодію моделі облікових даних і моделі планових даних щодо затрат, що забезпечує взаємозв’язок між функціями системи управління затратами. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого.

  1. Затрати підприємства розглядаються як грошовий вираз вартості його ресурсів, які набувають певних форм, беруть участь у створенні, зберіганні від втрати та накопиченні вартості підприємства та його продукту. Оскільки характерні риси управління затратами визначають їх характеристики, то запропоновано поняття “характер затрат”, котре розглядається як комплекс властивостей затрат, що сформувалися під впливом об’єктивно існуючого закону вартості в умовах історичного й економічного розвитку та проявляються в натурально-уречевленій і суспільній формах. Перелік властивостей затрат доповнено властивістю “привабливість”, яка в управлінні затратами спонукає підприємство до впровадження системи управління затратами, що забезпечує підприємству поточну ліквідність і збільшення ринкової вартості.

  2. Система управління затратами розглядається як сукупність принципів, методів і способів взаємодії функцій управління затратами підприємства на єдиній методологічній основі. Управлінський облік найбільшою мірою відповідає критерію, за яким здійснюється вибір системи управління затратами.

  3. Планування затрат є домінуючою функцією управління в управлінському обліку, тому що формує значну частину його змісту. Планування спрямоване на передбачення майбутнього стану затрат шляхом побудови моделі планових даних, що описує параметри формування затрат і є інструментом підтримки управлінських рішень. У плануванні затрат, поряд з даними про стан ринкової кон’юнктури, використовуються дані обліку.

  4. Несумісність форматів подання інформації в моделях планових та облікових даних (через причини законодавчо-регламентованого характеру обліку затрат на вітчизняних підприємствах) зумовлює недостатню взаємодію між ними. Це ускладнює аналіз затрат, який установлює закономірності між затратами й обсягом виробництва, виявляє обмеження, що формують зміст управлінських рішень щодо затрат. Ігнорування необхідності посилення інформаційної взаємодії між плануванням та обліком затрат на підприємстві може викликати конфлікт між усіма функціями управління затратами, призвести до руйнування системи управління затратами.

  5. Посилення інформаційної взаємодії планування та обліку затрат (за умови визначального характеру вхідної інформації з регламентованого законом обліку) на машинобудівному підприємстві здійснюється на основі інформаційної моделі управлінського обліку. Інформаційна модель управлінського обліку описує параметри затрат шляхом побудови реляційних структур, забезпечуючи стійкість інформаційних взаємозв’язків між функціями управління затратами та їх єдність у процесі формування затрат за структурними підрозділами підприємства.

  6. Модель планових даних щодо затрат машинобудівного підприємства являє собою матрицю. Її побудова можлива в межах інформаційної моделі управлінського обліку. В рядках матриці наведені загальні функції машинобудівного підприємства та центри відповідальності, які виділені у їх межах, а у стовпцях матриці розміщені рахунки, призначені для обліку затрат. Пропонована форма моделі планових даних узгоджує параметри нормативно-регламентованого обліку та інформаційні потреби планування в управлінському обліку, забезпечуючи оперативний аналіз затрат підприємства.

Оперативний аналіз затрат центрів відповідальності реалізується шляхом персоніфікації матричних даних. Такий спосіб аналізу спрямовано на встановлення причини відхилянь щодо затрат та оцінку роботи окремих підрозділів. Оперативному аналізу елементів і статей затрат буде сприяти узагальнена інтерпретація матричних даних, що відображає розосередження затрат за загальними функціями підприємства.

  1. На якість моделі планових даних щодо затрат в управлінському обліку впливає її футуристична природа, суб’єктивність осіб, котрі працюють в управлінському обліку, старіння інформації, що надходить з обліку тощо. Своєчасна діагностика моделі планових даних на основі функції належності та оцінка якості планування затрат в управлінському обліку дозволяє оперативно й адекватно реагувати на причини, що викликають розбіжності між плановими та фактичними показниками.

  2. Висока якість моделі планових даних щодо затрат машинобудівного підприємства означає відсутність будь-яких відхилянь між плановими та обліковими показниками (з урахуванням поправок на обсяг виробництва) щодо затрат та визначається мірою наближення до нуля їх опосередкованого відхиляння. Оскільки на кожному підприємстві воно може набувати різного значення та визначатися з різною мірою суб’єктивності, формалізацію якості планування здійснено з використанням положень теорії нечітких (розмитих) множин.

  3. Процедура діагностики та спосіб оцінки моделі планових даних здійснено на основі функції належності – інструменту теорії нечітких множин. Одночасно з роботою моделі планових даних розраховується значення функції належності та формується висновок про стан об’єкта діагностики.

  4. Про рівень якості моделі планових даних щодо затрат підприємства можна судити на основі встановлення причин, що здатні викликати розбіжності між плановими та фактичними показниками, і безпосереднього вимірювання рівня виявленого дефекту моделі планових даних щодо затрат підприємства. Для цього встановлюються граничні діапазони відхилянь між плановими та фактичними показниками, які описуються за допомогою функції належності.

  5. Апробація розроблених науково-практичних рекомендацій на підприємствах машинобудівної галузі м. Луганськ показала, що застосування управлінського інструментарію, який посилює взаємодію моделі облікових даних і моделі планових даних щодо затрат, не викликає суперечностей. Результати апробації показали дієвість методик визначення планових показників щодо затрат підприємства на базі декомпозиції інформаційної моделі управлінського обліку, діагностики моделі планових даних на основі функції належності й оцінки якості планування затрат в управлінському обліку.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Шаповалова С. М. Об одном подходе к построению многоуровневых квазиортогональных планов и их использованию в решении технико-экономических задач / П. С. Солодовник, С. М. Шаповалова, Г. А. Литвинченко // Вісник Східноукраїнського державного університету. –– 1997. –– № 6 (10). ––
С. 70––77.

Особистий внесок здобувача: виділення двох етапів специфічного планування: перший – побудова та інтерпретація моделі, другий – прийняття рішення про подальший напрям дослідження. Сформульовано вимогу щодо зниження затрат пов’язаних із дослідженням на основі побудови різноманітних типів планів.

  1. Шаповалова С. М. Показатели эффективности производства в рамках системы управленческого учета / И. П. Житная, С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського державного університету. –– 1998. –– № 5 (15). –– С. 30––32.

Особистий внесок здобувача: встановлено межу між управлінським, внутрішньогосподарським та фінансовим обліком, доведено об’єктивність їх взаємозв’язку та сформульовано вимоги, що висуваються до інформації, котра формується у їх межах.

  1. Шаповалова С. М. Совершенствование учета дебиторской задолженности и эффективность ее использования / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського державного університету. –– 2000. –– № 4 (26). ––
    С. 277––280.

  2. Шаповалова С. М. Особенности и проблемы формирования принципов системы управленческого учета / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2003. –– № 1 (59). –– С. 155––158.

5. Шаповалова С. М. Фактори мінімізації втрат, що пов’язані з дебіторською заборгованістю / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2004. –– № 3 (73). ––
С. 137––142.

  1. Шаповалова С. М. Планування в системі управління затратами підприємства / С. М. Шаповалова // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. –– С. 254––259.

  2. Шаповалова С. М. Планово-облікова одиниця у плануванні затрат машинобудівного підприємства / С. М. Шаповалова // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 16. Ч. 2. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2006. ––
    С. 153––158.

  3. Шаповалова С. М. Аналіз підходів до планування затрат підприємств машинобудівної галузі / С. М. Шаповалова // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 17. Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2007. ––
    С. 250––256.

  4. Шаповалова С. М. Принципи планування затрат на підприємствах машинобудівної галузі / С. М. Шаповалова // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 18. Ч. 1. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2007. ––
    С. 102––107.

  5. Шаповалова С. М. Облік затрат як джерело інформації для їх планування на машинобудівних підприємствах / С. М. Шаповалова // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Економічні науки. –– 2007. –– № 3. Т. 1 (92). –– С. 101––104.

  6. Шаповалова С. М. Формування деяких підходів до планування накладних затрат в ринкових умовах господарювання / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2007. –– № 2 (108). Ч. 1. –– С. 230––235.

  7. Шаповалова С. М. Обліково-аналітичні аспекти планування в системі управління затратами машинобудівних підприємств / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2007. –– № 7 (113). Ч. 2. –– С. 204––209.

  8. Шаповалова С. М. Інформаційні аспекти комплексної реалізації функцій обліку та планування затрат підприємства / С. М. Шаповалова // Управління проектами та розвиток виробництва. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
    Вип. 3 (23). –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2007. –– С. 136––142.

  9. Шаповалова С. М. Основні властивості затрат підприємства /
    С. М. Шаповалова // Актуальні проблеми економіки. –– 2008. –– № 2 (80). ––
    С. 144––147.

  10. Шаповалова С. М. Планова модель затрат машинобудівного підприємства / С. М. Шаповалова // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. –– 2008. –– № 3 (121). –– С. 219––224.

Друковані матеріали наукових конференцій

  1. Шаповалова С. М. Про вдосконалення принципів планування затрат машинобудівних підприємств / С. М. Шаповалова, П. Є. Житний // Теория и практика экономики и предпринимательства : материалы IV Междунар. науч.-практ. конф., 10-12 мая 2007 г. –– Симферополь: ТНУ им. В. И. Вернадского, 2007. –– С. 100––101.

Особистий внесок здобувача: доведено необхідність відокремлення в принципах планування затрат принципів організаційного характеру від принципів методичного характеру та наведено їх перелік.

  1. Шаповалова С. М. Про деякі підходи до планування затрат на машинобудівних підприємствах / С. М. Шаповалова // Сучасні технології управління підприємством та можливості використання інформаційних систем: стан, проблеми, перспективи : матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. для викладачів, аспірантів та молодих вчених, 30-31 бер. 2007 р. –– Одеса: ОНУ ім.
    І. І. Мечнікова, 2007. –– С. 167––168.

  2. Шаповалова С. М. Формування змісту планових інформаційних моделей затрат машинобудівних підприємств в умовах невизначеності /
    С. М. Шаповалова // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки : матеріали ІV Всеукр. наук.-практ. конф. для студентів, аспірантів та молодих вчених, 26-28 бер. 2008 р. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2008. ––
    С. 136––140.

  3. Шаповалова С. М. Проблеми формування інформації в системі управління затратами / С. М. Шаповалова // Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: національна ідентичність і тенденції глобалізації : V ювіл. Міжнар. наук.-практ. конф. молодих учених, 21-23 лют. 2008 р. : тези доповід. –– Тернопіль: Економічна думка, 2008. –– С. 513––515.

  4. Шаповалова С. М. Про один підхід до діагностики планової моделі затрат машинобудівного підприємства / С. М. Шаповалова // Моделі та інформаційні технології в управлінні соціально-економічними, екологічними та технічними системами : матеріали ІV Міжнар. наук-практ. конф., 24-26 квіт.
    2008 р. –– Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2008. –– С. 12––16.