Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Матвєєв В'ячеслав Васильович. Удосконалення процесів формування власності на повітряному транспорті: Дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2002. - 183 арк. - Бібліогр.: арк. 167-180.



Анотація до роботи:

Матвєєв В’ячеслав Васильович. Удосконалення процесів формування власності на повітряному транспорті. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04 – економіка транспорту і зв’язку. – Національний авіаційний університет, Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей формування власності на повітряному транспорті. У роботі виконаний аналітичний огляд зарубіжних і вітчизняних досліджень, присвячених проблемам визначення власності, формування прав власності, трансакційних і трансформаційних витрат. Проведене дослідження діяльності суб’єктів повітряного транспорту промислово розвинених країн світу дозволило виявити загальносвітові тенденції формування прав і суб’єктів власності, використання об’єктів власності, способів досягнення синергічного ефекту в галузі повітряного транспорту.

Визначено особливості встановлення прав власності, формування об’єктів і суб’єктів власності, їх організаційного та юридичного оформлення на повітряному транспорті.

Запропоноване визначення поняття „циліндр власності” авіакомпанії дозволило більш якісно провести порівняльний аналіз використання авіакомпаніями власності суб’єктів повітряного транспорту.

У роботі запропоновані: модель процесу формування та використання власності у галузі повітряного транспорту, поняття якості та ефективності власності.

Реформування відносин власності є однією з найбільш актуальних проблем як економіки України, так і галузі повітряного транспорту. Цей процес відбувається на основі зміни типу, виду та форм власності суб’єктів господарювання шляхом роздержавлення та приватизації. Але результати проведення реформ не збігаються з очікуваними. Однією з причин цього є відсутність наукового підходу до реформування складових економічного і юридичного (прав власності) змісту власності – відносин належності, володіння, розпорядження та використання об’єктів власності, а також формування „тріади власності” – матеріальної, інформаційної та інтелектуальної власності галузі і її розподілу між суб’єктами галузі. Об’єктами наукових досліджень стосовно використання теорій власності, як правило, є або економіка країни в цілому (макрорівень), або підприємства та їх корпоративні об’єднання (мікрорівень). При цьому неможливо побудувати ланцюг формування власності національної економіки, починаючи з формування власності підприємства і закінчуючи формуванням власності національної економіки без формування власності галузі, – центральної ланки цього процесу. Під час вивчення літературних джерел автору дослідження не вдалося знайти наукові праці або посилання на них, де як об’єкт досліджень – суб’єкт власності - виступала би галузь. Нехтування цією проблемою призводить до того, що галузеве об’єднання підприємств, оптимізація структури власності яких проводилась без

15

урахування ефекту взаємодії суб’єктів галузі, стає недостатньо ефективним і, як наслідок, неконкурентоспроможним у глобальному середовищі.

Використання системного підходу до формування, розподілу та використання власності у межах галузі дозволить побудувати таку галузь повітряного транспорту, яка буде динамічно розвиватися в умовах жорсткої конкуренції з боку провідних міжнародних стратегічних альянсів.

Запропонована модель процесу формування та використання власності у галузі повітряного транспорту може бути використана при розробці стратегії розвитку повітряного транспорту України та при проведенні реформування власності суб’єктів галузі.

Запропоноване визначення поняття якості власності буде корисним при оцінці власності в межах галузі та результатів проведених реформ.

Використання поняття ефективності власності дозволить зробити більш результативним процес управління формуванням, розподілом та використанням власності в межах галузі.

Слід зауважити, що якість і ефективність власності можуть бути предметом окремих дисертаційних досліджень в галузі економічної теорії.