Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Мікробіологія


Авдєєва Лілія Василівна. Удосконалення системи мікробіологічного моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями у новонароджених: дисертація д-ра мед. наук: 03.00.07 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Авдєєва Л.В. Удосконалення системи мікробіологічного моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями у новонароджених. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 03.00.07 – мікробіологія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

На основі даних, отриманих у результаті тривалого спостереження за колонізацією новонароджених умовно патогенними мікроорганізмами, збудниками гнійно-септичних захворювань, рівнями та профілями антибіотикорезистентності виділених мікроорганізмів, мікробною контамінацією об’єктів довкілля профільних стаціонарів, впливом екзогенних факторів ризику на виникнення внутрішньолікарняних інфекцій розроблено програму активного мікробіологічного моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями у новонароджених, а також її комп’ютерну версію. Доведено необхідність впровадження програми для попередження виникнення внутрішньолікарняних інфекцій.

Розроблено новий лікувальний засіб восурель з високою антимікробною активністю, який може бути основою для створення різних лікарських форм, призначених для профілактики і лікування опортуністичних, в тому числі внутрішньолікарняних, інфекцій.

В роботі вирішено актуальну наукову проблему – розроблено сучасну систему мікробіологічного моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями у новонароджених, яка включає: активне стеження за колонізуючими мікроорганізмами, збудниками гнійно-запальних захворювань, мікроорганізмами, що контамінують епідемічно значущі об’єкти довкілля, їхньою антибіотикорезистентністю, урахування впливу екзогенних факторів ризику на розвиток гнійно-септичних інфекцій, програму моніторингу. Впровадження положень системи дозволить своєчасно встановити передумови і передвісники епіднеблагополуччя, розробити адекватні профілактичні заходи і, насамкінець – знизити рівень захворюваності і смертності новонароджених.

  1. Встановлено особливості колонізації умовно патогенними мікроорганізмами новонароджених в акушерських стаціонарах. Показано, що у 32,7% новонароджених відбувається патологічна колонізація умовно патогенними мікроорганізмами. Кількісні та якісні показники умовно патогенних мікроорганізмів кишечника новонароджених віддзеркалюють видовий склад мікроорганізмів, які обумовлюють патологічну колонізацію дітей.

  2. Визначено особливості постнатальної бактеріальної колонізації новонароджених з високим перинатальним ризиком у спеціалізованих неонатологічних відділеннях. У 100% новонароджених, які знаходилися понад 7 діб на лікуванні у спеціалізованих неонатологічних відділеннях, відбувалася патологічна гастроінтестинальна колонізація факультативними умовно патогенними мікроорганізмами, які виділялися в кількості (8-9)lg КУО/г і більше на фоні зниження кількості облігатної мікрофлори.

  3. Виявлено тенденцію зміни домінуючих видів умовно патогенних мікроорганізмів, якими колонізуються новонароджені в акушерських стаціонарах та спеціалізованих неонатологічних відділеннях. В сучасний період домінуючими колонізуючими агентами є бактерії роду Enterobacter і коагулазонегативні види Staphylococcus spp. Визначено тенденцію щодо зростання ролі Enterococcus spp. серед мікроорганізмів, якими колонізувалися 66,4% новонароджених з високим перинатальним ризиком.

  4. Доведено, що етіологічна структура сепсису віддзеркалює видовий склад умовно патогенних мікроорганізмів, якими колонізуються новонароджені. Серед збудників сепсису у новонароджених переважають грампозитивні бактерії, а саме, S. epidermidis (54,3%), а також бактерії роду Enterobacter, доля яких серед виділених грамнегативних мікроорганізмів складає 41,5%.

  5. Доведено зв’язок між методами інвазивного втручання та розвитком внутрішньолікарняних інфекцій. Найвираженішим є зв’язок між штучною вентиляцією легень та розвитком пневмоній у новонароджених (р<0,00000001, ХИ2 = 80,6), а також між катетеризацією пупкової вени та розвитком некротичного ентероколіту (р = 0,00000003, ХИ2 = 26,3). Катетеризація пупкової вени в 1,98 рази посилює ризик виникнення остеомієліту у новонароджених (р = 0,1, ХИ2 = 2,6).

  6. Встановлено, що зміна рівнів стійкості мікроорганізмів до антибіотиків відображує широту застосування препаратів у медичній практиці. Протягом 1995-2000 рр. стійкість ентеробактерій до цефтазидиму зросла з 3 до 48% , ципрофлоксацину – з 0 до 13%, гентаміцину – з 57,9 до 65,5%. Стійкість стафілококів і стрептококів до макролідних антибіотиків у зазначений період зросла від 4 до 12% і від 5 до 19% відповідно. Навпаки, до ампіциліну зареєстровано збільшення чутливості у ентеробактерій з 0 до 13%, а до пеніциліну – у стафілококів з 2 до 15%.

  7. Визначено відмінності рівнів та профілів антибіотикорезистентності штамів умовно патогенних мікроорганізмів, які виділені в стаціонарах різного профілю, а також від негоспіталізованих хворих з гнійно-запальними захворюваннями. Штами, виділені в неонатологічних стаціонарах, мали достовірно вищий рівень стійкості до усіх антибіотиків, ніж штами, ізольовані в пологових будинках і від негоспіталізованих хворих з опортуністичними інфекціями (р<0,05). У 89,6% з них встановлена стійкість одночасно до 6-12 антибіотиків.

  1. Обгрунтовано необхідність проведення аналізу профілів антибіотикорезистентності для встановлення госпітального походження штамів, які циркулюють у стаціонарах. Госпітальні варіанти мають однакові профілі антибіотикорезистентності і виділяються постійно протягом певного проміжку часу.

  2. Вперше визначено наявність та розповсюдження серед новонароджених толерантних до ванкоміцину штамів Enterococcus spp. Обгрунтовано необхідність раціонального застосування ванкоміцину при встановленій етіології захворювання. Мінімальні бактерицидні концентрації ванкоміцину для 9,8±4,2% штамів перевищували мінімальні бактеріостатичні в 16-32 рази. In vitro стійкість ентерококів до ванкоміцину розвивається вже після 5-го пасажу у середовищах із зростаючими концентраціями антибіотика.

  3. Доведено необхідність систематичного бактеріологічного дослідження лише епідемічно значущих об’єктів довкілля стаціонарів. Встановлено достовірно однаковий (р>0,05) рівень антибіотикорезистентності штамів умовно патогенних ентеробактерій, виділених з епідемічно значущих об’єктів довкілля стаціонару і біологічного матеріалу від новонароджених.

  4. Розроблено новий лікувальний засіб восурель та експериментально визначено його високу антимікробну активність. Восурель має бактерицидний тип дії і широкий спектр антимікробної активності, пригнічує ріст музейних штамів і клінічних ізолятів умовно патогенних мікроорганізмів з множинною стійкістю до антибіотиків, має протизапальні властивості і низьку токсичність. Чутливість клінічних ізолятів до восурелю зберігалася після 25-30 пасажів у середовищах із зростаючими концентраціями засобу.

Публікації автора:

Монографія

  1. Современные представления о бактериологической диагностике Pseudomonas aeruginosa, механизмах формирования лекарственной устойчивости и новых подходах к разработке эффективных мер предупреждения внутрибольничных инфекций и их терапии / Журило А.А., Кременчуцкий Г.Н., Чаплинский В.Я., Авдеева Л.В., Косульников С.О.
    - Киев: Здоров’я, 1997. - 95 с. (Здобувачем зібрано, проаналізовано та описано матеріал щодо механізмів формування стійкості бактерій роду Pseudomonas до антимікробних препаратів, ролі цих мікроорганізмів у розвитку внутрішньолікарняних інфекцій).

Періодичні фахові видання, затверджені ВАК України

1. Сельникова О.П., Шунько Е.Е., Катонина С.П., Полищук Е.И., Авдеева Л.В., Гацко И.И. Анализ клинико-микробиологического наблюдения в специализированных неонатологических отделениях // Мікробіол. журн. - 1996. - Т. 58, №6. - С. 50-55. (Здобувач брав участь у заборі і бактеріологічному дослідженні біологічного матеріалу від новонароджених, обробці та аналізі результатів дослідження, оформленні статті).

  1. Авдєєва Л.В. Динаміка чутливості збудників гнійно-септичних інфекцій до антибіотиків // Актуальные проблемы медицины и биологии. - Київ. - 1997. - С. 221-225.

  2. Авдєєва Л.В. Сучасний стан проблеми внутрішньолікарняних інфекцій // Актуальные проблемы медицины и биологии. - Київ. - 1996. - С. 215-220.

  3. Авдєєва Л.В. Проблема резистентності мікроорганізмів до антибіотиків. Можливості програми WHONET у моніторингу за чутливістю клінічних штамів до антибактеріальних препаратів // Лабораторна діагностика. - 1998. - №3’(5). - С. 36-38.

  4. Авдєєва Л.В. Досвід використання комп’ютерної програми WHONET для аналізу чутливості мікроорганізмів до антибіотиків // Укр. хіміотерапевт. журн. - 1999. - №1. - С. 54-58.

  5. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Лукач І.Г. Поширення стійких до гентаміцину бактерій родини Enterobacteriaceae, виділених в родопомічних установах Києва // Укр. хіміотерапевт. журн. - 1999. - №2. - С. 58-61. (Здобувачем проведено дослідження антибіотикорезистентності виділених штамів, аналіз результатів та оформлення статті).

  6. Шапиро А.В., Авдеева Л.В. Роль микробиологической лаборатории в изучении оппортунистических инфекций и формирования устойчивости к антибиотикам // Клиническая антибиотикотерапия. - 1999. - №1. - С. 20-23. (Здобувачем зібрано, проаналізовано та описано матеріал досліджень).

  7. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Шунько Є.Є., Лукач І.Г., Шви-
    дак Л.Б. Активність цефалоспоринових антибіотиків по відношенню до бактерій родини Enterobacteriaceae // Укр. хіміотерапевт. журн. - 1999. - №3. - С. 39-42. (Здобувачем проведено дослідження з визначення антибіотикорезистентності мікроорганізмів, аналіз результатів та оформлення статті).

  8. Авдєєва Л.В. Чутливість до антибіотиків мікроорганізмів, виділених від новонароджених // Мікробіол. журн. - 2000. - Т. 62, №3. - С. 43-48.

  9. Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Колтукова Н.В., Лукач І.Г., Чернявська Л.М. Антибіотикорезистентність і фактори персистенції ентеробактерій, виділених від новонароджених // Укр. хіміотерапевт. журн. - 2000. - №1. - С. 30-33. (Здобувачем проведено дослідження, проаналізовано та описано матеріал щодо антибіотикорезистентності ентеробактерій, виділених від новонароджених в неонатологічних стаціонарах).

  10. Авдєєва Л.В., Шапіро А.В., Рибалко С.Л. Нагляд і контроль за резистентністю до антибіотиків у мікроорганізмів, ізольованих у імунокомпромісних хворих // Лабораторна діагностика. - 2000. - №1. - С. 25-30. (Здобувачем проаналізовано та описано матеріал щодо антибіотикорезистентності мікроорганізмів, виділених від хворих на опортуністичні інфекції).

  11. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Шунько Є.Є. Основні принципи моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями в акушерських і неонатологічних стаціонарах // Перинатологія і педіатрія. - 2000. - №1. - С. 14-16. (Здобувач брав участь у розробці принципів моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями в акушерських і неонатологічних стаціонарах та оформив статтю).

  12. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Шунько Є.Є. Сучасний підхід до профілактики внутрішньолікарняних інфекцій // Сучасні інфекції. - 2000. - №2. - С. 113-115. (Здобувач брав участь у розробці принципів моніторингу за внутрішньолікарняними інфекціями у новонароджених та оформив статтю).

  13. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Чернявська Л.М. Колонізація умовно патогенними мікроорганізмами новонароджених в умовах акушерських стаціонарів // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П. Л. Шупика. - Київ. - 2000. - Вип. 9, книга 2. - С. 751-754. (Здобувач приймав участь у заборі біологічного матеріалу, проводив аналіз і узагальнення результатів виділення умовно патогенних мікроорганізмів від новонароджених в акушерських стаціонарах та оформив статтю).

  14. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Шунько Є.Є., Орлова Т.О. Динаміка зміни домінуючих видів умовно патогенних мікроорганізмів, виділених від новонароджених в неонатологічних стаціонарах // Бюл. Ін-ту с.-г. мікробіології. - 2000. - №7. - С. 64. (Здобувач зібрав, проаналізував і узагальнив результати довгострокового спостереження за виділенням умовно патогенних мікроорганізмів від новонароджених, які знаходилися у спеціалізованих неонатологічних відділеннях та оформив статтю).

  15. Авдєєва Л.В., Овруцький В.М., Шумейко В.М., Бобкова Л.С., Макушенко О.С. Скринінг антимікробної активності нових хімічних сполук // Актуальные проблемы медицины и биологии. - Київ. - 2000. - №2. - С. 298-302. (Здобувачем проведено первинний скринінг антимікробної активності нових хімічних сполук, аналіз і узагальнення результатів та оформлення статті).

  16. Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Ткачова Т.М. Мікробіологічна характеристика кишкових мікробіоценозів немовлят в залежності від умов перебування в акушерському стаціонарі // Укр. міжвідомча збірка “Дитячі інфекції”. - Київ: Знання України. - 2000. - Вип. 27. - С. 72-77. (Здобувачем проведено дослідження, аналіз та узагальнення результатів антибіотикорезистентності умовно патогенних мікроорганізмів, виділених від новонароджених).

  17. Авдєєва Л.В. Роль екзогенних факторів в процесі колонізації новонароджених умовно патогенними мікроорганізмами // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - Київ. - 2001. - Вип. 10, книга 2. - С. 11-16.

  18. Авдєєва Л.В. Сучасні підходи до стеження за антибіотикорезистентністю мікроорганізмів // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - №2. - С. 106-107.

  19. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Шунько Є.Є. Особливості постнатальної бактеріальної колонізації новонароджених з високим перинатальним ризиком // Укр. міжвідомча збірка “Дитячі інфекції”. - Київ: Знання України. - 2001. - Вип. 28. - С. 219-223. (Здобувач брав участь у заборі біологічного матеріалу, дослідженні видового та кількісного складу колонізуючих агентів, проаналізував та узагальнив результати досліджень постнатальної бактеріальної колонізації новонароджених з високим перинатальним ризиком, оформив статтю).

  20. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Макушенко О.С., Каніболоцька М.Б. Антибіотикорезистентність штамів ентерококів, виділених від новонароджених з перинатальною патологією // Укр. хіміотерапевт. журн. - 2001. - №3. - С. 37-40. (Здобувачем проведені дослідження антибіотикорезистентності ентерококів, аналіз і узагальнення результатів досліджень та оформлена стаття).

  1. Авдєєва Л.В., Поліщук О.І., Шунько Є.Є., Каніболоцька М.Б. Вплив екзогенних факторів ризику на розвиток гнійно-септичних інфекцій у новонароджених з перинатальною патологією // Укр. міжвід. збірка “Дитячі інфекції”. - Київ: Знання України. - 2002. - Вип. 29. - С. 233-237. (Здобувачем проведено аналіз і узагальнення результатів досліджень щодо зв’язків між розвитком інфекцій і методами інтенсивної терапії та оформлена стаття).

  2. Авдєєва Л.В., Шунько Є.Є., Каніболоцька М.Б. Порівняльна характеристика видового складу та частоти виділення умовно патогенних мікроорганізмів з кишечника новонароджених з некротичним ентероколітом та іншою перинатальною патологією // Актуальные проблемы медицины и биологии. - Київ. - 2002. - №1. - С. 129-133. (Здобувачем проведено дослідження видового складу та частоти виділення умовно патогенних мікроорганізмів з кишечника новонароджених з некротичним ентероколітом та іншою перинатальною патологією, аналіз і узагальнення результатів досліджень та оформлена стаття).

  3. Шунько Є.Є., Авдєєва Л.В., Краснова Ю.Ю. Проблема нозокоміальних інфекцій у відділеннях інтенсивної терапії // Репродуктивное здоровье женщины. - 2003. - №1(13). - С. 114-117. (Здобувач приймав участь в зборі, аналізі та узагальнені матеріалів, в тому числі особистих досліджень, щодо проблеми внутрішньолікарняних інфекцій у новонароджених, оформлені статті).

  4. Авдєєва Л.В., Шумейко В.М., Бобкова Л.С. Антимікробна активність нового лікарського засобу восурель // Укр. хіміотерапевт. журн. - 2003. - №1. - С. 39-42. (Здобувачем проведено дослідження антимікробної активності нового лікарського засобу восурель, проведений аналіз і узагальнення результатів досліджень, оформлена стаття).

Патент

1. Пат. України №54287, МПК A61K31/661, С07В275/00. Лікувальний засіб “Восурель”: Пат. України №54287, МПК A61K31/661, С07В275/00 / Шумейко В.М. (Україна), Голубов М.І. (Україна), Литвин В.П. (Україна), Авдєєва Л.В. (Україна), Вишневський О.В. (Україна), Даниленко В.П. (Україна), Татьянченко І.С. (Україна), Колядич О.П. (Україна), Овруцький В.М. (Україна), Дипрова Т.М. (Україна). – №20020075736; Заявл. 11.07.2002; Опубл. 17.02.2003; Промислова власність. - 2003. - №2. - 5 с. (Здобувачем особисто вивчено антимікробні властивості восурелю, проаналізовано та описано результати досліджень).

Інші наукові видання

  1. Шунько Е.Е., Сельникова О.П., Полищук Е.И., Авдеева Л.В. Внутрибольничные инфекции в специализированных отделениях для недоношенных детей // Материалы научно-практической конф. «Актуальные вопросы микробиологии, эпидемиологии и иммунологии инфекционных болезней». - Харьков, 1993. - С. 391.

  2. Авдеева Л.В., Полищук Е.И., Лукач И.Г., Сельникова О.П., Бурьяновский Л.Н. Чувствительность к антибиотикам грамотрицательных бактерий, выделенных в родовспомогательных учреждениях // Тез. докл. конф. «Актуальные проблемы инфекционной патологии». - Днепропетровск, 1993. - С. 49-50.

  3. Панасюк Л.А., Сельникова О.П., Авдеева Л.В., Полищук Е.И., Чернявская Л.Н. Риск развития инфекционно-воспалительных заболеваний у новорожденных с диабетической фетопатией // Матеріали наук.-практ. конф. винахідників і підприємців «Наука и производство – здравоохранению». - Київ, 1993. - Т. 1. - С. 48-49.

  4. Сельникова О.П., Полищук Е.И., Авдеева Л.В., Чернявская Л.Н., Комар С.В. Экология грамотрицательных бактерий в родовспомогательных учреждениях // Мікробіол. журн. - 1994. - Т. 56, №4. - С. 83.

  5. Шунько Є.Є., Катоніна С.П., Сельнікова О.П., Авдєєва Л.В., Поліщук О.І. Основи національної програми боротьби з госпітальними інфекціями у новонароджених // Матеріали VI конгр. українських товариств неонатологів. - Одеса, 1996. - С. 89.

  6. Polischuk O., Selnikova O., Avdeeva L., Shunko Y. Nosocomial infections in neonatal intensive care unit: a nine-year survey // 5-th Int. Congr. of the Prevention of Infection. - Nice, 1998. - P. 180.

  7. Avdeeva L., Polischuk O., Lukach I. The dynamics of antibiotic sensitivity of microorganisms isolated from newborns // 5-th Int. Congr. of the Prevention of Infection. - Nice, 1998. - P. 148.

  8. Avdeeva L., Polischuk O., Lukach I. The study of ampicillin and carbenicillin resistance of gram-negative bacteria isolated from newborns in Kiev // J. Antimicrob. Chemother. - 1999. - Suppl. A. - P. 83-84.

  9. Гацко І.І., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В. Профілактика нозокоміальних інфекцій у передчасно народжених дітей // Матеріали конф. “Перинатальні інфекції – сучасний погляд на проблему”. - Київ, 1999. - С. 84-85.

  10. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Шунько Є.Є. Сучасний підхід до профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в пологовопомічних закладах // Матеріали конф. “Перинатальні інфекції – сучасний погляд на проблему”. - Київ, 1999. - С. 102-103.

  11. Овруцький В.М., Шумейко В.М., Вишневський О.В., Бобко-
    ва Л.С., Авдєєва Л.В. Синтез потенційних біологічно активних амонієвих солей n,n-діамінодифенілсульфону з азометиновим фрагментом // Тези доп. ХІХ Укр. конф. з органічної хімії. - Львів, 2001. - С. 268.

  12. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В. Внутрішньолікарняні інфекції – актуальна проблема сучасної епідеміології // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб”, присвяченої пом’яті академіка Л.В. Громашевського. - Київ, 2002. - С. 129-132.

  13. Авдеева Л.В. Антибиотикорезистентность штаммов энтерококков, выделенных от новорожденных с перинатальной патологией // Материалы Х конгр. “Человек и Лекарство”. - Москва, 2003. - С. 472.

  14. Авдеева Л.В. Возможный механизм сохранения энтерококков, в процессе антибиотикотерапии ванкомицином // Материалы Х конгресса “Человек и Лекарство”. - Москва, 2003. - С. 473.

  15. Полищук Е.И., Авдеева Л.В. Микробиологическое сопровождение лечебно-профилактических мероприятий при гнойно-септических инфекциях новорожденных // Клінічні лекції та матеріали 1-ї наук.-практ. школи-семінару “Актуальні питання неонатології”. - Київ, 2003. - С. 104-111.

  16. Поліщук О.І., Авдєєва Л.В., Краснова Ю.Ю. Моніторинг внутрішньолікарняних інфекцій в неонатологічних стаціонарах // Матеріали наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми організації медичної допомоги новонародженим”. - Київ, 2003. - С. 70.