Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Шадура Микола Прокопович. Удосконалення системи податкового регулювання в економічному розвитку України : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Шадура М.П. Удосконалення системи податкового регулювання в економічному розвитку України. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка та управління національним господарством. – Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Харків, 2008.

У дисертації досліджуються теоретико-методологічні аспекти справляння податку на додану вартість в Україні в умовах перехідної економіки. Визначені особливості становлення системи ПДВ та висвітлено основні проблеми функціонування ПДВ, додатково обґрунтовано вибір моделі справляння ПДВ, яка застосовується в Україні. Запропонована система показників для оцінки ефективності застосування цього податку. Здійснено розрахунок окремих показників на підставі офіційних статистичних даних щодо ПДВ за 1992–2003 р. Проаналізовані основні концепції реформування податку на додану вартість, аргументовані їх переваги і недоліки. Зроблено теоретичні узагальнення і висновки, визначено ряд заходів та надано практичні рекомендації з метою підвищення ефективності ПДВ в Україні як важливого джерела доходів бюджету та регулятивного важелю розвитку реального сектору економіки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у дослідженні проблем правового регулювання принципів оподаткування, розробки їх системи та класифікації за різними критеріями, розкриття процесу реалізації принципів оподаткування у податковому законодавстві України. У ході дослідження сформульовано наступні основні висновки:

1. Вивчено світовий досвід податкового регулювання економічних процесів. Організація оподаткування впливає на економічні процеси як на макро-, так і на мікроекономічних рівнях. У раціонально побудованій системі оподаткування податки використовують як інструмент ефективної економічної політики. В країнах з розвинутою ринковою економікою система оподаткування гнучко поєднує фіскальну і регулюючу функції податків. За допомогою диференціації ставок податків і податкових пільг досягається зростання зайнятості, підвищення кваліфікації працівників, підтримка малого бізнесу, розвиток науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, стимулюються інвестиції, ресурсозбереження, концентрація капіталу, поява нових фірм і компаній з метою підтримки конкурентного середовища. В основу формування вітчизняної податкової системи в Україні покладені міжнародні податкові системи, які не враховують особливостей економічного розвитку країни. Податкова система може бути ефективною тільки тоді, коли при її формуванні враховуються специфічні умови національної економіки, трудові традиції населення, а також інші чинники.

2. Дістало подальшого розвитку визначення ролі впливу податків на розвиток галузевої структури ВВП. Дослідження впливу податків на структурні зрушення у виробництві показало, що через різний рівень податкового навантаження на галузі, великий обсяг пільг та відсутність контролю за використанням вивільненого завдяки податковим пільгам прибутку, підтримується здеформована структура виробництва, яка проявляється в поглибленні його сировинної спрямованості та витратного характеру, скороченні частки продукції для кінцевого споживання. Велика кількість пільг з оподаткування призводить до утворення різних умов господарювання, що порушує механізм ринкової конкуренції. Непрямі податки обернено пропорційно впливають на рентабельність галузей економіки. Надання пільг з оподаткування прибутку не впливає на зростання інвестицій, які відстають від зростання ВВП. Накопичення податкової заборгованості підприємств розмиває рамки їх бюджетних обмежень, призводить до зниження ефективності господарської діяльності.

3. Перехід української економіки на ринкові відносини потребує вдосконалення податкової системи для оптимального виконання нею своїх завдань та функцій. Податкова система безпосередньо впливає на економіку, відтворення виробничих процесів, розподіл доходів у суспільстві та підвищення добробуту населення. На сьогодні існують значні проблеми в проведенні ефективної податкової політики, відсутній глибокий аналіз фінансових зв'язків в економіці, потреб держави у фінансових ресурсах для виконання покладених на неї функцій щодо регулювання темпів і пропорцій розвитку економіки, підтримки на належному рівні суспільного добробуту, обороноздатності та систем державного управління. Недоліки існуючої податкової системи вимагають її реформування. З цією метою автором розроблено концептуальні засади щодо удосконалення системи податкового регулювання в економічному розвитку України, які охоплюють обґрунтування теоретичних засад та принципів її побудови, виокремленні основних напрямів розвитку її складових виходячи з необхідності забезпечення оптимального співвідношення податків та економічного зростання.

4. У роботі проаналізовано загальнодержавні податки та збори, а саме: податок на прибуток підприємств, податок з доходів фізичних осіб, акцизний збір, податок з продажів та ПДВ. Проведений аналіз податку на додану вартість в Україні показує, що до диференційованих ставок ПДВ переходити недоцільно, оскільки це значно ускладнить адміністрування цього податку і створить додаткові можливості для зловживань. Податок на додану вартість у меншій мірі спотворює споживчий вибір, ніж інші податки. Так, ПДВ, базою якого є всі товари і послуги, залишає споживачу вибір тільки між благами, що продаються і не продаються (а виходить, і не оподатковуються), такими як, наприклад, самостійне виготовлення товарів. Серед усіх податків із продажів саме податок із роздрібних продажів є найбільш прийнятним з огляду на мінімізацію економічних наслідків, що спотворюють, його введення. Одним із найбільш суперечливих питань під час обговорення порівняльних переваг ПДВ і податку з роздрібних продажів є питання про усталеність того або іншого податку до ухиляння від його сплати. Існує велика кількість чинників, загальних для розглянутих податків, що різнонаправлено впливають на ухиляння від податків у різних країнах: наприклад, рівень правової культури платників податків або спроможність податкової адміністрації змусити сплачувати встановлені податки. У той же час кожний із податків має свої особливості, що ведуть до різних рівнів ухилянь.

5. Визначено, що основними відмінностями акцизів від інших податків і обов'язкових платежів на споживання є, по-перше, їхня специфічна сфера застосування - споживання конкретного товару (послуги) або групи товарів (послуг) і, по-друге - безеквівалентність. Якщо перше відрізняє акцизи від таких податків на споживання із широкою базою обкладання, як ПДВ або податок із продажів, то друге - від усіляких платежів і зборів за користування суспільними товарами або послугами (гербові збори, збори за перетинання кордону і т.д.)

6. Основним напрямком удосконалення системи податкового регулювання в України є запровадження планування для створення більш ефективної і раціональної податкової системи, що дозволить забезпечити сприятливі умови для ведення бізнесу, здійснення інвестицій, запровадження інновацій, зростання споживчого попиту на внутрішньому ринку, а також призведе до збільшення сукупних податкових надходжень до усіх рівнів бюджетів та державних цільових фондів.

7. Проведений аналіз основних податкових надходжень у зведений бюджет, державний бюджет та місцеві бюджети України свідчить, що на сьогодні залишаються невирішеними питання переорієнтації діючої податкової системи на стимулювання процесів економічного розвитку країни, а стан справ, що склався у сфері податків і податкової політики, суперечить принципам ефективної роботи й управління складними системами, до яких відноситься податкова система. Проблема наповнення дохідної частини бюджету не повинна безпосередньо залежати від рівня податкового навантаження. Зростання податкових "надходжень повинно забезпечуватися за рахунок прискорення оборотності капіталу і підвищення ділової активності суб'єктів господарювання.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Шадура Н.П. Экономико-правовые основы управления развитием малого предпринимательства на Украине // Вісник ХНУ. Серія економічна: Економіко-організаційний механізм економічного розвитку промисловості України. – Харків. – 2001. - №503. – С.10-15.

  2. Шадура М.П. Правові аспекти державної політики інвестування в Україні // Вісник ХНУ. Серія економічна: Ефективність економіки промисловості і її вплив на транспорт. – Харків. – 2002. - №565. - С.190-193.

  3. Шадура Н.П. Проблемы экономико-правовой мотивации и стимулирования предпринимательской деятельности // Вісник ХНУ. Серія економічна: Актуальні проблеми гуманізації управління та регулювання економіки. – Харків. – 2003. - № 612. - С.30-37.

  4. Шадура Н.П. Налоговые рычаги активизации инвестиционной деятельности // Вісник ХНУ. Серія економічна:Шляхи рішення проблем функціонування економічних систем. – Харків. – 2004. - № 630 (ІІ). – 198-202.

  5. Шадура Н.П. Организация управления налогообложением предприятия // Вісник ХНУ. Серія економічна: Еволюція наукових знань і сучасні проблеми економічної теорії. – Харків. – 2005. - № 663. - С.29-33.

  6. Шадура М.П. Оподаткування доданої вартості в Україні // Вісник ХНУ. Серія економічна: Проблеми стійкого соціально-економічного розвитку України. – Харків. – 2006. - № 730. - С.17-22.

в інших виданнях:

  1. Шадура Н.П. Правовые основы государственного управления экономикой и их гармонизации к законодательству европейского союза // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 4-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції / Харків, Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2003. – С.114-115.

  2. Геращенко І.О., Шадура М.П. Створення відповідної середи малого бізнеса з боку органів державної влади // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 5-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції / Харків, Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Житомирський інститут підприємництва і сучасних технологій, 2004. – С.23-24.

  3. Шадура М.П. Податкове стимулювання розвитку підприємства. Тези доповідей ІV Міжнародної наукової конференції “Проблеми економіки транспорту”, Дніпропетровськ, 2005. – С.158-1159.

  4. Бабич В.П., Шадура М.П., Горяча О.А. Ефективність державної дотаційної політики в паливний комплекс // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 6-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції 30 квітня - 9 травня 2005р., м. Алушта. / Харків: Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, 2005. – С.37.